De Israëlitische Tooneelverecniging //Eendracht" gaf gisterenavond in het lokaal Ephraïm de in een vorig nommer besproken voorstelling ten be hoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den Iaatsten storm te Urk en Moddergat. Alvorens de uilvoering een aanvang nam heette de voorzitter de vergadering welkom, met de betuiging, dat het de begeerte van de Vereeniging was ook iets bij te dragen tot leniging van den nood dier ongelukkigendie zich schier, door het verlies hunner betrekkingen, van alles zien beroofd. Spreker eindigde met den wensch, dat allen bij de intrede van de liefelijke Meimaand tevreden en voldaan zouden huiswaarts keeren, met inachtneming, dat, mocht de voorstelling eenige feilen hebben opgeleverd, dit niet ten kwade mogt worden geduid. Alsnu had de uitvoe ring plaats van: »De schoonvader of de man van den blauwen briel" en //Twee oude bekenden of het gevolg van een rukwind", beide oorspronkelijke blijspelen, door J. Hubertus Janssen. Voor dilettanten kweten de leden over het algemeen zich uitmuntend van hunne taak; de moeielijkhedenaan de uitvoering van enkele rollen verbonden, werden overwonnen op eene wijze een acteur van beroep waardig. Inhoud en uitvoering van het tweede stukje droegen niet weinig bij om de kroon te zetten op dezen avond; geestig en vol humor lokte het menigen schaterlach uit en was dan ook eene daverende toejuiching het welverdiende loon voor het werk der liefde door de vertoo- ners verricht. In de pause stelde de praeses voor eene collecte te honden voor bovengenoemd doel; deze bracht 14.10 op Ofschoon de temperatuur vrjj hoog was, verlustigde men zich nog eenigen tijd in den dans. De minister van financiën, maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist bjj de Nederlandsche bank, op 28 April, en de som der betaalmid delen op dat tjjdslip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ4,767,319.51 Het Staatsblad n". 33 bevat het besluit van den 22s"n April 1883, houdende nadere bepalingen omtrent de vrijstelling van meting voor schepen van Italië. Gedurende het jaar 1882 vielen in het geheel 9036 aan successierecht onderworpen nalatenschappen open tot een gezamenlijk bedrag van ruim ƒ290.000.000. Hiervan waren er 1128 onder de ƒ1000, 1029 van 1000 tot ƒ2000, enz.; boven de ƒ100,000 waren er 383 en daaronder 52 grooter dan een half millioen. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said den 30 April en ging denzelfden dag het kanaal in. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 30 April. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Java, passeerde hedenochtend kaap Dell Armi. De Nederlandsche kunstschilder J. F. P. Portielje is door den koning van België benoemd tot ridder der Leopoldsorde. De zeildag van de ff'illetn Barents is niet op 4, maar op 5 Mei bepaald. Ook hier te lande zal nu jaarlijks, evenals in Engeland tusschen Cam bridge en Oxford, een roeiwedstrijd plaats hebben tusschen de studenten- roeivereenigingen Njord uit Leiden, Triton uit Utrecht en Laga uit Delft. Deze drievereenigingen hebben een //universiteitsracebond" opgericht, die elk jaar te Alfen a/d Rijn een wedstrijd zal uitschrijven voor een vierriemsploeg uit elk der genoemde vereenigingen. De eerste dier wedstrijden zal einde Juni of begin Juli plaats hebben. Te Rjjnsburg werd gisteren aan den beer J. C. Meyboom, burgemees ter dier gemeente, bjj gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest, door de ingezetenen een zilveren theeblad met toepasselijke inscriptie benevens dito servies aangeboden. Allerwege wapperde de driekleur, terwijl mede hier en daar versieringen met groen en bloemen waren aangebracht. Des avonds had er eene muziekuitvoering plaats en werd eenig vuurwerk ontstoken. Vierde Neêrlandsch hoofdstad heden leestook het dorp Hazerswoude wenschte niet onder te doen. De onlangs benoemde burgemeester, de heer C. Korteweg, zou dezen dag zijne intrede in die gemeente doen om als zoo danig te worden geïnstalleerd. De burgerij wilde van hun kant al doen wat in hun vermogen was hem op dien dag hel hartelijk welkom toe te roepenallerwege wapperde dan ook de nationale vlag en waren twee eere poorten opgericht, de eerste aan den ingang van de zoogenaamde Gemeente weg, de tweede in de kom van het dorp, keurig met groen en vlaggen versierd en opschriften betrekking hebbende op het feit van den dag. Ten 10 ure werd de titularis van zjjne woning afgehaald door eene commissie uit het dageljjksch bestuur en eene eerewacht van 40 personenonder