BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. Omstreeks anderhalf jaar geleden werd de heer Krasnapolsky ten na- deele van zijn café voor een niet onbelangrijk bedrag bestolen. Toen het bedrog ontdekt werd, koos de hoofddader het hazenpad. Donderdagavond jl. gelukte het der politie den man builen de Muiderpoort in handen te krijgen. Z. H. de erfprins Van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze koningin, is met het mailstoomschip Prins Hendrik van Queenborough te Vlissingen aangekomen en vertrok onmiddellijk met den trein huiswaarts. 's GRAVENHAGE. 16 April. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, de heer H. C. Hanewinckel, referendaris bij het depart, van financiën. Door Z. M. is aan J. L. Lemmens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Elsloo, en in zijne plaats tot bur gemeester dier gemeente benoemd J. L. Van Muiken. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het le reg. huzaren, tot le luit., de 2e luit. M. Van Kuyk, van het korps; bij het 2'. reg. huzaren, tot ritmeester, de 1' luit. R. A. L. J. baron Gansneb genaamd Tengnagelmede van het korps. De kapitein-luit. ter zee C. De Klopper de luitt. ter zee le kl. J. A. Snoek en J. Van Scheers en de luitt. ter zee 2e kl. F. Pinke en A. M. P. C. Van de Laar, uit üost-Indiö in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activi teit gesteld. De luit. ter zee le kl. W. J. Derx, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld, en wordt 1 Mei a. s. geplaatst als officier-instructeur bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp "Atjeh 1873/8", is toegekend aan den officier van gezondheid le kl. dr. J. R. H. Van Son, van het leger in Ned.-Indië, gedetacheerd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Door den minister van oorlog is openlijk zijne tevredenheid betuigd aan den luit.-kolonel Van Riemsdijk en aan den majoor Drabbe, voor de wijze waarop zij in de betrekking van genie-kommandant werkzaam zijn geweest, bij gelegenheid dat zij van die betrekking eervol zijn ontheven. De minister van oorlog heeft goedgevonden in actieven dienst te her stellen: bij het 4e reg. inf., den 1'° luit. F. R. A. Carré, en bij het le reg. hnssaren, den len luit. H. A. Snouck Hurgronje. De minister van oorlog zal op den lf)11'" April aanst. geen audiëntie verleenen. üe Duitschen gezant hij ons hof, die thans te Berlijn vertoeft, wordt Donderdag a. s. op zijn post hier ter stede terugverwacht. Gisteren heeft men in een tuin in de Riouwstraat het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat blijkbaar over de leuning van het erf was geworpen. De politie heeft haar onderzoek aangevaugen. ENGEL, AST». Men verzekert, dat tengevolge der herkenning op het portret van den persoon, bijgenaamd »N". 1", er thans vier beambten der geheime politiel naar Mexico zijn vertrokken. In het graafschap Galway heeft de politie het spoor ontdekt van eene nieuwe geheime moordenaarsbende. Uit de in beslag genomen papieren moet, naar men zegt, blijken dat zij met de Land League in gemeen schap staat. Het gouvernement van Canada heeft met de White-Cross-line een con tract gesloten, waarbij aan die maatschappij een subsidie wordt verleend voor het vervoer van passagiers en goederen tusschen Antwerpen en Mon treal, vice versa, eenmaal 'smaands. FRAIKKIJK. Bij gelegenheid van het internationaal congres van aardrijkskundige genootschappen te Douai, einde Augustus, zal eene internationale aardrijks kundige tentoonstelling worden gehouden. Ook Nederland zal daaraan deel nemen. Op Monte Salvatore (Zwitsersch kanton Tessino) woedt een zware boschbrand. Het dorp Salvatore moet reeds in vlam staan. DVlTICiiLANU. In den rijksdag wordt eene keizerlijke boodschap te gemoet gezien waarin de keizer de verwachting te kennen geeft, dat nog in den loop dezer zitting alle regeeringsvoorstellenen in "het bijzonder het Arbeiterun- fall-Versichernugsgesetz, volgens den rooste.r der