LEI DSC IIE COURANT. 1883. 79 WOENSDAG 4 APRIL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Üe Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jnars f 1.50, franco p. v, f 2. li afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls, groote lellers berekend naar plaatsruimte. 311| i 16 I I 50h| 111S 103 101 1094 1404 134 21.0»| 11574 i uslai DkaIÖ; LEIDEN, 3 April. Gisteren beeft de politie alhier de hand gelegd op twee 15-jarige jon gens. N. L.en D. F. H. H., die in den vorigen avond van een afgesloten erf konijnen en dniven hebben ontvreemd en verkocht bij den poelier v. B. in de Kerksteeg, alwaar het ontvreemde is in beslag genomen. Gedurende de maand Maart zijn 16700 personen per Leidschen paar- denspoor vervoerd. Hel was heden een schoone lentedag, menigeen verlustigde zich in het prachtige weder, voorzeker niet hel minst de inwoners van het dorp Was senaar. Men wenschte feest te vieren en de noodige toebereidselen waren daarvoor gemaakt. Was de Wassenaarsche laan reeds kwistig getooid met vlaggen, aan den ingang van de laan was een eeiepoort aangebracht, prij kende met het Nederlandsche en gemeente-wapen. Een aanblik op het dorp zelve nas verrukkelijk, aan den ingang stond alweder eene prachtige eere- boog. met initialen betrekking hebbende op het feest van den dag, en waar men het oog wendde, niets dan groen en vlaggen, zoodat het werkelijk eene lustwarande mocht heeten en dat alles ter eere van den burgemeester dier gemeente, de heer R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemens- huizen. 4 October 1882 gehuwd met A. baronnesse üe Grotihuss, was dezen dag bestemd om met zijne gade de gemeenschappelijke woning te betrekken. Toen dit voornemen bekend werd, was al aanstonds een 14-tal ingezetenen, onder voorzitterschap van M. graaf Van Limburg Slirum, voornemens dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en voegden zich later bij hen een aantal ingezetenen, om met hen eene eerewacht te vormen. Deze maakte het jeugdig echtpaar dezen morgen hare opwachting aan het einde van het Baagscbe bosch en geleidde hen, voorafgegaan door de muziek van de jagers, vandaar naar hel raadhuis. Aan den ingang van het dorp opgewacht door den gemeenteraad, werd den burgemeester een zilveren ambtskelen aangeboden, welke door hem dadelijk werd aanvaard. Vervolgens op het raadhuis aange komen heette de oudste wethouder dr. C. Van der Keilen, het echtpaar hartelijk welkom en bood hun, namens den gemeenteraad, eene verguld zilveren coupe aan in den vorm van een hoorn van overvloed, üe burgemeester dankte in hartelijke woorden voor de blijken van belangstelling ondervondenwas het tien jaren geleden hem een voorrecht aan het hoofd dezer gemeente te ko men, dezen dag rekende hij tot de schoonste zijns levens. Daarop nam de voorzitter van de feesl-commissie het woord en voegde bij zijne gelukwen sten, namens de burgerij, een prachtig pièce de milieu, met gecalligra- feerd album in paarsch flnweelen band, met zilver gemonteerd, op het plat de lamiliewapens, inhoudende de namen der schenkers, wier rij werd geopend door HH. ÜD. UH. prins en prinses Von Wied en HH. KK. HH. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken. Zichtbaar aangedaan dankte hij ook namens zijne echtgenootc ioor deze blijken van waar deering; was het hem steeds zijn lust geweest aan het hoofd dezer ge meente te staan, hartelijk wenschte hij dat zijne gade eene moeder voor haar zijn zou. Namens gemeente-ambtenaren, onderwijzers en bedienden werd het echtpaar eene fruitschaal op zilveren voet aangeboden, bij monde van den heer A. A. Heskes. Met de verzekering dat het zijn streven was met den gemeenteraad de belangen van de gemeente te behartigen, waar 4(j dan ook hoopte op de medewerking van de ambtenaren, aanvaardde hij ook dit bewijs van sympathie. Ten slotte werd aan de barones door het dochtertje van den gemeenteopzichter G. Groen, een net bewerkt sleutel mandje aangeboden, welk blijk van waardeering door haar met zichtbaar wel gevallen werd aangenomen Daarop vereenigde men zich met het echtpaar iu de net versierde raadkamer aaneen dejeuner, waarbij het niet aan toasten ont brak. Ongeveer een uur later maakte het echtpaar, begeleid door de eere wacht en de muziek, welke zich gedurende dien tijd voor hel raadhuis had doenhooren, eu voorafgegaan door de genoodigdenwaaronder men opmerkte Z'. M». grootmeester baron Van Tuyl, graaf Van Bylandt. de beide barons ^an Pallandt en andere aanzienlijke personen, een tocht door het dorp om zich daarna uaar hunne woning te doen geleiden. En de opgewekte slem- Hing èn de zoo onbekrompen mogelijk aangebrachte versiering, maakten dezen dag tot een leestdag, welke niet ligt uit hel geheugen van Wasse- naar's ingezetenen zal gewischt worden. