BUIT E N L A N I) S C H E B E R 1 C H TEN. eene koe, een kalf en ongeveer 300 HL. koren werden eene prooi der vlam men. Met moeite is de eigenaar zelf het gevaar ontkomen. De erfprins van Waldeck heelt eergisterenavond met den burgemeester onderscheidene inrichtingen en merkwaardigheden der hoofdstad bezichtigd, o. a. het gezellige en karakteristieke lokaal van Lucas Bols in de Kalver- straat. Geruimen tijd vertoefde de broeder onzer koningin in het Panop ticum, waar de Marker kamer zijne bijzondere aandacht trok. De prins verbleef ook eenigen tijd in de benedenzalen en woonde daarna het laatste gedeelte der voorstelling van //Fédora" bij in het Grand Theatre. De heer Van Lier had daartoe een der grillées opzettelijk ingericht. Gisteren heeft de prins, wederom vergezeld van den burgemeester, eenige musea in oogen- schouw genomen en geruimen tijd op de tentoonstellingsterreinen vertoefd. In den namiddag geleidde de commandant der brandweer hem door de Prinsengrachtkazerne, en nam de prins op het centraalbureel kennis van de voortreffelijke inrichting van ons brandwezen. De koningin van Zweden komt thans definitief morgenmiddag per salonwagen van den Rijnspoorweg te Amsterdam aan. De kon. wagen loopt van Denemarken via Hamburg direct door tot Amsterdam. De inzending van Fried. Rrupp uit Essen, voor de tentoonstelling te Amsterdam, zal bestaan uit een voor-, een midden- en een achterdeel van een oorlogschip, een grooten stalen krukas, een schroefkoker en een paar kanonnen. De Ned. harddraverij- en renvereeniging zal eene buitengewone alge- meene vergadering houden op Zaterdag 14 April, te Amsterdam, ter behan deling van een- voorstel van hel bestuur tot het aangaan eener geldleening. Eergisteren is te Amsterdam een ambtenaar, op een der Ilullsche booten werkzaam naar beneden in het ruim gestort. Eerst gisterenmorgen werd hij, door zijn aanhoudend kermen, ontdekt. Met eene zware hoofd wonde en gekneusde ribben werd hij naar het gasthuis vervoerd. Op 10 April zullen in het Oudezijds Heeren-Logement te Amsterdam eenige goederen worden verkochttoebehoord hebbende aan de millioenen- julïrouw. Aan de politie te Amsterdam is een valsch bankbiljet van ƒ100 ter hand gesteld, door iemand die het op de korenbeurs van een graanhande laar uit Amersfoort had ontvangen. Iteze had het weer van een spekslager te Amsterdam, die het, naar zijn zeggen, van zekeren V. had ingewisseld. De spekslager gaf, niettegenstaande hij op de ondeugdelijkheid opmerkzaam was gemaakt, het toch weder uit aan zekeren J. P., koopman in varkens. De oorspronkelijke uilgever of vervaardiger is nog zoek. Het 100-jarig bestaan van het Roomsche weeshuis te 's-Bosch werd eergisteren aldaar plechtig gevierd. Het gesticht was met bloemen en planten versierd, en van een aantal gebouwen wapperde de driekleur. Te 9 uren 's morgens vereenigden zich weezen en oud-weezen in de kerk van St. Calharina, waar eene plechtige feestmis werd gezongen. In den loop van den dag maakten een aantal ingezetenen hunne opwachting aan de regenten van het gesticht, weezen en oud-weezen vereerden prachtige ge schenken. Een der ingezetenen, wiens naam niet genoemd mag worden, stelde den president een bankhiliet van Hiiizpno gulden 'er nond. Des avonds was het gesticht schitterend verlicht. 's GRAVENHAGE, 4 April. Door Z. M. is L. J. Verwoert, eerste adsistent bij de koninklijke bi bliotheek te 'sGravenhage, benoemd tot broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Door Z. M. is aan den heer J. B. Capriles, op Aruba, vergunning ver leend tot aanneming van het ordeteeken der vijfde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Stalen van Vene zuela geschonken. Door Z. M. is de grootmeester van 's konings huis mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye aangewezen om Zijne Majesteit in buiten gewone zending te vertegenwoordigen bij de plechtige kroning van 11H. MM. den keizer en de keizerin van Rusland in de maand Mei eerstkomende ie Moskou, en zijn hem te dier gelegenheid toegevoegd: de heeren jhr. mr. A. N. Steengracht vap Mooyland en Till, kamerheer des konings in buiten- gewonen dienst; J. C. E. graaf Van Lynden, luit.