werkzaamheden zullen afge handeld worden. In den rijksdag heelt de minister van financiën eene keizerlijke bood schap voorgelezen, inhoudende dat de keizer hoogen prijs stelt op afdoening der ontwerpen van sociaal-puliiieken aard. Met de grootste voldoening heeft hij de handelingen van den rijksdag aangaande de wet op de ziekenfondsen nagegaan; maar hij is beducht dat de wet op verzekering tegen ongevallen onafgedaan zou kunnen bljjven, waardoor ook de hoop op het tot stand ko men eener wet ter verzorging van bejaarde en invalide werklieden in de volgende zitting niet zou kunnen worden verwezenlijkt. Ten einde nu de eerstvolgende zitting vrij te houden voor de behandeling van sociaal-politieke ontwerpen, wier afdoening hjj dringend wenscht, laat hij reeds nu bij den rijksdag de begrooting voor 1884/85 indienen. De keizerlijke boodschap heeft alle partijen verrast. Tengevolge van de tusschenkomst des heeren Windlhorst werd eene onmiddellijke discussie over dit staatsstuk in den rijksdag verhinderd, en de regeering heeft daar door tijd gewonnen om tot aanstaanden Donderdag (vroeger komt de rijks dag niet weder bijeen) de boodschap, zonder parlementaire toelichting, in het land bekend te doen worden. De liberale partijen hebben besloten, om de boodschap in den vorm van een adresdebat in discussie te brengen. Aan gezien de heer Von Benuigsen afwezig is weet men nog niet met zekerheid of de nationaal-liberalen zich bij het plan der Fortschritt-partij en der seces- sionisten zullen aansluiten. Op het publiek maakt de boodschap een diepen indruk. De goede bedoelingen van den keizer worden naar waarde geschat doch bjj de toespeling op den hoogen ouderdom van den grijzen tnc hoort men de meening verkondigen, dat het den schijn heeft alsof de., kanselier niet zeker is van den steun des toekomsiigen kiezers ten opzj zijner sociaal-politiek, en zich daarom haast haar zoo spoedig m0( door te zetten. Buitendien zou hij, door zekere pressie te oefenen opzichte van de begrooting 1884/85, een precedent voor de tweeja; budget-periode willen stellen. In liberale kringen wordt verzekerd, men zal trachten de moeielijkheid om te zeilen, door afdoening n'o; deze zitting van het //Krankenkassen-" en »Unfallgesetz" en het uitstj van het budget 1884/85 tot de najaarszitling. De avondbladen zwijgen over den indruk, dien de boodschap heeft teweeggebracht. De toestand van prinses Marianne der Nederlanden is zoozeer verbeti dat de prinses Alexandrina eerstdaags naar Berlijn zal terugkeeren. Aan de koopmansbeurs te Berlijn heerscht, onder den invloed catastrophe in raapolie te Parjjs, eene gedrukte stemming. Het Hambu: Waarenkreditanslalt. dat bij de Parijsche speculatiën betrokken is, met de makelaars alhier voor 320.000 centenaars voorjaarsolie afgesln zonder daarvoor voldoende te Parijs gedekt te zijn. Ook voor de Berlijn; haussiers zijn ernstige financiëele mocielijkheden te wachten. De dj bedraagt tot dusver 15 mark. In de juristische vereeinging te Berlijn is door den uitstekenden fc leeraar Geheimoberpostrath Dambach, eene lofrede op Hugo De Groot houden. De bekende en uitgebreide Centraal-vereeniging voor handels-aards kunde heeft bij de directie der staatsspoorwegen een verzoek ingediend vermindering van tarief, voor het bezoeken der Amsterdamsche tenti stelling. Te Schliisselburg is de Newa tot drie werst hooger op, vrij v OOST-IN DIE. BATAVIA, 14 Maart. Wij vernemen, zegt de Javabode, dat de heer Pruys van der H( op zijn vroeger gedaan verzoek om 's lands dienst voorgoed te verlat» teruggekomen. De Soerab. C. bericht, dat haar hoofdredacteur mr. P. Brooshoofti Europa is vertrokken om aldaar herstel te zoeken voor eene ernstige aan de oógen, die in de laatste weken een hevig karakter heelt aangenoi Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende bestl kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, w» ziekte, aan den tolk voor de Chin, taal in de Westerafd. van Borneo! M. De Groot; aan den opzichter 1* kl. van den waterstaat L. P. Ltj aan den 2,n onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Makassai W. Bosman; aan den ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnw Grissee (Soerabaia) J. Niesten; aan den directeur der gouv.