Heden namiddag zijn door de postduivenvereniging »de Ooievaar" te 's Gravenhage, via Vlissingeneenige postduiven verzonden aan den kom- mandant van Zr. Ms. raderstoomschip Valk te Queensliorougl), opdat die bodem op zijne terugreis op morgen van middel van gemeenschap voorzien zij. Een klein deel van deze brievenbestellers is bestemd om Zaterdagmor gen tijdig in zee, de overigen bij aankomst te Vlissingen te worden los gelaten. Het Vaderland geeft weder een gewijzigd lijstje van de aanslaande nieuwe ministers. Dat lijstje luidt aldus: Binnenlandsche zaken: mr. J. Heemskerk; financiën: mr. J. Van Kuyk; buitenlandsche zaken: jhr. m'. P. H. A. Van der Does de Willebois; koloniën: F. G. Van Bloemen Waan- ders; oorlog: generaal Weilzel; marine: gep. vice-admiraal Geerling water staat: ingenieur Van den Berg. Voor justitie zou een hofdignitaris optre den naar men zegt. H. K. H. prinses Sophie, groothertogin van Saksen, heeft 100 ge schonken voor het gedenkteeken, dat te Dellt ter eere van Hugo De Groot verrijzen zal. Jannetje Struik, de zoogenaamde vmillioenenjuffrouw", haar broeder G. Struik, benevens A. Hoetink, J. H. Van Zulphen, J. J. Jools, Th. N. Van der lleem en E. D. Consenheim zijn door de arrond.-rechtbank te Rot terdam verwezen naar de correciioneele terechtzitting, met last, dat al de beklaagden in hechtenis zullen blijven. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werd gisteren eene aldaar woonachtige vrouw veroordeeld tot eene boete van 7.70 ol sub sidiaire gevangenisstraf van 3 dagen wegens het zich ophouden met waar zeggen. Naar aanleiding van eene circulaire, door deze vrouw verspreid, waarin zij zich aanbeval als /-de van ouds beroemde planeetleester", was een politiebeambte in burgerkleeding naar hare woning gezonden, die zich tegen betaling van 50 cent door haar had doen waarzeggen en deswege proces-verbaal tegen haar had opgemaakt. (iX. B. C.) Sedert een paar avonden worden de brievenbestellers, dienst doende te Kralingen, door twee hun onbekende personen op den Oost-Zeedijk aange vallen. Een van die bestellers heeft zich, toen hij werd staande gehouden, flink verdedigd, terwijl een andere besteller, toen de kerels op hem aan kwamen, de vlucht nam naar het Park Honingen. Men zegt, dat deze aan randing in verband staat met de gewoonte te Kralingenom aangeteekende brieven met geldswaarde door de bestellers te laten bezorgen. Naar men uit Amsterdam meldt, werden op een dag (12 April) tus- schen de 700 en 800 abonnementskaarten voor de tentoonstelling genomen. De catalogus der Internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam belooft niet slechts een volumineus, maar levens een zeer degelijk werk te zullen worden. Zooals men weet, splitst de tentoonstelling zich in drie hoofdgroepen: De natuur der gekoloniseerde en overheerde gewesten; de inlandsche bevolking dier gewesten en eindelijkDe Europeanen in die ge westen en hunne betrekkingen tot de inlanders. De eerste omvat 7, de tweede 6 en de derde 10 klassen. Van de eerste groep nu: de natuur der gekoloniseerde en overheerde gewesten, is de catalogus gedeeltelijk afge drukt. Dat gedeelte, dat vijf klassen omvat, beslaat niet minder dan 112 pag. en wordt voorafgegaan door eene algemeene inleiding van de hand van prof. P. J. Veth. Verder worden de verschillende klassen ingeleid door de volgende: Klasse I, geographie, beschrijvingen, atlassen, kaarten, door de hoogleeraren C. M. Kan en P. J. Veth; klasse II, meteorologie en aard magnetisme, boeken, tabellen en graphische voorstellingen, door prof. Buys Ballot, klasse III, voorstellingen van het terrein door schilderijen, tee- keningen, gravuren, enz. door prof. P. J. Veth; klasse IV, geologie en mineralogie, beschrijvingen, afbeeldingen en verzamelingen, door den heer R. D. M. Verbeek, mijn-ingenieur; klasse V, de plantenwereld, levende en gedroogde planten, afbeeldingen en beschrijvingen der Flora door prof. W. F. R. Suringar. Gisterenmorgen ongeveer 6 uur is aan het goederenkantoor der Rijn spoorweg-maatschappij (afd. Duitschland) bij de Muiderpoort te Amsterdam brand ontstaan, doordat het stroo, hetwelk van verpakking afkomstig was, door vonken uit de onmiddellijk in de nabijheid staande stoomkraan, in brand geraakte. De brandweer kon spoedig het vuur blusschen en het ge vaar keeren, dat bij uitbreiding van den brand, door de groote hoeveelheid steenkolen en stroo in de nabijheid, inderdaad van zeer ernstigen aard had kunnen worden. Voor rechter in de arrond.