LEIDSCIIE COURANT. N°. 116. 1883. ZATERDAG 19 MEI. STADS-BERICIITEN Inschrijving Schutterij. Kostelooze inenting met stol' afkomstig van liet Kalf. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. n De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Wonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 De prijs der Advertentiën is van 1- Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. cents. -4 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die ver- flimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen er inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Dinsdag den !2<° Mei ek., des voormiddags lusschen 9 en 12 uren. Z(j herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij- ling op den len Juni aanstaande worden gesloten en dat zij, die zich liet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve [geschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen rorden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. l'?4 2 5% Mi 3% 3K 2% sa 8% 1% 754 6(4 031 754 7 a 134 434 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter tennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze facclnatie en Rcvaccinatie, met stof afkomstig van het Kali, voor ivermogenden, in het lokaal der Slads-Waag, en wel op de volgende igen. als: Maandag 3 Juli, Dinsdag 10 Juli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 3S Juli, Zaterdag <1 Augustus a. s. zoo vervolgens met eene (usschenruimtc van acht, of als die dag op Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te Maandag 31 Mei, Dinsdag 39 Mei, Woensdag 6 Juni, Donderdag IA Juni, Katerdag 33 Juni tn uur. Leiden, den 18 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 8 1556 554 .254 )0 33 16 13 20.97; 5754; island labtt LEIDEN, 18 Mei. Boor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is, ter vervulling der nature van predikant bij die gemeente, uit het vroeger vermelde zestal li volgende drietal gevormd: d8. K. W. Vethake, pred. te Leeuwarden; '.E.E. Gewinpred. te Renkum; dr. W. Van den Bergh, pred. te Schaarsbergen. - Niettegenstaande de herhaalde waarschuwing in verschillende dagbladen hier Ier stede een bewoner uil Haarlemmermeer, die de lammerenmarkt li bezocht, de dupe geworden van de dusgenaamde valsche kaartspelers, woon lijk wordt door een dier spelers op .1 m.l een kwartje gevonden op de toezegging daarvan te willen iracteeren, wordt deze ol gene in Itelschap van een paar vrienden gebracht, die hier of daar aan het kaart een zijn. Bevreesd voor de indertijd door de politie alhier genomen lalreselen is het feit thans niet in eene herberg, maar op eene bank aan Zjjlsingel geschied, alwaar de benadeelde persoon eene som van ZIOO Kil verspeeld. De valsche spelers hebben natuurlijk het hazepad gekozen. Heden morgen is aan de Haarlemmerstraat, door eigen onvoorzichtig- id, een 7-jarig jongentje door een inrfwagen aangeredenwaardoor hij ii een zjjntr beenen en handen ligt gekneusd werd. In het akademisch tehuis werd hem heelkundige hulp verleend. - Den 15''"> dezer werd te Delft door de politie aangehouden een per- die zich had schuldig gemaakt aan poging tot oplichting bij zekeren V., onder voorgeven Blanken te zijn geheeten. Eenige dagen geleden *ll diezelfde persoon ook een ingezetene dezer stad voor eene som gelds plicht, toen onder den naam van v. d. Ven, volgens zijne opgave recher- W bij de Boiterdamsche politie. -Men meldt ons uit Voorschoten: Door den heer J. Tromer, in leven I-notaris aldaar, den 29sl,n April jl. overleden, is aan de diaconie der gemeente aldaar ƒ300 gelegateerd en even zooveel aan de R. C. dia- lle; terwijl op den dag der begrafenis aan de armen van beide gezindten l(|il en kaas is uitgedeeld. ïerstdaags staat de lijn Voorschoten—Wassenaar van de IJsel-stoomtram- ihchappij geopend te worden. Het vertier zal daardoor geenszins ver- Meren; vooral als de prijzen nog iets minder worden. Op 2'° Pinksterdag op de lijn Voorscholen—Leiden 960 personen vervoerd. Voor de acte als onderwijzeres werden gisteren geëxamineerd 16 can didates Afgewezen 7, toegelaten 9, nl. mej. J. C. M. Neomagns, G. H. Van Laar, S. M. Kohier en C. M. Tupker, van Rotterdam; K. Verduyn den Boer, van Poorlugaal; S. E. Knip, van Kralingen; C. Honing en C. Touw, van Hellevoetsluis, en II. C. II. Loeft, van Dordrecht. De vicaris capitularis van het bisdom van Haarlem heeft benoemd tot deservitor te Nieuwveen den heer L. Ten Brink, tot kapelaan te Amsterdam S. Nicolaas buiten de veste, den heer A. P. Snelleman; tot kapelaan te Zoeterwoude den heer H. C. M. A. Pufkus; tol kapelaan te Heiloo den heer F. A. W. Ahout; lot adsistent te Westerblokker den heer A. Van Aalst; tot kapelaan te Noordwijkerhout den heer A. B. Trautwein, en tot adsistent te Zwaag den heer N. A. De Groot. De Koninklijke' Akademie van wetenschappen (afd. taal- en letterkunde) zal op Maandag 21 Mei e. k. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het stoomschip Noord-Holland, van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Gibraltar. Naar men verneemt, wordt op de oesterbanken van den heer Wagtho te Tholen een zoölogisch station opgericht. Dr. P. P. C. Hoek uit Leiden zal zich met de waarnemingen belasten. Zondag morgen heeft men getracht, een logger van den heer M. Parser te Scheveningen, welke te Vlaardingen aan wal ligt, in brand te steken, toen de equipage het vaartuig verlaten had. De wachter kwam echter juist bij tijds om het vuur, dat in het vooronder gelegd was, te blusschen. De daders zijn onbekend. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat het proces der millioenenjufTrouw op 11 Juni zal aanvangen, 66 getuigen zijn gedagvaard. De eerste tentoonstellingslezing in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam, die 14 dezer zou plaats hebben, is tot 7 Juni e. k. uitgesteld. Dien dag is het woord aan prof. Velh. -- Aan het centraalstation te Amsterdam is aangekomen een platte wagen, waarop 3 gashouders zijn bevestigd ten einde het gas, hetwelk aan het station aldaar wordt vervaardigd, naar verschillende stations te vervoe ren, om zoodoende de rjjtuigen der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij van gas te voorzien. Elke gashouder heeft een inhoud van 5500 liter. Er zjjn meer dergelijke wagens in bewerking. Een te Amsterdam wonend stalhouder ontving eergisteren op de paar denmarkt te Weesp een trap van een paard. Met gewonde borst en ver brijzelde kaak werd hij in het gasthuis opgenomen. Te Utrecht is in beslag genomen een valsch bankbiljet van 100, ge merkt B D en gedateerd 21 Mei 1880. De hoofdkenmerken van valschheid zijn: het vrouwenbeeld grof van teekening, de nummers lichter van kleur dan de overige teekening, het woord "secretaris" onduidelijk, het getal "honderd" en het netwerk aan de keerzijde onvolkomen weergegeven. Voor de rechtbank te Arnhem hebben Woensdag II. zeven fabrieksar beiders van Veenendaal terechtgestaan, beschuldigd van deelneming aan de jongste ongeregeldheden. Volgens de aanklacht zouden zij in de weefzaal bij elkander zijn gaan staan tusschen de weefgetouwen, zonder te werken, door hun voorbeeld al de anderen hebben aangespoord om den arbeid, dien zij zoo juist begonnen waren, weder te staken, en een Binken werkman, Jan Van der Steen, die zich niet van zijn weefstoel wilde laten dringen, een slag hebben toegebracht. Beklaagden ontkenden de aanleidende oorzaak tot de ongeregeldheden te zijn geweest; zij hadden wel niet gewerkt, maar lieten dit uit vrees; zij hadden niet den arbeid van anderen verhinderd. J. B. die terechtstondook wegens het toebrengen van een slag, ontkende geslagen te hebben. Zeven getuigen werden gehoord; hunne verklaringen stemden in hoofdzaak overeen. Het stilstaan en het niet aan den arbeid zijn werd door de meesten geconstateerd, maar eenigen hadden niet den indruk verkregen dat de 7 beklaagden den goedgezinden den arbeid on mogelijk hadden gemaakt. Het requisitoir van het 0. M. luidde, voor R. M. en J. M. 21 dagen ge vangenisstraf, voor J, J. 14 dagen, voor W. G. 21 dagen, voor J. V. d. P 14, en voor H. B. en J. B. eveneens 14 dagen; beide laatsten werden bjj- gesiaan door den advocaat mr. H. A. Elias, die concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, daar de feiten niet vielen onder de wet van 12 April 1872 Stblli". 24). Uitspraak 22 Mei. Zekere J. K., te Vriczenveen, die Dinsdagmiddag bij eene groote hoe veelheid erwtensoep eene flesch jenever dronk, was den volgenden morgen een lijk. De heer H. Groenier te Heerenveen, die dezer dagen aldaar zjjn gouden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1