leihsciie Dili 1883. !*e. 70. VRIJDAG 23 MAART. STADS-BERICIITEN Kostcloozc inenting mei stof afkomstig van hel Kalf. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- nfwonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f I. iedere regel meer 25 cenls, groote lellers berekend naar plaatsruimlo. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze Vaccinatie en Kevaccinatie, met slof alkoaisttg van het Kali. voor onveraiogendenin het lokaal der Stads-Waag, en wel op de volgende dagen, als: Dinsdag; 2f Februari, Woensdag VI a art, Donderdag 16 Haart, Zaterdag 21 Maart, Vlaandag 2 April, Dinsdag lO April, Woensdag 18 April. Donderdag 2G April, Zaterdag 5 Mei, Maandag IA Vlei, Dinsdag 22 Mei, Woensdag 30 Mei Donderdag 7 Juni. Zaterdag 1G Juni a. s. en zoo vervolgens met eene tnsschenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van vegen dagen, telkens des namiddags te #n uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester Leidev, 23 Februari 1883. E. KIST. Secretaris. BINNEN LA NDSCHE BERICHTE X. LEIDEN. 22 Maart Gisterenavond bal in onzen schouwburg de aangekondigde uitvoering van Beethoven's nFidelio" plaats, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Aangezien ook dit stuk onderscheidene malen te Leiden werd opgevoerd en zoowel tekst als muziek algemeen bekend zijn, handelde onze looneclverslaggever ten aanzien dier uitvoering als omtrent die van at.a Traviata' en achtte bij liet schrijven van een eigenlijk gezegd verslag min wenschelijk. Hij deelde ons dus slcchfs mede, dat de vpriooners-zangers herhaaldelijk werden teruggeroepen en toegejuicht, zoodat de toeschouwers- hoorders in den regel hoogst voldaan schenen te zijn. hoewel Int ie bejam meren viel, dat Frau Leoni zch deed verontschuldigen, omdat zij niet genoeg bij stem was, Leouorc's Reciiaiiv: nAbscheuticherwo a 1st dit hin?" en de daarop volgende Aria: tfioinm Uuffnung. lass den htzlen Slem, der Vit ten nicht erbteichen!" ten gehoore Ie brengen. Van dit niet a roix wezen viel overigens bij haar niets ic bespeuren. De ouverture .Leouore", welke vóór bet begin der tweede acte door liet orkest weid uit gevoerd lokte, eerst eene adenilooze stilte, daarna een daverend applaudis- sement uit. Gedurende bet jaar 1882 werden van hier verzonden: naar de binnen- landsche kantoren 30203 telegrammen, langs de Belgische lijnen 904. langs de Duitsclie lijnen 1001 en langs de Engelsche lijnen 293. totaal 32401. Ontvangen werden: van de binnen!, kantoren 32922, langs de Belgische lijnen 118S. langs de Duitsclie lijnen 888, langs de Engelsche lijnen 842. totaal 35340 telegrammen. De opbrengst was: binnenl. verkeer 8505.43, Belgie /592.34%Dtiitschland ƒ675.19, G root - Brit tan je en Ierland/i8G.68y2, l« zatrn n 10113 63. -Gisterenavond is alhier aangehouden een niet Ie Leiden t'hnis beboerend manspersoon, die zich aan bedelarij beeft schuldig gemaakt, waarna bij helen naar het huis van arrest te 'sGravenhage is overgebracht. Gisteren is de lente begonnen met toenemende koude en stormwind uit het oosten, waarbij heden te 8 uren de thermometer 25° Falir.. dus 7 graden vorst teekendc. het den geheelen dag hard is blijven vriezen en de vooruitzichten nog niet gunstiger zijn. Niettemin is bet weer voor liet Weiland gezond, dal door de aanhoudende nattigheid ziek was geworden. Men schrijft ons: De bomschuiten te Katwijk zijn heden morgen terug gekeerd. Zij kunnen hel met ztilk bar weer in zee niet houden en door de harde vorst de nelten niet behandelen. De buitenwand der schuiten zat 'el ijs en de visch, riie zij hebben aangebracht was zeer w einig. - Met het stoomschip Zuid-Holland wordt 2G Maart aanstaande. 10% eer 'smorgens, eene brievenmaal nil Rotterdam naar Batavia en Padang verzanden. - Blijkens mcdedeeling «an Z'. M\ gezant Ie Parijs heeft aldaar gisteren teelten onderscheiden %tatcn, waaronder ook Nederland, de onderteeke- Pg plaats gehad van eene internationale overeenkomst lol bescherming van fen industriüelen eigendom. Blijkens bericht van Z'. M». gezant te Berlijn is bij keiz. besluit van 6 dezer, tot nader order, de invoer in Duitschland van varkens, varkens- vleesch, spek en alle soorten van worst van Amerikaansclicn oorsprong ver boden. Dit verbod treedt in werking dertig dagen na de al kondiging, dus den 5-1'» April a. s. Eene