Met de Prinses Marie is uit Atjeh gisteren o. a. teruggekeerd een militair, Friekn genaamd, die een toonbeeld is van den «vredestoestand", die aldaar voor een jaar heerschte en tevens van hetgeen een mensch kan doorstaan, zonder het leven er bij in te schieten. Hij werd bij den onver- hoedschen overval der Atjehers op Poeloe-Bras, in Augustus 1882, vreeselijk verwond; de diepe voren op zijn voorhoofd, de ruïnen van armen en han den, getuigen van de onaeloofelijke woede, waarmede de vijanden op hem hebben ingehakt. l)e 36-jarige invalide, die met nog geen 500 gepen sioneerd wordt, zal. naar wij vernemen, niet naar //Bronbeek gaan. maar trachten op eene of andere wijze zich nog nuttig te maken. Ilij zal daarbij stellig wel op veler bijstand kunnen rekenen. libl Uit Weesp wordt van 21 April gemeld: In den afgeloopen naeht brak te circa 12% uren brand uit aan den Klompweg onder de gemeente Wees- perkarspel. Twaalf woningen waren in korten lijd geheel veibrand, even zooveel gezinnen zonder dakzonder dat de noodige bijstand tot blusschen kon worden verleend. Het grootste gedeelte, men zegt 10 van de 12 ge zinnen, waren verzekerd. In de laatste drie jaren moet dit reeds de vierde maal zijn, dat brand daar ter plaatse is uitgebroken, vroeger echter steeds tijdig gekeerd, tot nu de geheele reeks woningen met klecrbleekerijen het offer van het vuur is geworden. Gedurende de laatste 12 maanden zijn in de gemeente Tessel niet min der dan 20000 liter spiritualiën verbruikt. Wanneer men de bevolking van het eiland op 6300 zielen rekent, dan is het gemiddeld verbruik van ster ken drank per hoofd en per jaar ruim 4.6 liter, of 0.9 liter per week. Naar men met zekerheid verneemt zal hel standbeeld van graaf Jan van Nassau eerst later dan 5 Mei worden onthulddaar men met hel voet stuk niet gereed is. [U- D) D9. J. F. Van Dijk, sedert 11 November 1880 predikant te Woubrugge, hoopt den 6d"1 Mei zijne intrede te Lienden te doen. Omtrent den boschbrand te Groesbeek wordt nader gemeld: Heden middag (21 dezer) omstreeks 12 ure brak er een hevige boschbrand uit op den Muntberg aldaar. Te midden van honderden hectaren aaneengelegen dennenbosch ontstond de brand en had zich weldra over een terrein van circa 30 hectaren verspreid, zoodat het te voorzien was, de langdurige droogte en vrij hevigen wind in aanmerking nemende, dat de brand een kolossalen omvang zou aannemen, en in geen dagen zou zijn uitgewoed. Terecht werd dan ook om hulp van het garnizoen te Nijmegen geseindwaarvan men in 1880 zoo'n gewaardeerden steun had genoten toen ruim 120 hectaren bosch eene prooi der vlammen werden. Met bewonderenswaardige kracht en bereidwilligheid van een 4 a 600-tal Groesbeekenaars was men, door het omhakken van jonge dennen en het afgraven van het terrein, tegen 5 uur den brand meester geworden; iels waaraan een uur te voren niemand durfde denken, daar ieder zich voorstelde dat de ramp grooter zou worden dan ooit te voren plaats had. De ondervinding leerde hier opnieuw van welk onberekenbaar nut het is, dat de bosschen met vele wegen doorsneden zijn, en dat die wegen zooveel mogelijk van heide, mos enz. worden vrijgehouden; daar de brand, die in hoofdzaak over den met mos, blad en dennennaalden bedekten grond voorlvliegt. alleen aan die wegen te stuiten is door het op werpen van zand en het blusschen door het uitslaan met takken. Een detachement infanterie uit Nijmegen kwam ter hulp toen men het vuur geheel meester was; wel is waar niet aangenaam voor den officier met zijne manschappen, maar voor de zaak zelve beter, dan dat zjj handenvol werk hadden gevonden. Wachten van politie en burgers werden over het terrein uitgezet, om gedurende den nacht en de volgende 24 uur tegen nieuwe ontvlamming van de smeulende massa te waken. Zooals in den regel, was ook daar de oorzaak geheel onbekend. Door mej. J. Van Eist te Geld. Veenendaal, Zaterdag 11. overleden, is vermaakt aan de armen der herv. gemeente te Stichlsch Veenendaal ƒ500 en aan het oude mannen- en vrouwenhuis aldaar ook ƒ500. Door wijlen H. Kuypers, te Nistelrode, is aan het r. k. kerkbestuur aldaar bij uiterste wilsbeschikking vermaakt een perceel hooilandgroot 89 aren en 90 centiaren. De uitslag van den grooten wedstrijd van