en eenige duizenden sigaren door de vlammen verteerd werden. Door &e spoedige werking der spuiten bleef de brand tot de fabriek beperkt. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Aan de kamer is aangeboden een wets-ontwerp tot aanvulling en ver hooging van hoofdstuk Vil if der staatsbegroting voor 1882 met een bedrag van 174.637 20waarvan 114.209.06% als uiikeering aan de hooge erf genamen van wijlen prins Frederik van hel hun toekomend saldo der ver rekening van ontvangsten en uitgaven, die tusschen hen en den slaat moeten worden verdeeld. Bljjkens het verslag omtrent het wets-ontwerp tot het verleenen van subsidie ten behoeve van de Intern, landbouw-tentoonstelling in 1884 te Amsterdam te houden, liepen de gevoelens uiteen. Het nut toch voor den landbouw uit het houden eener tentoonstelling, werd door velen in twijfel getrokken. Andere leden meenden echter dat waar elders dergelijke ten toonstellingen gehouden worden, men daarmede in Nederland niet ten eenen- male kan achterwege blijven. Zeer vele leden achtten vooral hier te lande, waar landbouwveeteelt en zuivelbereiding een zoo belangrijke tak van nij verheid uitmaakt, het nut niet twijfelachtig. Zij waren gezind het subsidie toe te kennen, ook omdat een subsidie aan de koloniale tentoonstelling is verstrekt en te meer, daar het hier geldt eene zaak door Nederlanders op touw gezet, zoomede omdat als onze regeering niet medewerkt, andere regeeringen hare medewerking zullen onthouden. Sommigen wenschten dat het subsidie slechts zou worden verleend in verhouding tol het tekort dat de tentoonstelling zou kunnen lijden. Men drong er op aan dat de regee ring zorgen zou dat een eventueel te verleenen subsidie goed aan het voor gestelde doel zou beantwoorden en dat de regeering de hand zou hebben in de samenstelling der jury. Bij bet onderzoek der wets-ontwerpen tot wijziging der wetten, rege lende de bevordering enz. der militaire officieren bjj de zeemacht, en der militaire pensioenen, werd door sommige leden de benaming van adjunct administrateur evenmin eene militaire genoemd als die van scheepsklerk. Men vroeg waarom de voorwaarden thans geregeld voor de bevordering van adjunct-administrateurs en officieren van administratie der 2* kl.nu ook niet bepaald waren voor de inspecteurs en de dirig. officieren van gezondheid 2« kl. Bfl deze gelegenheid werd aanmerking gemaakt op de pensioneering in Januari van 4 vlagofficieren te gelrjk, in strijd met vroegeren aandrang der vertegenwoordiging om spaarzaamheid te betrachten in de pensionnce- ring. Men vroeg hieromtrent inlichtingen en meende dat de belangen van den dienst door de handeling werden geschaad. Ook werd de gissing geuit of de oorzaak dezer handelingen mogelijk in eenig verband kon staan met het noodlottig vergaan van de Adder. •s GBAVENHAGE21 Mei. Door Z. M. is verlof verleend aan F. 1. B. Westerwoudt, te Amster dam, tot het aannemen en dragen van het onderscheidingsteeken van ridder der orde van Pius IX, hem door Z. H. den Paus geschonken; B. L. Gom- pertz, te Amsterdam, tot het aannemen enj£aa*8n'Tsabella la Catolica van binZujc; a. aequeira, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen van het gouden kruis van verdiensle der huisorde van de Wendische Kroon van Mecklenburg-Schwerinaan H. H. R. Chapman, te Amsterdam, tot het aan nemen en dragen van de ridderorde 5e kl. van het borstbeeld des Bevrij ders van Venezuela. Door Z. M. is G. J. Loonen benoemd tot burgemeester der gemeente Terheyden. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeu warden, ter standplaats de gemeente Leeuwarden, A. B. Sjerps, candidaat- notaris te Rotterdam. Door Z. M. zjjn benoemd bjj het wapen der genie: bfl den staf van het wapen, tot kapitein, de 1* luit. W. A. H. Weyler, en lot 1« luit., de 2» luit. A. Vogelenzang, beiden van dien staf; bjj het korps genietroepen, tot kapitein, de le luit. P. Kleynhens, officier voor speciale diensten bij het korps. De heer F. M. Knobel, benoemd tol vice-consul der Nederlanden te St. Petersburg, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. In den ziektetoestand van H. K. 11. prinses Marianne is eenige verbe tering waar te nemen. De prinses bracht een goeden nacht door. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting harer werkzaam heden bijeengeroepen tegen Maandag 4 Juni, 'savonds ten 8 ure. Door eene eenvoudige mededeeling in het oor te knoopen, kwam de actieve rechercheur van politie alhier, De Fiouw. in den avond van 15 April jl. op het spoor van de berooving van een vreemdeling in deze stad. De scharenslijper H., wonende in de Bagijnestraatdie met een koopman van elders, V. d. B. genaamd, verschillende koffiehuizen en andere gelegen heden bezocht, ontmoette op de Kalvermarkt voornoemden politiebeambte tegen wien hij ongevraagd toevoegde: dat hij den vreemdeling wel naar een logement zou brengen. Kort daarna kwam de koopman met een nachtwacht bij De Fiouw terug, aangifte doende dat hij in den gang van een berucht huis van een zakje met geld was beroofd. Dadelijk viel de verdenking van dezen diefstal op H., te eerder daaruit het onderzoek bleek, dat hij geruimen tijd met den bestolene in verschil lende herbergen verleringen had gemaakt en in een dier kroegen aan den kastelein, die hem om de betaling van een schuld van 25 ets. aanmaande, in het Bargoenschwaarmede de politie een soort van dieventaal bedoelt, tot geruststelling en doelende op zijn gezelschap, antwoordde: ik heb een «kaffer bekajemd", die veel //moos" op zak heeft en bovendien een "tik kertje". In goed Hollandsch zouden deze woorden beteekenen, dat hij boer had om at te zetten, want dat hij geld en een horologie op zak had. Nadat de politie in de zaak betrokken was, werd het vermiste geld, p. m. ƒ7.50 aan specie, op de kamer van H. in beslag genomen. Deze en andere feiten werden heden door een achttal getuigen aan de rechtbank medegedeeld en toegelicht, naar aanleiding waarvan de subst.- officier m'. Pape meende dal de schuld van den bckl. overtuigend bewezen was en requireerde mitsdien een jaar celstraf. De bekl. hield vol dat hij het in zijn bezit gevonden geld te Delft had verdiend met een behendig kd3r(spcl -Aan het Groenewegje, bij de Wagenbrug, liep gisteravond 9 ure een open rijtuig, waarin twee heeren gezeten, de gracht in bij het omdraaien van den hoek der derde Wagenstraat. De beide passagiers waren spoedig uit het water gered, dank zij de hulp van verschillende personen, die hunne slokken toereikten. Ongelukkiger kwam de koetsier, een Scheveninger, er af. Wel redde hij zijn leven, maar zjjn paard verdronk, ondanks al de moeite die hij deed om het beest te redden, tengevolge van de duisternis en hel gemis aan voldoende hulpmiddelen. Voor den man is het verlies van paard en rijtuig eene ware ramp, daar hij beiden pas eenige weken geleden had aangekocht om dezen zomer er zijn brood mede te verdienen. Bij den melkboer'R. werd den heeren de eerste hulp verleend, terwijl een herber gier den wanhopigen koetsier althans droge kleederen bezorgde. BUITENLAN DSC H BERICHTEN. BELGIË De afwijzende beschikking op de aanvraag van Philippartom voorloo- pig op vrije voeten te worden gesteld, is door het hof van appèl bevestigd. In België verstaat men ook het kunstje, in buitenwijken der groote steden te gaan wonen, ten einde den schutterlijken dienst te ontduiken Te Charleroi schreef iemand in een der voorsteden op hel bordje van een leeg staand huis: »Een huis te huur met groote tuin. De huurder is vrfl van de dienstdoende schutterij. EIGELAID> Eene Internationale tentoonstelling van velocipèdes is dezer dagen in het Aquarium te Westminster geopend. Men vindt daar het «voertuig der toekomst", zooals 'het