presidium van den heer L. Goldberg Jr.. alwaar hem een bouquet werd aangeboden, en de muziek van het 4' reg. inf. het: "Lang zal hij leven" liet hooren. Voorafge gaan door die muziek, zette de stoet zich in beweging naar het dorp. Aan de eerste eereboog wachtte den burgervader een aantal jeugdige meisjes op, welke hem bij monde van mej. M. De Bruin welkom heette, met de wensch dat hij de dankbare hulde mocht aanvaarden van het opkomende geslacht, ook het groen en de versiering ter zijner eere aangebracht, en dat zijn bestuur zou strek ken tot aanwending voor al wat edel is; wanneer hij voorgaat en allen zamenwerken, zou eendracht macht worden en Hazerswoude worden als een kring van een gezin. Na een lange tocht bereikte men het raadhuis; daar wachtte hem een tweetal meisjes, welke hem bij zijne intrede met groen bestrooide. In de net versierde raadkamer aangekomen, heette de wethouder, de heer A. v. d. Burg, hem welkom en gaf hem de ver zekering, dat 's konings keuze Hazerswoude welgevallig was, niet twij felende of door hem zou gedaan worden, zoo de krachten niet te kort schoten, wat de bloei van de gemeente zou bevorderen. De burgemeester dankte voor die ontboezeming en gaf de verzekering, dat het zijn streven zou zijn al te doen wat mogelijk was, zonder onderscheid van rang, stand of beginselen, om te zijn een vader voor de gemeente. Ook de wet houder G. M. Langhoud bood hem zijne gelukwenschen aan. Vervolgens had eene receptie plaats van commissiën en particuliere personen. Te een ure stelde men zich op ten einde een tocht door het dorp te maken; aan de openbare school gekomen had het hoofd der school, de heer H. Fortgens, zich geplaatst aan het hoofd van de leerlingen, heette de burgemeester wel kom, ook namens de jeugd, en beval hem niet alleen de belangen van de gemeente, maar bijzonder die van het onderwijs aan, waarna door de kinderen een lied werd aangeheven, waarbij hem het welkom werd toegeroepen aan deze plaats De burgemeester voelde zich getroffen door die hulde; vurig wenschte hij dat die kleinen mochten opgroeien tot nuttige burgers en gaf hun de toezegging dat hij ook een stoffelijk bljjk van waardeering voor hen had bestemd. Op dezelfde wjjze werd hem eene ovatie gebracht aan de R. R. school door den hoofonderwjjzer J. Van der Bjjl; ook daar werd hem door de kleinen een welkom toegezongen en door hem dankbaar aanvaard. De verdere tocht door de gemeente mocht een zege. tocht heeten; al dadelijk werd den titularis verwelkomd voor diens woning door den heerdr. Wjjn met eene hartelijke toespraak; iets verder werd hem door den wethouder Langhoud de eerewijn aangeboden, en ledigde hjj een glas op het welzrjn en den bloei van de burgerij. Ook de predikant van de Christ. Geref. gemeente, de heer Van der Rouw, wachtte den nieuw be noemden burgervader op en bracht hem in treffende woorden de gelukwen schen namens die gemeente en bood hem tevens de eerewijn aan. Van daar toog men naar de pastorie van de B. E. kerkde kinderen van de school stonden geschaard, even als boven mef de nationale driekleur in de hand. De pastoor, de heer A. W. Van Son, bracht hem zijn heilgroet, en wenschte dat hij mocht voortgaan op dezelfde wijze en de voetsporen drukken van zjjn waardigen voorganger. Op de beide laatste plaatsen sprak de burge meester in denzelfden geest ais bovengenoemd bij gelegenheid van de in stallatie. Naar afloop van dien tocht werd hij naar zijne woning geleid. De keuze op den heer Eorteweg gevallen bevredigd zeker voor het meerendeel ieders wenschen, want de stemming, welke allerwege heerschte, getuigde van opgewektheid en tevredenheid. Bij de opening der tentoonstelling te Amsterdam op heden had de stad een feestelijk aanzien. Op het terrein der tentoonstelling verdrong zich eene ontelbare menigte, vooral de Chineezen trokken de aandacht. Op dt gereserveerde tribune zag men verschillende civiele en militaire autoriteiten, alsmede onderscheidene vertegenwoordigers van vreemde legers, de meest! leden der slaten-generaal en de ministers. Ten 1 uur verschenen in den hoofd ingang van het gebouw HH. MM. de koning en de koningin, terwijl de mu ziek het 'Wilhelmus" deed hooren. Z. M. de koning was in admiraalsunifortn, H. M. de koningin droeg een brons fluweelen sleepkleed met tablier van wit satijn met goud gebrocheerd. Nadat HH. MM. onder den rjjken troonhemel hadden plaats genomen werd doet het prachtig koor eene Feestcantate van Verhulst gezongen, eindigende met het //Wilhelmus". De heer Cordes, president