anden logra- Bescli. hem 'd het >ezwa. Gerui. niet vraag ebben, 'malen n ziel Bant, ie pert langet getut besclt valsel ikundi ïretari a real mbliet ke ej bij ki or b liets grot door Naar ;mgi 1 Sela oerbai tvoorl in go? len di WOOI lat zwiji n bui rgads eeni it ruil belt acht wacht erblijl terei van evenii 261 Juli: 71 Co* Kun 311 L ea inderl 161 Ipertt 3,21 De heer Gladstone verklaarde, dat hem niets bekend was van eene con ventie of verdrag tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië. de voortzetting der discussie over het wetsontwerp op den parlemen tairen eed verdedigde de heer Gladstone de regeeringsvoordracht. Er be stonden godsdienstige en volksvooroordeelen ten opzichte van de emanci patie der Katholieken en de toelating van Israëlieten tot het parlement; Kaar het was de plicht der partijhoofden, in zulke gevallen het volk voor te lichten. - De hertog en de hertogin van Albany hebben zich naar Parijs be geven. et 10 rail i wol let ai :nwt Mail 1 ga« entooi e pers regi ibanoi in M i heit Bij de opening van de Internationale Visscherij-tentoonstelling te Lon den. op den 12e Mei, zullen een aantal Fransche, Belgische en tlollandsche tisschersmeisjes verschijnen, in hare nationale kleederdrachten. Oe Fransche tomen uit Dieppe en Boulogne, de Belgische uit Ostende en de Hollandsche uit Scheveningen en Marken. Op Pinkstermaandag zal er een optocht van n) deze meisjes gehouden worden, waarbij zich nog scharen van Engelsche, Waalsche, Schotsche en Iersche en bewoonsters der Kanaal-eilanden zullen roegen, hetgeen een aardige stoet belooft te worden. Gisteren is voor den rechter in Bowstreet de behandeling voortgezet 187b Ier zaak van de personenbeschuldigd van dynamiet-aanslagen. Verscheidene fabrikanten verklaarden, dat Whitehead bij hen aanzienlijke hoeveelheden iwavelzuur en nytro-glycerine gekocht heeft. Eergisterenavond hield de heer Jorissen eene belangrijke lezing in de Hollandsche club over de Transvaal. Er was eene talrijke opkomst van leden en ook de Nederl. gezant was tegenwoordig. De heer Jorissen gaf een breed voerig geschiedkundig overzicht sedert het begin der eeuw en stond lang gtil bij den jongsten oorlog, daarvan de roemrijkste episoden herdenkend. Bij eindigde met de overtuiging uit te spreken dat mettertijd een nieuw Hollandsch gemeenebest in Zuid-Afrika zal ontstaan een soort van verjongde republiek der Vereenigde Nederlanden. Daverende toejuichingen weerklonken er heerschte groote geestdrift. (/V. R. C.) De voortzetting van het proces tegen Kelley is bepaald op 30 April. De behandeling van het proces tegen Fagon, den vierden beschuldigde, werd heden voortgezet. Jozef Hanlon, een nieuwe aanbrenger, getuigde Fagon te lal met de andere beschuldigden in het Phoenix-park gezien te hebben op het oogenblik van den moord. Verscheidene getuigen a décharge verklaarden, Jat Fagon toen niet in het park geweest is. De Parijsche correspondent van de Morning Post is van meening, t de instructiën, aan de militaire autoriteiten te Toulon en elders gege ven, volstrekt niet aanduiden het bestaan van een plan eener expeditie van man naar Tonkin, en dat de bestellingen door den Fransehen minis ter van oorlog gedaan, geen ander doel hebben dan aan de leveranciers voor het leger werk te verschaffen en de ledige arsenalen te vullen. liet doel der te Philadelphia bijeengeroepen conventie is de Ameri- kaansche Land-League te veranderen in eene vereeniging, op dezelfde grond slagen gevestigd als de nieuwe nationale liga, door Parnell gepresideerd. De president Mooney vraagt de zamenwerking van alle Amerikaansche Ieren met Parnell, die na volvoering van het programma de hervormingen eens de Ieren tot