BUITENLAN DSCH E BERICHTEN. bruiloftsfeest vierde, rookte op dien dag nog uil dezelfde rijkversierde pijp, waaruit hij dit ook deed bij zijn huwelijk. Tweede kamer. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het voorstel Bttma tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk afsluiting en droog legging der Zuiderzee werd door vele leden gaarne luilde gebracht aan de bedoeling van den voorstellerom op nieuw te herinneren aan de wensche- lijkheid der verwezenlijking van een zoo grootsch plan, als hel droogleggen van de Zuider- en Lauwerzeeën inderdaad mag worden genoemd, olschoon zij zich toch tevens verplicht zagen te verklaren, dat er bij hen gewichtige bezwaren tegen dit voorstel waren gerezen. Vooreerst de ernstige beden kingen die reeds na vroeger deskundig onderzoek tegen het droogleggen der Zuiderzee werden ingebracht, en ten andere de belangrijke kosten aan een nieuw onderzoek verhonden. Bovendien was men vrij algemeen van oordeel dat tegen het denkbeeld om tot eene algeheele alsluiling en drooglegging der Zuiderzee over te gaan, belangrijk grooter bezwaren zullen blijken te bestaan, dan tegen partiëele indijkingen, vroeger bereids op verschillende wijze onderzocht en voorgesteld. Dit plan heeft eene strekking, geheel tegenovergesteld aan dat tot afslui ting van een gedeelte der Zuiderzee door een dijk van Enkhuizen naar Kam pen .Terwijl de uilvoering van laatstgenoemd plan vergrooting der boven bedoelde gevaren ten gevolge zou hebben voor de kusten van Overijsel, Friesland en een gedeelte van die van Noordholland, wil hel door den heer llutna voorgestelde plan die gevaren wegnemen. Wel zal het afsluiten der zeegalen een groot aantal millioenen vorderen, maar voorzeker zal dat be drag door de opbrengst der afgesloten en drooggemaakte gronden, meer dan 450.000 hektaren in oppervlakte, worden overtroffen. In elk geval geldt het financieel bezwaar niett de afsluiting der Lauwerzee, van welker bodem dadelijk na de afsluiting een groot gedeelte van zelf zal droogvallen. Onder die punten van détail werden besproken de voorgestelde richting van den afsluitdijk, en daarbij de vraag gesteld, ol die richting aanbeveling verdiende. Het antwoord daarop luidde vrij algemeen ontkennend, en dat wel hoofdza kelijk om de volgende redenen. Mochten de dijkvakken achter de eilanden wellicht met betrekkelijk geringe moeite zjjn te maken, nagenoeg onover komelijke bezwaren zouden daarentegen zonder twijfel ontmoet worden bij het dichten der zeegaten. Daarenboven werd de plaats voor de uitwaterings- en scheepvaartsluizen |n de dijkvakken achter de eilanden minder geschikt geacht. Verder werd met betrekking tot den Usel de aandacht gevestigd op den zeer aanzienlijken afstand van meer dan 100 kM., waarop de sluizen van den tegenwoordigen mond zouden verwijderd worden, een afstand schier gelijk aan dien van Kampen tot W'estervoort. 's GHAVENHAGE, 18 Mei. Door Z. M. is aan den heer mr. H. D. Levyssohn Norman, lid in den raad van Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot aanneming der on derscheidingsteekenen van officier der nationale orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonkeu, en aan den lijfwacht-dragonder 2e kl. te D.jokjokarta F. G. Fragmann vergunning verleend lot het dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veld tocht tegen Frankrijk in 1870—1871. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Slochteren, J. H.Kolk; va Barwoutswaarder, Waarder en Rietveld, A. Knijff llzn.; van Alfen, A. P. Zaalberg; van Koudekerk, M. Crommelin. Door Z M. is benoemd lot kantonrechter te Harderwijk, m'. P. J. F. Van Voorst Vader, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Door Z. M. is, met ingang van 1 September 1883, aan J. Frantzen, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, en is. met ingang van 1 September 1883, benoemd lol leeraar in de Engelsche en Fransche talen aan de koninklijke militaire akademie de heer J. N. Van Beek, thans.leeraar aan het gymnasium te Doetinchem. Door Z. M. is aan H. Bol machtiging verleend om tegelijk met zjjn ambt van leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappemeer, dat van leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Veendam te bekleeden en is aan mej. M. C. Laakmann, geboren te Stromberg (Pruisen), en mej. C. Tegethoft, geboren te Benzen (Pruisen), vergunning verleend tot het ge ven van lager onderwijs hier te lande. Door Z. M. is aan H. Van Dullemen, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van