LE1DSC1IE COURANT. 1883. 80. DONDERDAG 5 APRIL. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERÏCHTEN. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van A. van Gelderen, vleeschhouwer, houdende ver zoek om vergunning tot oprichting van eene slachtplaats in het perceel St. Jorissteeg n°. 13; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 18'ltn April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 April Tot custos,, van de bibliotheek der rijksuniversiteit alhier is benoemd de heer J. P. De Sauvage, geëmployeerde aan die inrichting. Bij de heden in het koffiehuis "Zomerzorg" gehouden verkooping van een gedeelte van den inboedel van wijlen den heer J, L. Cornet, bestaande in schilderijen, antiek koper-, glas-, porselein- en aardewerk, antieke meu belen, muziekinstrumenten en wapens, werden o. a. de volgende prijzen besteed: een guitar, antiek, ƒ50, een dito ƒ59, een blaasbalgje, antiek, f 47, een casque met ringkraag 31een hellebaard 41, een byoulerie- kistje 74, een antiek eikenhouten madonnabeetu ƒ49, een bokaal h'ó, een jjsglaasje ƒ28, een antiek champagneglas 23, een gedreven koperen plaatje 35, een spiegel in vergulde lijst /42, 19 houten wapenbordjes, afkomstig van het turldragersgild te Leiden, 400, een eikenhouten tafel 76, een dito met laden ƒ82, vier stoelen (17e eeuw) f 112, een leuningstoel (dito) 42, een stoel met zijde bekleed ƒ34, een fraai gebeeldhouwde stoel (18e eeuw) 35, dito (17' eeuw) ƒ134, een eiken houten kast ƒ60, een tafelkleed, antiek weefsel, 248, een Japan- sche pot ƒ25, zes borden ƒ20. Voor schilderijen: een manskop ƒ40, een onderhoud bij Willem 111 40, een bejaard man met bierkan ƒ46, een herbergier 43, kardinaal Bertiviglio bezig aan zijne geschiedenis der Nederl. beroerten 51, een binnenhuis 225, volledige copie van de ana tomische les van Rembrandt 76Geldersche schuur ƒ65, schilderij vayij- stellende Paulus Potter, teekeneude naar de natuur 150, eene waarzegster aan het sterfbed van een krijgsman ƒ65, de droevige thuiskomst ƒ58, copie van Rembrandt, Simeon in den tempel 44. schilderij van II. Lange- laan ƒ82, oude schilderijen: een vrolijk tafereel, genaamd "geweldige bottigheyt" ƒ51, portret van een deftig man /52, levensgroot portret tan Frederik Hendrik ƒ155, dito vrouwsporirct 45, een middeleeuwsch geleerde in zijn studeervertrek ƒ210, uitmuntend stilleven met kannen, bekers, enz. 100; voor vier schetsteekeningen 11, 6 dito ƒ23. Wij veroorloven ons de opmerking dat de gedurende de kijkdagen ten toongestelde schilderijen in de zoo groote zaal van Zomerzorg, door ongun stige plaatsing, bijna niet konden beoordeeld worden. Gedurende de algeloopen maand Maart zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 12613 personen, met eene opbrengst van ƒ2211.97zijnde ƒ8.9345 per dag en per kM. Men schrijft ons: Zoolang er tuinlieden bestonden, en dat is al heel lang, geloofden deze aan den invloed der maan op planten en vruchten. De wijngaardenier had de ondervinding opgedaan dat de druiven, die achter waren nog rijp werden bij eene heldere October-maan. De akkerman had fa ondervinding opgedaan dal zulk eene maan gunstig werkt op de late bloemkool, die blank werd en geschikt om te hakken. Eene wassende of afgaande maan werd in aanmerking genomen bij het zaaien; zelfs op het worden der moerbeziën oefent het maanlicht invloed uil, zooals werd aangenomen. Niet één echt practisch tuinman, dat zijn dezulke, die geen lezingen houden, liet zich uit het hoofd praten dal het maanlicht hoege naamd geen invloed op het plantenrijk zou hebben, gelijk voor eenige jaren door geleerden, die niet door ijdelheid, maar alleen door zucht om meer Hebt in de wetenschap te ontsteken gedreven, verkondigd werd. Volgens Prof. Musset nu, hoogleeraar in de faculteit der wetenschappen te Gre noble, oefent het maanlicht op de planten dezelfde aantrekkende en rich tende kracht uit als hel zonlicht. Praclische tuinlieden zouden nu voor deze ontdekking eerbied moeten betoonen, gelijk zij voor de andere minach ting aan den dag hadden moeten leggen, doch zulke tuinlieden zijn door gaans zoo gevoelig niet voor theoriën. Te 'sGravenhage zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar worden aanbesteed: het éénjarig onderhoud van de