LEIDSCHE €01! RAAT. 1883. DINSDAG 8 MEI. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHB BERICHTEN. N*. 107. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. af zonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN vestigen bij deze de aandacht van de kiesgerechtigden op de bepalingen der wet van den 6'» Juli 1850 Staatsblad n°. 39), regelende de samenstelling en macht van de Provinciale Staten, waaruit blijkt dat op Dinsdag den 8'" Jlel a. s. eene verkiezing moet plaats hebben van drie leden van de Pro vinciale Staten ter voorziening in de vacatures te ontstaan door periodieke [aftreding en dat de herstemming, zoo die noodig mocht blijken, zal plaats hebben op Dinsdag, den 22" Del aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 5 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Mei. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft een adres verzon den aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, om te verzoe ken, dat al de treinen der exploitatie-maatschappij aan het Rijnspoorstation te Utrecht aansluiten. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17.50, 3.50 en 1.75, de laagste ƒ17.50, /3.50 en 1.75. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Den 5d!" dezer zijn er 54schui ten aangekomen, welke besomden ƒ70 a ƒ130 in 5 dagen. De groote boot ƒ102 aan kabeljauw en schelvisch. De visscherij wordt reeds eenigen tijd nabij de kust uitgeoefend. Wegens langdurende tegenwind kan men niet op de Noordvisscherij uitgaan. Besteed voor tarbot /4 a 9 per stuk, tong ƒ0.25 a ƒ0.80 per stuk, kabeljauw /l a ƒ2.50 per stuk, schelvisch ƒ0.25 Jƒ0.50 per stuk, bunschol ƒ0.50 a ƒ1 per stuk, levend binnenlekschol f3 a ƒ4.50 per mand, binnenlek droogscharren 2.25 a ƒ3 per mand, groote braad ƒ2.50 a ƒ3.50 per mand. De minister van financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1882 aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd zijn: o. voor rekening van den staal: 1". Nederland: 2,000.000 tiencentstukken; 5,000.000 centen; 2®. Overzeesche bezittingen: 2,200,000 y guldens Nederl. Indie7,500.000 V, 0 guldens Nederl.-Indië; b. voor rekening van particulieren niets; uitmakende eene nominale waarde van 1,550,000 - De Staatscourant van heden bevat de lijst van de hoogst-aangeslage- nen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zuidholland. Als hoogste komt daarop voor de heer jhr. J. N. J. Jantzon van Erflrenten van Babylo- niénbroek, te Dordrecht, 17890.28%; als laagste de heer.F. 11. M. Post, te 'sGravenhage, ƒ816.95. In het arrondissement Leiden komen op die lijst voor de hh.A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar; jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, te Voorschoten; C. J. Van der Oudermeulen, C. H. baron Van Pallandt, mr. Ph. J. baron Van Pallandt, allen te Wassenaar; F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noord wijk, te Noordwijk; J. D. graaf Van Rechtercn van Ahnem, te Wassenaar; T. P. Viruly, te Leiden; jhr. J. H. Gevers, te Noordwijk; L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond, te Warmond; mr. C. Cock, te Leiden; J. H. Willink, te Oegstgeest; mr. J. C. Van de Kasteele, te Wassenaar; C. Wilde, te Katwijk; C J. Leembruggen, te Leiden; L. Koetsier, te Zoelermeer, en L. Van den Eerde, te Leiden. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 6/7 Mei, wordt medegedeeld het verslag bet rellende den aanleg van staatsspoorwegen over het jaar 1882. - Het stoomschip Prinses Amalia vertrok van Batavia naar Amsterdam den 5d<» Mei; het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, arriveerde eergisteren te Port-Said; hel stoomschip Zuidholland, van Rotterdam naar lava, vertrok 6 Mei van Colombo: het stoomschip Burgemeester den Tex 'an Amsterdam naar Bataviaarriveerde te Port-Saïd den 7de° Mei en ging terstond het kanaal in. - Men meldt aan de N. R. C. uit 's Hage dat de benoeming eener «taatscommissie voor de herziening der grondwet dezer dagen kan worden te gemoet gezien. - Naar wij vernemen, zijn de nieuwe plakzegels, zoowel voor de quitan- tiesals voor de wissels gereed. De eerste hebben ongeveer de grootte onzer Postzegels. (A. R. C.) Volgens een bericht uit Berljjn ligt prinses Marianne der Nederlanden op het kasteel Rheinhardshausenby Erbach, bedenkelijk ziek. De genees kundigen, die haar behandelen, geven weinig hoop op herstel der bjjqa 73-jarige prinses. Aan haar ziekbed verwijlen reeds sedert eenige dagen hare eenige dochter, de hertogin