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebben den, dat in den loop van de maand Juni e. k. aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegeuheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuur kundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad n°. 99). De dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Zijdie lot dat examen wenschen te worden toegelaten behooren zich schriftelijk vóór 15 Mei e. k. aan Ie melden bij den directeur van gemelde school. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e. k., en dat belanghebbenden zich in persoon of schriftelijk vóór of op 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden, met overlegging van de ge wone bewijsstukken. Voorts wordt bekend gemaakt, dat legen betaling van ƒ200 'sjaars, te voldoen in twee gelijke termijnen, als leerlingen kunnen worden opgenomen zij, die op 6 September 1881 niet ouder dan 24 jaren, en, naar het oordeel van den raad van bestuur over de schoollichamelijk genoegzaam ontwikkeld zijn en bij hel examen voldaan hebben. (Men zie hieromtrent verder de Staatscourant van 3 dezer. De minister van koloniën a. i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag den 4deD Juni e. k. en volgende dagen, des voormiddags om negen ure, in het pharmaceutisch laboratorium aan de Hoog te Utrecht, zal worden afgenomen het vergelijkend examen voor hen, die van rijks wege wenscheu te worden opgeleid tot militair apotheker voor de dienst in Oost-ludië, dat de gelegenheid bestaat lot plaatsing van drie adspiran- len, dat de aanvraag om toelating (bij gezegeld request) voor 15 Mei e. k. bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangeu. Verdere bijzonderhe den deelt de Staatscourant mede. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat voor het opengevallen ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Stads kanaal zich voor alsnog geeue bevoegde sollicitanten hebben aangemeld. Ontvangers en andere ambtenaren, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, kunnen zich mitsdien alsnog tot 15 April e. k. bij het departement van financiën voor genoemd kantoor aanmelden, onver schillig of zij overigens tot mededinging naar een kantoor der 7e klasse bevoegd zijn Üe minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 31 Maart jl., en de som der be taalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaken van ƒ9,108,588.85. Men meldt, dat de minister van oorlog voornemens is hel toezicht op de vervaardiging van buskruit op te dragen aan een artillerie-oflicicr, die voortdurend in de fabriek zal moeten tegenwoordig zijn. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroelstoomsehip Leeuwarden, onder bevel van den kapitein ter zee C. F. T. Van Woelderen, den l8l'n dezer van Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) de reis naar Nederland vervolgd. Men meldt uit Vlissingen aan het Dgbl.: De koning, de koningin en ons jong prinsesje kwamen hedenmiddag Ie 4 u. 40 m. per extra trein hier aan, vergezeld van een talrijk gevolg. Hel vorstelijk gezelschap begaf zich dadelijk aan boord van het aan de ponton gereed liggend koninklijk jacht De Valk, dat de koninklijke reizigers naar Engeland zal overbrengen en gebruikte daar het diner. Eene talrijke menigte had zich aan de haven vereenigd, dat bij de inscheping HH. MM. donderende hoera's deed hooren. Z. M. beantwoordde deze toejuichingen op de minzaamste wjjze. De equipage van üe Valk maakte vervolgens parade. De vorstelijke gasten ontvingen den commissaris des konings en den burgemeester van Vlissingen. Te half zes uur heeft De Valk de reis naar Engeland aanvaard. De Berlijnsche correspondent van het D. v. 's Gr. meldt aan genoemd blad: "Het verloop der ziekte van de grijze prinses Marianne der Nederlanden wordt hier met groote belangstelling gevolgd. De doorluchtige vrouw heeft hier eene goede herinnering achtergelaten en de trouwe, opofferende liefde, welke zij bij elke gelegenheid voor haar, meest verre van haar levende kinderen aan den dag legde, heeft haar in uitgebreiden kring de oprechtste sympathie verzekerd." Naar aanleiding van dat bericht, hebben wij uit goede bron ons inlichtingen trachten te verschaffen. Het bleek ous daarbij, dat de prinses, die zich op haar landgoed in Nassau bevindt, inderdaad weder lijdende is aan de borstaandoeningwelke haar vroeger reeds kwelde. Met het oog op haar hoogen leeftijd, boezemt zulk eene ongesteldheid altijd bezorgdheid in. al werden in de jongste dagen geen meer verontrustende tijdingen ontvangen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1