miisnit; COURANT. Er. 1883. S". 104. jheit rende Unen isle. i voor EES NNES lERIt e O» opgt ends »t hu welk! leden I dun s dis vert rake; in be VRIJDAG 4 MEI. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN Kostelooze inenting met stol' afkomstig van liet Kair> - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat lot kostelooze Taccinatle en Rcvacclnatie, met stof afkomstig van het Kali, voor onvermogendenin het lokaal der Slads-Waag, en wel op de volgende dagen, als: et ali culiert on» ware elt, Dbab" Dinsdag 27 Februari, Woensdag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 21 Maart, Maandag 2 April, Dinsdag lO April, Woensdag 18 April. Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag IA Met, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni. Zaterdag 16 Juni a. s. en zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht. of als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te ün uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Parmentieb, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot hei piddtncii «au ecu hrevc t uw/ nci verven van tajet en wollen garens, in het perceel in de Langeslraal n°. 23; Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, mei de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 16,le° Mei aansi., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Rurgemeester en Wel houders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, Leiden, 2 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 2 Mei Hedenmorgen werd hel stoHelrjk overschot van prof. Dozy naar de laatste rustplaats gedragen. Menigvuldig waren de teekenen van rouw, die zich alom vertoonden. Vele bewoners hadden hunne huizen, waarlangs de stoet passeerde, ten teeken van deelneming gesloten; dit was eveneens het geval met de studentensociëteit, waaruit buitendien de vlag hall slok met zwarten wimpel was gesioken. Ruim ie ,3' uren zeite zich de stoel beweging naar den doodenakker, waar reeds eene groote menigte be langstellenden, waaronder zeer veel hoogleeraren en studenten, zich had ver zameld om de laatste eer Ie bewijzen aan den afgestorvene. Te half twaalf bad zjj hare plaats van beslemming bereikt en de met twee kransen ver sierde kist, een van zijne leerlingen en een van het Leidsche studentencorps, werd daarop voor het geopende gral geplaatst. De reetor-magnificus der Leidsche universiteit, de heer dr. P. Van Geer. herdacht hoe men nauwelijks een jaar geleden een der beroemdste hoog- leeraren van onzen tijd had zien grafwaarts dalen en men thans wederom voor ie geopende groeve stond voor een der meest gewaardeerde van zijne ambl- genooteD, Hij bracht hulde aan den man, die zooveel bijgedragen had tot ie roem en glorie van Leidens hoogeschool. Behoort hij thans ook niet meer tot de levenden, zoo zeide spreker, toch zal zijn naam sieeds in berinnering blijven voorlleven, zijn naam is geboekt in de geschiedenis van ons land, zijn naam is verbonden aan de luister dezer universiteit. De geschiedenis zal naast andere groote historici met lof den naam van Dozy termelden en den tijd waarin hij aan deze universiteit werkzaam was Na hem sprak de heer De Goejc, hoogleeraar alhier. Wij slaan thans aan ie groeve van een man, zoo ving hij zijne rede aan, aan wien niet alleen ie universiteit, maar het geheele vaderland zeer vele verplichtingen heeft, wam wat Dozy tol stand heeft gebracht is ongeloofelijk. En niet alleen op wetenschappelijk gebied, maar ook in den kleinen vriendenkring, waarin bij zich bewoog, was Dozy gezocht, bemind en geliefd. Niemand kon dit beter beoordeelen dan spreker, voor wien de oveilcdene steeds een oprechte "'end en trouwe raadsman is geweest. Was derhalve hel verlies dat hem diens heengaan veroorzaakte groot, grooter, veel grooter nog dat van zjjne gade en kinderen, maar buitengewoon groot voor het vaderland. De president van het Leidsche studenten-corps, de heer Udo De Ilaes, en ■die der lit I erarische faculteit, de lieer Berlage, herinnerden nog in korte bewoordingen al hetgeen liozy gedaan had voor de eer en roem, zoowel van