Alexandrine, weduwe van hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin, met hare 14-jarige dochter hertqgin Charlotte. Prinses Marianne heeft uit haar in 1849 door echtscheiding ontbonden hu welijk met prins Albert van Pruisen (overleden in 1872) nog een zoon, prins Albertdie in 1837 is geboren en drie jonge kinderen beeft. De Londensche correspondent der IV. R. C. schrijft dd. gisterenavond De Vlissingsche mailboot Prinses Marie heeft van morgen bjj het binnen komen der Medway, in een dikken nevel, een schoener, de Lit/He Kate, die op een vierhonderd yards van den oever voor anker lagin den grond geboord. De schoener zonk onmiddellijk, maar de bemanning, bestaande uit vier koppen, werd gered. De Prinses Marie kreeg geen .scjiadq. De millioenen-jufirouw bevindt zich thans in de ziekenzaal van ,bqt, huis van arrest te Rotterdam; een paar personen passen haat PP: zjj moet in beterschap toenemen. Er bestaat, naar het Bbl. verneemt, reeds geruimen tjjd plan omJn den loop van den zomer te Amsterdam van gemeentewege een Of ander feest te geven, waarvan de geheele burgerij genot zal hebben ep wat we gens de onzekere weersgesteldheid, die het voorjaar gewoonlijk knnmetkt* werd uitgesteld. Eenige der Surinaamsche inboorlingen op de tentoonstelling te A|b#H*r dam spreken rrij gooa Uoiiandccb, beter dan vele Javanen. Zjj malgen op hunne eigenaardige wjjze muziekduo, wet do hond tewnnielen op een met een huid bespannen vaatje, terwjjl andere daarbij een dans uitvoerep, die hun geheele lichaam in beweging brengt zonder het ,van plaats te.vemn- deren. De Roodhuidenfamilie houdt zich onledig met haren arbeid, be- staande voornamelijkt in vlechten. Het gebouw voor Surinaamsche inboorlingen, op de tentoonsl.ej)ipgSr terrein te Amsterdam, is eergisteren door circa 2600 personen bezocht. Onder de talrijke uitvindingen van den nieuweren tijd behoort voor zeker de telephoon tot de belangrijkste wegens bare verrassende en pracli- sche toepassing, niettegenstaande zij nog slechts in hare eerste periode ver keert. Op de Electrische Tentoonstellingen te Parjjs en te Müncben werd bef groote publiek voor het eerst in staat gesteld met de verbazingwekkende resultaten der nieuwe vindiDg kennis te maken, toen aldaar proeveat werden genomen, om, langs telephonischen weg, zelfs muziekuitvoeringen te volgen. Ook ten onzent, op het Tentoonstellingsterrein te Amsterdam, is gelegen heid met deze hoogst belangrijke resultaten kennis temaken. Eenpavilloen, in 4 nette Salons verdeeld en speciaal voor dit doel ingericht, biedt aan circa 100 personen, op hetzelfde oogenblik, de gelegenheid aan, de uit voeringen in het Paleis voor Volksvlijt, Stadsschouwburg, Théütre Frascati enz. te hooren, terwijl men als pièce de resistance de muziekstukken zal kunnen volgen, die op een afstand van o kilometer van hel Tentoonstellings terrein, door een kwartet, in het dorp Buiksloot, achter het Tolhuis, aan de overzijde van het Yzullen worden uitgevoerd. Speciaal met dit doel werd een telephoorikabel op den bodem van het Y geplaatst. Een bezoek aan zulk een, in ons land tot dusverre onbekende, maar interressante in richting, is gewis, vooral met het oog op den geringen toegangsprijs, wel der moeite waard. Zaturdagmorgen ten 10 ure vertrok de Willem Barents uit Amsterdam met een aantal vrienden en belangstellenden aan boord en gesleept door de Lapland, daartoe door de firma Ruiters welwillend aangeboden. De jon gens van de Wassenaar roeiden om het poolschip heen en gieken van de Leidsche en Ulrechtsche studenten-vereenigingeu begeleidden het schip tot Velzen. De muziek der infanterie deed zich bjj het vertrek hooren en de burgemeester van Amsterdam kwam persoonlijk van den commandant af scheid nemen. Het was gezellig en vroolijk aan boord tot IJmuiden, waar het poolschip te 1 ure aankwam. De heer Ch. Boissevain hield een paar opwekkende toespraken, zijne kinderen zongen een paar liederen en menig luid hoera gaf blijk, dat warme belangstelling aan boord allen had doen samenkomen. Aan boord waren de hb. Leigh Smith en Markham en te IJmuiden kwamen sir Allan Young en de heer Grant aan boord. Aldaar vond men ook de commandant der eerste reis, de heer De Bruyne, met de Zeemeeuw om de poolvaarders te begroeten, die allen met opgewektheid de reis aanvaardden; de timmerman reeds voor den vjjfden keer. Ten drie uur zou de Willem Barents de schutsluis verlaten. De commandant van de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1