B U 1 T E NL AN DS C HJ5 B E KC U TE N PER TELEGRAA F. •s GRAVENHAGE, 17 April. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend aan de heereu A. Kraijensteyn. wijnhandelaar te Rosendaal bij Velp. en d'. E. Geib. archivaris te Munchenals blijk van waardeering hunner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke verzame lingen betoond. Door Z. M. is aan A. May, te Amsterdam, verlof verleend lol hel aan nemen en dragen van de versierselen van ridder van de Koninklijke Militaire Portugeesche orde van Onzen Heer Jezus Christus en van ridder 2e klasse der orde van St. Stanislaus van Rusland. De minister van financiën zal op den 19dt0 en die van marine op den 20»on April geen audiëntie verleenen. Prins Prisdang. gezant van het rijk van Siam bij hel Engelsche hof en de Fransche republiek, die sedert eenigen lijd te Parijs verblijf houdt wordt binnen kort in de residentie verwacht. Naar men verzekerd moet zijne komst in verband gebracht worden met onderhandelingen over een handelstractaat tusschen Siam en Nederland. Den 16'" Januari jl. werd het arbeiderspersoneel aan het station van dc Hollandsche spoorwegmaatschappij alhier mildelijk onthaald. Dien dag moest eene hoeveelheid van ongeveer 10Ü00 kilo haringen in twee goederen wagens geladen worden met beslemming naar het buitenland. De handelaar in die vischsoort, te Scheveningen woonachtig, had met het vervoer van de haring naar het station en met de overstorting in de vrachtwagens belast vier personen van zijn dienstpersoneel, te welen: den opzichter, den voer man, een knecht en een knaap van 13 jaren. Hel gebruik brengt mede. dal, ter verkrijging van meerdere hulpvaardigheid van het spoorwegpersoneel, aan hen, die bij de lading dienst verrichten, een half dozijn haringen ten geschenke wordt gegeven als belooning voor het bespoedigen der afzending. Het viertal knechts van den haring-exporteur vatte op 16 Januari die stil zwijgende usance zoo ruim op, dat zij het zeebanket onder de spoorweg arbeiders, ja zelfs aan enkelen die bij het inladen slechts eenvoudig toe schouwers waren geweest, gevraagd of ongevraagd, bjj honderdtallen uit deelden, tot groot nadeel van hunnen patroon, die eenige weken later bericht ontving, dal aan de vracht 850 a 900 stuks haringen, te samen uitmakende een ton, ter waarde van 20 ruim, ontbraken. De oorzaak van die vermissing was niet ver te zoeken. De baringen waren, zij het dan ook met milddadige bedoelingen, door de bedienden aan de lading onttrokken. De justitie zag in dal wegschenken een misbruik van het vertrouwen door den meester in zijne ondergeschikten gesteld en dagvaardde het viertal voor de rechtbank. Deze zaak werd gisteren door de rechtbank onderzocht, waarbij zelfs bleek, dat door enkelen lot liet verkrijgen van die haring fooien waren uitgereikt; de beschuldigden verklaarden evenwel eenstemmig te hebben gehandeld in het bewustzijn, dal dc patroon daartoe toestemming had verleend, ten einde zich de goede diensten van het spoorwegpersoneel te verzekeren. De handelaar verklaarde evenwel, dat eene dusdanige hoeveel heid ter verzekering van dien bijstand niet mocht worden uitgereikt. De subst.-officier, inr. Pape, deelde die meening, qualificeerde de feiten als diefstal in dienstbaarheid ten nadeele des meesters en requireerde de veroordecling van den bekl.die door aanneming van fooien tot een bedrag zelfs van 50 cents, de haring z. i als het ware verkocht, tot 6 weken, van den 2'" en 3e" tot 1 maand celstraf en van den knaap lot gevangenis straf van 15 dagen te ondergaan in gemeenschappelijke opsluiting, bij zijn eisch als verschoonende omstandigheden aannemende het onbesproken ge drag der bekl de betrekkelijk geringe waarde van het ontvreemde en de verzoeking waarin zij verkeerden, daar zij meenden van de spoorwegamb tenaren niet dan tegen belooning hulp te krijgeneene gewoonte die volgens den officier vooral onder het personeel bij den Hollandsche spoor weg in zwang is en welke hij afkeurde. Uitspraak aanstaanden Maandag. Uit den gang der school van mej. k., in de Raamstraat, zijn gisteren morgen 17 kindermantels ontvreemd. De dieven dezer kleedingslukken zijn onbekend. SC fc} E A S t!