kamerbewaarder en concierge bij hel depart, aan buitenl. zaken, terwijl de bode P. T. W. Van Bijleveit als zoodanig is benoemd. Door Z. M. zijn benoemd tot gezaghebber van St. Martin (Nederlandsch gedeelte), de heer J. 11. R. Beaujon, thans gezaghebber van Aruba, en tol gezaghebber van Aruba, de heer D. Gherste Wzn., thans griffier bij het kantongerecht op Curagao. Door Z. M. zijn pensioenen verleend aan: A. Van Gestel, landmeter le kl. van het kadaster; W. L. Van Meurs, administrateur bij het depart, van financiën; W. Van der Horst, commies 1° kl. bij 's rijks belastingen; H. V. Kremer, commies 2e kl. bij 's rijks belastingen; C. Israël, commies le kl. bij 's rijks belastingen H. Krekel, commies le kl. bij 's rijks belastin gen; J. C. D. Eiiler, commies 2® kl. bij 's rijks belastingen-, J. Kttylaars, commies le kl. bij 's rijks belastingen; B, W. Boode, visiteur 4e kl. hij 's rijks belastingen; H. J. W. Üosting, ontvanger der directe belastingen, enz.,J.H. A. Rousseau du Croissi, wed. van H. Van der Burg, in leven controleur van het kadaster. Door Z. M. is den ritmeester op non-activiteit jhr. L. Ci Quarles van Uflord, van het wapen der cavalerie, op zijn verzoek, een eervol ontslag nil den militairen dienst verleend, en is de luit. ter zee 2' kl. P. T. M. Van Leeuwen, dienende bij het eskader in Oost-Indië. op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uil den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin di: besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. De officier van administratie le kl. M. D. L. Hertzveld, behoorende tol de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt met 29 dezer opnon- activileit gesteld. - Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken is bepaald, dat de commissie, belast met het afnemen der examens II volgens de artt. 61 65 der wet van 2 Mei 1863 (Sebl. n®. 50), voor het jaar 1883 zitting zal houden te Delft; en zijn benoemd tot lid en-voorzitter der commissie J. A Snijders Gzn., hoogleeraar aan de polytechnische school; lot leden dr; H. J. Rink en dr. I'. H. Schoute, hoogieeraren aan de rijks-universiteit te Groningen; dr. A. C. Oudemans. dr. 11. Behrens en d'. G. J. Legebeke, hoogleeraren aan de polytechnische school; A J. H. Beeloo, hoofd-ingenieur- adviseur voor scheepsbouw te 's Gravenhage; G. J. Morrc, P. Tetar van Elven en J. A. Van der Kloes, leeraren aan de polytechnische school. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hulponderwijzer F. Van der Molen te Stiens (Friesland), gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om le worden benoemd tot onder. wijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Openbare vergadering van den raad van stateafdeeling voor de ge. schillen van bestuur, op Woensdag den 23®un Mei 1883, des voormidi' ten elf ure. H. K. H. prinses Marianne heeft den algeloopen nacht minder rustij doorgebracht. Overigens is de toestand onveranderd. -* In de zitting van de tweede kamer van heden werd met 36 tegen 21 stemmen aangenomen de grensverandering lusschen Enschedé en Louneker, en met algemeene stemmen de ontwerpen tot goedkeuring der toet reding van Nederland tot verlenging van den termijn van den duur der gemengdi rechtbanken in Egypte en der internationale overeenkomst tot bescherming der visscherij in de Noordzee. Voorts werden t3l van kleinere ontwerpei aangenomen. Tegen Dinsdag 3 uur zijn andere ontwerpen aan de orde gesteld. Een feit dat zelden in ons vaderland voorkomt was gistereu aan de kennisneming der rechtbank alhier onderworpen. De zaakwaarnemer Boest vroeger veroordeeld tot celstraf van langer dan zes maanden, stond terecht ter zake van beleedigende uitdrukkingen legen Z. M. den koning. In dei avond van 12 April zou hij in een koffijhuis in de Herderstraat aan bezoe kers verhaald hebben dal de koning een hond was voor zijn ondergesebtï. ten, daar hij een postillon, die niet hard genoeg reed, met doodschietet had bedreigd. Onder de bezoekers was de hoornblazer Ketting van de grs nadters en jagers, die R aanmaande zich in zijn uitdrukkingen le matigen Deze weigerde en riep: eik hebaan den koning". Toen de hoort. blazer vroeg of hij dat op schrift durfde geven, zei R. ja en schreef op eet stuk papier onder zijne hawdteekening de hoven aangehaalde woorden, hoornblazer begaf zich daarmêe naar de politie en deed aangifte. Vier gt. tuigen werden gehoord. R. ontkende de bedoeling om te honen en beweerd! bedoeld te hebben een vroegeren knecht, die