-rechtbank te Alkmaar, vacature mr. Ph. W. Scholten, is de volgende alphabetische voordracht opgemaakt: m" T. A. Sannes, subst.-griffier te Alkmaar; M. J. E. Viruly Verbrugge, idem te Rot terdam, en G. YVttewaall, ambtenaar van het O. M. bij de kantons 's Gra venhage en Delft. De heer Jac. Jurrissen, te Naarden, is op de Berlijnsche bloementen toonstelling bekroond met de staatsmedaille voor zijne verzameling conilee- ren. Deze bekroning is eene der hoogste onderscheidingendie zeker zal bijdra gen om den goeden naam der Nederlandsche kweekkunst bij onze oostelijke naburen te verhoogen. Dinsdag vertrokken van Tilburg, bestemd voor de Amsterdamsche tentoonstelling, vier volgepakte waggons, bevattende producten van Tilburgs hoofdindustrie. Hoewel slechts een veertigial fabrikanten (een vierde van het geheele aantal) proeven van hunne nijverheid op het gebied van wol, flanel, enz. zullen leveren, belooft het geheel een prachtig effect te maken. Ook wat de étalages betreft, heelt men, in navolging van Verviers op de wereldtentoonstelling te Parijs, maatregelen genomen om het geëxposeerde voor verkleuren te behoeden: een verzuim, hetwelk bij eene vroegere ge legenheid Tilburgs nijveren eene nadeelige beoordeeling op den hals haalde. Hoewel flanel, wol en bukskins Tilburgs hoofdschotel zullen vormen, zullen verschillende andere nijveren van deze plaats het hunne bijdragen, om Til burg bij deze gelegenheid goed te representeeren. Uit Veenendaal wordt aan het Hbl. i. d. 18 dezer geschreven: Alleen krachtig optreden van politie en militairen onderdrukte heden eene ni® werkstaking ter weverij der //Veenendaalschc stoomspinnerij en wevt* Door het toebrengen van slagen trachtte men hun. die werken wilden te beletten. Zoowel de politie als de militaire macht was spoedig in ej de fabriek. Tegen twee raddraaier J. en H. B., die dadelijk hun om- kregenis proces-verbaal opgemaakt. -- In de nabijheid dor nieuwe onderwijzerswoning te Lage Mierde (Noo brabant) vond Maandag jl. een der werklieden, op het terrein bez kruik met oude munten uit vroegere eeuwen, nl. van de 16e. 17» en eeuwte zamen eenige honderden stukkenbenevens een groot mas gouden kruis en een zwaren ring, naar gissing met diamanten steen, gevondene is door den burgemeester in bewaring genomen. Door de rijkspolitie te Weert en te Meijel is een jeugdige diel betra die in de R. IC. kerk te Ospel het offerblok met St. Pieterspenningenledi De 12-jarige deugniet had hel geld op drie verschillende plaatsen in grond verborgen. 's GRAVENHAGE, 19 April. Door Z. M. is aan den heer J. H. L. De Haas, kunstschilder, verleend tot het aannemen van het kommandeurskruis der orde van la Catolica, hem door den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Utingerad A. G. Smijtermet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gem® Den Ham, en tot burgemeester der gemeente Oldehove, D. M. Kruisinga De luit. ter zee 2e kl. W. Naudin ten Cate, uit Oost-Indië in Nei land teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. De plaatsing van den luit. ter zee 2C kl. J. H. L. J. baron Swei de Landas Wijborgh, met 21 dezer, aan boord van het fregat Eten wordt ingetrokken; met 1 Mei a. s. wordt daar aan boord geplaatst luit. ter zee 2e kl. A. Seret. De gezanten der vreemde mogendheden hier ter stede geaccreditee de secretarissen en verdere leden hunner legatiën, zijn met hunne dn uitgenoodigd tot bijwoning der plechtige opening van de Internationales loniale Tentoonstelling te Amsterdam. Voor hel gerechtshof stond heden terecht de commissionair F. P. 49 jaren wonende te Zoeterwoude. Deze besch. werd ten laste gelegd doen schrijven van een brief, dien hij met den naam van zijn vader o» teekende, en