17. act VOOI )lit(l iters an Juli. de aks. IJVOEGSÜL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 7 Mei ÓX&3, -/V". ó06. jetacheerd, ten einde zich bij de maritieme-établissementen te Lorienl en Toulon in hun vak te bekwamen. Een ervaren veehouder uit Noord-Amerika, waar mond- en klauwzeer zeer dikwijls, doch vooral in het voorjaar voorkomt, geeft als uitstekend geneesmiddel op, om het aangetaste vee onmiddellijk in een algesloteu stuk «eiland te laten loopen. Binnen een paar dagen is de ziekte genezen. In den winter verzuurd gras of ingekuild groen geeft mede de beste resultaten. Deze mededeeling verdient algemeene vermelding. Door de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij zal op het vervoer van paarden en rijtuigen, bestemd voor de in dit ,)aar te houden wedrennen te Dussitm, Nijmegen en Den Haag, 50 pCt. reductie worden toegestaan, zoo- wet voor heen als terugreis. Het tiende Zuiderzendingsfeest zal gehouden worden Woensdag 11 op de landhoeve »Yaleke-Slot", nabij Goes, toebehoorende aan den Deer 51. J. Stoutendam. In de gisteren te 's Hage gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders van de Rijnlandsche stoomtrammaatschappij is met bijna alge meene stemmen besloten de exploitatie van hare lijnen over te dragen aan Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij. De hit. De GraefI van Polsbroek, C. Everts en Vogel werden tot commissarissen herbenoemd. In de eergisteren te 's Hage gehouden halfjaarlijksche vergadering der Zuidhollandsclie Gymnastiek-onderwijzers-vereeniging is Leiden als plaats voor de volgende bijeenkomst aangewezen. Gisterenmiddag is te Rijnsburg brand ontstaan. Een drietal hooiber gen, waarin zeer veel hooi was opgestapeld, werd door het vuur aangetast. De spuiten van Rijnsburg en Oegstgeest hebben hel vuur na een paar uren kunnen meester maken. Naar men verzekert was alles geassureerd. Bij gelegenheid van een hutsselijk feest heeft de heer A. Stoop te Zwijndrecht aan 137 huisgezinnen aldaar vleesch en wjjn doen uitreiken. Van morgen af zullen te Amsterdam de prachtige verzamelingen van den prins van Wales, Lord Lytton, hel ethnographisch museum te Leiden enz., iu het museum tentoongesteld, legen een entree van 25 ct. voor het publiek te bezichtigen zijn. Üp Woensdag alleen kwamen, volgens het U. D., te Amsterdam reeds vier gevallen van zakkenrollerij voor: 1. Aan het postkantoor werd een kantoorbediende, bezig met bet bergen van afgehaalde aangeteekende brieven door een Fransch sprekend persoon, vergezeld van nog een ander, aange sproken. Hij was nauwelijks twee stappen van hen vandaan of hij bemerkte, dat twee van de aangeteekende brieven, inhoudende een belangrijke gelds waarde, waren verdwenen. 2. in de lvalverstraat werd iemand zijn horloge ontrold. 3. In den stadsschouwburg, bij de voorstelling van Sarah Bern- 51?i{hardtwerd iemand diens gouden horloge ontstolen. 4. In de Beursstraat werd een heer door een Fransch sprekend persoon aangesproken en hem !jjne portefeuille met geldwaarde ontvreemd. Eenige gezinnen te Bergen op Zoom zullen binnenkort op eigenaardige wijze een bezoek brengen aan de Amsterdamsche tentoonstelling. Onder (Ikander hebben zij voor 200 een zeilschip afgehuurd. Dit vaartuig zal 82» hen derwaarts brengen, aan allen logies verschaflen tijdens hel verblijf te Amsterdam, om daarna met de huurders de terugreis weder aan te nemen. Hoewel het denkbeeld uit een financieel oogpunt niet kwaad is, levert de daur van de reis een groot bezwaar op. Tusschen 8 Januari en 16 Februari jl. zijn te Goes ontvreemd of ver mist de volgende effecten nieuwe 4 pCt. buitenland Spanje: een van frs. u'. 33286, een van frs. 4000 n°. 14321, een van frs. 6000 n°. 26640 en een dito van frs. 6000 n°. 