BIJ l T EN LAN DSCH E BERICHTEN. een moord is gepleegd op eene vrouw. De persoon, die verdacht wordt de dader te zijn, zekere J. M.gefailleerd koopman in leder aldaar, is gisteren nacht te 2 uren in hechtenis genomen door den brigadier dier gemeenie. Het vermoeden bestaat, dat hij zijne huishoudster, die op den vloer harer kamer levenloos liggende is gevondenom het leven heeft gebracht. De volgenden solisten znllen op het den 2den en 3'1"1 Juni te Breda te houden muziekfeest hunne medewerking verleenenmej. G. Poutsma uit Leeuwarden, sopraan; mevr. De Give Ledelier uit Antwerpen, alt; de heer Van Kerkoerleuit Utrecht, tenor; de heer E. Blauwaert, uit Bergen, bas; en de heer G. Veerman, uit Utrecht, viool. In de aardewerkfabriek van de firma P. Regout te Maastricht, waar omstreeks 2500 personen werkzaam waren, zijn tengevolge van het in werking brengen van nieuwe machines een aantal werklieden afgedankt, en is voor'anderen de werktijd op M dag gesteld. De goederenloods aan het slation Kaldenkirchen is eergisterenavond door eene onbekende oorzaak eene prooi der vlammeu geworden. Van de vele daarin geborgen koopmansgoederen werd weinig gered. 's GRAVENHAGE8 Mei. Door Z. M. is aan den heer H. B. A. Sassen, consul der Vereenigde Staten van Venezuela, te Brussel, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der militaire orde van Onze Lieve Vrouwe der ontvange nis van Villa Viqosa, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan den heer J. F. P. Portielje, kunstschilder, is verlof verleend tot hel aannemen van het ridderkruis der orde van Leopoldhem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is H. G. R. Ellens, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hazerswoude, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Charlois c. a. Door Z. M. is pensioen verleend: aan J. C. Roodenburg, onderwijzer aan de openbare lagere school te Katwijk (Zuidholland). Door Z. M. is J. Nuhout van der Veen, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, en zijn R. Franssen en H. Heukels, beiden te Njjmegenmet ingang van 1 September 1883 benoemd tot onderwijzers bjj den cursus tot opleiding van gymnastiekonderwijzers te Nijmegen. Door Z. M. is aan mej. M. Feigl, geboren te Hamburg (Dnitschland), mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Door Z. M. is aan J. C. Smitt, eervol ontslag verleend als directeur van hel postkantoor te Schiedam, behoudens aanspraak op pensioen. De minister van financiën zal den 10den Mei a. s. geen audiëntie verleenen. Op de meest eenvoudige wijze werd heden voormiddag het stoffelijk overschot van den oud-secretaris der gemeente, den heer K. Van den Heuvel, op de begraafplaats Eik-en-Duinen ten grave geleid, in tegenwoordigheid van enkele voormalige of nog in dienst zijnde gemeente-ambtenaren, waar onder werd opgemerkt de oud-commissaris van politie, de heer F. J. Behr, met wien de overledene sedert 1835 in de gemeenie was werkzaam geweest. Aan de geopende groeve bracht de vroegere gemeente-ontvanger jhr. A. Van der Goes met weinige woorde eene welverdiende hulde aan de nagedachte nis van den ontslapene, terwijl door een der familieleden werd dank gezegd voor de laatste eer aan Van den Heuvel bewezen. De lijkkist was met twee kransen van witte rozen bedekt. Ten huize van een ingezetene aan den Zwarleweg alhier heeft een diefstal plaats gehad van verschillende gouden voorwerpen. Het is nog niet mogen gelukken den dader op te sporen. Gedurende het jaar 1882 werden door de Holl. ijzeren spoorwegmaat schappij van hier naar de verschillende stations vervoerd 809,422 reizigers, terwjjl werden aangevoerd 911,539 reizigers. Door de Ned. Rijnspoorweg maatschappij werden van en naar deze gemeente vervoerd 398.429 reizigers. Het personenvervoer langs den Haagschen tramway bedroeg 2,335,604. In den in aanbouw zijnde muziektempel op het terras van het Bad huis te Scheveningen zal, naar het Dagbl. v. 