EIDSCHE C0URANT. LI', g- Ot BS in 1883. 84. DINSDAG 10 APRIL. STADS-BERICHTEN Kostelooze inenting met stor afkomstig van het Kalf. SKÏ KAASMARKT. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. li, LB. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. tjsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter ,tRnis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze ficcinatle en Rcvaccinatie, met stol afkomstig van hel kali. voor iDtermogendenin het lokaal der Stads-Waag, en wel op de volgende lagenals: in Dinsdag 27 Februari, Woensdag 7 Maart, Donderdag 15 Maart, Zaterdag 24 Maart, INaandag 2 April, Dinsdag 1© April, Woensdag IS April. Donderdag 26 April, Zaterdag 5 Mei, Maandag 14 Mei, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei Donderdag 7 Juni. Zaterdag 16 Juni a. s. zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht, of als die dag op ten Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te Hu uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene mis dat door den Gemeenteraad in de zitting van 15 Maart jl. is besloten tot de oprichting van eene Kaasmarkt, welk besluit door de Gedeputeerde Raten bij beschikking van den 2 April d. a. v. is goedgekeurden dat met «noemde markt 'zal worden aangevangen op Vrijdag den 4 Mei a. s. t de Stadswaag des voormiddags te half tien. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. LtiDES. 9 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 April. Gisteren werd de 59,,e verjaardag van H. K. H. de groothertogin van iksen-Weimar-Eisenach, geboren prinses Sophia der Nederlanden, op de ebruikelijke wrjze door het uitstekeR van vlaggen van openbare gebouwen s enkele particuliere woningen gevierd. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 136 inderenals: 63 zoons en 73 dochterswaaronder is begrepen 1 twee- inggeboorteoverleden: 116 personen, waaronder 10 elders woonachtigals: mannen, 13 vrouwen, 37 zoons en 38 dochters; daarenboven als leven tos aangegeven 4. Gehuwd 16 paren. de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoosste prijzen 38, ƒ19, Wen ƒ1.75, de laagste ƒ35, ƒ17.50, ƒ3 50 en ƒ1.75. - Zelden bood de stadszaal zulk een feestelijk en tevens genoegelijk iboowspel aan als zulks Zaterdagavond het geval was. De grootste der ver- billende aldeelingen van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, Uldeeling Leiden en Omstreken, was daar door het grootste gedeelte harer denaantal vertegenwoordigd. Hel was thans een bloemenfeest in den vol- hu des woords. Reeds bij het binnentreden werd eèn ieder met een bis maar sierlijk bouquetje begiftigd, terwijl hen tevens een lot werd ndigd om deel te kunnen nemen aan de straks te houden tombola. Itorens men hiermede een aanvang maakte gaf het goed bezette strijk- 11 'chest der dd. schutterij alhier eenige goed uitgevoerde stukken ten "c, die er niet weinig toe bijbrachten om de hier alom heerschende wljjke stemming nog te verhoosen. In de pauze klom de vreusde weldra zouden de hoog gespannen verwachtingen van allen he ilwoord worden. Allen, dames, heeren en kinderen zag men zich verdrin- de bus, die hun met de eene of andere gave uit het rijk van Flora PrjjiMde bedeelen en met opgeruimde gezichten verwijderden zjj zich met de 'en deel gevallen schoone en geurige bloemen ol planten in sierlijke en 'ig bewerkte potten bevestigd. Die vreugde en opgeruimdheid waren 'beien in overvloed dat de leden de uitstekend geslaagde pogingen van bestuur der afdeelingom hun eene aangename verrassing te geven, wis- J® 'cwaardeerendat zy de prachtige hun geschonken prijzen op den waren in htl di erk ilzei ue W tan 4 i II» ui ja* ier- ebloki prijs wisten te stellenkortom dat allen dankbaar gestemd waren jegens het bestuur dezer afdeeling. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn door de politie alhier aangehouden de gebroeders DeL., die zich bij het handhaven der orde tegen de politiebeambten verzet en dezen slagen toegebracht hebben. Gisterenavond, omstreeks 7 uren, had even huilen de Zijlpoort alhier een begin van brand plaats, welke door een voorbijganger werd opgemerkt, waardoor de verdere voortgang van het vuur nog tijdig kon gestuit en een groot onheil voorkomen worden. De heer mr. G. Pekelharing alhier is, in de plaats van mr. Macalester Lonp, tot redacteur van de i\. R. C. benoemd. Op het door de Ned. herv. gemeente te Wageningen opgemaakte zestal komt o. a. voor d». J. D. Beman Brouwer, predikant alhier. Hoe de ooievaars zijn teruggekeerd werd ons 11. Zaterdag als volgt uit Zoelerwoude gemeld: Ieder jaar nestelen ooievaars op den top van een Imogen boom in een tuin aan den Witten Singel, onder Zoelerwoude. In het begin van Maart kwam er een ooievaar, zette zich op het nest, keek eens in het rond, maar vertrok. Het weer stond hem zeker niet aan, want op het veld lag sneeuw en in de slooten ijs, en daarmede kan een ooievaar zich slecht verzoenen. Donderdag II. werd voor liet eerst weder een ooievaar op het nest gezien en toen kwam er nog een bij. Maar deze konden het met elkander niet vinden. Klepperende bewogen zjj zich in de lucht, be schreven groote kringen, leverden elkander slag, totdat er een aldroop en den aftocht blies. Bij den ooievaar, die meester van het nest gebleven was, zette zich den volgenden dag een ander neer en dat waren zeker oude ken nissen. Het kon wel uit hun geklepper worden opgemaakt, dat er geen gekijf veeleer gekoos plaats had en dat was ook zoo. De. verbintenis was aangegaan en deze twee zullen nu denkelijk wel als echtpaar den zomer doorbrengen op het nest van den hoogen boom, totdat er ooievaartjes komen, die, van de ouders verlaten, op hunne beurt ook de wijde wereld ingaan. Van wege de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeeling Amersfoort, zal op 10 April aldaar eene uitvoering gegeven worden. Alsdan zullen ten gehoore worden gebracht koorwerken van Haydn, Mendelssohn en Hauptmann. Als solisten zullen optreden mevrouw De Koe Elzenga en mej. M. Enderlé en de hh. Th. Enderlé en J. G. Striening (van Leiden). Directeur de heer W. T. Enderlé. liet stoomschip Zuidholland, van Rotterdam naar Java, passeerde Punta da Guia 7 April des namiddags. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille den 7d"> April. Het sloomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said den 7d'n April. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent den 8*1"1 April. De uitslag der geëindigde diplomatieke examens is, dat geslaagd zijn voor eene benoeming tot gezanischaps-secretaris mr. D. L. graaf Van Bij- landt, baron Gevers. mr. H. A. Crommelin en jhr. mr. Van Weede, allen gezanischaps-atiachés; tot gezantsehaps-attaché baron De Smeth van Deume. Een candidaat had zich teruggetrokken. Zr. M». schroefsioomschip Bonaire, kommandant luit. ter zee 1» kl. Engelbrecht, zal in den loop der volgende week naar de Noordzee vertrek ken ter bescherming, zoo noodig, van de visscliersvloot, en tevens om het schip te beproeven, dat eenige veranderingen heelt ondergaan. Aan den consul der Vereenigde Staten van Venezuela te Brussel, den heer B. Hugo Sassen is door Z. M. den koning van Portugal het kom- mandeurskruis geschonken der orde van O. L. V. der Ontvangenis van Villa Vigosa. Eergisterenavond heeft er in de glasblazerij van den heer v. D. te Schiedam een twist plaats gehad lusschen een werkman en een jongen van 16 jaar, waarbij eersigemelde den jongen met een gloeiend ijzer eene be langrijke wond aan rug en schouder heeft toegebracht. Tegen dezen onmensch is proces-verbaal opgemaakt. Te Haarlemmermeer had eergisteren een brutale diefstal plaats. Des morgens tusschen 8 en 12 uur werd er bij den arbeider A. d. R. aan den IJweg, terwijl de bewoners afwezig waren, uit eene lade van eene kast, die in het woonvertrek stond, ontvreemd 125 en een flacon met zilveren dop. De lade en kasten waren opengebroken, doch niets anders heeft men medegenomen. De dief schijnt zich toegang te hebben verleend door het raam, dat bij de terugkomst der bewoners openstond. Het huisje ligt aan den publieken weg in de onmiddellijke nabijheid van boerderijen. De dief

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1