kazernegebouwen, enz. te Leiden, en het vernieuwen van stalvloeren, riolen en bestratingen in den Doelenkazerne aldaar. Bij koninklijk besluit van 20 Maart jl. is bepaalddat met 1 April 1883 de prijs van afzonderlijke bladen van het gedeelte der bijlagen van de fled. Staatscourantbevattende de handelingen en de openbare zittingen van de beide kamers der staten-generaal, wordt vastgesteld op 5 cents. De Staatscourant van heden bevat uitvoerige staten, betreffende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand December en de vorige maanden van 1882, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sama- rang en Soerabaia, gedurende de maand December en de vorige maanden van 1882 te zamen. De acte-examens voor het lager onderwijs zijn eergisteren te 's Hage weder aangevangen. Voor de acte als onderwijzer werden eergisteren en gisteren geëxamineerd 16 candidaten, waarvan 12 werden afgewezen en 4 toegelaten, nl. de hh.J. L. Van Dalen, van Dordrecht; C. J. De Graaf, van Gorinchem; C. F. Van Eyndhoven, van Vianen, en W. C. Burggraaf, van Alblasserdam. Het kantoor van de directie der staatsloterij wordt gevestigd in een der lokalen van het gebouw in het Binnenhof te 's Gravenhage, alwaar thans het kan longereen i gcvesiisd is. Loterijhandelaren en belanghebbenden, die door net kouiiikhjk. uc9iuh van 31 Maart jl., tot wijziging van de inrichting der staatsloterij, zijn ge- troflenhebben zich vereenigd tot het aanbieden van een verzoekschrift aan Z. M.waarin wordt aangedrongen op de aanvulling alsnog van het besluit, met eene overgangsbepaling, waardoor de niet-loten eerst met de 320"e loterij, en dus over 3 jaren, zouden vervallen. Bij beschikking van Z. M. den koning is de zilveren medaille, als er kenning van de diensten door het aan het kon. Ned. met. instituut overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, toegewezen aan de heeren W. P. Harten, gezagvoerder van het stoomschip Foorwaarts, H. C. Haacke, gezagvoerder van het stoomschip Omstel, en C. J. Vis, gezagvoerder van het stoomschip IF. A. Schollen. Terwijl de hoofd-directeur van het instituut, prof. Buys Ballot, zorgen zal dat die medailles op openbare wijze worden uitgereikt, vertrouwt hijdat bij het verminderen der vaart met zeilschepen de gezag voerders zich des te meer genoopt zullen gevoelen om voor de statistiek der verschijnselen op den Oceaan en ter voorlichting van 'anderen in het kiezen van de beste route des le krachtiger mede te werken. Omtrent de komst van HH. MM. den koning en de koningin in Enge land, meldt de Londensche correspondent van de iV. R. C. uit Queensborough dat het stoomschip F alk. na een hoogst voorspoedigen overtocht, te 8 uren was aangekomen en aan hel havenhoofd lag, hetwelk met versieringen prijkte. Te half 9 zouden HH. MM. per spoortrein de reis voortzetten. Te ongeveer 12 uur seinde hij van Weybridge: de koninklijke trein is, iets later dan hij werd verwacht, te Wolton aangekomen. HH. MM. wérden opgewacht door den hertog en de hertogin van Albany. Het station prijkte met een toepasselijk decoratief. Er stond eene talrijke menigte geschaard, die het vorstelijk echtpaar bij het afrijden naar Oatlands-hótel met levendige toejuichingen begroette. Bij de aankomst aan het hotel werden HH. MM. door de Nederlandsche legatie en het consulaat verwelkomd. Het was en is nog prachtig weder. Aanstaanden Donderdag worden HH. MM. bij de prins en prinses van Wales verwacht. Van het detachement postduivendat op de F alk ingescheept is ge weestwerd het eerste bericht aangebracht door eene duif van den heer J. J. G. Van den Berg, te Amsterdam. Sedert eenige dagen is, volgens de Haagsche kroniek van At N. Gr. C., Z. K. H. de prins van Oranje weder ongesteld. Hij ontvangt niemand. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez den 3J<0 April. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Rotterdam naar Java, vertrok gisterennamiddag van Southampton. De Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Southampton. De Prins Frederik vertrok heden van Batavia naar Amsterdam. Eergisterenmiddag te twee uur brak te Aalsmeer, in den Legmeer- poldereen hevige brand uit in de boerderij van L. Broer. Twee paarden,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1