burgemeester der gemeente Ter Neuzen; in het kanton Zierikzee, m'. A. J. F. Fokker, advocaat en procureur te Zierikzee. Door Z. M. zijn benoemd tot president van het hof van justitie in de kolonie Suriname de heer mr. D. Juda, thans lid in gezegd college; tot lid ■van gemeld hof van justitie de heer mr. F. Siewertsz Van Reesema, advo caat en procureur te Rotterdam. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Mei 1883, bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luitt. ter zee T. C. Gtbée, C. Kruys en jhr. C. C. Six; tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee le kl. F. K. EngelhrechtH. J. R. Sutherland, W. J. H. De Kanter, J. C. Commijs en J. F. M. Lange; tot luit. ter zee Is kl., de luitt. ter zee 2' kl. J. A. Kloek, D. Stolp, J. Wentholt en J. H. Strootman, en is aan den gepens. luit. ter zee le kl. L. A. Walaardt Sacré, permanent lid der commissie lot het examineercn van zeeofficieren en adelborsten, verleend de titulaire rang van kapitein- luit. ter zee. Door Z. M. zijn de heeren dr. J. Roth, arts te Szerencs, in Hongarije, en dp. E. L. Damm te Keulenrespectievelijk met ingang van 16 dezer eu 1 Mei aanslaande, benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemacht dr. J. Roth, wordt met 16 dezer geplaatst in de rol van het opleidingschip Admiraal yan tf assenaer. De minister van justitie zal op Dinsdag 17 April aanst. geen audiëntie verleenen. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 18dt° April 1883, des voormiddags ten elf ure. Door de /V. R. C.'wordt onder reserve medegedeeld dat het ministerie aldus is zamengesleld: Buitenl. zaken: jhr. mr. Van der Does de Willebois; justitie: jhp. mr. J. J. Pompe van Meerdervoortbinnenl. zaken, Van Kuyk; marine financiën, mr. J. Heemskerk Az.oorlog, generaal Weitzel; waterstaat enz., jhr. Tindal; koloniën, Raadt; Door den gemeenteraad is in zijne gisteren gehouden zitting besloten tot den bouw eener jongensschool, tweede soort met een schoolgeld van ƒ60 en deze te doen verrijzen op een terrein achter de bank van leening. De secretaris van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, de heer A. Van der Velde Azn., die deze betrekking gedurende 16 jaren met grnole toewijding waarnam, beeft dezer dagen zijn ontslag als zoodanig genomen. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 12 April. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 13 April. In de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage, gisteren gehouden, is bjj een uitvoerig arrest uitspraak gedaan in de zaak van J. Z.te Heinkenszandbeschuldigd van diefstal bij nacht in een be woond huis met inklimming en met geweldpleging. Het hof heeft besch. van enkele punten van aanklacht vrijgesproken, maar hem, niettegenstaande zjjne ontkentenis, aan bovengenoemde misdaad zoomede aan mondelinge bedreiging met den dood onder bevel of voorwaarde, schuldig verklaard en veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en eene boete van 12.50. Voor de rechtbank alhier stond gisteren terecht zekere horlogiemaker D. N.die eenvoudig de hem door een zestal personen ter reperatie over gegeven zilveren en gouden uurwerken alhier door tusschenkomst van een besteller en te Rotterdam en Amsierdam door eigen depositie in de lombard aldaar deed verhuizen. Liefst en grootendeels van al zijne clienten liet hij z|jn werk vooruit betalen. Zoo bedreven als hij scheen in het in orde brengen van zakuurwerken, even ervaren bleek hij in de kunst om die voorwerpen te gelde te maken. Reeds tweemalen moest hjj dit misbruik van vertrouwen met eene opsluiting in de gevangenis boeten. Daar de beklaagde geen der hem ten laste gelegde verduisteringen ontkende, eischte het openbaar minis terie ditmaal voor dezen horlogie-wegmaker één jaar celstraf en boete voor elk geval van misbruik. In dezelfde zitting verscheen reeds de vóór eenige weken door den inspec teur van politie P. Rietdijk aangehouden smid V. L., wiens arrestatie onze politie tevens op het spoor bracht van eene reeks