M;i»N nu: COURANT. ZATERDAG 24 MAART. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1888. V. 71. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cuurant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN23 Maart Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Marepoort het stoffe lijk overschot aan de aarde toevertrouwd vau den heer C. A. Emeis, in letten custos van de universitrtis-bibliolheek alhier. Voordat het ljjk in de groeve was-nedergedaaldsprak de heer dr. \V. N. Du Rien, directeur van genoemde bibliotheek, een woord van innige waardeering van den trou wen en ijverigen dienaar, die zoo plotseling uit zijnen werkkring was heen gegaan. IIij schelste hem als de ziel van de bibliotheek en bracht eene dankbare hulde aan de bereidwilligheid, waarmede hij een ieder, die zjjue hulp verlangde, ten dienste stond, eii aan de zorg, die hij besteedde tra opzichte van de schatten hein door de regeering toevertrouwd, met de wensch dat hij, die geroepen zou worden zijne plaats te vervullen, met die zelfde trouw en ijver die taak zou aanvaarden. Door een lid der lamilie werd dank betuigd aan den spreker en aan die velen, welke door hunne tegen woordigheid blijk hadden gegeven vau hunne belangstelling, waaronder men opmerkte de beambten van de bibliotheek en anderen in meerdere of min dere wat e aan de universiteit verbonden. Dok op de R. K. begraafplaats was men te zamei) gekomen om liet stof felijk overschot grafwaarts te dragen van den heer C. II. Van den Bergh, ia leven regent van het R. K. wees- en ourieliedenhuis. Rondom dc groeve hadden zich geschaard lilt. regenten van genoemde instelling en dc wcezen ea oude lieden, welke laaisteu door het aanbrengen van een tweetal kran sen hunne dankbaarheid erkenden voor de trouwe zorg door den overledene gedurende uieer dan 25 jaren in die betrekking betoond. Gisterenavond, omstreeks 8 uur, is, tengevolge der gladheid, »»n een spoellrap aan den Horten Vliet een meisje, genaamd M. V., otul 1G jaren, dienstbode bij den brer II. aldaar, door het omspoelen van een emmer, uit gegleden en in In t water gevallen, waarna zij spoedig in de diepte verdween. Iekere J NV.wonende in de Rakker steegdie op het geroep met een dreg Ier hulp was gekomen, aiochl het. na eeniae oogenblikke»gelukken de drenkeling uit het water te halen. De hh, dr. W. en B.inmiddels ter hulp gesneld, poogden le vergeefs de levensgeesten bij haar weder op ie wek ken. Het lijk is naar de ouderlijke woning in de Verwerstraal over- gebrac t. Naar wij vernemen heeft het Z. IC II. prins Alexander der Nederlan den, prins van Oranje, behaagd aan de vereeuiging »de Praktische Ambachts school" alhier eene gift ie schenken van ƒ250. hoor de commissie van diezelfde schooi werd Maandag rn Dinsdag 19 en 20 Maart een vergelijkend praktisch examen gehouden door hem welke in aanmerking wenschten te komen voor onderwijzer in het timmeren. Uit de sollicitanten naar die betrekking werd benoemd de beer J. Verslraieu alhier. Te Memel 3an de Ooslzee leekeude de thermometer 4 gr. Fahr.. dat is 28 gr. vorst, en hedenochiend le 8 uren leekeude hij alhier 20 »r dat is 12 gr. vorst. De normale warmle zou op 23 Maar! voor Memel 34, voor Leiden 50 gr. Fahr. moeten bedragen. Naar wij vernemen zal, te beginnen met 10 April, de commissie 'aceeren voor de retrospective tentoonstelling van oude kunst in liet nieuwe Rijks-Museum le Amsterdam, Ier keuring en Ier aanneming vun de aange boden voorwerpen. In de Nederlandsche gallerij van kunstwerken van levende meesters worden geen kunstwerken geplaatst zonder voorkennis en toestem ming van den vervaardiger. Gedurende de maand Februari is bij de rijks postspaarbank ingelegd ƒ218,383.58 en terugbetaald 122.G95 19 <4 alzoo meer ingelegd dan terug betaald 95188.38%. Aan het einde der maand Januari was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 2I60.275-10y2 zoo- Rat de som der inlagen op 28 Februari 1883 bedroeg 2.255.963 49. In den loop der maand werden 2494 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 325 boekjes werden geheel afbetaaldzoodat aan het eind der ntaaid 52082 boekjes in omloop waren. he minister van oorlog, beschikkende op het adres van J O.TC. ApVui en andere inwoners der gemeente Pnrmerende, inhoudende hel ver zoek om het vervoer van buskruit naar Helder voortaan niet te doen geschieden door het Noord-Hollandsch Kanaal, niaar over dc Zuiderzee, beeft ler kennis van de adressanten gebracht: 1". dat het van velerlei om standigheden afhangt, of bovenbedoeld vervoer langs <!e eene of andere route kan en soms