het Leidsche studenten-corps, als voor de universiteit. De glans en luister, die zjjne tegenwoordigheid aan de hoogeschool bijzette, slaat terug op het Leidsche sludenlen-corps, zoo besloot de eerste spreker zijne rede. De laatste schelste nog in korie woorden de vriendschap, die de overledene beloonde aan allen die met hem in aanraking kwamen en de vertrouwe lijkheid, waarmede hij omging met hen, die zijne colleges bezochten. De zoon van den overledene bedankte ook namens zijne familie allen voor de menigvuldige blijken van deelneming zijnen vader bewezen; hij verze kerde dat dit steeds eene aangename herinnering zoude zijn. Op 28 April II. werd ie Leiden de algemeene vergadering van aandeel houders in de Leidsche Duinwater-Maatschappij gehouden. Uit het opge bracht verslag bleek, dat het buizennet gedurende het jaar 1882 was ver meerderd met 1234 meiers, terwijl voor de gemeente tegen garantie nog werden gelegd 5345 75 meiers in wijken door mineegoeden bewoond, aldus gezamenlijk 6579.75 meiers; zoodat alsnu de lengte van het geheele buizennet in de gemeente bedraagt 29951.75 meters. Het aantal contracten voor waterlevering werd met 379 vermeerderdwaarvan 358 voor huiselijk en 21 voor industrieel gebruik, zoodat op uil» December 1882 2128 con- Irrgpeii in werking waren. 11 r i 0 directie nimmer klachten over qualiteit werden gehoord, dat ook door het scheikundig onderzoek van den heer dr. D. De Loos werd bevestigd. De stand van het water in de reservoirs en kanalen was ongeveer dezelfde als op uit» December 1881, niettegenstaande het waterverbruik per etmaal met 99.18 kul), meiers is verbeterd; er bestaat dus geen rede om tot uit breiding der kanalen over te gaan. De gebouwen en werktuigen waren in voortrefïelijken toestand, zoodat slechts in het gewone onderhoud dezer moest worden voorzien. Ook het fiiianciëele gedeelte der exploitatie gaf rede tol tevredenheid, daar, niettegenstaande de zeer behoorlijke afschrijvin gen, een saldo van ƒ11822 02 overblijft. Ue geldwisselaar, waarvoor in ons vorig nommer werd gewaarschuwd, is nog gisteren door de politie aangehouden. Hij gaf op genaamd te zjjn W. B.van beroep grofsmid, 18 jaar oud. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Bij het te 's llage gehouden examen zijn heden als onderwijzeres toe gelaten mej. I. M. Kueneu en M E. De Ruyter, van Leiden; G. M. Van Maanen en C. G. G. A. Van Vrijberghe de Coningh, van Lisse. Gedurende de maand April zijn 18950 personen per Leidschen paar- denspoor vervoerd. Met het stoomschip Voorwaarts van de Maatschappij Nederland, het welk 12 Mei a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjehvoorts zal op Dinsdag 22 Mei a. s. mei den trein van 5 5 'savonds uit Amsterdam naar Aniwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, vertrek heden van Adenalles wel. De tladura vertrok van Batavia naar Amsterdam den 2d,n Mei. De voorzitter der commissie, krachtens artt. 55 en 57 der wet van 2 Mei 1863 Stbln«. 50), door den commissaris des konings in de pro vincie Gelderland belast met het afnemen van het eindexamen der rijksland bouwschool, noodigt hen, die zich aan dat examen verlangen te onderwer pen, uit, zich vóór den 10deD Mei e. k.met bijvoeging hunner geboorte-acte en duidelijke opgave van hun adres, schriftelijk bij hem aan te melden. De minister van financiën maakt hekend, dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor Arnhem (station) ingeschreven postwissel groot 9.24^ door N. N. ingezonden wegens te weinig betaalde successierechten. Rij de regeering is bericht ontvangendat Z M. de koning der Belgen een jaarljjkschen prijs van 25000 fr. heeft uitgeloofdtot aanmoediging van de uitgave van voortbrengselen van den geest. Deze prijs, bij den tweeden internationalen of gemeugden wedstrijd, zal iu 1885 toegewezen worden aan het beste werk over de middelen en maatregelen welke tot de ver breiding onder het volk van de studie der aardrijkskunde zijn aan te wen- i den, alsmede lot de ontwikkeling van het onderwijs in die wetenschap aau

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1