Nadere uitslag van verkiezingen voor de prov. staten Te Zoetermeer'herkozen C J. Van der Oudermeiilen en mr. P. L. F. Blussé. Te Dordrecht. Herkozen: J. A. Smits van Nieuwerkerk. Gekozen: mr. H. A. Nebbens Sterling. Te Gorinchem. Herkozen: mr. P. R. Van den Berg en P. G. Schalij. Te Middelharnis. Herkozen: mr. D. Van Weel Az. tb Te Ridderkerk. Herstemming tnsschen: mr. M. Bichon van Ysselmonde en mr. H. N. Barendrecht van Charlois. Te Schiedam. Herstemming tusschen: mr. K. A. Poortman en C. J. A. Wijnaendts, en tusschen mr. W. H. Jansen en A. C. A. Nolet. Te Sliedrecht. HerkozenW. M. Van Haaften en M. Leis. Te Vlaardinsen. Herkozen: mr. J. D. C.C. VV. Baron De Constant Rebecque en C. P. Hoek. Te Allen. Herstemming tusschen de heeren Van der Breggen en Herrewijn, en Duijnstee en Van Beets. Voor de vacature Van der Vlies: Herstemming tusschen de heeren Herrewijn en Duijnstee. De ofificiëele uitslag van den schietwedstrijd door de Leidsche Scherp- schuttersvereeniging op 6 Mei in Katwijks duinen gehouden is als volgt: Personeel, 200 pas: 1« prijs, een barometer, door den heer A. Brunting, met 48 punten; 2e prijs, een gebronsde albumiafel, door den heer W. H. C. J. Van Roijen, met 48 punten; 3' prijs, een cognacsiel, door den heer J. Stikkelorum, met 47 punten. 100 pas: 1« prijs, een pliant, door den heer C. Mulié, met 50 punten; 2( prijs, twee Japansche vaasjes, door den heer M. J. Vogelezang, met 43 punten. Vrije banen, 200 pas: le prijs, door den heer A. Brunting, met 53 pun ten; 2e prijs, door den heer J. kStikkelorummet 49 punten. 100 pas: le prjjs, door den heer C. Mulié, met 49 punten; 2e prijs, door den heer A. Van Proorjen, met 48 punten. Gisteren avond ten kwart over zeven uur viel boven de stad een he vige donderslag, waarbij de korenmolen "de Oranjeboom" door den.bliksem werd getroffen op de roe, doordrong in den molen, o. a. een bint splijtte, een ijzeren rad uitelkander rukte en aan den buitenwand door een raam zich nitweg baande, waarbij een stuk muur werd weggeslagen. Op rook volgde vlam, en op het brandalarm daagden de spuiten op, waarvan de stoomspuit wel de eerste was, omdat bare bergplaats zich zeer in de nabijheid van den molen bevindt. De stoomspuitdie anders proeven aflegt van eene vaar digheid, zóó dat zij zelfs den weerhaan van den stadhuistoren kan bespuiten, kon nu met haren waterstraal de kap van den ongeveer 120 voet hoogen molen niet bereiken en toen het werk begon te vlottenhadden onderwijl knechts van den korenmolenaar zich gekweten om den brand te stuiten. Een der stoutmoedigste, de kanonnier K. Westra, van de 5e batterij alhier in garnizoen, die op het zien van het onheil kwam aansnellen, waagde zich bovenop de kap van den molen en wist door het aanbrengen van natte zakken het gevaar te keeren. Gelukkig was er geen wind, anders zou de geheele kap en meer nog zijn afgebrand en daarbij het kruis (het zware gevaarte van ijzeren as en roeden) met den geheelen staart, de lange en korte spruit, naar beneden zjjn gestort. De schade is toch belangryk genoeg. Gisterenmiddag had de metselaar DeJ., aan een schoorsteen werkzaam zjjnde van een perceel in de Narmstraat alhier, het ongeluk naar beneden te vallen. Vrij ernstig aan het hoofd verwond is hij in het akademisch ziekenhuis verbonden en van daar naar zijne woning teruggekeerd; hij was echter niet in staat zijne werkzaamheden te hervatten. Men schrijft ons: Donder in Mei, is gras in de wei, zegt de boer, vooral nu dahrbij de lang gewenschte regen gekomen is. Het is zeer groei zaam; de weide komt in het gras, het vee verlaat den stal, dat zoolang met hooi gevoed werd en nu een zooveel krachtiger voedsel vindt, de op brengst van melk wordt met iederen dag ruimer, de kwijnende plant her leeft, het geboomte krijgt gebladerte, het gezaaide, door de langdurige droogte en schralen wind niet in staat te ontkiemen, krjjgt wasdom, de aardappelen staan boven den grond en de vruchtboomen prijken met een schat van heerlijke bloesems; kersen, morellen, appel- en perenboomen vor men een bloemruiker, abrikozen en perziken doen mede. Alles bloeit met de beste vooruitzichten, het is in waarheid