26641. üe officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing, aanhouding en bericht onder mededeeling, dat voor de ontdek king een premie van honderd gulden is uitgeloofd, wordende de regeling tan de geheele of gedeeltelijke uitbetaling dier premie naar gelang van de gegeven inlichtingen, die tol de ontdekking leiden, door hem officier voor- behouden. De gemeenteraad van Luxemburg heeft e r:: som van 12,000 frs toe gestaan tot dekking van de kosten van ontvangst van HH. 5151. den koning en de koningin der Nederlanden. Een bal zal HH. 5151. worden aangeboden in de groote zaal van bet stadhuis te Luxemburg. Al de kiezers voor den gemeenteraad zijn ter bijwoning uitgenoodigd. 's GRAVENHAGE, 5 Mei. Door Z. 51. is mr. C. J. A. Heydenrijck, lid van de tweede kamer der staten-generaal, benoemd tot lid van den raad van state. Door Z. 51. is benoemd tot griffier van het gerechtshof te Leeuwar- den, mr. J. Minnema Buma, thans griffier bij het kantongerecht aldaar, en kt griffier bij het kantongerecht te Oostburg mr. P. L. Van Eeten, ad»o- caat en procureur te Heerenveen, tevens beëedigd klerk ter griffie van de trrond.-rechtbank aldaar. Door Z 51. is aan mr. F. H. Van Persijn, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Amersfoort, en zijn benoemd lot burgc- 1241 meester: van Zuiddorpe, A. A. Van Haelsl; van Tongelre, P. Van de Kerk hof!, etaris dier gemeente; van Oegstgeest, H. D. Terwee. secretaris 'I dier gemeente; van Houten, J. Wallersecretaris dier gemeente; van Dinther, 5 kerkhof, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrond. Almeloo, ter Wandplaats de gemeente Rijssen, mr. J. Van 51eurs, candidaat-notaris te Oldenzaal. Door Z. 51. is tijdelijk in dienst gesteld als adjunct-directeur van hot rijksgesticht Veenhuizen n». 2, G. C Van den Bosch, thans adjunct- [^ji Mmoiandant voor het opzicht over den arbeid in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden. 40» 72 84» 65 1231 881 501 93 86 78 851 601 57 651 50 144» 31» 36» 16 178 111 100» 111 142 bg 0 Door Z. M. is aan C. K. Van Trotsenburg, op zfln verzoek, eervol ontslag verleend als telegrafist 3e kl.en aan J. 51. Faassen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Door Z. 51 is de lieer 51. J. Sieburgh erkend en toegelaten als consul genera; I van Beleid te Amsterdam. Door Z. 51. is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Dockum, op 8 Mei a. s. in te leveren, zullen worden geopend op 10 Mei daaraanvolgende. Door Z. 51. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 4e reg., tot kapitein, de le luit. F. P Francke, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8* reg., tot luit.-kolonel, de majoor jh'. A. W. Storm van 'sGra- vesande van het korps; tot majoor, de kapitein J. A. K. H. W. Vogel, adjudant van het 3e reg., en is de 2C luit. B. M. Brantsma, van het le reg, huzaren, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 9d,D Mei 1883, des voormiddags ten elf ure. -- 11. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden keerde gisterenmiddag uit Berlijn in de residentie terug. -- Voor het gerechtshof te 'sGravenhage stond gisteren terecht G. v. d. V., arbeider te Ellemeet. en zijne huisvrouw P. Z.beschuldigd van het afleggen eener valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van een beklaagde. Beide beschuldigden waren voor eenigen tijd als getuigen ge dagvaard voor het kantongerecht te Zierikzee en hadden toen iu strijd met de waarheid verklaringen afgelegd in eene vervolging wegens jachtovertre- ding, ingesteld tegen J. v. C. en J.L., te Ellemeet. Aanvankelijk hadden zij aan de veldwachters naar waarheid eenige opgaven gedaan, maar in de zitting van het kantongerecht werd dit door hen weersproken en deden zij het