Nederlandsche looneelkunde, uitgeschreven door de sociëteit Momus, te Maastricht, is als volgt: Drama: le prijs //Jan van Beers" van Utrecht, 2e prijs //Vrij Vooruit" van Schaer- beek (België), 3e prijs gedeeld tusschen //Vreugdendal" van Breda en de //Jonge Tonneelltefhebbers" van Brussel, 4e prijs gedeeld tusschen //Tollens" van Delft en //De Wijngaard" van Brussel. Tooneel- of Blijspel. lc prijs //Vreugdendal" van Breda, 2' prijs gedeeld tusschen de //Vlaamsche Kring" van Tongeren en //Jan van Beers" van Utrecht, 3e prijs //St. Cecilia" van Hasselt (België), 49 prijs //Dramatisch Gezelschap" van Roermond. Beste uitspraak. le prijs //Jan van Beers" van Utrecht, 2e prijs //Tollens" van Delft. Beste tooneelspeelster in drama (Dilettante). Mevrouw Eggers-Roos. van //Jan van Beers" van Utrecht, idem (van beroep) mevrouw van Sant, van //Vrij Vooruit" van Schaerbeek. Restc tooneelspeler in drama. De heer K. De Jager, van de//Jonge Tooneellief hebbers" van Brussel. Beste tooneel speelster in blijspel (Dilettante). Mej. Moreels, van de //Jonge Vlamingen" van Antwerpen, idem (van beroep) mevrouw üesomme, van het «Dramatisch Gezelschap" van Roermond en //Oefening baart Kunst" van Echt. Beste tooneelspeler in blijspel. De heer Groote Woortmann, van //Jan van Beers" van Utrecht. Eereprijzeu buiten wedstrijd: Mevrouw Frenkel-Bouwmeesler en mevrouw C. Beersmans. Zaterdag zijn te Helden twee boerenhoeven door brand totaal vernield. Ook de stallen met de schuur en voorraad graan eerden niet gespaard. Een der bewoners en zijne vrouw bekwamen hevige brandwonden'terwjjl een paard, 3 koeien en 4 varkens in de vlammen omkwamen. '8 GRAVENHAGE 24 April. Door Z. M. is de heer G. J. Steens Zijnen, directeur der naamlooze vennootschap «de Stearine-kaarsenfabriek Gouda", te Gouda, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: der gemeente Bodegraven, W. Lotsy, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge. meenten Noordeloos, Hoornaar en Hoog Blokland; der gemeente Hazers- woudc, C. Korteweg; der gemeente Gulpen, H. A. Scheepers, en der gemeente Barneveld, A. W. J. J. baron Van Nageli. Door Z. M. is J. D. R. Penris, ontvanger der invoerrechten en accijnsen te Vlodrop (station)benoemd tol ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen te Valkenswaard. De minister van oorlog heeft de functie van waarnemend le officier aan de kon. mil. akademie opgedragen aan den kapitein der artillerie 11. J, Krantz, en die van waarnemend gouverneur aan den ltD officier, luit,, kolonel A. Pompe, beiden tot na het herstel van den gouverneur Simon. De minister van justitie zal te spreken te zijn eiken Dinsdag, te be ginnen den l!t<D Mei; de minister van binnenl. zaken eiken Zaterdag, te beginnen aanst. Zaterdag; de minister van marine eiken Vrijdag, te begin- nen 27 April aanst., en de minister van waterstaat, handel en uijverheid eiken Donderdag, te beginnen met 26 April aanst. De tweede kamer der staten-generaal zal vermoedelijk worden opge roepen om op 7 Mei a. s. hare werkzaamheden te hervatten, In de heden gehouden correctioneele terechtzittiug van het gerechtshof werden o. a. de volgende zaken behandeld: W. H N.uit Leiden, gevoelde zich bezwaard door eene veroordeeling tot drie dagen eenzame opsluiting, door de Haagsche rechtbank tegen hem uitgesproken wegens mishandeling van zekeren v. d. H., omdat deze eet werk was gegund waarvoor bekl. het minst had ingeschreven. Bekl. kot zich van het voorgevallene niets herinneren en zijn verdediger m'. J. Vat Gigclt wees het hof op de omstandigheden, waaronder het misdrijf gepleegd was, in de hoop, dat de Itoogere rechter eene mindere straf zou opleggea, De adv.-gen. mr. Bijleveld geloofde echter dal geen termen aanwezig waren voor eene wijziging in het vonnis en eischte de bevestiging er van, P. 