-kolonel der cavalerie (1« reg. huzaren); jhr. mr. D. A. W. Van Tets, zaakgelastigde, chef van het ka binet van den minister van buitenlandsche zakenen jhr. mr. J. Boreel. Door Z. M. is P. J. Bom, te Leiderdorp, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Venloo. -- Door Z. M, is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e kl.de arts R. M. Van Steen bergen geboren te Sliedrecht. Door Z. M. is de heer M. Wideman, apotheker te Rolhenbach (Wur- temberg), tijdelijk, dat is voor den lijd van vijfjaren, benoemd tot apothe ker 2e kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië. Naar men ons uit Scheveningen meldt, zijn de boeien van de Adder weggeslagen en hebben de visschers daardoor reeds schade aan hunne net ten bekomen. Vad ËNGEI.ANÜ. LONDEN, 3 April. Het lagerhuis heeft zonder stemming het door de regeering goedge keurde voorstel aangenomen, bepalende dat er met betrekking tot het gebied aan en nabij den Congo geen verdrag gesloten worde, waardoor aan vroe gere verbintenissen zou worden te kort gedaan, of dat geen genoegzamen waarborg van veiligheid zou bieden aan alle beschavende en handeldrijvende factoren aldaar. In den loop van het debat verklaarde Gladstone, dat, ingeval het wenschelijk mocht blijken een verdrag met Portugal te sluiten, dit aan het huis ter ratificatie zou worden voorgelegd. Lady Dixie verzekert, naar aanleiding van het bericht, dat iemand haar gedurende al den tijd, dien zij in den tuin had doorgebracht, had gadegeslagen en dat er niets met haar voorgevallen was, in een schryven aan den minister Harcourt. dal zij dien namiddag «tweemalen in den tuin geweest is en dal die persoon haar dus alleen de eerste maal gezien heeft. Onder de Ieren in Amerika heerscht verdeeldheid. Er is eene dyna- miel-partij en eene anli-dynamiet-partij. De laatste houdt vast aan Parnell, de eerste tell Sheridan en Egan onder hare leden en zal bij de vergadering te Philadelphia, waarover het doen en laten der Land-League beslist moet worden, wel de overhand hebben. O'Donovan Rossa heeft de troostrijke verzekering gegeven, dat de ontploffingen tot heden nog niets beleekenen, in vergelijking met andere, die nog moeten komen. Volgens een telegram aan de Standard zal de Khedive op zijne reis naar Londen over Weenen gaan, waar hij slechts kort verblijven zal. Bjj zijne terugkomst doet de vorst Parijs en Rome aan, maar gaat niet naar Konstantinopel. Te Mason op de Cincinnalie-Iijn is een spoortrein ontspoord, zoo dat de wagens van eene hoogte van meer dan 70 voet naar beneden stortten, Er zijn een groot aantal gekwetsten en veel dooden. FRASI HKIJk, PARIJS, 3 April. In de gehouden ministerraad, onder presidium van Grévy, hield men zich bezig met het vraagstuk der manoeuvres van de cavalerie. Bij afwe zigheid van verscheidene ministers, werd er geen besluit genomen. Dt quaestie zal vermoedelijk in de volgende bijeenkomst worden uitgemaakt Het aan te nemen stelsel zal noch op algemeene manoeuvres noch op ma. noeuvres van elk legerkorps op zich zelf neerkomen. Naar men gelooft, zal Thibout doorzetten dat de manoeuvres plaats hebben in drie groepen, omvallende twee divisiën elk. Met generaal Campenon worden vertrouwelijke onderhandelingen gevoerd over de vraagof hij geneigd zou zijn de portefeuille van oorlog te aan vaarden. Baron De Courcel, Fransch ambassadeur te Berlijn, heeft met dei heer Jules Ferry een onderhoud gehad, waarin hij verklaarde, dat het kabó net te Berlijn geen bijzonder gewicht hechtte aan de anarchistische beweging in Frankrijk. De heer De Lesseps is