LIlIIKSilli: COURANT. 1883. MAANDAG 23 APRIL. sr. os. STADS-BEIUCIITEN Rampen van Moddergat en Paesens en van Urk. BIN NE N L A N DS CM E B E R IC If TB N. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BÜ deze Courant behoort een Bijvoegsel. ste BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen, ten vervolge op de laatste opgave, ter algemeene kennis dal bij ben alsnog is ingekomen voor de nagelaten betrekkingen te Moddergat en Paesens van N. N. ƒ25, door lusschenkomst van bel Leidsch Dagblad, onder het motto: «Onder ons voor jullie" f 7.75. van een kaartenpol ƒ4 25, van F. ƒ10 en van F. f5, voor die te Moddergat. Paesens en Urk van J. .1. II /3, B. ƒ10 en C L. 25. en voor die Ie Urk van het Leidsch Dagblad ƒ5.50 en ƒ3, van een gezelschap ƒ4 22. Bttrgemecsler en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leides, 21 April 1383. E. KIST, Secretaris. .50 .50 '.45 ..25 1.31 Aï» LEIDEN, 21 April Uit het zoo even verschenen verslag van den toestand en de werking der stedelijke gasfabriek, gedurende het jaar 1882, ontleenen wij het volgende: De publieke verlichting werd door de uitbreiding der gemeente aan de zijde der Plantage vermeerderd met 18 lantaarns, waarvan lö op liet Plant soen en op de Singel vest en 2 aan de Biiiuenvestgracht. Daarenboven w er den 2 lantaarns bijgeplaatst in de llaverstraat1 in de Dwars-Torensleeg en 1 op de Binueuvesigracltthoek Levendaal bij de coupure; 1 aan de school bij het Plantsoen. liet cokes-deiiet was gedurende het gelieele jaar zeer slap, tengevolge ran het gemis van flinke koude. De gemiddelde prijs bedroeg over het 'ge lieele jaar gerekend niet meer dan 33.04 ets. per I1L. Geklopt werden 10311 I1L. afgeleverd. Uannelcokcs werd niet meer afzonderlijk verkocht, omdat de distillatie in gemengde hoeveelheden, dc afzondering van gewone tn Cannelkolen onmogelijk maakte. liet was de commissie onmogelijk gedurende dit jaar een grondig onder zoek in te stellen naar de hoedanigheid van hel gas, vooreerst omdat de werkzaamheden aan de fabriek zelve nagenoeg den geheelen dag in beslag namen, zoodat de avonduren aan andere werkzaamheden moesten worden gewijdien andere omdat door verbouwing de vertrekken, voor die waarne mingen ingericht, veelal zoo ontredderd waren, dat voor ernstige geregelde waarnemingen geen ruimte beschikbaar bleef en de gasleidingen onderbro ken waren. De drukking van het gas werd het geheele jaar voldoende gehandhaafd, natuurlijk met uitzondering van de drie avonden in September, daar de geringe voorraad belette vollen toevoer fe geven. In vergelijking met liet vorige jaar is het verbruik van gas aanmerkelijk gestegen en wel met 137492 M3, of ruim 6.71 pCt. meer dan het vorige jaar; ook het aantal geplaatste meters werd met 83 stuks vermeerderd, zoodat op het einde des jaars in het geheel 2220 stuks in gebruik waren, vertegenwoordigende, gerekend naar de capaciteit der meters, 14022 lichten. Bij liet hoofdstuk straatverlichting vinden wij dat op 1 Januari 1882 hel aantal lantaarns 635 stuks bedroeg met 637 vlammen, waaronder de 3 van bet Elisabethshof en 9 op den ringmuur der fabriek niel begrepen zijn. ilet geheele aanlal vlammen werd vermeerderd met 24. Voor distillatie werden gebruikt 121182 HL. of 9652700 KG., welke 2954184 M% gas of 24.37 M3 per 11L. of 30.64 M3 per 100 Kg. kolen ople werden. De geheele productie is 148292 M3 of 5 4 pCtmeer dan in 1381. Harst werd dit jaar niet gebezigd. De opbrengst per 11L. was 0 81 M3 en per 100 Kg. kolen 2.11 M3 hooger dan in het vorig jaar. Het gezamenlijk bedrag der baten bedroeg ƒ242,989.31 en dat der lasten 184,363.40zoodat een batig saldo overblijft van ƒ58,625.85. Gisteren hield de afd. Leiden van de Ned. Vereeniging tol bevordering van Zondagsrust eene openbare vergadering in de Stads-Gehoorzaal, waarin als spreker optrad d\ Buytendijk, uil IJselstein. Tot onderwerp had'hij gekozen«De Zondagsrust". Evenals in de natuur, zoo ving spreker zijne "Je aan. verschil bestaat, men vergelijke slechts de groote en trotschc celer met hel nederige klimop, de olifant met de mug. zoo ook ®oet er verschil bestaan tusschen de verschillende standen. Niet iedereen pan zicli in weelde baden, niet iedereen kan zich elk jaar het genot van eene Zwitsersche reis veroorloven, maar hetgeen wel allen kunnen genieten, hetgeen wel aan allen gegeven kan worden is de Zondagsrust, de Zondag, de dag, waarop allen kunnen gevoelen dat zij mcnschen zijn, de dag, die allen vreugde en genot