't II., uit Rotterdam, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van ver schillende kleedingstukken in een logement waarin hjj was opgenomen. Dt Rotterdamsche rechtbank legde eene celstraf van één jaar op, maar daarmede meende hekl. geen genoegen te moeten nemen. Hij verzocht thans aan hel hof medelijden met hem te hebben en zijne straf te verminderen. Adv. gen, mr. Bijleveld vond geen reden om daartoe te adviseerenmaar vroeg de be vestiging van het vonnis. J. S.uit Waalwijk, werd door de rechtbank te 's Hertogenbosch ver oordeeld tot vier maanden celstraf wegens diefstal van schoenen. In appel vernietigde het gerechtshof te 's Bosch het vonnis der rechtbank, maar ver oordeelde bekl. toch tot dezelfde straf. Van deze uilspraak teekende de pende inks! iet et rand erson Het de eer I endini Itdelep met toten jd ot ructii tan di laven. In I Ktorgei lelde irjjbeit elven ter /I - 1 iels-oi ntom - A and jods n veroordeelde cassatie aan en bij arrest van den Itoogen raad werd deze zaakpen naar dit hof verwezen. Dientengevolge stond bekl.' heden terecht. Hij om- kende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Adv.-gen. m1 Bijleveld meendedat ook hier hel bewijs van schuld genoegzaam geleverd 'fesl< was en requireerde de vernietiging van het vonnis in eersten aanleg gewezri en veroordeeling van bekl. tot de hem aanvankeljjk opgelegde straf, verdediger, mr. Frantjois J'.geloofde dat de schuld niet bewezen was er concludeerde tot vrijspraak. In al deze zaken is de uitspraak bepaald op aanst. Maandag. De groot-hertogin van Saksen-Weimar heeft aan burg. en weth. haar verlangen kenbaar gemaakt om, door aankoop van een gedeelte grond, aar het reeds door H. K. H. aangekochte terrein, een beter geheel en sierlijker aanzien te geven. Ter uitvoering van dat denkbeeld en onder aanbieding eener som van ƒ16000, heeft H. K. 11. aan burg. en weth. het voorstd doen geworden om voor die som alsnog van de gemeente aan te koopet een strook gronds, begrensd aan de ééne zijde door de nieuw aan (e leg gen straat tegenover 'skonings paleis en verder door de terreinen reeds dooi H. K. H. of door Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje, van de ge meente gekocht. Burg. en weth. hebben dit aanbod van H. K. H. aan da gemeenteraad overgebracht en daaromtrent gunstig gepraeadviseerd. Zjj zjjt LjZjj van oordeel, daldaar door de groot hertogin voor den aankoop van de Gothiscbt Zaal reeds zulk eene belangrijke som is betaald, met de thans geboden sol van ƒ16000 genoegen kan genomen worden en meenen, dat het gemeente- belang op die wijze zeer wel in overeenstemming is te brengen met hel door H. K. H. aan burg. en weth. te kennen gegeven verlangen. Door burg. en weth. is een schrijven ontvangen van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Znidholland, waarbp hunne aandacht wordt gevestigd op de toeneming van het aantal pokken- lijders in de gemeente Rotterdam. Hij doet dit met het oog op de nade rende kermis en zou zich niet verantwoord achten, wanneer hij hun niet op het dreigend gevaar had gewezen. Burg. en weth. meenen aan liunnei plicht te kort te doen niet na het ontvangen van genoemd schrijven dei gemeenteraad in de gelegenheid te stellen van hunne meening in deze It doen blijken.Hoewel zeer zeker door het niet houden der kermis de zeker heid niet wordt verkregen, dat de ziekte zich hier niet zal vertooneo, meenen burg. en weth., dat alles moet vermeden worden wat gevaar voot overbrenging dezer ziekte zou kunnen vermeerderenweshalve zij aan dei gemeenteraad voorstellen de kermis, welke op 14 Mei e. k. zou moeten be ginnen, uit te stellen tol op zoodanig tijdstip als waarop de vrees voor overbrenging van de ziekte mag geacht worden geweken te zijn. Donder dag aanst. zal dit voorstel worden behandeld. Heden middag is in arrest genomen een jongelingdie verdacht wordl van het wegnemen van planken in de Schouwburgstraat. De heer Van der Ondermeulen geeft heden een luisterrijken gastmaal tijd op zijn buitenverblijf aan den Wassenaarschen weg. Ministers, ledei van het corps diplomatiek en vele aanzienlijke personen zijn aan dezen disch genood. Naar men meldt zullen de vermakelijkheden dit jaar te Schevening® in uitgebreidheid zeer toenemen. Behalve de feesten op de kur-zaal, dit lieowe in is jtgeslc taiek Dtp ie eet - V nor b taan. y aar re aan rand s In d tl cot Uiige rerklaa elj R en sloi T trklaai lootvel ngelar e drie da n de en fir tterken wklar ij den polge - D ■ambet «ft o - D is ier m; - I Kenbl ir wei »«g is tb twe ijzei - I sdrid, G voor dit seizoen reeds eenigzins is vergroot, bestaat het voornemen geda- tgeeft

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2