B IT I T B N L A N r>9 C H F B K El CII TE De groote meerderheid der leden verklaarde zich niet genegen om met den vooi steller mede te gaan. Zij wenschte niet lerug te komen op de hoofdbeginselenin de vestingwet van 1874 nedergelegd, welke beginselen men ook nil nog als de meest juiste voor de richting van ons veslingstelsel meende te moeten beschouwen. Meent de voorstellerdat de door de ves tingwet van 1874 gewilde verdediging van de zoogenaamde vesting Holland te veel vraagt en Ie min geeft, dan stelde men daar tegenover, dat het nog volstrekt niet bewezen is, dat door aanneming van zijn ontwerp ric finan- ciëele druk op de natie zonde verminderen. Wat nu de vermindering van den personeelen druk betreft, wenschte men den voorsteller en de voorstan ders van hel ontwerp er op te wijzen, dat zij zich aan eene illusie over geven, wanneer zij meenen, dat de aanneming van het voorstel belangrijke inkrimping van de levende strijdkrachten zal ten gevolge hebben. De alles beheerschende vraag is evenwel, of de levende strijdkrachten waarover wij thans beschikken kunnenvoldoende zullen wezen om de ves ting Holland met succes te kunnen verdedigen. Ofschoon men evenmin als de voorsteller die vraag bevestigend durfde beantwoorden, kon men geen zins toegeven, dat elke regeling onzer levende strijdkrachten van ons land een uitgeput land zou maken. Tegenover het gemis aan vertrouwen in de sterkte der reusachtige vesting Holland, wees men er toch den voorsteller op, dat de nieuwe Hollandsche waterlinie door hare natuurlijke ligging zeldzaam krachtig en voor dc verdediging bijzonder geschikt is en dat zij, tengevolge der verbeteringen in de laatste jaren, vooral wat de, inundatie- middelen betreft, in niet geringe mate in weerstandsvermogen is toegenomen. Onder meer andere bezwaren werd eindelijk nog gewezen op den hoogst ongunstigen indruk bij de geheele natie, wanneer bij een eersten aanval nagenoeg het geheele land met al zijne hulpbronnen voetstoots aan den vijand zou worden prijs gegeven. Enkele leden waren reeds daarom legen het ontwerp, omdat zij meenden dat aanneming er van door de natie zal beschouwd worden als een eersten stap, om alles, leger en vestingen af te schaffen. 's GRAVENHAGE, 17 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot commies der posterijen 3e kl.VV. J. P. Kroel en M. Zandee, thans commiesen 4e kl.; tot commies der posterijen 4e kl., A. Van Cappellen, B. Meylink, L. De Wit, C. VV. Heydeman, J. J. Miedema en N. Mulder, thans surnumerairs der posterijen. Door Z. M. is aan G. Ribbink, telegrafist 1® kl. bij de rijkstelegraaf, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren dr. H. Kern en mr. P. A. Van der Lithhoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Jnynboll en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling voor onderwjjs in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft; ,1. A. Van den Broek en J S. A. Van Dissel, lectoren aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-lndië te Delft; H. C. Ilttmme, dr. W. G. C. Bijvanck, G. A. Willjen en dr. C. Snouck llurgronje, lectoren aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden; N. D. Lammers van Toorenburg en P. G. Wijnmalen, oud-residenten op Java te 's Gravenhage; H. J. Oosting, laatstelijk ambtenaar voor de be oefening der Soendaneesche taal op Java, thans met verlof hier te lande te Zwolle, en R. Van Eek, leeraar aan.de koninklijke militaire te Breda, benoemd tot leden der commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen voorgeschreven bij artikel 4 van de verordening op hel benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Neder landsch-Indië. In de zitting van de tweede kamer van heden werden o. a. aangeno men de ontwerpen lot verlenging van den termijn tot vervulling der leer stoelen aan de universiteitende bekrachtiging eener nieuwe overeenkomst met de Handelmaatschappij (no aanneming van een amendement voorschrij vende