moet geschieden, zooals: van weêr en wind; van de geschikt heid van hel vaartuig om de Zuiderzee le bevaren; van de plaats, waaruit de verzending plaats heeft; van den spoed, waarmede het buskruit moet ver voerd worden enz.; 2° dat echter, om aan het verlangen der adressanten zooveel mogelijk tegemoet te komen, de onder liet departement van oorlog ressortcerende autoriteiteindie met de verzending van buskruit zijn belast, zijn uitgenoodigd het vervoer van buskruid naar lklder of van Helder naar elders over dc Zuiderzee te doni geschieden, indien zulks tot geenc belang rijke meerdere onkosten aanleiding geeft of daardoor de belangen van den dienst niet worden geschaad. Men verzekert, dat de heer Gleichman niet geslaagd zou zijn in de vorming van een nieuw kabinet. Naar de IV. K. C. verneemt, zal binnen kort op last van den minister van justitie worden uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld het ontwerp van wet tot regeling van het notarisambt, waarvan de samenstelling door den minister was opgedragen aan den heer H. VV. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot. Het stoomschip Burg-meester den Tear, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 22 Maart. De Voord-Bollandvan Java naar Rotterdam, vertrok hedenmorgen van I'orl-Saïd. De Prinses Jmalia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Suez. Door HH. MM. den koning en dc koningin is de aanzienlijke gift van ƒ1000 gezonden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der veronge lukte visschers van Paescns en Moddergat. Tot lid der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen is door gedep. stalen van Noordhol- land benoemd mr. J. 1'. A. Teding van Berkhout, te Heemstede. Mevrouw wed. Ibttrg, vroeger tooneelspeelster aan den Koninkl. Holl. schouwburg, is in den ouderdom van 76 jaren te 's llage overleden. De heer Bell, lid van de commissie lol verlegenwoordiging vau de Transvaal op de aanst. Amsterdamsche Tentoonstelling, is uit Pretoria te 'sGravenhage aangekomen. De aanzienlijke inzending uit de Transvaal is tegelijk met den heer Bell le Londen aangekomen en wordt eerstdaags te Amsterdam verwacht. Men schrijft aan het D. v. 's Gr. uit Zevenhuizen: Door de vele dag en nachtvorsten der laatste dagen heeft hel wintergraan, dat hier zeer goed te velde stond, veel geleden en nok het koolzaad is daardoor zeer in den gioci benadeeld. I)e begonnen tuin werkzaamheden moesten natuurlijk ge smakt worden, terwijl het reeds uitgezaaide groolendeels verloren is. In de laatste (lagen - dus schrijn men ons voorts uit Beverwijk - is het weder ook zeer nadeelig voor de hyeinthen en tulpen, die reeds alle sporen dragen dat zij tegen ond-Hollandsche vorst en hagel niet bestand zijn. Geheele velden zijn zwart en de schade is dan ook reeds zeer groot. Uit Pernis wordt geschreven, dat de garnalcnvisscher S. Hans, aldaar, al zrjnc vasie goederen heeft le gelde gemaakt en in de volgende week met zijn gezin naar de Transvaal vertrekt, mei het e|p»i r?"~ •''-sen landsche stoomvaartlijn op te richten ter onderlinge verbinding van ver schillende plaatsen. Onder leidiDg van haa: e uumissaris-voorzitier, tnr. F. N. Sickenga. hield de te Dordrecht gevestigde Maatschappij van levensverzekering Viij.la^ 16 Maart II. hare jaarlijkschr ;.!gemeene vergadering, waarop vertegenwoor digd waren 161 aandeelen55 stemmen "Obrcngcudi-. Bij hun verslag drukten directeuren hunne ingenomenheid ttil met de ver kregen uitkomsten, die hun in billijkheid gestelde verwachtingen belangrijk overirollen. liet getal aangenomen voorstellen ging dat van het voorgaande jaar met ruim 2000 te boven, het gemiddeld verzekerd bedrag bleef lang zaam slijgen, en de gemiddelde leeftijd was gunstig. Boor deze en andere omstandigheden is, uicllegensiannde een zeer hooge grondslag voor reserve-berekening gevolgd en een voorloopig dividend van 5 pet. aan aandeelhouders uitgekeerd werd, een voldoend bedrag voer verschil lende afschrijvingen beschikbaar gebleven. De voorzitter deelde mede dat de rekening en verantwoording als gewoon lijk door commissarissen is vergeleken niet de boeken en bescheiden, waar mede zij haar in volkomen overeenstemming bevonden hebben. De waarden, in den saldo-slaat vermeld, werden alle uit". September in hunne vergade ring mei directeuren nagezien, en volgens hunne bevinding werd van het aanwezige een inventaris opgemaakt, die als bewijsstuk bij deze rekening gevoegd is. Op grond v.m hun onderzoek stelden commissarissen voor de rekening

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1