memorie in zake het vergaan van l'. M'. rammonitor Adder, door den minister van marine aan de tweede kamer overgelegd, is in druk verschenen. De minister betoogt daarin, dal bet bevel, om genoemden bo dem bij gunstige gelegenheid van Amsterdam naar llcllevocisluis te doen vertrekken, volkomen te verantwoorden ir; en dal 's lands belang vordert dal bij indienststclliug van monitors, kommandantcn en officieren daarop worden geplaatst, die deze nog niet hebben bevaren; wat betreft de onge- oeleudheid van onderofficieren en machinisten, daarvan kan geen sprake zijn, te meer daar le machinist en schipper volkomen op de Adder te huis wa ren; voor de meening van onvnitalligheid en onervarenheid van de verdere bemanning kan de minister tot geene andere conclusie komendan dat de kommandant meende bjj vertrek uit Amsterdam volk genoeg te hebben voor de reis. Wat aangaat de indienststelling van de Adder, kan de minister, niettegenstaande bet oordeel door de Adder-commissie uitgebracht, nog niet inzien dat voor eene reis van de eene N'ederlandsche zeehaven naar de andere voorafgaande oefening noodig is en acht zich nog volkomen gerechtvaardigd liet bevel daartoe niet le hebben gegeven. De minister ontkent len stelligste de ongeschiktheid van den lords; wat echter aangaat, bet ti l afzenden van bericht van het vertrek van de Adder uit IJmuiden, is voorzeker een noodlottige zamenloop van omstandigheden oorzaak van bet verzuim, maar bij heelt niet anders kunnen denken dan dat deze zaak goed geregeld was. Alles wel beschouwd kan de minister slechts twee oorzaken aannemen, waaraan het vergaan van de Adder kan worden toegeschreven, te weten: de verandering in de weersgesteldheid en den niet tjjdigen terugkeer van het vaartuig naar IJmuiden Eenige door de Adder-com missie noodig ge oordeelde maartregelen van verbetering zullen door den minister in overwe ging worden genomen en zooveel mogeljjk toegepast. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, heeft in het Snezkanaal 6 volle dagen oponthoud gehad door het vastzitten van een ander schip. De vice-admiraal jhr. F. De Casembroot geeft in het D. p. 'i Or. kennis, dat hij zich in Juni aanst. niet herkiesbaar stelt voor hel lidmaat schap van de tweede kamer. Naar men verneemt zal de primitieve plaatsing van de schoulen-bij- naclit jli'. M. W. Van Benssclaar Bow ier en W. Enslie. de een als directeur en kommandaiil der marine te Amsterdam, de ander als zoodanig te llelle- voetsluis bestendigd blijven. Door het museum van geluid- en gehoorkunde le 'sGravenhage zal aan de intern, kol. tentoonstelling te Amsterdam worden ingezonden een nieuw systeem //monster kustmisthoorn", die door doelmatige constructie, eenvou dige wijze van behandeling en vooral door den weinig kostendrn prjjs, de zoo hoogst kostbare en zwaar te behandelen zjjnde //stoom-sireue", door de regeering uit den vreemde ingevoerd, verre zal overtreffen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Delft is besloten le aanvaarden de opdracht eener door den lieer A. A. Vorster- man van Oijen bewerkte genealogie van het geslacht De Groot en aan burg. en weth. een onbepaald krediet verleend in verband met de plechtige her denking van den 300" geboortedag van Hugo De Grootop 10 April a. s. in de Nieuwe Kerk aldaar. Gisterennamiddag is aan de Oostvest te Rotterdam een vierjarig meisje, dat met twee andere kinderen door de moeder t'hnis was gelaten, met de gloeiende kachel in aanraking gekomen, zoodat haar linkerwang, arm en been vrij lievig gebrand zijn. Eene buurvrouw heeft zich op het zien van het ongeluk door een raam toegang verschaft en de kleederen van het kind gebluscht. Een boerenknecht uit Papekop, die iH de vorige week terecht stond voor hel gerechtshof te Amsterdam ter zake van dhfslal van een paar tamme eenden, die hij op het erf van zijn meester geschoten had. is giste ren deswege veroordeeld tot eene celstral van 45 dagen. Het hof heeft den arglist bewezen verklaard, o a. op grond van de hekrntenis van beschul digde, dat hij de geschoten eenden bad opgenomru om ze te verkoopen. Uit Amsterdam meldt men, dat de koop loor de geboden som van de terreinen enz. der Kon. Waskaarsenlabriek niet is gegund en de fabriek met toebehooren blijft opgehouden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1