's Gravenh. verneemt, een klankbord van geheel nieuwe vinding worden aangebracht. Aanstaanden Zondag zal de eerste muziekuitvoering gegeven worden door een harmonie orkest, bestaande uit vijftig personen en waarvan de kern gevormd is door het orkest van de opera; koperinstrumenten zuilen uit den aard der zaak het hoofdbestanddeel uitmaken. Het voornemen bestaat om bij ongunstig weder de muziekuitvoeringen des avonds niet op het terras maar in het Badhuis te geven. De uitvoeringen zullen van 9 Juni af tot 16 September geregeld eiken avond gegeven worden. Voor eene aangename afwisseling van amusementen, zooals het opvoeren van comedies, operettes enz., zijn door den heer Van Hamme reeds maatregelen genomen; het programma, dat daarvoor is vastgesteld van half Juli tot ultimo September, belooft gpel goeds. Nog dient vermelding dat telkens wanneer er in de kurzaal geen concert, bal of voorstelling wordt gegeven, na afloop van de muziek op het terras, het orkest zich nog in de kurzaal eenigen lijd zal doen hooren, waardoor de vreemdelingen niet meer genoodzaakt znllen zjjn reeds te 9 uur of half tien hunne appartementen op te zoeken. Ue heer V. d. O. werd dezer dagen op de landhoeve, behoorende tot zijn kasteel onder Wassenaar, door een stier aangevallen, liet beest bracht den bewoner van het buitenverblijf met de horens een hevigen stoot in den buik toe, zoodat de toestand van den verwonde zorgelijk is. BELGIË Men leest in de EloileDe rechtbank van koophandel van Brussel heeft in hare zitting van Zaterdag het failliet uitgesproken van den heer Remory, koopman in graan. Dit faillissement zal zonder twijfel veel op schudding teweeg brengen te Brussel en te Antwerpen, waar hel huis Remory talrijke handelsbetrekkingen had. Men spreekt van een tekort van 1,500,000 fr. Vrijdag kwam bij den heer Demares, juwelier te Brussel, een heer ei vroeg aan de winkeljuffrouw om een horloge met gouden ketting te het mooiste wat er in den winkel was. Hjj bezag nauwkeurig verschillend) artikelen en verzocht de juffrouw, hem den volgenden morgen een en te zenden in een hotel. De heer Demarès kreeg achterdocht, en in van een bediende te zenden, ging hij zelf heen met een inspecteur vu politic. In het hotel gekomen, bemerkten ze, dat de vreemdeling bepaal! teleurgesteld was, den juwelier zeiven te zien. Hij verzocht hem, eenigi horloges en kettingen een uurtje te mogen houden; dan zou een vrien komen, voor wien hij een horloge met ketting als cadeau bestemd De juwelier ging heen, .doch de politie hield een oog in het zeil. poosje later verliet de vreemde het hotel, met een trommeltje in de haai Hij werd door politie-agenten gevolgd en juist toen hij aan hel statin een kaartje wilde nemen voor den vertrekkenden sneltrein naar Pariji werd hij ingepakt. De man bleek een handels-reiziger te zijn uit Parjj; Hij had juist 7 centimes in zijn bezit, toen hij gearresteerd werd. Te Antwerpen zijn eergisterenavond de magazijnen van de heerenF.u L. de Wael C". fabrikanten van verfwaren en vernissen, gelegen in4 Provinciestraateene prooi der vlammen geworden. De schade is aanzienlijk E X e'E li A X O. De parlements-commissie, belast met het onderzoek van het onderzeescl tunnelplan, heelt in hare laatste zitting vier personen gehoord, die zich voor de uitvoering verklaarden: nl. de Iteeren Henry Lee, parlement lid, een der grootste katoenfabrikanten te Manchester; Isaac Holden, van het parlement en wolfabrikant; George Shipton, secretaris der kaï van koophandel te Londen; Slagg, parlementslid, oud-voorzitter der kam; van koophandel te Manchester. Volgens hen verlangt uit een handelsoq punt de meerderheid der bevolking van Manchester het maken van di tunnel tusschen Dover en Calais. De eedsquaestie is in Engeland nog niet van de baan. Bradlaugh naar zijne- kiezers te