de wettelijke bekrachtiging bij de verlenging van het contract over 5 jaar). Door aanneming met 50 tegen 19 stemmen van het voorstel van den heer De Vos, waaromtrent de minister zich refereerde aan het oordeel der kamer, is de gevangeniswet niet behandeld, maar besloten tot een tweede sectic-onderzoek. Aan den heer Roëll verzekerde de minister van waterstaat enz., dat dc regeering overeenstemming beoogt tusschen de Maas- mondvvet en de contracten der provincie en het waterschap in Noordbra- bant. Aan den heer Van Üedem verzekerde de minister van koloniën, dat opdrijving der landrente geen gevolg kan zijn van de Indische ordo- nantie en hij inlichtingen zal vragen, terwijl hij voorstander is van fixiteït. De heer mr. J. Minnema Buma, laatst griffier bij het kantongerecht Ie Leeuwarden, heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als griffier van het gerechtshof aldaar. Een jongeling, klerk bij de politie en sedert onbezoldigd inspecteur, ergerde zich op zekeren dag, dat hij op een tramwagen langs de Tulling- straat reed, aan het gezicht van eene vrouw, inct ontblooten boezem en armen, die van de openbare straat, min of meer duidelijk zichtbaar waren. Bezield door jeugdigen dienstijver meende hij deze ontmoeting ter kennis zijner chefs te moeten brengen, tengevolge waarvan legen de zondares proces verbaal werd opgemaakt, wegens kwetsing der openbare eerbaarheid. Oc zaak werd in de vorige weck met gesloten deuren door de rechtbank onderzocht en toen requireerde het O. M. ter zake dezer tentoonstelling van genoemde lichaamsdeelen eene gevangenisstraf van 5 dagen. De rechtbank gaf echter heden een vonnis van vrijspraak. De eerste secretaris van hel Fransche gezantschap alhier, de heer Balny d'Avricourt, is met een langdurig buitenlandsch verlof uit de residentie vertrokken. Vlaamsche schrijfster mevrouw Courtmans. Onder de talrijke bewijzen van hulde, die zij ontving, dient vermeld te worden een kon, besluit, waarbij mevrouw Courtmans benoemd werd tot ridder van de Leopoldsorde. SS M E S, A Nü 15- De visscherij-tentoonstelling te Londen werd Maandag door meer dan 40000 personen bezocht Ongeveer 400 werd ontvangen voor toegangs kaarten catalogen en programma's. Eene gisteren te Dublin gehouden vergadering der Nationale Liga werd druk bezocht. Verscheidene Iersche parlementsleden waren aanwezig. Een hunner, de heer Mayne, sprekende over den brief van den Paus aan de bisschoppen, zeide, dat de nationale partij zou handelen evenals O'Connell, namelijk de theologie, maar niet de politiek van Rome te volgen. De Paus is hoofd van de Katholieke kerk, maar Parnëll hoold der Politieke kerken het Iersche volk zal deze laatste blijven aanhangen, totdat hel zijn doel, de onafhankelijkheid der leren, bereikt heeft. Zes belangrijke arrestatiën hebben gisteren te Ballina. in het graaf schap Mayo, plaats gehad. De gevangenen worden beschuldigd van den i toeleg, zekere grondeigenaren in 1882 te hebben willen vermoorden. De politie heeft in dc woningen der beschuldigden twee geweren, een revolver j en eene helsche machine gevonden. Bij de terechtstelling van Joe Brady waren minstens vijf duizend per- j sonen op de been. De moordenaar legde eene groote kalmte aan den dag, en bewaarde tot het laatste oogenblik het grootste stilzwijgen. Over zijn i proces en vonnis heeft, hij zich niet uitgelaten en evenmin schuld beleden. Door de overheid waren maatregelen genomen om elke gevaarlijke demon- stratie te beletten. Zoowel Kilinainham als het kasteel waren sterk bezet i door troepen en politie. -~ Uit Ismaila wordt dd. 15 Mei gemeld, dat nabij het Bittermeer brand is ontstaan aan boord van het stoomschip Singapore van Bombay naar Marseille. De mail en passagiers zijn gered, doch een gedeelte der lading is reeds verbrand, terwijl de brand nog niet is gebluscht. Pompen en ad- f sistentie zijn reeds afgezonden, alsook sleepbooten om het schip in het Bittermeer te laten zinken. De vaart