II LEIDSC1IE COURANT. 1883. VRIJDAG 13 APRIL. STADS-BERICIITEN HUISWUMMEHING. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. t Dl het lien left Ut n\ 87. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene n ij kennis dat de perceelen aan den Rijnsburgersingel tusschen den Stationsweg it; et enden Marendijk ten gevolge van aanbouw, zullen worden genummerd met de nummers 1 tot en met 36, aan te vangen met het perceel gelegen aan de zijde van den Stationsweg. Rurgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Rurgemeester. Leiden, 12 April 1883. E. KIST, Secretaris. bels :n,4 opt an te 72* 15* 84* 5« 61* 123* 811* 50* 93 85(t 83^ t lig ben t De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel iaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. irlti ge»' was voo! ier it geloof LEIDEN, 12 April. Door de commissie tot oprichting van een gedenkteeken voor Leidens ontzei is aan Jen gemeenteraad eene missive gericht, houdende kennisgeving, dat bedoeld monument is voltooid en spreekt derhalve den wensch uit, dat dit geschenk van wege de Leidsche burgerij en andere landgenooten door het stedelijk bestuur worde aanvaard en onder zijne hoede genomen. Diens volgens wordt door burg. en weth., na gehoord advies van de commissie van fabricage, voorgesteld als plaats daarvoor bestemd aan te wijzen de Ruïne tegenover de Langebrug; de kosten voor fundeering enz. worden ge raamd op ƒ3500. Op eene spoedige beslissing in deze zaak wordt aange- drotigen3 October a. s. zoude men gaarne tot de onthulling willen over gaan. Met de regeering zal nog nader worden overlegd omtrent de inrichting van de Ruïne. Door de hh. J. Pb. Poelman en H. P. Vogel was nog een bezwaar legen genoemde plaats ingekomen; zij stelden voor, ook uit het oogpunt van geschiedenis, de Hoogstraat of Vischmarkt daarvoor te be- stemmen. Door den hoogleeraar G. D. L. Huet is mede aan den gemeenteraad een is gericht naar aanleiding het gesprokene in de zitting van 15 Maart jl., zake het voorloopig bewaren van krankzinnigen van wege de gemeente, issant is van oordeel, dat de tijdelijke bewaarplaatsen in het Caecilta- huis, hem voorkomen zelfs niet aan de laagst gestelde eischen van ver ing van zulke zieken te voldoenzoodat naar zijn oordeel die inrichting ih uit een hygiënisch, noch uit een humaan oogpunt te verdedigen is, inen waarom adressant aandringt, in die zoogenaamde lijdelijke verple- zoolang die bij de bestaande overvulling der geneeskundige gestichten rderd wordt, op eene wettige en betere wijze te voorzien. Burg. en sterd M, Victo .10 .00* 01 03* 25. 43* 13'H 21.-; 57*: islatk 17.30; ABS* ®:th.hoezeer waardeerende'de door adressant gedane stappen in het be- g van de ongelukkigen voor wien geene plaats in een gesticht beschik- ,lb r is, achten zich evenwel verplicht alwijzend te adviseeren op het ver- ^k, dat van gemeentewege in de tijdelijke verplening op andere en bétere e""e ze worde voorzien, en zoodoende eene taak op zich te nemen, waartoe Wrègeering verplicht is overeenkomstig de wet van 1841. Burg. en weth. aa™ fcben echter gemeend een schrijven te moeten richten tot den heer officier n justitieten einde diens tusschenkomst in te roepen in deze zaak Naar aanleiding van het besluit door den gemeenteraad, dato 15 Maart 11., 1 de gelden benoodigd voor de verbouwing van het gymnasium, niet te Tinden door geldleening, maar te brengen op den post voorgewone uitgaven, wordt door burg. en weth. voorgesteld deze post te brengen op de plaatse lijke directe belasting en alzoo dit cijfer te brengen van 137.000 op ƒ141,000, hetgeen nog zal kunnen geschieden, aangezien hel kohier in be handeling is en het te beffen percent nog niet is vastgesteld. De commissie van fabricage heeft geene bedenking tegen het plan tot voortzetting der demping van de Binnenvestgracht tot aan de Mare. Dien tengevolge stellen burg. en weth. voor, ook in het belang der openbare reinheid en gezondheid, tol die demping over te gaan, waartoe eene som zal vereischt worden van 5500. Door het rijk is aan de gemeente aangevraagd een gebouw in de Smid- steeg, thans bij hel garnizoen reeds in gebruik, in eigendom te bezitten. Rttrg. en weth. stellen voor, na gehoord advies van de commissie van fabricage, "P dit verzoek gunstig te beschikken. Door het R. K. bisdom van Haarlem is aangevraagd een perceel bosch- ?tond aan de Haarlemmertrekvaart, onder de gemeente