de Koning heette. De voor zitter merkte op dat bekl gezegd en geschreven had den koning, waarmedi niemand dan het hoofd van den staat bedoeld kan zijn. Verder beweerii bekl., dat niet hjj maar een ander onbekend bezoeker het verhaal van dti postillon had opgedischt. Het O. M. requireerde schuldigverklaring att majesteitschennis en veroordeeling lol 1 jaar celstraf. Over acht dagen al de rechtbank uitspraak doen. BELGIE In het Bois de Chambre te Brussel heeft een jongmensch van 24 ai jaar, zich door middel van een revolverschot van kant gemaakt. In zijt portefeuille bevonden zich drie wissels, geteekend J. A. B. Stael van Aj sterdam en getrokken op de Gebr. Wale-'.yck te 's Hertogenbosch. Mt heeft depêches gezonden naar Nederland, ten einde de identiteit van da zelfmoordenaar te conslateeren. ENCIEI.AIV 15. De koningin herstelt langzaam van het haar overkomen ongeval, Zjj nu in staat, met eenige hulp in de vertrekken van haar paleis wat op neer te wandelen. Voor het eerst na vele jaren zal de koningin haar j boortefeest weer eens te Windsor vieren. Den dag daarna zal H. M. uit Schotland reizen. De hertog en de hertogin van Edinburgh, en lord Wolseley, zijn terenavond, over Calais, naar Rusland vertrokken. De Globe meldt, dat bij een zeer groot aantal handelaren te DuM per post eene circulaire ontvangen werdhoudende opgave van de nam van al de gezworenen, die gezeten hebben in achttien processen, krachla de wet tegen de agrarische misdaden gevoerd. In die circulaire lag stuk papier, waarop gedrukt is eene bedreiging met den dood aan iedr die met een dier juryleden betrekking onderhoudt. Bijkens een nader bericht uit Ismaila is de brand aan boord vaalt stoomschip Singapore gebluscht en het schip uit hel vaarwater geslet| Men is bezig de lading, voor zooverre niet verbrand, te lossen. De vat' door het Kanaal was eergisterenavond weder open. Aan de Daily ft/ews wordt dd. 23 April uit Kaapstad geschreven: Gebt Zuid-Afrika en vooral deze kolonie lijdt onder de ergste handelscrisis, f die hier ooit is beleefd. Men verwacht, dat onze inkomsten bijna een bi millioeu beneden de raming zullen blijven, iets wat in geen dertien jan is gebeurd. De toevloed van landverhuizers naar Amerika is minder dan verlei jaar, ln April 11. kwam er dit jaar 78475 aan, tegen 104.274 in kf 1882. Het aantal emigranten van de Brilsche eilanden nam toe, dal Duilschland, Scandinavië en Canada daarentegen werd aanmerkelijk minlt F Et A .1 34 Bt S.! H. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister Waldeck, naar aaiilt ding van eene vraag van den heer Dessen over de circulaire betreffende spaarkassen, verklaard, dat deze strekt om de bevolking omtrent de w spreide onrustbarende berichten in te lichten, doch dat er volstrekt gen pressie wordt geoefend op de beambten. De heer Tirard toonde aan, datI beleggingen in de spaarkassen den slaat op zware kosten jagen. Deze w dus ook, wanneer het geval er toe ligt, het voordeel hebben van de terg betalingen. De regeering is bereid aan al de inleggers hunne geld n ten te geven. De beweging, zoo eindigde hij, had de inleggers meer gescta dan den staat. De heer Laroche-Joubert (Bonapartist) interpelleerde li minister van binnenl. zaken over het schorsen van een Bonaparlistiscbi maire in het depart. Charente, dien de prefect grof behandeld en geboot heelt. De minister ontkende het laatste en verklaarde, dat hij den preli gemachtigd had den maire te schorsen. De minister dankte den interpellt voor de gelegenheid, die hij Item verschaft heeft om zijn vertrouwen in I prefect van Charente openlijk te kennen te geven. De heer Cunéo d'Oritai stelde daarop voor een onderzoek te dezer zake in te stellen, doch dit stel werd verworpen en vervolgens de eenvoudige orde van den d opstaan en zitten blijven aangenomen. -r De minister van openbare werken heeft gisteren in den ministerri medegedeeld, dat de overeenkomst met de Lyonschc spoorwegmaalscltafl waarschijnlijk heden geteekend zal worden. Twee anarchisten, Montant en Cardeilhac, zijn in hechtenis genon als verdacht van het verspreiden van revolutionaire geschriften in de kazera en andere pogingen om de soldaten voor hunne denkbeelden te winnen. Uit Parijs is door den rechter van instructie naar Nederland gezonl hel signalement van een persoon, die verdacht wordt den juwelier Prö vermoord en een aantal edelgesteenten medegenomen te hebben. Hjj «#l vermoed zich naar Nederland begeven te hebben.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2