LEID 8 €111 C IJ 141 f. 1883» V. 92, DONDERDAG 19 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 00% I I10s 103 I# mé Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1. uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. iedere regll meer 25 cenlsgroote letters berekend naar plaatsruimte. ian- LUIDEN, 18 April. Tengevolge van oponthoud te Malta, wegens averij, van het op 21 Maart van Amsterdam vertrokken stoomschip der Maatschappij Nederland Burgemeester den Texzijnde met dat stoomschip uit Amsterdam en uit Marseille verzonden brievenmalen voor Nederlandsch-Indië, van Malta ver der verzonden met een stoomschip van de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. - De minister van financiën heeft nader aangekondigd, dat het totaal der inschrijvingen voor de geldleening bedraagt f 760.657.600, zoodat slechts ongeveer 8 pCt. zal worden aangenomen. - De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat je uitgifte van schatkistbiljetten krachtens de kon. besluiten van den 22sten December 1881 (Stbt. n°. 241) en den 20!l,n Januari 1882 (Stbl. n°. 15), tan den 20,lec dezer af, zal worden gestaakt. - De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 14 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezigte zamen een bedrag uitmaakten van ƒ9,841,791.61%. - Ter voldoening aan art. 49 der wet van 17 Aug. 1878 Staatsblad n". 127) worden stukken openbaar gemaakt betreflende rijkssubsidiën in zake onderwijs, welke in afzonderlijke bijvoegsels bij de Staatscourant van heden voorkomen. - Naar men verneemt is de voordracht tol samenstelling van liet kabinet door den heer Heemskerk gevormd aan Z. M. den koning aangeboden. - Voor de acte als onderwijzer werden gisteren te 's Hage 15 candidaten {etxamineerd. Er werden 8 afgewezen en 7 toegelaten, nl. de heeren: W. BrakelL. Krijgsman, J. J Leliveld en F. 11. Kehlenbrink, van liotterdam; C. G. J. Maas, van Oudewater; S. Strijbas, van Maassluis, en J. Van Kwa- wegenvan Charlois. - Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, pas- sterde Gibraltar den 17i,a April. - V. Ms. instructieschip Marnix zal van Hellevoetslnis naar Amsterdam vertrekken, ten einde gedurende het verblijf van HH. MM. den koning en de koningin aldaar de vereischte saluten te geven. - Sedert eenigen tijd is bij het 6e reg. infanterie in beproeving een nieuw model vizierklep, met standvizier van 250 meter. Naar men ver neemt bevalt deze goed en zal weldra bij de overige infanterie-regementen worden ingevoerd. -Omtrent het verblijf van HH. MM. de koning en de koningin in Engeland verneemt het Hbl.dat HH. MM. gisteren naar Oatlands zijn teruggekeerd. Maan- dag bezochten zij de Kewgardens, waar zij geroimen tijd door de directie rond- {tleid werden. Daarna begaven zich HH. MM. naar Richmond, waar zij 'dejeuneerden in het Stargarterhotel. Zij 'keerden naar Londen terug om te lineeret,. Ook bezochten de hooge reizigers het Lyceumtheater. De hertog 37Gï|to hertogin van Edinburg, de PortugeescheAmerikaansche en Chineesche 17 fcezanlen en vele andere notabiliteiten bezochten HH. MM. in Grosvenor- ótel. - Dr. Jorissen, de staats-procureur der Zuid-Afrikaanschc republiek, zal heden over acht dagen in de Nederlandsche vereeniging te Londen eene oordracht over Transvaal houden. -Door den heer P. Heyloo Jr.te Broek-in-Waterlandworden Broeker dhetden verzameld, waarmede hij kamers meubileert, in den trant van 'Ojaar geleden, in de hoop dat het plaatsje daarmede zijne oude aantrek- 'tlijkheid voor vreemdelingen zal herwinnen. - Voor de nieuwe hervormde kerk op Feijenoord zijn twee aanzienlijke Wenken ontvangen, nl. een zilveren doopbekken van eene 83-jarige dame 124% I® Mn klok van mevr. V., echtgenootc van den directeur van het etablis- 43%Jtetrent Feijenoord, welke klok aan genoemde inrichting is gegoten. - Prof. J. Spanjaard, hoogleeraar, waarn. directeur, van de instelling pM onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië te Delft, "eft het lidmaatschap der koloniale afdeeling van de Amst. tentoonstelling lanvaard. Voorts zijn benoemd Z. Exc. markies d'Arcicollar, buitengewoon leant en gevolmachtigd minister van Spanje, tot koninklijk commissaris de tentoonstelling; Manuel De Colarte y Archedekin, consul te Amster- ji®, tot kon. onder-commissaris; A. Serjpantowskiconsul-generaal van xuES&Psland te Amsterdam, tot president der Russische afdeeling; Baekman, 45H 32h 37 hl 17 69K 10 13% I 2i.