-kina ondeiBfc in de resid. Preanger-Regentsch. J. C. Bemelot Moens. Ontslagen: eet de commies le kl. bij den post- en telegr.-dienst J. F. Scheltema. Benot bij het dep. van binnenl. bestuur, tot len commies, de 2e commies C, Ungeren; lot 2,D commies, de 3' commies A. H. Zeemejjer; lot 3' com de le klerk C. Th. Van Domburg; tot opzichter 2e kl. bij den waters de ambtenaar op non-activiteit A. Legersteel; tot president van de Jav.k voor den tijd van vijf jaren, mr. N. P. Van den Berg, thans die belrell bekleedende; tot notaris te Buitenzorg, de notaris te Tangerang Th. H. Jans; tot directeur der gouv.-kina-onderneming in de resid. Preait Regentsch., de adjunct-directeur R. Van Romunde; tot opzichter 1' kl den waterstaat, de ambtenaar op non-activiteit J. Pasman; tot o 2» kl bij den waterstaat, de gew. opzichter le kl. G. Heufl; tot hulpen wijzeres 11. C. L. Kiersch, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Departement van oorlog. Verleend: .een tweejarig verlof naar Ent: aan den 1" luit. der inf. J. M. R. Laceulle; wegens 15 jaren onafgebt dienst in Ned.-Indië, aan den officier van gezondh. le kl. J D. L. Hart Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd en behoud recht op pensioen, de kapt. der inf. H. M. Mahne. Benoemd: tot magaij 3e kl. (2e luit.) bij de genie, de mil opzichter le kl. (adjud.-onderoi L. Kranendonk. Vergund: naar Nederland terug te keeren, aan den het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië als le luit. gedet. kapt. der T. W. J. Buys; aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Ii in den rang van 2C luit. gedet. le luit. der inf. W. Puffins; aan den het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedet. le luit. J. Van der Scha Departement van marine. Ontslagen, eervol, de loods 2e kl. loodswezen te Soerabaia J. A. Gephardt. Benoemd: tot havenm., te Sn baia, de havenm. te Samarang jhr. C. G. J. Barnaart; te Samarao/, havenm. te Padang (Sumatra's Westkust) P. H. Van der Wedden; It dang, de havenm. tevens ontvanger der in- en uitvoerrechten te i (Bantam) S. Roelofs. BERN. 14 April, üe bondsraad heeft de verordening van 17 Febr.II tegen Mermillod ingetrokken, maar zich de rechten der belanghebba kantons voorbehouden ten opzichte van de bisschoppelijke waardigheid Mermillod toegekend, voornamelijk wat betreft de rechten, welke het kanton Genève uil zijne wet van 19 Febr. 1863 kunnen voortvloein PARIJS, 14 April. De heeren Hérisson, Cochery, Felix Faure, Catneses Henri Mengon en andere afgevaardigden zijn naar Calais en vandaan Liverpool vertrokken tot bezichtiging yan de haven en Engelsche tras lantische stoomschepen aldaar. MARSEILLE, 14 April. De stokers en matrozen hebben den art geslaakt. ROME, 14 April. Bij gelegenheid van de discussie over het budget marine, heden in de kamer der afgevaardigden gehouden, stelde de Depretis de kabinetsquaestie. De kamer nam met 168 tegen 54 stem: eene motie van vertrouwen aan. PARIJS, 14 April. Het Agentschap Havas brengt het volgende ter al meene kennis: sommige dagbladen doen voorkomen dat zij eene nauwken mededeeling hebben ontvangen, betredende eene conversie en eene o»tn komst met de spoorwegmaatschappijen. Wij zijn gemachtigd opnieun verzekering te geven, dat geen enkel dagblad in het vertrouwen regeering genomen is, en geenerlei mededeeling van dien aard heelt vangen. SCHWERIN, 15 April. De groothertog is gisterenmorgen ten hall gestorven. LONDEN, 15 April. De Observer zegt, dat de politie uit België berit ontving, dat aanzienlijke hoeveelheden dynamiet werden geladen in Engels schepen, die in de vorige week uit Antwerpen vertrokken zjjn.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2