>. In de gisteren door hel lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Ashley mede, dal de gouverneur van Queenstown. ten einde andere mogendheden te verhinderen Nieuw-Quinca in bezit te nemen, per telegram bericht heeft gezonden, dal hij namens de koningin de inbezitneming heeft bewerkstel ligd totdat de Rritsche regeering een besluit zal genomen hebben over zijne nota, welke heden verzonden wordt. De opvolger van sir E. Malet zal waarschijnlijk gekozen worden onder de gouverneurs van koloniën. Sir Hercuies Robinson, gouverneur der Kaapkolonie, en sit' Rartle Krere v orden voor dien post genoemd. Toch gelooft men, dat geen eigenlijk gezegden opvolger van lord Duflcrin zal aan gesteld worden. Alleenlijk zal de burgerlijke vertegenwoordiger de diplo matieke agent zijn. Op voorstel van lord Duflerin heeft de Egyptische re geering besloten, om tien ingang der haven van Alexandrië te verwijden. De kosten worden op 270,000 geschat. Uit Berliju wordt aan de Standard gemeld, dal dc graaf van Cham- bord ernstig ongesteld is. De bankier Jay Gould is, volgens bericht uit New-Vork, voornemens zich over een paar maanden uil de zaken terug te trekken, en met zijn gezin eene reis om de wereld te maken met zijn eigen jacht, dat in Au gustus of September gereed zal zijn en een kwart miliioen dollars kost. Zijn oudste zoon volgt hem in zijne zaken op. Zijn vermogen wordt op 100 miliioen dollars geschat. F St k s» lu SL, Dc tweede lijst der inschrijvingen voor het standbeeld van Gambetta is thans openbaar gemaakt. Zij bedraagt omstreeks 27,000 fr.maketnlt alzoo met de eerste lijst eene som van ruim 87.000 fr. Louise Michel heeft eergisteren vergunning gekregen om hare oiijt moeder, die zwaar ziek is, te bezoeken. Zij is in een rijtuig naar haai gebracht, vergezeld van twee politiedienaren. Na een kort verblijf bij dt moeder is Louise de beide dienaren der politie, die nabij gebleven waren, gaan opzoeken om in hun gezelschap opnieuw naar de gevangenis gebracbi te worden. De werkstaking te Marseille breidt zich uit. Naar men verzekert moe het aantal werkstakers reeds 20000 bedragen. Te Arc-sur-Tillebij Dijon, is dezer dagen een belangrijke diefsu gepleegd, ten nadeele van den heer liressetgewezen griffier te Dijon. ontvreemde effecten hadden eene waarde van ongeveer 120,000 fr. Op den spoortrein van Turin naar Modane is eene som van COOOO gestolen uil een verzegelden w aggon. De «liefstal moet 's nachts eepleesi zijn op Fransch grondgebied. Te Ifardonnèche maakte de si al ionschei dn conducteur er opmerkzaam op. dat de verzegelde wagen geopend was, onderzoek bleek het, dat er zes zakken met goud, ter waarde van 60000fr, ontbraken. 5S fü 4 T 9 4) S- A NI In een blijkbaar officieus artikel spreekt de Nordd. /Mg. Zeitm over liet geringe uitzicht op de tot standkoming van liet Unilscli-Spaans handelsverdrag, en zegt tegenover de beschuldiging, dal nog slechts Duiist|| land tegen «Ie erkenning van Spanje als groote mogendheid is, o volgende: «Het tegendeel is waar. Ruitschland is de eenige mogendln die bijv. in de Suez-quaeslie de belangen van Spanje en Nederland als niale mogendheden heeft voorgestaan." Met betrekking tol het nieuwe uitstel in de kroniug van den Cs (van 27 Mei tot 10 Juni) verneemt het Berliner TageblattEerst dezer gen is in overweging genomen, dat 27 Mei de verjaardag is van een bloi voorval in de