BIJVOLtiSELbehoorende lot de Leidsehe Courant van Dinsdag ö5 Mei ó883Jf°. dd%. BUITENLANDSCH E BERICHTEN. grooting voor 1882, heeft de minister van waterstaat enz. o. a. medege deeld: De kosten voor den aanleg van telegraaflijnen in den grond zijn aanzienlijk hooger dan die voor de lijnen in de lucht. De grondlijnen, die, in vijf jaren tijds ter lengte van 5470 kilometer, met 37420 kilometer draad, in Duitschland gelegd zijn. kosten achttien millioen gulden, dat is gemiddeld 3290 gulden de kilometer grondkabel met zeven draden. Daaren tegen wordt eene luchtlijn met zeven draden hier te lande voor omstreeks 425 gulden de kilometer aangelegd, alzoo voor niet veel meer dan een zevende van hetgeen eene grondlijn kost. Omstreeks 1235 kilometer lijn, met 7140 kilometer draad worden gevorderd, om de hoofdsteden der pro vinciën met de voornaamste havens en met het buitenland te verbinden, en de kosten daarvan zullen ruim vier millioen gulden beloopen. Een kleiner net, waarbij echter alle provinciale hoofdsteden nog worden bereikt, zou ruim 900 kilometer lijn met 5500 kilometer draad vorderen en ruim drie millioen gulden kosten. Wenschte men zich voorloopig te bepalen tot de verbinding van Amsterdam met Den Haag en Rotterdam, zoo zou het toch geraden zijn de lijn van Haarlem naar Zandvoort te verlengen, om zoo doende eene verzekerde aansluiting met de Brilsche lijn te hebben. Meende de minister de tijd gekomen om, ondanks de aanzienlijke kosten, tot den aanleg van grondlijnen te moeten overgaan, zoo zouden zeker de lot nog toe deugdelijk bevonden, zoo hier te lande als in Duitschland en Frankrijk gebruikelijke kabels worden aangewend, en zou het systeem A. Holtzman gewis niet in aanmerking komen. Met den aanleg van nieuwe lijnen tot eene volgende begrooting te wachten heeft wel degelijk bezwaar. Het stoomschip Noord-Hollandvan Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Pauillac. De Voorwaarts vertrok heden ochtend 10 ure naar Batavia. De vaart door het IJ en Kanaal was voorspoedig. Officiéél is thans bepaald, dat de plechtige intocht van HH. MM. den koning-groothertog en de koningin-groothertogin binnen de hoofdstad van Luxemburg zal plaats hebben op Maandag 21 Mei (en niet op den 17de, zooals eerst het plan was). Dgbldv. Z.-U en's Gr.) De vergadering van afgevaardigden van liberale kiesvereenigingen enz., ter bespreking van een gemeenschappelijk program, zal gehouden worden Zondag 20 Mei te Utrecht. (/V. R. Ct.) D9. Ten Bosch, pred. te Oegstgeest, is beroepen naar de Ned. herv. gemeente te Haarlemmermeer. Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid te Haarlem hebben van den minister van waterstaat ontvangen hel programma eener internationale tentoonstelling, te Calcutta te houden van Dec. 1883 tot Febr. 1884. Mededeeling van dit programma is gedaan in het tijdschrift der maatschappij, aflevering April. Op verzoek van den minister worden belanghebbenden, die voornemens zijn in te zenden, uit- getoodigd daarvan opgave te doen met vermelding der benoodigde ruimte vóór 20 Mei e. k. aan den secretaris der Maatschappij te Haarlembij wien het programma en verdere stukken ter inzage liggen. Met het oog op de Internationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden, zal in Augustus en September van dit jaar te De venter een wedstrijd plaats hebben met rijen zaai- en schoffelmachines. Daarbij worden prijzen uitgeloofd voor dergelijke machines voor zware gronden, van binnen- of buitenlandsch fabrikaat. De te zaaien granen, peulvruchten en fijne zaden worden kosteloos verstrekt. Mededinging is geopend aan fabrikanten, hunne agenten en aan landbouwers. Voor rjjen- zaaiwerktuigen voor zware gronden wordt uitgeloofd als 1" prijs