-;| 1.57%. uslawl 47 3d;! attaché bij het departement voor handel en fabrieken te St. Petersburg, tot commissaris. Het stoomschip Prins Hendrik is eergisterenavond te 7 uur van Batavia via Marseille in de Rietlanden te Amsterdam aangekomen en bracht ook nog eenige goederen aan voor de koloniale afdeeling der tentoonstelling, on der anderen een sierlijk gevormd en beschilderd vaartuigje, een soort gondel, en eenige tropische planten van belangrijke hoogte. Eergisteren zijn er 21 en gisteren 20 waggons met goederen uit België en Frankrijk voor de tentoonstelling door de expeditie-Kievits gelost. Het grootste deel der goederen moet nog komen. Bbl De valsche bankbiljetten van honderd guldente Amsterdam in om loop, schijnen alle van hetzelfde fabrikaat te zijn. Bij eene eenigszins oplet tende beschouwing blijkt dat het beweerde //watermerk" er wel eenigszins op gelijkt, maar toch meer door persing ol pletting verkregen schijnt. De buste van de Nederlandsche Maagd en het medaillon, dat haar omsluit, is ruw afgewerkt, en dit is zeker, wanneer een dergelijk bankbiljet tusschen echte in geschoven wordt, het meest in het oog vallend bewijs voor de onechtheid. Verder is het papier niet //geschept" en mist dus den oneffen rand der echte bankbiljettenterwijl ook de gestempelde nummers van de gewone verschillen. (Hbl.) Uit Veenendaal wordt aan de /V. R. C. gemeld, dat hel er gisteren vrij rustig toeging. Alleen beweegt zich wat meer volk dan gewoonlijk langs de straten. Vooral de flinke, kalme houding van den burgemeester, den heer A. H. Metelerkamp, en van den kommandant der aldaar gedeta cheerde militairen, doet veel goed. Wel blijven de gemoederen zeer on rustig doch men verwacht dal velen morgen wederom aan net werk zullen gaan. Bij trommelslag is gisteren namens de directie der stoomspinnerij en we verij bekend gemaakt, dat hedenochtend de fabriek weder in werking treedt, zoo een voldoend aantal arbeiders zich tot het hervatten van den arbeid op de hun bekende voorwaarden aanmelden. Zij echter, die door hun gedrag aanleiding hebben gegeven tot gegronde klachten, worden niet aangenomen. De goedgezinde arbeiders zuilen door de militaire macht beschermd worden, opdat zij geen overlast der kwaadwilligen hebben. Maandagochtend is een goederentrein, alkomstig van Kleef, bij Griet- hausen in den Rijn gereden. Eenige waggons zijn daardoor verbrijzeld. s GRAVENHAGE, 18 April. Door Z. M. is aan F. W. Zürcher, te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse van de Herto gelijk Saksische Ernestinische Huisorde. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2f kl. bij de zeemacht dr. E. L. Damm, wordt met 1 Mei aanstaande geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord, ten einde dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland hebben den 20sten Maart jl. eene beslissing genomen ten opzichte eener reclame van S. A. Pino, te Rotterdam, tegen de wijze waarop in 1883 de loting voor de militie, zoo veel zijn zoon daarin betrokken was, heeft plaats gehad. Zij overwogen daarbij dat we! is waar aan de vergissing voorkomende in de aan den lote- ling gezonden, maar niet door de wet gevorderde bizondere kennisgeving, kan worden toegeschreven dat hij zelf niet zijn lotingsnommer heeft ge trokken, en dit nommer voor hem bij zijne afwezigheid is getrokken vol gens de wel, maar deze omstandigheid, vermits de loting aan alle door de wet gestelde eischen voldeed, geen aanleiding kan geven tot vernietiging der gehouden loting; dal bovendien geene termen bestaan tot het houden eener naloting, aangezien de loteling een op wettige wijze voor hem ge trokken nommer heeft verkregen. Mitsdien verklaren gedep. stalen dat geene termen bestaan aan het verzoek van adressant gevolg te geven. De hh. Coblijn c. s. hebben zich, naar men verneemt, bereid verklaard de voorwaarden, waarop aan hen het gemeenlebadhuis en aanhoorigheden gedurende den tijd van 75 jaren in erfpacht wordt gegeven, aan te nemen behoudens de opheffing van eenige moeielijkhedenwaaromtrent burg. en vveth. de beslissing van den gemeenteraad zullen inroepen. Z. K. H. prins Albert van Pruisen, gemalin en kinderen zullen gedu rende het aanstaande badseizoen te Scheveningen vertoeven, alwaar het ge zin medio Juli zal aankomen. Dit jaar zullen de vorstelijke badgasten intrek nemen in het Oranje-hotel, welks directie dezer dagen van wege den prins

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1