Russische geschiedenis. Op dien dag werd de jonge metrius, uit het huis Rnrik, door zijn oom Boris Godunow in de nabijlii van Moskou vermoord. De eerste Zondag na 15 Mei, welke op den 21 invalt, is de verjaardag van den dood van 'skeizers moeder. Dienvolji is dc kroning op 10 Juni vastgesteld. Onder de Berlijtischc werklieden is eene groote toonbeweging ontsi; Gisteren hielden de schrijnwerkers, schilders, opperlieden, kleermaki schoenmakers, draaiers, naaitnachinemakers en letterzetters afzonder! vakvergaderingenwaarin over loonsverhooging beraadslaagd werd schrijnwerkers en schilders bespraken de organisatie van een gedeelieljj strike. Vele duizende werklieden woonden de vergaderingen bij. De groothertog van Mecklenburg-Schwerinden 15d'° dezer overli was geboren 28 Februari 1823 en volgde 7 Maart 1842 zijnen vader, gi hertog Paul Fr'ederik, op. Hij was driemaal gehuwd: 1". met pri Augusta Mathilda Wilhelmina van Baden, (3 Nov. 1849-3 Maart 1 2°. met prinses Anna Wilhelmina Elisabeth Mathilde van Hessen, (12 186416 April 1865): 33. met prinses Maria Carolina Attgustina van Scbw burg Rudolstadt (sedert 4 Juli 1868), en laat acht kinderen na, van w drie gehuwd zijn. Zijn oudste zoon, Frcderik Frans Paul Nicolaas Et Hendrik,t die hem opvolgt, is geboren 19 Maart 1851, met de Russit grootvorstin Anastasia gehuwd en heeft twee kinderen. Het proces ter zake van het spoorwegongeluk bij Hugstetten, in den, dat in September van het vorige jaar aan zoovele menschen het kostte, is den 13de" dezer te Freiburg afgeloopen met de vrijspraak alle beschuldigden. OOSTENRIJK. De schoonzuster van den keizer van Oostenrijk, aartshertogin Antoinette, is op 26-jarigen leeftijd te Cannes aan dc tering gestorven, Tc Praag heeft de politie eene geheime vergadering van social! verrast. Verscheidene revolulionnaire geschriften, wapens en kruit wi gevonden en in beslag genomen. Vijf personen zijn gearresteerd. De weduwe Markovich, die in October des vorigen jaars eene pd tot moord op koning Milan van Servië pleegde, is op 12 April 'snaclis| 1 uur in de gevangenis te Belgrado overleden. Zij zelve maakte een aan haar leven, door zich met een tafelmes of breinaald dc slagaders! openen. De weduwe Knitjanin, als medeplichtige in hechtenis geweest in de vorige maand zelfmoord gepleegd. Daar alleen deze twee vroot voor het gerechtshof moesten verschijnen, zal niets komen van liet pi dat met zooveel spanning werd te gemoet gezien en waarvan men onthullingen verwachtte. Ge dal de vet vat 1 80 E Ruil opri RlfiLAMD. In hel ujhilisten-proces te St. Petersburg heeft het openbaar minid| de doodstraf voor alle beschuldigden, behalve Boreiseha en mej. Juscbo1 geëischl. De eerste had openlijk verklaard, dai de doodstraf hem web was; de laatste was slechts in geringe mate bij de zaak betrokken gevj De kroning te Moskou is tot 10 Juni verschoven. Tengevolge van de bekende bezwaren, bij den keizer ingebracül de Poolsche academie tot opleiding van houtvesters te Pulawy wedtfl opend. Het is gebleken, dat de beschuldiging van den curator Apucbitl studenten tot hun verzet gedreven heeft. De bewering dat de studenlf eene nihilistische samenzwering gewikkeld waren, is door den gouvertj generaal van Warschau onwaar bevonden. BERLIJN. 16 April. De Xordd. Allg. Zeiltuig zegt: Berichten (ll drid leiden lot de onderstelling, dat aileen de minister van financiën' stander is van het handelsverdrag met Dtiitschlaudmaar dit verzet W moeilijker zal te overwinnen zijn, omdat het meer op staalkundige oeconomische grondslagen berust. Ondanks de krachtige bemoeiing"! «Alt fonc gele; 6 p boel waa W dooi veer nu dom won een keer tij h W Kluii waai galde mom digin guide dat (de naak werp zich evens zoekt beid

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2