een gouden medaille, geslagen op den stempel der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 en als 2tD prijs een dergelijke zilveren medaille, en dezelfde voor de rijenschoffelmachines voor zware gronden. Aangifte van mededinging moet vóór 25 Juni e. k geschieden aan den heer Waldeck te Loosdninen; de mededingende werktuigen moeten op kosten der inzenders gezonden worden naar de tentoonstelling der aid. Deventer en Omstreken van de Gel- dersche Maatschappij van Landbouw op 27 en ?8 Augustus 1883 te Deventer te houden en naar de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam in 1884. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft terechtgestaan de schilders- knecht Rijk Sijberdente Baarnbeschuldigd 5 Febr. jl. het kind te hebben vermoord, waarvan zijne dochter Evertje even te voren in zijne woning en in zijne tegenwoordigheid was bevallen. De afschuwelijke omstandigheden, waaronder deze misdaad werd gepleegd, waren oorzaak, dat op requisitor van het O. M. de zaak met gesloten deuren behandeld werd. Het 0. M. heeft levenslange tuchthuisstraf tegen den beschuldigde geëischt. Voor het front van den troep werd dezer dagen in de marinierskazerne Ie Amsterdam voorgelezen eene door den kommandant van het korps gege ven order, naar aanleiding van het jongste bezoek van Z. M. den koning en H. Jl. de koningin aan de hoofdstad. De order luidde als volgt: //Het heeft Z. M. den koning behaagd, mij, hij monde van hoogstdeszelfs adjudant, den schout-bij-nacht, directeur en kommandant der marine te Amsterdam, Zijner Majesteits 1 ij/.ondere tevredenheid te betuigen over de flinke houding en hel goed militair uiterlijk van hel detachement, dat 1 dezer als eerewacht heeft dienst gedaan op het terrein der tentoonstelling. Met genoegen breng ik die gunstige meening des konings ter kennis van het le bataljon mariniers; en levens mijn dank aan de officieren, onderofficieren en minderen van ge noemd detachement voor de wijze, waarop elk hunner heeft medegewerkt om dat blijk der koninklijke tevredenheid te verwerven." D9. H. Steenberg, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, is gisterenochtend aldaar in den ouderdom van 60 jaren overleden. De laatste door hem uitgesproken leerrede was die van Zondag 29 April, in tegen woordigheid van 11H. MM. den koning en de koningin. Door wijlen mejuffrouw R. M. Gosschalk, onlangs te Amsterdam over leden, is een legaat, groot 10,000, vrij van successierechten, vermaakt aan het Nederl. Israël, meisjes-weeshuis aldaar. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een pier aan de Noordzeekust tegenover Zandvoort. Deze pier, ter lengte van ongeveer 400 meter, zal geheel uit ijzer worden zamengesteld en aan het einde daarvan een casino-gebouw worden opgericht, dat, aanzienlijk breeder dan de pier zelve, plaats aanbiedt voor allen, die het schoone vergezicht willen genieten. Men meldt uit Zwolle dd. 11 Mei: Heden werden op de veemarkt door den dïstricts-inspecteur-veearts Hoorn, van Arnhem, een 12-tal runde ren in beslag genomen, die verdacht waren van tongblaar en openbaar ter verkoop waren aangeboden. De regen der laatste dagen heeft aan het veldtapijt eene geheele andere kleur bezorgd. Meest alle vee loopt in de weide. De prima Maslenbroeker grasboter, gelijk aan de Delltsche, kan nu spoedig verwacht worden. s GRAVENHAGE, 12 Mei. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den lichten rouw zal aannemen, voor den tijd van acht dagen, ingaande den 14d,n Mei aanstaande, wegens het overlijden van Z. K. H. Frederik Frans 11, groothertog van Mecklenburg-Schwerin. Door Z. M. is ten algemeene nutte de onteigening gelast van ver schillende perceelen ten behoeve der verbreeding van de Brugstraat le Wijk (Maastricht), en ter verlenging van de straat, genaamd De Zak, aldaar. De 2° luit. A. Klontje, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, thans gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. De luitt. ter zee 1" kl. N. A. De Vries en J. A. Kloek, respectivelijk uit Oost- en West-Indië in Nederland teruggekeerd, zyn op non-activiteit gesteld. Bij resolutie van den minister van koloniën is de onderwijzer J. P. Van Ekris gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. In den toestand van H. K. H. prinses Marianne is geene verandering gekomen. Van toeneming van krachten is nog niets te bespeuren. Onderscheidene familiebetrekkingen en hofdignitarissen brachten heden ochtend aan het Rijnspoorstation den afscheidsgroet aan het hoofd en de leden der missie tot vertegenwoordiging van Z. M. den koning bij het kro ningsfeest van den Czaar, welke deputatie ten 8 u. 20 m. de reis naar Moskou aannam. De gezantschapssecretaris van het Russische rijk, prins Lwoff, deed het buitengewone gezantschap mede uitgeleide. BELRIE. De commissie voor de nationale feesten te Brussel heeft het programma vastgesteld van de festiviteiten in Augustus. Er zullen o. a. twee groote feestende een in het Parkde ander in het Bosch en een muziekfeest plaats hebben. Maandag jl. werd te Antwerpen de laatste handeling der langdurige instructie in zake Peltzer verricht. Op bevel van den procureur-generaal heeft het parket zich naar de woning van Armand begeven en daar alles ontzegeld. De papieren, boeken, meubelen, sleutels enz. werden overgege ven aan den advocaat Van Galster, curator. EWRELAKB. In het lagerhuis heeft de eerste lezing plaats gehad van een ontwerp van Dodson, strekkende tot regeling der betrekkingen tusschen grondbe zitters en pachters. Het hoofddoel daarvan is schadeloosstelling der pachters wegens aangebrachte verbeteringen, en verzekering der pacht- contracten. De instructie in de zaak der gevangenen in Bouwstreet te Londen is af- geloopen. Alle zijn verwezen naar het hof van assises, uitgezonderd Dalton, die wel op vrije voeten gesteld, maar onmiddellijk weer in verzekerde be waring werd genomen. Brady, de eerste der zes ter dood veroordeelden wegens den moord in het Phoenix-parkmoet Maandag sterven. D'e beulMarwoodkwam eergisteren, onder gewapend geleide, te Dublin, en werd onmiddellijk naar de gevangenis gebracht, waar hij feitelijk mee opgesloten gehouden wordt: zóózeer ducht men een aanslag op zijn leven. Elk der zes veroordeelden zit afzonderlijk in eene cel, onder de voortdurende hoede van twee be wakers. Eén hunner. Delaney, zal vermoedelijk gratie ontvangen. O'Brien en Doyle hebben hunne medeplichtigheid aan den moord in het Phoenix-park bekend. Hel weer in Engeland is sedert 't begin van Mei zeer koud en regen achtig. In Durham, Berkshire en North-IIampshire woedde eergisteren een hevige sneeuwstorm. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw tien voet hoog. De rechtskundige commissie, door de Egyptische regeering belast met het onderzoek der quaestie van het monopolie der Suez-maatschappij, heelt zich eenparig voor het monopolie verklaard. Eerstdaags zal de groote brug, die over de East-rivier heen Brooklyn met New-York verbindt, geopend worden. Met den bouw van deze reusach tige brug werd in 1870 begonnen; alleen het bouwen van de zuilen heeft zeven jaren opgehouden, en thans eerst, na ruim 13 jaren, is het werk vol tooid. De brug heeft, met haar beide glooiend afloopende toegangswegen eene lengte van 5,989 voeten. Het middengedeelte, waar de schepen onderdoor varen, is van de eene zuil naar de andere 1,585 voeten en het geheele han- LABBt

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5