schenkt, zoowel aan ouden als jongen, zoowel aan grooten en kleinen, aan mannen en vrouwen. Neem dien dag weg, laat den werkman werken en sloven en het geheele leven is, volgens het oordeel van spreker, slechts proza. De Zondag maakt de armen rijk, de treurigen opgeruimd, de ongelukkigen tevreden. Niet alleen dat de maatschappij er een buitengewoon groot belang bij heeft, dat men zich houde aan den Zondag, maar ook bjj het zich niet hieraan honden, maakt men.,.zich schuldig aan het gebod des Heeren: Gedenkt den Sabbath. Spreker noemt het dan ook betreurenswaardig dat dit in ons land niet het geval is, dat men alhier den Zondag niel heiligt, niet eerbiedigt,, vooral daar wij in dit opzicht zulk een uitstekend voorbeeld vinden bij het naburige en mach tige Engeland. Daar toch wordt des Zondags nooit gewerkt, nooit gear beid, zelfs de premier van dit groote rijk, de wereldbeheerscher Gladstone, beroemt er zich op des Zondags nooit eenig werk te verrichten. Spreker noemde hel een buitengewoon gelukkig verschijnsel, dat hem reeds van de zijde der regccnng hulp en bijstand was toegezegd en spoorde dan ook alle aanwezigen aan om zich aan te sluiten bij de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. - De lieer Oonner meende dat sprekers woorden geheel en al.in strijd waren met de statuten der vereeniging voor welke hij trachtte propaganda te maken. Het was toch niet het doel der vereeniging om des Zondags te ritsten om- Code te-behagen, om dien dag aan Hem te wijdenmaar er werd tloor haar alleen bedoeld verkrijging van den Zondagsrust, in hel belang van den werk man. Hij kon zich dan ook niet begrijpen dat ook spreker, als predikant, zich met dit standpunt kon vereenigem De heer Buytendijk antwoordde, dat hij, zonder zijne eigene overtuiging eenigzins te kwetsen, best zich kon vtreenigen met het streven van de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. Beide wilden toch hetzelfde tol een bepaald punt, slechts zijne pogingen strekten verder. Door Zondags rust toch wilde hij de heiliging van den Zondag bereiken. Na nog repliek en dupliek tusschen verdediger en opponent,-, werd deze vergadering besloten, terwijl aan het talrijk opgekomen publiek.het vooruit zicht werd gegeven spoedig wederom eene vergadering in ons midden te hottdeu. De aflevering van de bij de Naiionale Militie voor lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten, zal o. a. plaats hebben: te 'sGravenhage, Vrijdag 4 Mei; Delft, Zaterdag 5 Mei; Rotterdam, voor n". 1 tol en met 324. Vrijdag 11 Mei, voor de overige opgeroepen nommers, Zaïerdag 12 Mei; Schiedam, Woensdag 9 Mei; Leiden, Dinsdag 15 Mei; Dordrecht, Woensdag 2 Mei. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 lot 64 volwassen personen en 8 tot 12 kinderen. Morgenavond te halfacht uren zal de Tooneelvereeniging «Harmonie" in de Stadszaal hare laatste uitvoering geven in dit seisoen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene door den 65 jarigen mechanicus A. I). Ramberg op Woensdag 25 April te geven kinder-voors'.el- ling in de Stadszaal. Wij vleien ons, dal velen deze gelegenheid, om hunne kleinen eene aangename verpozing te verschaffen, niet zullen laten voorbij gaan. Wacht hun reeds genot bij het aanschouwen van zijne aardige goo cheltoeren, niet weinig wordt dit verhoogd door het geestige marionettenspel. Moge eene goede recette hem het bewijs leveren, dat Leidens ingezetetien hem nog niet vergeten hebben. Men meldt ons: De Koninklijke. Nederlandse!)® weerkundigen maakten gisteren op, dat er onweer kon verwacht worden, «hoewel het daartoe nog te vroeg in hel jaar is." De wind kTi"bmp echter naar het oosten en het onweer verteerde, anders zon het ongetwijfeld gevallen zijn, terwijl het voor onweer zelden te vroeg in liet jaar is als dc temperatuur in uitersten valt. Het is en blijft zeer droog en dc tuinder verlangt nog meer dan dc landman naar regen. Kwgjii er regen, binnen weinige dagen had liet wei land gras en zou er iu het gepote en gezaaide groei ontstaan. De bloem trossen der nu bloeiende hyaciiithcn zijn klein, gedrongen gebleven, omdat de strenge vorst van Maart lol zelfs den bol heeft aangetast, waarbij het wel bekend is dat wegens de ziekte onder de hyacint hei» duizenden bollen verleren gaan. De tulpen zijn er met de koude beter afgekomen, hoe kw aad zij er ook bij stonden; men was bevreesd voor het zoogenaamde vuur onder [Zie eerder het lijvoegsel)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1