Voorhout, in eigen- dam te bekomen voor eene som van f 1000. Burg. en weth., gehoord de commissie van fabricage, geven den raad in overweging dit verzoek in te willigen, onder voorbehoud, dat daarvoor zal worden betaaldovereenkomstig den koopprijs van 2000 per hectare, bij verschillende raadsbesluiten bepaald, de som van ƒ1198 50. Voor de benoeming van een darden onderwijzer aan de jongensschool der 3e klasse, wordt door burg. en weth. de volgende voordracht gedaan: J, F. Kramers te Dokkum, mej. C. Van Altena te Boskoop en mej. C. M. Dee alhier. Een gebied van hooge drukking, naar men ons meldt, dat zich sedert acht dagen over geheel zuidelijk Europa heeft uitgestrekt, brengt wel zon neschijn maar scherpe koude met nachtvorst, zoodat dan ook de natunr nog overal dor blijft. In de eerste dagen der maand scheen het weer te zullen verbeteren, het veld groende wat op en de knoppen van boomen kwamen uit, doch toen het één dag warm was geworden, ontstond er donder aan de lucht en de noordenwind zegevierde opnieuw. Op grasboter voor Mei behoeft niet gerekend te worden en de enkele melkkoeien, die met het zachte weer in de weide werden gedaan op hoop van beter, eten nu hel oud gras op, terwijl er geen jong bijkomt. Als de wind niet spoe dig keert met vruchtbaren regenloopen de koeien gevaar in Grasmaand gebrek te krijgen. De tuinder verlangt nog meer dan de boer naar groei zaamheid, want hij krijgt vraag naar groenten, die hij op verre na nog niet levéren kanbehalve dat Maart hem zooveel achteruit heeft gezet. Zoo gaat het doorgaans na zachte winters, als iederen dag de zuidenwind waait Ch steeds een gebied van lage drukking met veel vochtigheid kan vermeld worden. Het is nu overal meer dan 10 gr. te koud. Met het stoomschip Utrecht wordt 14 April aanstaande, 2% uur 'snamiddags, eene brievenmaal uit Rotterdam naar Batavia en Padang ver zonden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeehë kennis, dat in Mei en Juni e. k. gelegenheid zal worden gegevén tot hel leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tót het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsblad n°. 222). Aanmelding vóór 10 Mei. (Zie Staatscourant n". 85.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het aflegden van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsblad n". 222). Aanmelding vóór 1 Juni a. s. (Zié de Staatcourant n°. 85.) Blijkens mededeeling van den consul-generaal dér Nederlanden te Lis sabon zjjn de havens van Sumatra door de Por(ugee*cherégéèridg verklaard, besill'lV te zijn met cholera, te rekenen van den 24,,", Maart jl. {Sic.) Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam om op 1 Mei geen beurs te houden, heeft de minister van financiën be paald, dat de stortingen, die volgens art. 8 der leeningsvoorwaardeii, van 1 tot en met 3 Mei moetèn geschieden, ook zullen kunnen gedaan wordeh op 30 April en 4 Mei, van 9 tot 1 uur. Het stoomschip P'oorwaarts passeerde het eiland Wight den li4"1 April, ten 6.15 namiddag, naar Amsterdam. De Limburg, van Java naar Rotter dam, arriveerde gisterenavond te Suez. De Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, passeerde heden morgen 5 uur Duugeness en kan dus heden nacht in IJmuiden binnenkomen. Door de commissie voor het geneeskundig staats-examen is bevorderd tot arts de heer C. Winkler Prins, med. doctorandus, en zijn toegelaten tot het 1« gedeelte de beeren Ch. E. Vermeulen en J. Rotgans, med. doctorandi. Men meldt uit Luxemburg, dat men daar groote toebereidselen maakt om den koning-groothertog en H. M. feestelijk te ontvangen. Na 1872 is Z. M. niet in het groothertogdom geweest. Bij den penningmeester der commissie ter ondersleuning van de nage laten betrekkingen der op zee omgekomen visschers uit Paesens en Modder gat, is bereids aan gilten ingekomen de som van ƒ54660.61. Ofschoon de som reeds vrij groot is, wijst de penningmeester der commissie, de heer mr. E. Attema, er op, dat er nog veel meer noodig is om het doel der commissie: «herstelling van de visschervloot", te kunnen bereiken. De hoofdcommissaris van politie te 'sGravenhage verzoekt dringend opsporing en bij ontdekking bericht van Jean Lambert Thonis, oud 47 jaar, geweermaker, wonende Jacob Calsstraat 141 aldaar, gekleed met blauw achtige pantalon met vlekken op de kniéen, donker grijs vest, blauw ratiné

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1