Bloeimaand. Daartoe door den koning gemachtigd heeft de minister van binnenl. zaken de -bij de tweede kamer der staten-generaal aanhangige wetsontwer pen tot censusverlaging en tot herziening der kiesdistricten-indeeling inge trokken. De te Rotterdam heerschende pok ziekte heeft, tengevolge van de daar uit voortvloeiende uitgaven voor onteigening ten laste van 'srjjks schatkist, het beschikbaar gestelde bedrag van ƒ21000 uitgeput. Reeds nieuwe vorde ringen zjjn bij het depart, van binnenl. zaken ingekomen tot een gezamen- Ijjk bedrag van ruim 2000. Ter bestrijding van deze en nog te verwach ten uitgaven, die waarschijnlijk vrij aanzienlijk zullen wezen, doch waarvan het bedrag uit den aard der zaak niet met juistheid kan geraamd worden, zjjn door den minister van binnenl. zaken bij de tweede kamer de noodige voorzieningen aanhangig gemaakt. Zjjn wjj wel ingelicht, dan zou uit de uit Indië thans ontvangen cijfers gebleken zijn, dat het tekort van de Indische administratie over 1881 nog plus minus drie millioen meer beloopt, dan laatstelijk berekend was. (/V. R. C.) Naar Het Fad. verneemt hebben de heeren mr. Visseringoud-minister van financiën, Van Kerkwijk, lid der tweede kamer, en dr. Oudemans, hoogleeraar te Utrecht, bedankt voor het lidmaatschap der jury voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam, waartoe zij benoemd waren door den minister van koloniën. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok 9 Mei. De Prins van Oranje, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Aden den 8slrn Mei. Voor het examen van adelborst 3e kl. bij de zeemacht hebben zich 130 adspiranten aangemeld. Dat examen zal den 16" dezer een aanvang nemenhet getal te plaatsen adelborsten bedraagt 30 voor den zeedienst en 4 voor de mariniers. De stoomvaarimaatschapj>ij "Java" heeft van 1882 een netto exploita tie-saldo van 151.171.77% geleverd. Uit Londen wordt van de /V. R. C. gemeld: Belangrijke onderhande lingen worden gevoerd, welke de regeling van het bankwezen in de Trans vaal ten doel hebben. De heer Jorisscn is in correspondentie daarover met de "Banqne d'Escompte te Parijs en met den heer J. C. Jager te Amsterdam, die het plan heeft geformuleerd eener drieledige bankinstelling voor de Trans vaal, hetwelk, geloof ik, mr. Jorissen toelacht. In het gasthuis te Haarlem is gisterenochtend overleden een metse laar, woonachtig te Bennebroek, die eergisterenavond omstreeks 11% ure iu die gemeente onder de stoomtram was geraakt en belangrijke kneuzin gen had bekomen. Zondag hield d5. J. F. Van Dijk, laatstelijk predikant te Woubrugge, te Lienden zijne intrée-rede, naar aanleiding van Hand. 3, vs. 15, eerste gedeelte. Eene talrijke schare, ook van elders, was in het kerkgebouw opgekomen. De bliksem sloeg gisteren in den toren te Buren en veroorzaakte een begin van brand, welke evenwel door spoedige werking der spuiten weldra gebluscht was. De watersnood-commissie te Deventer heeft in het geheel uitgegeven en ontvangen ƒ5818. Zij heeft aan 109 personen ƒ4144 uitgedeeld als tege moetkoming van geleden schade en 1674.05 voor voeding, ligging enz. uitbetaald. Van de commissie te Amsterdam ontving zij een subsidie van f 2365. Men schrijft uit Vechel, aan Pr. iV. C.dd. 3 Mei: Onze algemeen geachte notaris, jhr. De Kuyper, ontkwam beden middag omstreeks 3 ure een groot gevaar, daar hij nauwelijks het kantoor verlaten had of er knalde een schot en een kogel doorboorde het glasraam van het kantoor en drong eenige centimeters diep in een deur, vlak bij den lessenaar, waar hij zijne gewone plaats heelt, zoodat hij waarschijnlijk doodelijk zou getroffen zijn, ware het niet dat een gelukkig toeval hem op dat oogenblik van het kan toor verwijderde. De justitie doel onderzoek. Maandagmiddag sloeg de bliksem in de kapitale pachthoeve toebe- hoorend aan den notaris Haflmans te Helden en bewoond door den pachter Timmermans, tusschen Baarloo en Kessel gelegen, waardoor zij geheel af brandde. Van het vee werd weinig gered en alle huismeubelen en akkerge reedschappen werden vernield. Alles was verzekerd. Vergelijkende slaat van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij over de maand April 1882/83: 1883. 