LEI El 8CUE COlllUNT. 383. DINSDAG 1 MEI. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. R. DOZY. 15 em' M°. 102. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN30 April. De Leidsche universiteit heeft in de laatste jaren gevoelige verliezen moe ten ondergaan. Werd haar eenige jaren geleden door de wet op het hooger onderwijs de in Europa alom bekende en beroemde Scholten ontnomen, viel ook spoedig hierna professor Rijke dit treurig lot ten deel. ook de dood spaarde haar niet. ook deze ontrukte haar binnen een kort tijdsbestek twee mannen, die nog eeuiae jaren hunne diensten hadden kunnen wijden aan bet heil. aan den roem van Leiriens i.Diversiteit. Nog ligt ons versch in het geheugen de treurige mare. die zich den 17dt0 Maart 1882 niet alleen te Leiden maar over hel geheele land verspreidde, dat een der beroemdste hoogleeraren, dat Goudsmit ous door den dood was ontvallen, en thans nauwelijks een jaar daarna wordt onze universiteit wederom door een ge voelige slag getroffenwederom verliest zij een man met Ettropeesche ver maardheid. wederom werd een man, wiens naam zooveel bijbracht tot de roem en de voorspoed van de universiteit, haar gisteren ontnomen. Die man is Reinhart Dozy. Geboren den 21,l'° Februari 1820 Ie Leiden mocht hij den 63-jarigen ouderdom bereiken. Nog bijna zeven jaren had hij dus nog kun nen bijdragen tot de bloei van deze hoogeschool, aan welke hij zoo gehecht was. aan welke hij zijne opleiding genoten had. aan welke hij dankte het geen hij thans was Op 17-jarigen leeftijd loch, in 1837. werd hij alhier student en legde zich toen in hel bijzonder toe op de philologie (taalstudie en de geschiedenis der üoslersche volken). In 1844 werd hij bevorderd tot doctor in de letteren en werd reeds terstond hierna benoemd lol directeur van hel kabinet van Oostersche handschriften Reeds een jaar daarna mocht een uitgebreid en met goud door hel Nederlandsch Instituut bekroond werk van zijne band het licht zien liet was getiteld: "Üietionnaire détaillé des minis ee vêiemenls cliez les Arabes" (1845). In 1850 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan deze universiteit, terwijl hem in 1857 hel gewoon professoraat werd aangeboden Gedurende dit tjjdvak van zijn leven heelt de groote man door zijne vele geschriften zeer veel bijgedragen tot een nauwkeuriger, helderder en duidelijker overzicht van dat tijdperk in de geschiedenis dat als het ware in het duister gehuld was. Behalve eenige opstellen in »de Gids" van geschied- en letterkundige aard schreef hij over den gunstigen invloed, die de omwenteling in Frankrijk sedert 1789 beeft uitgeoefend op de studie der middeneeuwsche geschiedenis (Leiden 1850), verder nog Islamisme behoorende tol het werk der voornaamste godsdiensten (1863); de Israëlieten ie Mekka van David's tijd tot op de 5de eeuw onzer tjjdsrekening (Haarl. 1864); verklarende lijst der Nederlandsche woorden, die uil het ArabischHebreeuwschChaldeeuwsch, Persisch en Tnrksch her komstig zijn ('sHage. Leiden, Arnhem 1867) Voorts schreef hij nog in het Fransch over den Spaanschen held Le Ciddoor P. Corneille in zijne comedie van dien naam vereeuwigd; over de Spaansche geschiedenis in de middeneeuwen en de geschiedenis der muzelmannen. Het vorige jaar heelt Dozy zijn standaardwerk, waaraan hij zijn geheele leven heelt gewijd, moge voltooien, nanienlijk zijne groote Arabische Dictionnaire. Verliest alzoo de wetenschap in hem een barer voornaamste dienaren, de universiteit een barer hechte