het gebruik maken daarvan door dat geschrift te doem bieden aan den tapijtfabrikant P. te 'sHage, waardoor hij zich in hel, zit gesteld zag van een karpet, dat hij ver beneden de waarde ten ij bate verkocht. Vóór deze handeling had besch. zich persoonlijk bij deei P. op twee verschillende dagen in de maand Januari vervoegd en zich gedaan alsof hij den gunstig bekenden lijmfabrikant H. P. uit Zoeterm was. Hij wist toen mede een karpet en eene rol tapijtgoed machtig te den, dat hij eveneens spoedig van de hand deed. Besch. verklaarde de bevoegdheid te hebben met de naam zijns vaders mogen teekenen en zich niet aan oplichting te hebben schuldig g daar hij hel gekochte voornemens was te betalen. De getuigen weerspni die verklaring en adv.-gen. mr. Bijleveld achtte ze ook geheel onaannemi en eischte mitsdien zijne veroordeeling tol 18 maanden celstraf en 4 I* 2 a 50 en 2 a 25. De verdediger, mr. Duynstee, betwijfelde of in deze zaak wel valschheiii gepleegd, het kwam hem voor dat besch. bevoegd was den naam zijns ders te voeren; ook meende hij dat zijn cliënt zich niet aan oplichting] schuldig gemaakt, daar hij voor zich zelf had gekocht en slechts het ai van zijn vader had opgegeven om daaraan hel gekochte te verzenden. Ij conclusie strekte tot vrijspraak. Aanst. Donderdag uitspraak. Omlreeks zes maanden geleden werd door Sassenheims burgen»! proces-verbaal opgemaakt ter zake van eene vermissing van steen»: bestrating van den Rijksweg in die gemeente en gevonden in het lui huurd door den rijksslraatwerker in dat kanton V. T. Zeer tegen do woonte van het Haagsctie parket werd die zaak eerst heden voor de Rfl bank ter correctionele aangebracht om reden den ingenieur van den wil: staat meendedat door die handeling geene schade door het rijk wsi leden en de verdachte ter zake die ongeoorloofde handeling disciplinair worden gestraft, en wel met verbeurten van eene week bezoldiging, m dan ook is geschied. De burgemeester schijnt daarin echter op zijne!» niet te hebben berust en werd diensvolgens die zaak voor de arrond.tel bank behandeld. De verklaringen van de getuigen kwamen hierop dat hij de steenen open en bloot van de daarvoor bestemde plaats tal nomen en vervoerd naar een door hem in huur bezeten stuk grond. Zekere Van der Mey uit Sassenheim zocht daar iets anders achter,s tigde hierop opzettelijk de aandacht van eenige personen, door zich ré lingen te veroorloven op de herkomst en den vervoerder van de stffl met dit gevolg, dat de gedachte aan diefstal bij sommigen rees en dea ter oore kwam van den burgemeester, die meende te moeten verbalis» Het onderzoek ter terechtzitting deed ten duidelijkste blijken, dat de» werker zich in een net had gewerkt door het verkoopen van praatje,1 grond konden geven aan het denkbeeld van diefstal en het aannemen«t zonderlinge houding tegen de ambtenaren belast met het onderzoeker' geruchten. De ingenieur handhaafde zijn verzoek tot niet-vervolging zaak, overtuigd als hij was, dat hier van geen arglist sprake kost tl de steenen uitsluitend uit gemakzucht of ter beveiliging tegen biilda# op de verboden plaats waren gelegd. De burgemeester verklaarcUe eek min of meer de overtuiging te bezitten, dat de steenen door bekl. ontvrrt of verplaatst waren met het doel zich die toe te eigenen. De bekl. ontkende pertinent, dat het doel der verplaatsing did zou zijn. Hij heeft de steenen slechts in veiligheid willen brengen en' kon niet denken, dat hij gezocht zou worden. Ook de subst.-officier' Pape achtte het bewijs voor de arglist niet aanwezig, al verklaarde <M' gemeester, dat hij min of meer van kwade trouw overtuigd was. Vasll dende aan die verklaring herinnerde de ambtenaar van het 0. M. aan rege reen In berü tersi van de 1 voor Sassi der acht houd mees vertt van jong een ƒ40' de I strat op d het Tf door verh sen, De 200 cintf medt Zalm mede het ging den aan gen man eene geleg besla mete voor "dest bebb H schei waai koni de 1 Koni tjj n met geen de i zich Ie l de v mini hel twei Kfg: wer rege uitv maa daai in I ven dal de 4i loco ovei van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2