nationale onafhankelijkheid kan leiden. F Ht «t K IJ Sé., In den senaat erkende de minister Tirard, dat de financiën niet heel gunstig zijn. Dientengevolge trachtte de regeering door eene conversie tot besparing te komen; maar de houders van 5 pCt. rente blijven nog in een bevoorrechten toestand. De minister verklaarde verder, dat hij de lasten der begrooting zoekt te verminderen. De onderhandelingen met de groote spoorwegmaatschappijen zijn tot een goed einde gekomen. Daardoor wordt de regeering in staat gesteld de uitgaven te verminderen. Alles te zamen genomen, is de toestand toch niet slecht. Het is voldoende als de uitgaven ingekrompen worden. De heer Bocher gispte scherp de financiëele staat kunde der regeering. De conversie, zeide hij, zal niet beletten, dat er eene leening moet gesloten worden. Ilij geloofde, dat van de'hmortisatie moet worden afgezien. De minister Tirard antwoordde, dat eene leening in 1884 enkel noodig zal zijn voor het voortzetten der openbare werken. De heer Oscar de la Vallée viel de regeering aan en verweet haar door onthullingen de beursmarioeuvres in de hand gewerkt te hebben. De minister kwam na drukkelijk hiertegen op. De senaat heeft ver i,"... de conversie-wet goed gekeurd met 200 stemmen tegen 71. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van marine een cre- diet aangevraagd van 1 miliioen voor de expeditie naar Tongkin. De afge vaardigde Blancsubc heeft zijne aangekondigde interpellatie betreffende Tong kin ingetrokken. Bij de hervatting der algemeenc beraadslaging over het wets-ontwerp op de recidivisten, heeft de minister van binnenlandsche zaken eene opmerkelijke rede gehouden. Hij verklaarde, dat de voordracht populair is en ontkende dat men met die wet staalkundige vergrijpen wilde te keer gaan. Hij zette uiteen, dat de recidivisten eene oorzaak van bederf zijn in en buiten de gevangenissen, ilij trad verder in eene ontwikkeling van het ontwerp, waarmede de regeering zich onledig houdt tot afscheiding van de preventief gevangenen en de veroordeelden en tot uitbreiding van het cel lulaire strafstelsel. De geheele linkerzijde heeft 's ministers verklaringen niet bijval begroet. De kamer is daarna tot behandeling der artikelen overgegaan. Te Parijs is weer eerie dame spoorloos verdwenen. Mevrouw Weber, 28 jaar oud. die in juweelen handelde, is sedert verleden Zaterdag niet in hare woning gezien. Zij had eene waarde van ongeveer f 40000 in haar bezit, meerendeels toebehoorende aan groote juweliershuizen. Men verkeert in onzekerheid, of ze het slachtoffer is geworden van misdadigers, of dat zij zelf slachtoffers heeft gemaakt, door zich met de kostbaarheden te verwijderen. zien van het voornemen om af te treden. Intusschen gelooft men, dat de crisis slechts uitgesteldniet voor goed tegengegaan is. De gendarmerie te Seternil heeft eene vergadering van leden der Zwarte hand overrompeld. Bij den secretaris zijn de lijsten gevonden van de namen der personendie tot eenige groepen der bende behooren. Op die wijze is de overheid met de namen van 278 deelgenooten bekend ge worden. Alle papieren zijn in beslag genomenook wapens. DÜITSCHLAlVii». Nordenskjöld vertrekt den 20en Mei uit Gothenburg met zijne nieuwe Noordpool-expeditie De Berlijnsche groothandelaar William Schönlank zal aan dien tocht deelnemen, tot het doen van eene ontdekkingsreis. Een koopman uit Berlijn trachtte, niettegenstaande hij op het ge vaarlijke er van gewezen was, den 17JeD dezer alleen den St. Gothard te be klimmen. Hij viel van eene rots en bleef op de plaats dood. In den postwagen van den vroegtrein tusschen Zweibrucken en Pir- masen had Woensdagochtend een door een pak dynamiet veroorzaakte ont