in het Kanaal wordt hierdoor be lemmerd. Uit de thans ontvangen nadere berichten nopens den cycloon, die op 22 April jl. de staten van Mississippi, Georgia en Zuid-Carolina heeft ge- teisterd, blijkt, dat het verlies van menschenlevens en eigendommen veel grooter is geweest dan men eerst dacht. In den staat Mississippi vcrloreu meer dan 150 menschen het leven, in Georgia 100. Het aantal gekwetsten is zeer groot, ten minste viermaal grooter dan dat der dooden. Donder, bliksem, stormwind, dikke duisternis, alles ging zamen. In sommige plaatsen zijn van geheele straten dc woningen als weggemaaid. De richting van de cycloon was van ZVV. naar NO. FH A N H R 1.1 K. ikster-Maandag B E li «4 I E. had te Maldegem het feest plaats ter eere van de 1 Le Jour heett meer geruststellende berichten over den gezondheids- toestand van den graaf van Chambord ontvangen. Tevens blijkt uit dit blad. dal de graaf eene beroerte gehad heeft, waarbij hij bijna de spraak verloor. Deze is thans een weinig gemakkelijker en de bewegingen zijner armen en beenen zijn minder onzeker. Wanneer geen nieuwe aanval zich voordoet hoopt men hem nog te redden. 'J Op den eersten Pinkstermiddag is te Parijs in het Palais Royal in de galerie Monipensier een diefstal van juweelen met moord gepleegd. In den winkel van den juwelier Prestol, wiens wapenbord prijkt met Maria Stuart, j drongen door de achterdeur, die in de rue Monipensier uitkomt, dieven in en sloegen de dienstbode, die hen wilde tegenhouden, zoodanig dal deze levenloos ineen zeeg, waarop zij juweelen ter waarde van circa 50000 fr. 2 medenamen. Dit feit zal tusschen 4 en 5 uur des middags gebeurd zijn, eerst te 11 uur des avonds ontdekte men, daar de deur openstond, de ver- si moorde dienstbode. Men is de daders nog niet op het spoor. Paula Minck acht het nuttig en noodig om, bij ontstentenis van Louise s Michel, die in den kerker het haar beschoren lot afwacht, nu en dan het woord te voeren en daarbij tracht zij bij hare meesteres en voorgangster l niet achter te staan. In eene socialistenvergadering te Rijssel heeft zij jl. Maandag o. a. verk'aard, dat de republiek besmet is met al de gebreken der monarchie en met huichelarij op den koop toe. Eene grondwelsherzie- i uilig zal volgens haar den werkenden stand volstrekt niet baten; het eenige, waaraan de behoefte zich al dringender doet gevoelen, is eene ver vorming der .maatschappij, en om daartoe te geraken is geweld onvermijde- lijk. De spreekster betuigde hare sympathie voor prins Krapotkine en de andere veroordeelde anarchisten. j Te Ulmo, nabij Lyon, brak Zaterdagavond brand uit in eene leer looierij. Alle gebouwen zijn eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt begroot op 100.000 fr. Men heeft in de puinhoopen het lijk gevon den van een der werklieden. Een brandweerman en een soldaat, benevens een paar andere andere werklieden bekwamen ernstige verwondingen. Een gedeelte van het kanton Rabastens is dezer dagen door hagelslag verwoest. De gemeenten Bazellac, Sarriac, Rabastens, Mingot en Senac hebben het meest geleden. Te Mingot lagen de hagelsleenen 50 duim hoog, In de Pyreneeën is in den laatslen lijd veel sneeuw gevallen. - Van 17 tot 21 Mei heeft te Marseille eene groote tuinbouwtentoon stelling plaats. Tevens zal een luinbouw-congres gehouden worden, dat ten doel heeft dc belangen van den tuinbouw te verdedigen. In het zuiden van Frankrijk toch ondervindt men wellicht nog meer dan elders de belem- meringen, die door de wetten, welke het gevolg zjjn van de conventie van Bern, lot wering der druifluis, aan den handel in planten en andere tuin- bouwvoortbrengselen worden toegebracht. Sedert lang is de invoer dier voortbrengselen verboden in Algerië, Spanje. ItaliëGriekenland en in (Ie meeste havens van dc Middellandsche-zee worden gèene bezendingen van dien aard meer aangenomen. Dc verzending is. zoo niet onmogelijk, toclt

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2