Woensdag II. te Tozeur, in Tunis, aangekomen De boringen hebben tot eene diepte van 73 meter enkel zand doen vindra en de binnenzee zou met 100 machines ter uilgraving, den arbeid verte genwoordigende van 100,000 man, gemakkelijk kunnen gemaakt worden De heer De Lesseps is overal uitmuntend ontvangen en zou met zijn gezel- schap den 19de" April naar Parijs terugkeeren. SPANJE. In de kapel van het paleis te Madrid is het huwelijk voltrokken vai de zuster des- konings, de infante Maria della Paz, met prins Lodewjjk tan Beieren. Er waren meer dan 850 personen tegenwoordig: de élite dei MaiirMsctie bevolking. Krachtige luitenen werden opgemerkt; o. a. was ex-koningin Isabella in granaatkleurig fluweel gekleed. Inlante Taz ei koningin Christina hebben met dertig dames de palais haar intocht gedaan, Dc patriarch der Indiën, omringd door eene talrijke geestelijkheid, leidde dra dienst. Daags daarna werd een banket gegeven; voorts zal er een balei gala-voorstelling in de opera plaats hebben, alvorens de vorstelijke personei naar Par(js vertrekken. ITALIË. In een artikel, getiteld //Après la Note", constateert de Pauselijke Monitcurdat de nota van vorst Bismarck eene schrede voorwaarts is, ii zoover daaruit blijkt, dat hij bereid is over concreete punten, zooals dt opleiding der geestelijkheid en de bisschoppelijke jurisdictie, te onderhall- delen. Toch was het te verwonderen, dal Pruisen vóór de herziening det Meiweiten de Anzeigepflichl verlangde. Dit verried een stelsel van dubbel zinnigheid en een tactiek, die de Moniteur noch ontleden nochqualificeerei wil. Het voortdurend aandringen op de Anzeigepflicht deed twijfelen of dt eenmaal toegezegde herziening der Meiwetten wel tot een gewenscht gevolf zou leiden. De kerk hield niet van het onbekende. Zij is vreesachtig voor het zielengeld. Zij verlangt het «-Pari passu." Vermoedelijk is het heden te Berlijn ontvangen antwoord van kardinaal Jacobini in dezen sees! gesteld. f®ÏIÏTSCML,Al*rs». Volgens een door den voorzitter van den rijksdag ontvangen telegram, is de heer Vollmar, afgevaardigde bij den rijksdag, op zijne terugreis van Kopenhagen, te Kiel gevangen genomen en in weerwil dat hij het bewjjs leverde wie hij was, in verzekerde bewaring gehouden. Met betrekking tot inhechtenisneming van den heer Vollmar te Kiel, ver klaarde de president van den rijksdag, dat hij daarmede prins Bismarck io kennis had gesteld. Morgen zal over dit geval in den rijksdag beraadslaag! worden. In de hofkringen te Munchen houdt men zich druk bezig met een tweegevecht, dat door den koning persoonlijk verhinderd werd. Diirckheim, tot dusver adjudant van prins Arnulf van Beieren, laatstgenoemde uit, na het ontdekken van een brief, waardoor zijne(Diirck- heim's) echtgenoote werd gecompromitteerd. Koning Lodewijk, door del vader des prinsen van het gebeurde onderricht, verbood het tweegevecht, benoemde Diirckheim lol zjjn vleugel-adjudant en bracht aldus eeneofficirt verzoening tot stand. Te Frankenthal, Rijn-Beieren, heeft eene vrouw haar man vermoord Zij was eene groenleverkoopster, die hard haar best deed om voor vijl kinderen den kost te winnen, terwijl haar man, een onverbeterlijk dronkaard, bijna niets inbracht. Onlangs, toen de man weer zwaar I» schonken thuis kwam, sleepte de vrouw hem naar eene schuur, bond hf» sten wek men rome ireffet lie oi nde p r jar dübl «is da wf berl [de F men; Heder irg aa KIEL rijk to dag IERL heart tialist een ii te men I Ee „Somi triaem sij I i sy der lie- ter a holpet alsul d do «rvan Ziedat erf, Oi t ver well het leurd Weldi ziji t beel than isle li Met t groet Het liter li onr- Meest 1 d eeds e Aan i Noch truitscf nine g en ont! minste ttert ruk bi tamelpl Iers z rat. Met ttgelw bidden aar ir it)? a: ich bi al he tnis t edeelli n ■apenst Het eel gi of oodani eiden'

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2