ploffing plaats. De postconducteur is zwaar gewond. Het overige personeel en de reizigers zijn ongedeerd gebleven. In den nacht van Zondag jl. is een hevige brand uitgebarsten in de Zweedsche vesting Carlscrona. Twee officieren zijn daarbij omgekomen, twee anderen en twee soldaten zwaar gekwetst. De drie wegens den brand van het Weener Ringtheater tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeelde personende directeur Jauner en de inspecteurs Nitsche en Geringer, hebben, nadat zij 52 dagen van hunne straf ondergaan hadden, gratie van den keizer ontvangen en zijn in vrijheid gesteld. RrSLAND. In de werkplaats van een schrijnwerker te Warschau is een brand uitgebarstenwaarbjj zestien menschen het leven hebben verloren. Te Zyrardow hebben de fabriekarbeiders het werk gestaakt. Mili tairen, die derwaarts gezonden waren om de raddraaiers in hechtenis te nemenwerden met steenworpen ontvangen en maakten daarop van hunne wapenen gebruik. Twee arbeiders werden gedood en vijf zwaar gewond. PER TETEÖJRAAF. WEENEN, 26 April. (Part. tel. BBij het heden in de kamer gevoerde debat over de nieuwe reactionnaire schoolwet kwamen stormachtige tooneelen voor. De liberaal Heilsberg noemde den minister van eeredienst Conrad «een Judas Ischariot"; en toen de voorzitter den redenaar niet tot de orde riep, antwoordde de minister Conrad: '/De bewering van den heer Heilsberg is eene infamie". Daarop volgde een vreeselijk tumult. De afgevaardigde Heilsberg verlangde, dat de voorzitter den minister tot de orde zou roepen. De voorzitter antwoordde, dat hij aan de redenaars de meest volkomen vrijheid liet. Het was echter niet te verwonderendat op een groven aanval een grof antwoord volgde. Deze woorden van den voorzitter werden door de linkerzijde met luide afkeuring ontvangen, door de rechterzijde daaren tegen toegejuicht. Te midden van het rumoer zei de heer Heilsberg: 'Wanneer dus de uitdrukking «infaam" parlementair is, dan noem ik de houding van den minister ten opzichte der schoolwet een infamie!" Thans werd de heer Heilsberg tot de orde geroepen en onder groote opgewonden heid het debat voorloopig gesloten. PHILADELPHIA, 25 April. De Iersche Nationale Conventie heeft zich lieden geconstitueerd. Mevrouw Parnell werd met warme toejuichingen be groet. Onder de aanwezigen bevonden zich ook priesters. Een voorloopig voorzitter is benoemd. Na eene levendige beraadslaging over het reglement van orde werd de zitting opgeheven. PETERSBURG, 27 April. Een keizerlijke ukase belast de verplaatsing van een deel van den senaat naar Moskou, tijdens de kroning, ten einde de manifesten, ukasen en keizerlijke verordeningen af te kondigen en de loo- pende zaken af te doen. PARIJS, 27 April. Het Journal Officie! bevat de conversie-wet. De aan vragen tot het inleveren van stukken zullen in Frankrijk moeten geschieden den l,ten tot en met den 10dc° Mei. RECLAMES. Het is uw eigen schuld zoo gij ziek blijft wanneer gij Hop-Bitter beko men kunt dat nimmer faalt. De waarheid is machtig en heelt gezegevierd; zie haren triomph in het Hop-Bitter. IJswater is geheel onschadelijk en verfrisschend mei een kleinen scheut Hop-Bitter in elk glas. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. 27 April. O Laagste Hoogste De minister van oorlog SPANJE. heeft op aandrang zijnër Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) stuks. 13 790 66 189 84 48 154 26 82 296 98 86 340 72.— «156.— «184.— «150 «180.— 33.— 3.50 28.— 16.— 24.- 8. 14.- 5.50 «176.- «265.- «350.- «260.- «326.- 76.- 7.- 60.- 24.- 42.- 12.- 36.- 12.- ambtgenootcn afge- Ter markt aangebracht 1168 runderen, 202 kalveren, 378 schapen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3