belangrijke diefstallen, in de laatste jaren ten huize van verschillende stadgenooten bedreven. De rechercheur De Fiouw nam zoovele verdachte voorwerpen in beslag, dat zij wel eene geheele kamer zouden kunnen vullen. Terwijl de justitie zich onledig houdt met de verzameling der gegevens, noodig voor hel bewijs van de diefstallen der in het rechtsgebouw aanwezige aanzienlijke hoeveelheid goederen, stond de beklaagde heden alvast te recht wegens het wegnemen van een bos loopers en eenige smidsgereedschappen uit de smederij van zijn meester C.ter zake van het ontvreemden uit het magazijn van den boek handelaar C. in de Poten, tijdens hij als smid ten zijnen huize werk ver richte van eenige pakken papier en schrijfpotlooden; wegens diefstal uit den winkel van den ijzerhandelaar V. E. op hel Spui van kranen en ijzer werk; en eindelijk voor diefstal van letterspecie uit het gebouw der Lands drukkerij, alwaar hjj eveneens dikwijs op karrewei was. Deze persoon, die een weekloon van p. m. 9 verdiende, doch over wiens gedrag zijn patroon in den laatsten lijd niet zeer tevreden was, beleed volmondig de diefstallen van letters en papeteriën, doch ontkende even hard nekkig den diefstal in dienstbaarheid en de ontvreemding van de ijzer- artikelen uit den winkel op het Spui, voorgevende deze voorwerpen reeds zes jaren op eene verkooping le Leiden, zijne geboortestad, te hebben ge kocht. Met dit beweren streed evenwel de verklaring der eigenaars, dat zij die zaken nog geen twee jaren in hun bezit hadden. De subst.-officier mr. Pape achtte het bewijs van alle diefstallen wettig en overtuigend bewezen en van oordeel, dal deze beklaagde, die veeleer het beroep van dief dan van smid uitoefende, geruimen tijd onschadelijk moest gemaakt worden, eischte hij eene celstraf voor den tijd van twee jaren. In beide zaken uitspraak over acht dagen. Gisteren had zich voor de arrondissement-rechtbank te verantwoorden een schuitenjagerwonende te Voorburg, die den 5,D Maart jl.gezeten op een jaagpaard dat naar den stal op het Groene wegje alhier liep, aan den hoek van het Zieke in volle vaart eene op de smalle strook van kleine steentjes aldaar loopende vrouw had omvergeredentengevolge waarvan f aan het hoofd werd verwond en omstreeks drie weken onder doctors hands is geweest. Hoewel het de aandacht van ooggetuigen had getrokken dat In paard in meer dan maligen draf liep, werd dit door hen toegeschreven aan; onmogelijkheid dat het beest bij den afrid van de helling moeieljjk was te weg houden; zulks werd ook door den jager bevestigd, alsmede door het brekg van den kinketting. De man had echter nog pogingen aangewend de zij in der minne te schikken. Het openb. ministerie vroeg voor het veroora ken van deze onwillige verwonding eene gevangenisstraf van 8 dagen. gj verdediger mr. Van Gigh concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8dagg De Haagsche afdeeling van volksonderwijs hield gisterenavond vergadering. Bij de behandeling der vraag of de wenschelijkheid van beho» van art. 194 der grondwet bij eventueele grondswets-herziening door deeling ter algemeene vergadering zal worden verdedigd, werd met grog meerderheid van stemmen beslist, dat daaromtrent geen voorstellen aan hoofdbestuur zullen worden ingezonden. Ook werd besloten zoo spoedj mogelijk eene openbare vergadering van wege de afdeeling te beleggo ter bespreking van de restanten-quaestieofschoon men bekende, dat dot den bouw van nieuwe scholen veel werd gedaan tot vermindering van fe restanten-aantal, was men van oordeel, dat een getal van 1300 kinderg die thans nog op plaatsing op de gemeentescholen wachtenvrij bedoidg was om deze quaestie nogmaals bij het gemeentebestuur ter sprake brengen. Het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis, om bij meenteraad aan te dringen op het uitreiken van voedsel aan de kindeg op de bewaarscholen en op de scholen voor on- en minvermogenden in beginsel ondersteuning, doch werd krachtig, bestreden voor zoover! trof de strekking om dit voedsel van