steunpilaren, or' zijne leerlingen is zijn heengaan een treurig leit. Met welk een gloed, met welke opgewektheid bezielde hij als het ware zijne talrijke toehoorders [lij wist hun genegen heid, liefde in te boezemen over een vak. dat door de meesten dor en droog gevonden wordt. Het eigenaardige, hel geestige van zijn onderwijs dreef steeds eene groote menigte van jongelieden naar de zalen waar liozy zijne colleges eaf. Mocht de een of andere eenige moeielijkheid hebben, hij had zich slechts te wenden niet tot zijn leeraar, maar tot zijn vriend, zijn raad gever en hij kon er zich van overtuigd houden, dat hij bij Dozy steeds wel willendheid steeds bereidvaardigheid zoude vinden. Dat zijne leerlingen deze eigenschappen op waren prijs wisten te stellen, bewezen de huldeblijken, die hij mocht ontvangen bij gelegenheid van zijn rectoraal in 1869 en in 1875 bij de herdenking van den dag, waarop hij voor 25 jaren het hoog- leeraarsambt ranvaardde. Moge deri a've Dozy niet meer tol de levende behoorenzijn persoon zal steeds in dankbare herinnering blijven bij allen, die hem gekend en lief gehad hebben. Zijn naam zal steeds ten eeuwige dagen in de annalen van Nêerlands gn te mannen eene waardige plaats bekleeden. Door burg en weth. dezer gemeente is heden ten raadhuize aanbesteed: liet plaatsen van twaall stoot palenhet maken van twee sluisdeuren, het vernieuwen van eene schoeiing eu hel maken van walburries, in vier per- ceelen. Hiervan zijn als laagste inschrijvers aannemers ge orden de heer A P. Planjer, timmerman alhier, van perceel I, voor 737de heer M. N. Dangezaal. timmerman alhier, van de perceelen 11 en lil. voor 187 en ƒ388, en de heer J. De Vos, timmerman alhier, van perceel IV. voor ƒ760. Daarna werd aanbesteed: het verrichten van eenige herstellingen en ver nieuwingen van eenige bruggenin vijf perceelen. Laagste inschrijvers wa- renvan de perceelen 1 en IV de hecren M. Langezaal en Zn., smeden slhier. voor 829 en 753; van de perceelen 11 en III, de heer M. N. Lan gezaal, limmermau alhier, voor J 598 eu ƒ266, eu van perceel V, de heer P. L. Neuteboommetselaar alhier, voor 575. Aan welke inschrijvers de werken zijn gegund. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ3.70 en ƒ1.75, de laagste ƒ34, ƒ3.50 en ƒ1.75. - Maandag II. was voor het kantongerecht alhier ter verantwoording geroepen zekere G. v. Z.wonende te Katwijk, wien ten laste was gelegd het bijwonen van eene godsdienstoefening tijdeus personen in zjjn gezin aan pokken lijdende waren. Het openbaar ministerie eischte eene geldboete of subsidiair gevangenisstraf, doch in de zitting van heden morgen werd ge noemde persoon ontslagen van rechtsvervolging. Gedurende hel jaar 1882 zijn door het kantongerecht alhier 954 zaken behandeld wegens overtreding der drankwet. Gedurende deze maand is de kweekschool voor zeevaart alhier met ongeveer een 50-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 138. De Staatscourant n°. 100 bevat het verslag aan Zijne Excellentie, den minister van binneulandsche zaken over den staat der koniukljjke muziek school, gedurende het jaar 1882. Blijkens mededeeling van Zr. M'. gezant te Rome zijn, te rekenen van den 19d'° dezer, de quarantaine-bepalingen in de ltaliaansche havens op de van Calcutta afkomstige schepen ingetrokken, onder voorwaarde, dal die schepen voorzien zijn van tenen schoonen gezondheidspas, dat. gedurende de reis, geeue gevallen van besmettelijke ziekten aan boord zjjn voorgeko men, eu dat, bij geneeskumiig onderzoek, de gezondheidstoestand der op varenden voldoende wordt bevonden. De invoer in Italië van lompen, vod den en oude niet gewasschen kleederen blijft lot nader order verboden. Blijkens mededeeling van den eonsul-generaal der Nederlanden te Lis sabon, is de haven van Pertiambuco door de Portugeesche regeering ver klaard besmet te zijn met gele koorts, te rekenen van den 22»"D Maart jl. terwijl de overiae havens der provincie van dien naam. door haar, van besmetting met die ziekte, van hetzelfde tijdstip af, verdacht worden. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Kaap Carboeira den 28"tf0 April. Het stoomschip Drenthe vertrok den 28s,fn April van Batavia naar Rotterdam. De zeildag van de Willem Barents is bepaald op Vrijdag 4 Mei. Het gerucht gaat, doch slechts onder reserve maken wij er melding van, dat de minister van koloniën zijn ambtgenoot van justitie, den heer Dn Tour, heeft uitgenoodigdom in verband met de gevolgen, die aan het votum der tweede kamer zullen moeten gegeven worden, alsnog een rechts kundig advies over billiton-contract te willen uitbrengen. [Fad] Het Sofia-kinderziekenhuis te Rotterdam, met de daaraan verbonden Pleegzusters-vcreenigingheelt van een onbekenden gever eene som van f 2500 ontvangen. De millioenenjuffrouw toefde van Dinsdag af in het ziekenhuis te Rot terdam, doch wegens verbetering van haar toestand is zij gisteren naar de gevangenis teruggebracht. HH. MM. de koning en de koningin woonden gisteren in de Nieuwe kerk le Amsterdam de godsdienstoefening bij. D'. Steenbergen preekte over Spreuken 14 vers 32. Ten twee uur bezochten HH. MM. Artis. Heden hebben HH. MM. de koning en de koningin een bezoek gebracht aan de Kweekschool voor Zeevaart. Van daar reden HH. MM. naar de De Ruyterkade en begaven zij zich aan boord van de stoomboot Dolphijn om een tochtje op het IJ te doen. De koning en de koningin zullen aan boord het déjeuner gebruiken. Een Fransch werkman viel eergisteren middag op het tentoonstellings terrein te Amsterdam van eene hooge ladder, en was onmiddellijk een lijk. Voor de betrekking van geneesheer-directeur van hel Buiten-gasthuis te Amsterdam worden door burg. en weth. aanbevolen: de hh. J. Van Deven ter Sr., le geneesheer in die inrichting, en dr. J. A. Korteweg, arts, prac- tiseerend geneesheer te Amsterdam. Eergisteren voormiddag geraakte onder Brummen door het uitvliegen der vonken uit de locomotief het gras langs het Staatsspoor in brand. Aan gewakkerd door den feilen wind sloeg de vlam over op het houtgewas van baronnesse Van Rhemen van den Geldersche Toren, waarvan ruim 2 hecta ren zijn afgebrand. Door afgraving en demping met zand werd men den brand meester. De heer W. A. Schollen, industrieel te Groningen, is door den Czaar van Rusland benoemd tot ridder in de orde van Stanislaus. De kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Breda heeft besloten zich tol den minister van oorlog te wenden met verzoek geen gevolgd te geven aan het adres van de heeren Van Meurs c. s., om wijziging van art. 58 van hel reglement der K. M. Academie, dat zegt, dat cadets op Zon- en feest dagen de godsdienstoefening van hunne gezindte bijwonen. Terwijl de familie G. te Heinsberg bezig was met het inpakken van den inboedel, om de reis naar Amerika te aanvaarden, nam hun 3-jarig kind een revolver in de hand. De moeder springt toe en wil het wapen haar lieveling ontnemen, maar.... een schot en een schreeuwde moeder ligt dood ter aarde. {Fenl. Wkb.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1