tegenwoordig genoemd wordt, in groote verscheiden denheid vertegenwoordigd. Twee- en driewielers van allerlei soorten, voor een en twee personen, voor het berijden van bergachtige terreinen, met nieuwe verbeterde stuurtoestellen enz. enz. Te Dublin zijn van de wegens moord of medepligtigheid beschuldigden deze week veroordeeld; Filzharris, de voerman van de cab in het Phoenix- park, waarin sommige medepligtigen ontvlucht zijn. tot levenslangen dwang arbeid; James Mullett, Edward Mc Caflrey (wel te onderscheiden van den reeds vóór veertien dagen ter dood veroordeelden Caflrey), Daniel Deleney (een broeder van den ter dood veroordeelde van dien naam), Edward O'Brien en William Morony lot tien jaren dwangarbeid, allen wegens za- menzwering tot moord. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat Engelands resident in de Transvaal en de secretaris Rutherfoord officiëel verklaarden dat intrekken djr conventie met de Boeren mogelijk is. Kruger zeide in de rede. waarmee 11J' *- Jis ak Rngpland de voorstellen van de Transvaal aanneemt. Het bericht van Cetewayo's nederlaag wordt bevestigd, maar niet dal van Ohams Usibepus' dood, noch dat van Cetewayo's vlucht. Tengevolge van den overvloedigen regen, zoo wordt uit Calcutta ge meld, hebben te Sitchar, de hoofdstad van Cashar, verwoestende overstroo mingen plaats gehad. Het station en de omstreken staan blank en van de plattelandsbewoners zjjn de levensmiddelen uit de schuren weggespoeld. Stoombooten met rijst zouden tol ondersteuning der noodlijdenden worden afgezonden. De rivier wast voortdurend. Het Birmaansche gezantschap is te Rangoen aangekomen en zou 18 Mei de reis naar Calcutta voortzetten. De gezanten van Chili en Peru te Washington hechten geen geloof aan het bericht der onderteekening van het vredestractaat. Te Racine, in den staat Wisconsin, zjjn in een zwaren storm 150 huizen vernield, 20 menschen omgekomen en ruim 100 gekwetst. FKANKKIJ H. De Lesseps heeft, volgens de Figaro, verklaard, dat de Suez-Kanaal- maatschappij een tweede kanaal door de landengte zal laten graven, welk plan reeds sedert lang bij haar in overweging was. Hij beweert, dat zfl daartoe het uitsluitend recht heeft, hetgeen hem echter van Engelsche zijde wordt betwist. Inmiddels heeft zich eene Engelsche maatschappij gevormd met hei plan, om een nieuw kanaal te graven, niet door de gewezen land engte van Suez, maar door Palestina, van Acre of Akka, aan de Middel- landsche zee, naar Akabah, aan de Roode zee. De hertog van Malborough en eenige andere aanzienlijke personen staan aan het hoofd van de onder neming, die nog slechts in haar staat van voorbereiding is. Men wil eerst een kanaal graven van Haifa, in de golf van Acre, door de vlakte van Asdraelon naar het dal van den Jordaan, waardoor de Middellandsche zee tot in het hart van Palestina gebracht wordt, en voorts de Doode zee door een kanaal naar de golf van Akabah met de Roode zee verbinden. Als die plannen tot uitvoering komen, zal een binnenzee, Ier lengte van 200 mfllen, afwisselend van 3 tol 10 mijlen breed en diep genoeg voor groote schepen, de Middellandsche zee met de Roode zee verbinden. Vrome gemoederen, die tegen deze veranderingen in het heilige land mochten hebben, wflst de Times op de profetie van Ezechiël omtrent de groote zee in de woeslfln, welke voorspelling door dit kanaal vervuld zou worden. De heer Garnier. gewezen Fransch consul te Batavia en te Shanghai, heeft zjjne geheele nalatenschap vermaakt aan de Académie des inscriptions te Parijs, ter aanmoediging van wetenschappelijke onderzoekingen in Cen- traal-Afrika en Achter-Indië. Men schat de verzameling op eene waarde van 250,000. Twee personen, de vermoedelijke daders van den moord op de dienst bode van den juwelier in de rue Montpensier te Parijs zjjn in handen der

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2