gemeentewege aan de kinderen verstrekken, daar men meende, dat dit niet lag op den weg van den sb of de gemeente, doch veeleer op dien van particulieren. De heer Do® Nieuwenhuis en allen der zijnen, benevens vele andere leden droegen bestuur op hel denkbeeld-Nieuwenhuis bij den gemeenteraad namens deeling te ondersteunen. Naar aanleiding van dit besluit heeft de zitter onmiddellijk medegedeeld, dat het bestuur in overweging zou net of het tot de uitvoering kon medewerken en tevens geconstateerd, dat leden van hel bestuur, die aan de beraadslagingen hebben deelgeno® tegen het denkbeeld om aan kinderen op de openbare school in de tussdz uren eenig voedsel te verstrekken, geen bezwaar hadden, maar zich kracht moesten verzetten tegen het beginsel van den heer Domela Niet»! huis, dat hier van eenig recht van staats- of gemeentewege sprake kunnen zijn. In de residentie is aangekomen en afgestapt aan het Hótel den Oil Doelen, de oud-gouverneur-generaal van Ned.-lndië, de heer Van Lansbtti met familie. De tweede secretaris van hel Engelsche gezantschap alhier, dei Helyar, wordt in zijn rang naar Berlijn verplaatst. Eik en Duinen zal morgen het stoffelijk overschot ontvangen van inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. Steyn Parvé. Ten 10 ure laat de lijkstoet het sterfhuis in de Hugo de Grootstraat. -- Door de politie is aangehouden de persoon, die zich dezer d een winkelier in het Westeinde behangselpapier liet afgeven op een een valschen naam onderteekend briefje. Het papier is in beslag genot bij een uitdrager in de Zuilingstraat. De aangehoudene bleek een oudet kende bij de politie te zijn. Twee kinderen, oud 11 en 13 jaren, zijn reeds op dien jeugdit leeftjjd in handen der politie terecht gekomen. Een dezer knapen reeds de brutaliteit een werkman, met wien hjj als leerling op karrewein z(jn zakhorologie te rollen. De politie vond het gestolene bij visitatie den deugniet op het naakte lichaam terug. Zijn makker bleek de ven delijke dader te zijn van een onlangs in de Koningstraat gepleegden stal van konijnen. BUITENLAN ÜSCliE BERICHTEN. EieELAND. In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Ju op eene vraag van den heer Mc. Lagan, geantwoord, dat de regeering aanleiding van het wets-onlwerp op den parlementseed zal voorstellen, het slechts van toepassing zal zijn op hendie na de uitvaardiging der gekozen worden. Aan het lagerhuis is eeue rol papier voorgelegd, die een omvang hal 15% voet, en door vier mannen getorst moest worden. Het was niets a of minder dan een verzoekschrift om geheele sluiting van de lapperijti den Zondag. Dit document ging uit van de Engelsche Wesleyaneuet vatte 590.000 naamteekeningen. Michael Davitt, de lersche patriot, heeft de politiek der dynat mannen gebrandmerkt als »de meest idiotische en misdadige denkb» Wat aan het lersche volk ontbreekt is, volgens hem, eene gezonde poli» opleiding, waardoor vaderlandsliefde getemperd wordt met geduld. In een blijkbaar officieus artikel waarschuwt Daily-iXews Italië de lasten van een Italiaansch-Duitsch-Oosteurjjksch verbond. Italië door niemand bedreigd en zal zich groote kosten en inspanning moetet troosten, om in de oogen der keizerlijke mogendheden eenige waardt bondgenoot te verkrijgen. Te Londen tracht men eene nieuwe maatschappij te vormen, mei doel eene geregelde stoomvaart te onderhouden tusschen Londen, Liverp Havre, Hamburg, Rotterdam, Antwerpen en andere belangrijke Europet havens met de westelijke en zuid-westelijke kusten van Afrika. De of ters berichten dat, hoewel de geheele stoomvaart op West-Afrika eis# gemonopoliseerd is door Liverpool, 9/10 der passagiers en 1/3 van It gaande lading van de bovengenoemde havens komen. De directeuren re dó U let scl tÖ' dei kei rij plo me scl eei wc ge' Pb pit afl' vol die vei va dei bri bpi lie ani ter ril Pai ver bin we tev lub hei sot bot dee zul ges in wil hal gin me bro var een ven ten na bor pla scb I 99 na vei stu nit ric bol 171 rot

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2