LEIDSCIIE COURANT. <1 1883. 83. MAANDAG 9 APRIL. STADS-BERICHTEN JACHT EN VIS3CHERIJ. Kampen van Moddergat en Paesens en van Urk. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. •ti be Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1883/84 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschaktenof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der tisscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zjjbehoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 13d"1 April dezes jaars moeten terugbezorgd zjjn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en hel visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden 24 Maart 1883, DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen, ten vervolge op de laatste opgave, ter algemeene kennis dat bij ben sedert is ingekomen voor de nagelaten betrekkingen te Moddergat en Paesens van W. ƒ2 50; voor die te Moddergat, Paesens en Urk van J. II. Z. 5, Dr. J. H. S. 5, D'. J. 1. C. ƒ2.50, J. en A. ƒ5 en D'. F. Z. 10 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 April is door de politie gearresteerd en in bewaring ln den afgeloopen nacht genomen zekere J. J. v. d. B.die bjj zijne schoonmoeder, aan de Doeza. straat alhier, de glasruiten had ingeslagen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 68 volwassen personen en 10 tot 12 kinderen. Men verzekert, dat de heer Heemskerk zijne opdracht tot kabinets formatie andermaal heeft neergelegd. Volgens het algemeen verspreid gerucht zal het kabinet-Van Lynden, al of niet gewijzigd, vermoedelijk het bewind blijven behouden. Hbl Ter voldoening aan de slotbepalingen van art. 8 van het kon. besluit van 4 Aug. 1839 heeft de minister van binnenl. zaken uit de verschillende opgaven van de commissarissen in de provinciën den koning een overzicht aangeboden, betreflende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 Januari van dit jaar. De minister van financiën maakt bekenddat bij den ontvanger der registratie en successierechten te Utrecht ontvangen is eene som van twee gulden aan postzegels, door een onbekende, onder postmerk Utrecht-station dd. 27 Maart jl.ter voldoening van te min betaald successierecht in gezonden. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Port-au- Prince zjjn bjj eene wet van 3 Maart jl. de volgende wjjzigingen in het tarief vau in- en uitvoerrechten der republiek Haïti gebracht: Boven en behalve het buitengewoon recht van 50 pCl. der vaste invoerrechten zal nog een additionneel recht van 33} pCt. van dat bedrag geheven worden. De uit voerrechten op koffie zjjn daarentegen van 3 dollar teruggebracht tot 2 dollar per 100 kilogram. (1 dollar ƒ2.56). Deze wet is met 1 April jl. in werking gelreden. (Stcj De Staatscourant van 7 April behelst de voorwaarden, waarop kan worden ingeschreven lot het bekomen van schuldbekentenissen in eene geld lening ten laste van den staat, groot ƒ60,900000. vastgesteld bjj de wet »an 16 Maart 1883 (Stbl. n». 34). Naar men verneemt, bestaat de commissie voor het eindexamen van de machinist-leerlingen 2' kl.dat in de 2' week van April moet plaats heb ben, uit: den luit. ter zee le kl. H. Quispel, den officier-machinist le kl. J. Gudde en den luit. ter zee 2' kl. L. N. De Bruyne. De leerlingen worden na voldoend afgelegd examen nog gedurende twee maanden uitsluitend in de praktjjk geoefend, waartoe het afgekeurde stoomjacht De Leeuw voortaan zal worden gebruikt. Zjj genieten gedurende dien tjjd de activiteitssoldjj voor hunne qualiteit a 720 'smaands. Zr. M». schroelstoomschip 4' kl. Bonaire, onlangs uit West-Indië teruggekeerd en liggende in het droogdok te Willemsoord, moet met spoed gereed worden gemaakt om weder zee te kiezen. Naar men aan het V. D. meldt, is het schip vermoedeljjk voor de surveillance bjj de visschersvloot bestemd. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen te 9 u. 20 m. Dungeness. Ter aanvulling van ons bericht betreffende de postduivendie met de Falk medegenomen zijn, wordt ons nader medegedeeld, dat eene duif van den heer A. Van Osselen te Delft zeer spoedig na die van den heer Van den Berg het bericht aanbracht, in den loop van gisteren kwamen nog 2 dui ven van de heeren C. E. Arents en J. W. F. Van der Spek met dépêches aan, terwijl het bericht van eene duif van den heer J.J. Frenay, die eerder was aangekomen, verloren was geraakt. (Fad.) Z. D. H. de erfprins van Waldeck Pyrmont. broeder van H. M. de koningin, is Donderdagavond met het stoomschip Prinses Marie, van de maatschappjj Zeeland, van Vlissingen, via Queenboropiernaar Engeland vertrokken. Z. D. H. was begeleid door zjjn gouverneur en één bediende. Aangaande het verblijf van het koninklijk gezin in Engeland schrjjft de Londensche correspondent van de N. R. C. het volgende: //Het ver- bljjf des konings alhier is niet geheel en al aan //vacantie" gewijd. De beslommeringen der politiek volgen hem hier. De heer mr. Gevers Deynoot, referendaris van het kabinet des konings, bevindt zich te Oallands. Naar ik u reeds seinde, hebben gisteren HH. MM. een bezoek gebracht aan Hampton-Court. Eerst werd het oude paleis bezocht, waaraan zoovele her inneringen van het stamhuis van Oranje onafscheideljjk verbonden zjjn. Vervolgens doorliepen zjj het park, tot aan de laan van Bushay-Park, wier forsche kastanjeboomen reeds prjjken met den fraaisten lentedos. HH. MM. waren zeer ingenomen met hetgeen zjj te zien kregen, en reden later naar Claremont. Het huldeblijk aan Z. M. den koning zal van de Nederlandsche vereeniging uitgaan, en niet van individueele leden of Neder- landsche vrjjwilligers te Londen. De correspondent meent dat dit besluit in overeenstemming is met den uitgedrukten wensch van den eere-president der vereeniging graaf Van Bylandt. Den aard van het huldebljjk acht hjj zich niet gerechtigd reeds nu te onthullen. HH. MM. de koning en de koningin zjjn, naar men meldt, voornemens den 24,ten April" naar het vader land terug te keeren. Door wijlen mej. H. Jansen, te Haarlem, is aan het R. C. weeshuis aldaar vermaakt eene som van 100 en door wijlen mej. A. C. Pollé aan hetzelfde gesticht eene erfstelling van ƒ600. De ambachtsheer der gemeente Nichtevecht, mr. E. Huydecoper, 28 Febr. jl. te Maarsen overleden, heeft aan de diaconie der herv. gemeente te Nichtevecht 1000 en aan de kerkvoogdjj ƒ10000 vermaakt. Door mej. de wed. Iz. Van Prooien-Klok, onlangs te Nieuwenhoorn overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente aldaar de som van ƒ1000 gelegateerd, vrij van successierechten. Gisteren is te Amsterdam per spoorwagon aangebracht het bronzen standbeeld, dat te Atjeh zal worden geplaatst als gedenkteeken aan de overwinningen van den generaal Pel. Het stelt de Nederlandsche maagd voor, in staande houding, in de opgeheven rechterhand een lauwerkrans houdende. Dit kolossale beeld is ongeveer vjjl meter hoogbehalve het voetstuken weegt ruim 1600 kilogram. Het is vervaardigd door La So- cieté des Bronzes te Brussel, naar het model van den heer B. Van Hove, schoon van vorm en degelijk afgewerkt. Voordat het in het stoomschip Voorwaarts wordt geladenzal er hier eerst nog eene kist om worden ge maakt. Naar men weet, komt eene kopie in gips van dit beeld op het terrein der tentoonstelling. (Bbl.) Naar De Tijd verneemt, bestaat het plan om den stads-schouwburg te Amsterdam electrisch te verlichten. Tusschcn Naarden en Laren werd er eergisterenmiddag een begin van hei en boschbrand ontdekt. Door een tiental infanteristen uit Naarden, van waar al spoedig meerdere manschappen werden gezonden, slaagde men er in den brand meester te worden. Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1