1882. 1883. 1882. Reizigers, aantal 201,345 28S,575 opbrengst 201,069.21j ƒ245,082.26} Bagage, aantal tonnen 837 384 opbrengst 4902.20} 5655.94} Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen 79826 74635 dito opbrengst 179,448.49 172,673.04 Levende dieren en Rijtuigen opbrengst 7572.07 9325.28 Diverse ontvangsten 4377.84 5781.05 Totale ontvangst ƒ397,369.82 ƒ438,417.58 1883. 1882. Totale ontvangst van af 1 Januari ƒ1,471,962.56}, 1,620,758. zijnde per dag-kilometer 53.79 59.78, De definitive ontvangsten bedroegen in 1882 meer dan destijds voorloopig werd opgegeven over de maand April ƒ8314.78; over de maanden Januari— Maart 34273.93. Sedert l Februari 1882 deelt de stroomtram EdeWageningen met 8 kilo meters in de ontvangsten. LEIDEN—WOERDEN. Reizigers, aantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten 1883. 11547 18 2661 1882. 13756 14 2408 1883. 6057.48} 122.55 2268.25 93.98 74.20 1882. 7560.14 114.32 1692.55} 307.91} 4.80 Ie f0| (l)i 10( 100 I nu D 1D! me tod terl Totale ontvangstf 8611.46} f 9679.73 1883. 1882. Totale ontvangst van af 1 Januari f 32216.12 i f 32726.21 zjjnde per dag-kilometer 7.45 I 7.57 's GRAVENHAGE, 9 Mei. Door Z. M. is aan m'. D. J. Van Heusde, op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag verleend als lid van hel college van regenten over de cellulaire gevangenis te Gorinchem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tol lid van gemeld college van regenten mr. N. F. Van Nooten, kantonrechter te Gorinchem. Met 's konings machtiging is de heer P A. H. Falkmann erkend en toegelaten als vice-consul van Oostenrijk-Hongarije te Soerabaia. Bij beschikking van den minister vau waterstaat, enz. is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten B. E. Slöver, te Nijmegen, mede op gedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg Nijme gen—Venloo; aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten A. M. Vroeg, te Leeuwardenmede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie SneekLeeuwarden van den spoorweg StavorenLeeuwarden; een en ander in te gaan met den dag waarop die spoorwegen voor den openbaren dienst zullen worden geopend. Heden werd de 73e verjaardag van H. K. H. prinses Marianne, tante des konings, met de gebruikelijke plechtigheden in deze residentie gevierd. Wegens den regen is de parade niet doorgegaan. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Alle mi nisters waren tegenwoordig. De heer Heemskerk stelde het nieuw ministerie aan de kamer voor als extra-parlementair, doch lang geen anti-parlementair ministerie; dat welwillende medewerking van de kamer verwacht bij de behartiging van 's lands zaken. De kiesrechlontwerpen zijn ingetrokken, als voegzaam noch nuttig te behandelen met het oog op de periodieke ver kiezingen. De belangrijke kiesrechtvraag vordert echter hare oplossing door een onderzoek van de staatscommissie naar de grondwet-hernieuwing, die tot het noodzakelijke beperkt toch ook andere hoofdstukken van de grond wet zal raken. Hangende dat onderzoek moeten eenige onderwerpen blij ven rusten, echter niet de aanhangige financieele ontwerpen, noch die tot invoering van het strafwetboek. De toestand van het financiewezen eischt volle aandacht. Eene dringende regeeringstaak is te arbeiden aan het her stel van het evenwicht der staalsbegrooling. Daarnaar zal de regecring streven door zelfbeperking van de uitgaven en des noods lot versterking van de middelen. Natuurlijk moet de uilzetting van uilgaven in Indië wor den getemperd. De regeering dringt aan op behoud van vele onderwerpen van administratieven aard. Morgen ten 1 uur debat. De uitslag van de heden alhier gehouden verkiezing van 5 leden der Provinciale Staten was als volgt: Ingeleverd 1160 biljetten. Van onwaarde 11. Geldig 1149. Volstrekte meerderheid 575. Herkozen de aftredende leden de hh. mr. C. J. E. Graaf van Bjjlandt met 1055, m'. Theod. Borret met 664 en mr. D. Polak Daniels met 655 stemmen, en gekozen de bh.: itn. dep -D irdin i' dig rk ten lijs iropa irdt t°'?e

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2