van de tentoonstellings commissie riep HH. MM. de koning en de koningin en allen die bijgedra gen hadden tot het welslagen van deze tentoonstelling, een harieljjk welkoa toe; hij deed dit uit naam van het Nederlandsche volk, klein in aantal doch groot door liefde en vrjjheid. Hij hoopte, dat nieuwe en hechte ban den tusschen de verschillende naties zouden worden geknoopt en eindigde] zjjne rede met zijne landgenooten de volgende dichtregelen van Boogaard tot te roepen: Bljjf één, blijf één mjjn Vaderland! Laat niets die kracht U rooven, Schraag, als een eenig man den troon, En meng geen wanklank in den toon Van 't oud: Oranje boven! Zjjne rede werd zeer toegejuicht. Hierna brachten HH. MM. de konioi; en de koningin een bezoek aan de tentoonstelling der Hollandsche afdeelin; Voor hel gerechtshof te Amsterdam werd gisteren in hooger berot|l- behandeld de zaak van den machinist bjj de Hollandsche Spoorwegmaa' schappij W. A. J., die door de rechtbank te Haarlem tot eene celstraf van maanden was veroordeeldomdat hij op Zondag 4 Februari zonder opze gevaar voor een trein had veroorzaakt. Het gold hier de bekende bolsid voor het station Veenenburg tusschen een goederentreinwaarop beklaagt als machinist fungeerde, en een uit Rotterdam komenden sneltrein, tengi volge waarvan de stoker van laatstgenoemde trein van de locomotief gewi pen en gedood is. De beklaagde beweerde dat hij op een verkeerd spoel was gereden door misverstand omtrent een hem door den stationschef gego ven bevel. De chef ontkende echter dat hjj het eerst door hem gegeven k vel had herroepen. Drie getuigen werden gehoord. Het openbaar ministerie eischte bjj monde van den advocaat-generaal or] Op ten Noort bevestiging van het gewezen vonnis. De verdediger, mr. Kali trachtte aan te toonendat beklaagde had gemeend zijn plicht te doen concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Maandag 7 Mei. W dei tei Wi Gr: ree bel c. a ter! A. pen bee reu leee tari woi best D Sen Wit een 1 otet Gisteren zjjn te Amsterdam aangekomen en hebben hun intrek gent men ten huize van den consul-generaal van Portugal, Zijne Exc. gr») Rilvas, ambassadeur van Portugal bij ons hof, de gravin Rilvas en vicoaii d'Alcafache de Rilvas, secretaris van genoemde legatie. Naar men met zekerheid verneemt, zullen er na die van 19 Mei til in deze zomer te Nijmegen nog tweemaal groote internationale wedrenn| gehouden worden. Met het oog op de vele vreemdelingen, die zich i hoofde van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam gedurende dit zon seizoen in den lande zullen ophouden en velen hunner allicht tot bijwoDigl daarvan aldaar verwacht kunnen worden, zullen deze wedloopen nog schillij render dan de voorgaande zijn. Te Oosterbeek is in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer 1] Daniel Wolterbeek, oud-lid van den gemeenteraad aldaar en van de provincit staten van Noord-Holland, tot 1882 commissaris van de NederlandscheBati| en van de Indische Handelsbank. Dr. A. J. W. Van Anrooy, te Zalt-Bommel, vierde Donderdag jl. dag, waarop hij vóór 40 jaren te Leiden promoveerde. Te Bredevoort zijn gisteren zeven huizen eene prooi der vlammen il worden. De Israëlitische kerk, die in het midden der verbrande gebou'J stond, is door een toeval gespaard. De brand moet zijn ontstaan dooreen! kinderen, die met lucifers speelden. Gisterennacht is tusschen Stratum en Tongelre een moord gepleegd] den persoon J. Elaassen te Stratum. Zijne kinderen, ongerust over laat thuiskomen, gingen zoeken en vonden hem met verbrjjzelden schedel» den weg lisgen. De drie gebroeders Teunis te Tongelre. in hechtenis genomen] de vermoedelijke daders van den moord op den persoon J. Elaassen, hebtj reeds hunne schuld volledig bekend. Bij de lijkschouwing bleek, dat! verslagene drie diepe schedelwondenwaarvan een van twee centimeiffl waren toegebracht: hieruit volgde eene hersenschudding, die onmiddeï den dood tengevolge had. Het bleek bij de voorloopige instructie, dat verslagene sedert geruimen tijd in onmin leefde met de familie Teunis. den avond omstreeks 11 uur kwam de verslagene, met een knuppelbout wapend, op het erf van Teunis. Een der broeders, naar buiten kome werd door E. op woeste wijze aangevallen. Op zijn hulpgeschrei snel zijne broeders naar buiten. Eene hevige worsteling volgde, waarbij K-] leven verloor. Son: andi bet te r I sari: de r zijni die wer litti hede gent waa in l i ter Dt Bon het de i De i boog teel klaai Coss: beste

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2