Northampton gaan, en zijn mandaat te hunner schikking stellen. Indien ze het ontslag niet aannemenzal hij verde maatregelen nemen. Het plan tot het maken van een tweede Suez-kanaal begint meer n ten vorm aan te nemen. In de volgende week zullen een aantal voorna Engelsche stoomboot-eigenaren eene vergadering houden, met het doel middelen te bespreken om de noodige gelden voor het werk bjjeen brengen. Uit Berlijn wordt aan de Londensche Standard gemeld, dat print Victoria, tweede dochter van den Duitschen kroonprins en kleindochter! koningin Victoriaeerstdaags verloofd zal worden aan den erfprins q Anhall. De Standard verneemt uit Lissabon dat Fransche kanonneert» Sagittaire hel kuststation van de internationale Afrikaansche vereenigi heeft bezocht, de vlag der vereeniging heeft neergehaald en de driekleur kt geheschen. Eene botsing tusschen De Brazza's en Stanley's volgelin; dreigt ophanden te zijn. In 1882 hebben 3118 personen het leven verloren door het vergt van Engelsche schepen. Daaronder waren 592 op visschersvaarluigen 701 op schepen uit de Engelsche koloniën. De overige 1825 verloren I leven zeker grootendeels door onvoorziene rampen, maar het geloof al meer veld. dat ten deele de oorzaak is te zoeken in de roekeloos! van reedersdie onzeewaardige schepen in zee zenden. De Board of Tn zal daarom vermoedelijk maatregelen nemen van strenger toezicht. Uit Britsch Columbia wordt gemeld, dat de stoomboot Grupplen brand is. Volgens gerucht zijn wel 50 menschen daarbij omgekom: waaronder vele Chineezen. Ook de kapitein van het schip verloor leven. Uit Alexandrië wordt gemelddat de commissie voor de schaden goeding 1876 vorderingen heeft toegelatenbedragende 800,000 Troepen van de Unie hebben, in vereeniging met Mexicaansche troep op Mexicaansch gebied een veldtocht ondernomen tegen de ingevallen Indian Vrijdag hebben de troepen de Indianen nabij Hermosville vervolgt, hunner gedood en velen gewond. Uit New-York wordt gemeld, dat Van der Bilt Zaterdag naar Etui vertrokken is. Hij keert in Juni terug. Zijn uittreden uit verschilltt spoorbesturen wijzigt geenszins hunne tactiek. De zonen volgen den vil op, en zetten hetzelfde beleid onder zijn toezicht voort. Niettemin» Zaterdag reeds het slot der beurs te New-York flauw, naar aanleiding de meening dat de aandeelen in het bezit van Van der Bilt grootend# verkocht zullen worden. Men raamt 'smans vermogen thans op 175,000,1 dollars. De uitvinder van de breimachine, de Zweed John Nelson, is verlti weck te Rockford, in den Amerikaanscheu staat Illinois, overleden, was daar bezig met het verbeteren van zijne uitvinding, en overspant» bij dat werk moet zijn dood verhaast hebben. Zijne machine wordt in t Europeesche en Amerikaansche fabrieken gebruikt. - In depêches uit Mexico wordt gemeld, dat een aanvang is getuit met den spoorweg, waardoor volgeladen schepen zullen kunnen verw worden over de landengte van Tehuantepec. FR A W K RIJ H. De kamer van afgevaardigden heeft de artt. 4 tot 14 van het ontwerp betreffende de recidivisten aangenomen. De minister van oor heeft, in antwoord op eene interpellatie van den heer Desroys, verkil welk stelsel door de regeering is aangenomen bij het sluiten van contract voor hel leger: half bij uilbesteding en half bij onderhandsche toewijd De heer Desroys heeft daarna eene door hem voorgestelde gemolivee ingetrokken. Maar de minister Ferry stelde toen voor, om aan de voo' stelde motie, waarbij de kamer eenvoudig verklaart tot de orde van dag over te gaanen waarmede de minister van oorlog zich had vereffli to dii te he be ge on on zei gei zul ma uit bo vai brt brt mii mii ge! mei zjji zon nttr gro de vro abs ciêi van feni F zjjn geci wat haa pen drie van begi wisi kw< D Ned de men zoen sion Ned- het maj< wel woo Di Serv L< Maai digit bekr K( inge De lot oude

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2