voorkomen alsof de veldwachters in strijd met de waarheid hadden- gerelateerd. Voor het hof bekenden beiden uit vrees voor v. C., de waarheid voor den kantonrechter te hebben verzwegen. Adv-gen. eischte met het oog op de omstandigheden, waaronder het misdrijf gepleegd was, slechts de zachtste straf, namelijk 45 dagen eenzame opsluiting voor iedere besch. De verdediger, jhr. mr. Van Rappard, was van meening, dat het ten laste gelegde niet bewezen was en concludeerde tot vrijspraak, maar wees toch subsidiair op eenige verzachtende omstandigheden. Aanst. Donderdag uit spraak. De kooplieden S. en v. D., tegen wie de rechtbank alhier bevel van gevangenneming had verleend wegens oplichting, zijn door de Belgische regeering aan de onze uitgeleverd en herwaarts naar het huis van arrest overgebracht. De afgetreden minister van buitenl. zaken en oud-gezant, jhr. Rochus- sen, zal vooreerst niet tot het ambtelijk leven terugkeeren, maar is voor nemens den zomer in Denemarken door te brengen. Gisteren :s alhier op 65-jarigen leeftijd overleden de heer K. Van den Heuvel, een zeer geacht voormalig hoofdambtenaar der gemeente De over ledene was versierd met het officierskruis der orde van de Eikenkroon. De vertegenwoordiger der Fransche republiek, de heer Legrand, heeft in de gezantschapswoning een gastmaal gegeven ter eere van de alhier ver blijvende leden der officiëele Fransche commissie voor de tentoonstelling te Amsterdam In de residentie is gearriveerd en heeft zijn intrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen graaf F. Martorellidirecteur-generaal van de spoorwegen in Italië, komende van Rome. Sarah Bernhardt is heden ten 3 ure hier ter stede aangekomen. Aan het station wachtte der tooneelspeelster een rijtuig met sierljjk opgetuigd tweespan, waarmede zij zich naar het hotel den Ouden Doelen begaf. Een heer, die gisterenmiddag zijn parapluie even had neêrgezet bjj het schrijven van een briefkaart in de vestibule van het postkantoor, ont dekte even daarna dat zijn regenscherm verdwenen was. Het vervoer per stoomtram den Haag—Scheveningen en omgekeerd be droeg in het jaar 1881/82 659.950 passagiers en het tijdvak 1882/83 696.450 reizigers. B U I T E N L A N IS C H E BERICHTEN. BELGIE. Didier en Federscher, de beide beschuldigden van het anarchisten- complot, dat aan het licht kwam door de ontploffing te Ganshoren ver schenen eergisteren voor de rechtbank te Brussel. Didier verklaarde bij het afleggen van den eed, dat bij atheïst is, en alleen den eed deed, om zich niet bloot te stellen aan de straf, die hem in geval van weigering wachtte. Federscher, die zich vroeger uitgaf voor Imbroschi, vroeg uitstel, omdat van zijne twee advokaten een afwezig was. Uit de geluigenverhooren bleek genoegzaam, dat beiden in het complot waren van Cyvoct en 51etayer, die te Ganshoren werden gearresteerd. Didier is veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en 26 francs boete: Federscher 1". tot een maand en 26 francs boete wegens het dragen van een valschen naam; 2». tot 6 maanden en 100 francs boete wegens valsche inschrijvingen op het bevolkingsregister en 3°. tot een maand en 26 francs voor het voeren van een valsch paspoort. E I E I„ A N D. Koningin Victoria zal de Internationale Visscherjj-tentoonstelling te Londen niet in persoon kunnen openen. De prins van Wales zal nu, waar schijnlijk met zijne gemalin, hare plaats vervangen. In het lagerhuis las de voorzitter een brief van Bradlaugh voor, die zijne heëediging verlangde. Northcote stelde voor, dat Bradlaugh van den eed zou worden buitengesloten. Labouchère bestreed dit voorstel en stelde zijnerzijds voor, dat het verzoek van Bradlaugh zou worden toegestaan.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 9