LEIDSCHE COURANT. 1883. M°. 113. WOENSDAG 16 MEL BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. "—IK- CSSfflBK WC9&F. LEIDEN. 15 Mei. De heer J. Schoondermark Jr. alhier en dr. A. H. Middelburg te Leeuwarden zijn benoemd tot correspondent van de Prins Alexander-stich- ting te Bennekom bjj VVageningen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen tan 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17.50, 3.70 en ƒ1.75, de laagste ƒ34, ƒ17.50, 3.50 en 1.75. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn van hier langs den Holl. spoor weg vervoerd 3997 reizigers. Ook van de stoombooten en stoomtrammen werd druk gebruik gemaakt om een tochtje naar Katwijk en andere nabij gelegen plaatsen te ondernemen. Het bij uitstek schoonc weder maakte dat getal verbazend groot. Op 16 en 17 Juni aanst. zal, bij gelegenheid van de algemeene verga dering der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, de afdeeling Leiden dezer maatschappij een huishoudelijk muziekfeest geven, waarop o. a. de volgende werken ten gehoore zullen worden gebracht: «Triumphlied", van Brahms; «Fantaisie" voor piano, koor en orkest, van Beethoven«Concert" voor piano, van Julius Röntgen. De heeren F. Lissmann, uit Bremen, en Julius Röntgen, uit Amsterdam, hebben bereids hunne medewerking voor dit feest toegezegd. Zondagmorgen heeft eene vrouw in de Hooglandsche kerk en des avonds te half zeven een 23-jarip meis je op de Stcenslraat een toeval ar kregen; zonder ernstige gevolgen zijn beiden huiswaarts gekeerd. Ook had Zondagavond te half zeven uren een treurig voorval plaats aan den Maresingel. Een 5-jarig meisje, genaamd M. C. J. N.. die met twee harer vriendinnetjes aan de gras- en waterzijde bloempjes pinkte, had het ongeluk spelenderwijze uit te glijden en te water te geraken. Pogingen aangewend om haar met eene dregge te redden mochten niet baten; na eenigen tijd werd zij door een baggerman met diens beugel levenloos opge haald. Na vergeefsche pogingen om de levensgeesten nog op te wekken is het lijkje naar de woning van de bedroefde ouders overgebracht. Gisterenavond is een jongen achter op een aan den Leiderdorpschen weg rjjdende wagen geklommen, tengevolge waarvan hij gevallen en met zijn been tusschen een der achterwielen is geraakt, welk been gekneusd was en geneeskundige hulp moest worden verleend. Blijkens de aankondiging van den directeur der badinrichting en zwem school ffRijnzicht" is deze aangename en uit een hygiënisch oogpunt hoogst nuttige inrichting dit seizoen op heden geopend. Wij vestigen bij vernieu wing de aandacht onzer stadgenooten op deze gelegenheid en durven haar opgrond van ervaring aan allen gernstelijk nar, tv bevelen. Moge de direc teur hierin eene tegemoetkoming vinden voor zijne moeite en kosten hieraan zoo ruimschoots besteed. De vorige zomer was hoogst ongunstig en daar door is de wedstrijd verijdeld geworden. Moge prachtig warm zomerweder dit jaar deze teleurstelling voor velen vergoeden en velen gezondheid en nieuwe Irissche krachten door baden en zwemmen opdoen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Den 12d"> dezer zijn er 56 bom men, alle binnenlekvisscliers, aangekomen, die besomden 22 a 110 in 4a 6 dagen. Besteed werd voor tarbot f 3 a ƒ8 per stuk, tong ƒ0.25 a aƒ0.70 per stuk, kabeljauw 1.50 a ƒ2.50 per stuk. scbelvisch ƒ0.25 a 0.40 per stukbunschol ƒ0.60 a ƒ1 per stuk, levend binnenlek ƒ5 a ƒ6 per mand, groote braad ƒ4 a ƒ4.50 per mand, droogscharren 3 a ƒ4 per mand. De minister van Hnancien maakt, ter voldoening aan art. 14 der wet tan 4 April 1Q70 (Stbl. n°. 62) en art. 11 der wet van 5 December 1881 [Sibl. n1. 185). bekend, dat op den Is"" Mei 1883 een bedrag van 25 mil- lioen gulden aan schatkistpromessen en van 4.552,000 gulden aan schatkist- kistbiljetten in omloop was. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden Ie Lis sabon, worden de havens op het eiland Sumatra door de Porlugeesche legeering thans alleen verdacht van besmetting met cholera, te rekenen van den 24s"° Maart jl.met uitzondering van de haven van Baros, die bij voortduring door haar beschouwd wordt, van hetzelfde tijdstip af, met die ziekte besmet te zijn. Het afdeelings-onderzoek van het wets-ontwerp tot goedkeuring der toetreding door den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië tot het voorstel der Egyptische regeering, strekkende om den proeftijd der gemengde rechtspraak daar te lande opnieuw te verlengen, heeft de navol gende uitkomsten opgeleverd: Hoewel het niet te ontkennen valt. dat de gemengde rechtspraak in Egypte bezwaren oplevert en wellicht niet altijd ten bate der inlanders strekt, wilde men echter gaarne, toegeven, dat de thans voorgestelde verlenging noodzakelijk moet geacht worden en ver klaarde men zich dan ook bereid dit ontwerp aan te nemen. Alleen werd door sommigen de hoop uitgedrukt, dat het onze regeering zou mogen ge lukken het aantal der in de gemengde rechtbanken zitting hebbende Neder- landsche rechterlijke ambtenaren van twee wederom op drie te doen terug brengen. Naar aanleiding hiervan werd evenwel opgemerkt, dat door onze regeering in deze dan toch slechts een ofïicieuse invloed zou kunnen wor den uitgeoefend, daar toch volgens de gesloten conventie de Khedive het recht van benoeming bezit. Nog werd gevraagd, welke de toestand van Nederland moet geacht worden te zijn ten opzichte der gemengde recht spraak sedert het afloopen van den termijn op 1 Febr. jl. De commissie van rapporteurs acht hiermede de openbare beraadslaging over dit wets-ont werp genoegzaam voorbereid. De directeur der rijks-academie van beeldende kunsten deelt mede dat in het gebouw der academie op 11 Juni het examen begint, dat men moet hebben afgelegd om te worden toegelaten tot den wedstrijd in de schilder- knnst. Zjj die zich aan dat examen willen onderwerpen, moeten zich vóór 3 Juni aanmelden bij den directeur. Het examen betreft de aesthetica, de kunstgeschiedenis, de ontleedkunde en de doorzichtkunde. De wedstrijd Ltstaat in het vervaardigen van eene schilderijde jury geeft drie onder werpen op. De wedstrijd t.cgi.n s <i„i i vu dv jnrj* A-cot ullopnnnl; IlICCpHon 22 September en 15 October. Wie den gouden cereprijs is waardig gekeurd en blijken heeft gegeven van groot talent en buitengewonen aanleg, kan, op gemotiveerde aanbeveling der commissie van toezicht, door den koning gedurende vier jaren met een jaargeld van 1200 worden begunstigd. De opsporing en aanhouding wordt verzocht van den persoon van Louis Koch, uit Kroschwitz (koningrijk Saksen), geboren 5 Maart 1851, grootte middelbaar, aangezicht rood, haar blond, knevel donkerblond, bezit een getuigschrift van den ingenieur Lohaosen. Hij wordt verdacht zich op 5 Mei jl. te Radeberg te hebben schuldig gemaakt aan moord, vergezeld van diefstal van 700 mark, ter zake waarvan zijne uitlevering door de Sak sische regeering is aangevraagd. -- Het stoomschip Burgemeester Den Tex passeerde 13 Mei Aden naar Batavia. Het stoomschip Sumatra arriveerde 10 Mei te Marseille en heelt de reis den 14" voortgezet naar Batavia. Het stoomschip Noord-Holland. van Rotterdam naar Java. vertrok van Pauillac 13 Mei. Het stoomschip f'oorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 13 Mei. Door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland is tot de evangeliebe diening toegelaten de heer J. B. C. Schuuring, candidaat aan de universiteit te Leiden. Tol predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rijnsaterwonde is be roepen d'. J. H. Geselschap, pred. te Dussen en tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Oudewaler d'. P. Bartstra, pred. te Wassenaar. H. M. de koningin van Zweden verlaat 23 dezer de hoofdstad met be stemming naar Neuwied. om van daar via Carlsruhe hel buitenverblijf Sophiarnh bij Stockholm te betrekken. Te llanswcerii is eergisterenmiddag het raderstoomschip Telegraaf, ge zagvoerder Baars Junior, met hoogwater beneden de haven aan den grond gevaren en blijven zitten. Ruim 170 passagiers zijn van genoemd stoomschip te Hansweerd aangebracht door de aak lindine schipper Meijer, en later door de sleepboot Concurrent naar Antwerpen vervoerd. Gisteren is de Telegraaf door de andere passagiersboot Telegraaf vlot gesleept. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. benoemd tot ridder der orde Schunrbequ van den Nederlandschen Boeije, president der arrond.-rechtbank Door Z. M. is Leeuw jhr. mr. M. te Zierikzee. Door Z. M. is de heer J. Woodtli benoemd tot consul der Nederlanden j te Aden. Door Z. M. is benoemd lol administrateur van de registratie, hypothe ken en het kadaster bij het dep. van financien, de heer J. 11. Winkelman, directeur der registratie en domeinen te Maastricht. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz.:

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1