PER TELEGRAAF. Zic onder de annonces GRA\DS MAGASIXS DIJ PfinTEHPS, Parijs, Burgerlijke iataub derzoek ingesteld en dit leidde tot het ontdekken der valschheid en de ar restatie der schuldigen. Er komen nu zeer vele winkeliers met de hun toe gezonden valsche postzegels opdagen, maar ongetwijfeld is een groot aantal reeds voor postzendingen gebruikt. Professor Nordenskiold is te Vestervik geweest, om met den gezag voerder van de poslsloomboot So/ia te spreken en de hooi nader in oogen- schottw te nemen. N. vond het stoomschip over hel algemeen geschikt voor de Groenlandsvaart, met uilzondering eehier van de ruimte voor kolen en proviand Daarom zal eene groote partij kolen van Kopenhagen naar Groen land overgebracht en voor rekening van de Sofia in depóts gelegd worden. Zoodra de winierpost heeft opgehouden en de rijksdag zijné goedkeuring aan hel voorstel der regeering tot tijdelijken afstand der boot niet weigert, zal het schip naar Golhenberg vertrekken om daar uitgerust te worden. De voor de expeditie gekozen bevelhebber, kapitein Nillson dus niet Palan der, zooals eerst vermeld werd van Gothenberg, was naar Vestervik ge komen, om aan de besprekingen deel te nemen. RIISLAKD. Men meldt uit St. Petersburg aan de Indép. personen, verdacht van nihilisme, houden aan. gearresteerde officieren heelt de politie ook de hand gelegd op kweekelingen der militaire school, spoorwegambtenaren en houtvesters. Twee officieren, FiiippomanofF en AniskiefF, zijn reeds schuldig bevonden. Alle bedelaars van Italiaansche afkomst worden uit St. Petersburg verwijderd. BeigeDe arrestatidn van Behalve op de te Tiflis BRUSSEL, 21 Maart. Partictelegraaf H). Het hof van cassatie heeft het beroep der gebroeders Pellzer bij uitvoerig arrest verworpen. L E ID SCII E SCHOUWBURG. (Voorstelling van 20 Maart 1883.) „Fijne beschuiten", Blijspel in 5 bedrijven, door Justus Van Maurik Jr. De Amsterdnmsche afdeeling van de Koninklijke vereeniging: "Het Neder landse!) tooueel" trad gisteren avond in Leiden's Schouwburg, voor de eerste maal in dit winterseizoen op. Toen Ie zeven ure een gedistingeerd publiek het ophalen van hel scherm verwachtte, wist ieder der aanwezigen dat het blijspel "Fijne beschuiten" was aangekondigd, maar de lessen van het ver- ledene waarschuwden tegen eene al te stellige verwachting dat dit inder daad zou worden opgevoerd. Of was "/.e songe d'une nuit d'été" niet zeer onlangs werkelijk een droom gebleken Van daar dat enkelen reeds de schrik om 'l hart sloeg toen een Heer met een aansprekersgezicht alleen voor 't voetlicht trad met de mededeeling dat de Heer Morin "schor" was geworden, maar toch de rol van Willem Bosch zou vervullen, echter de toegevendheid van de toeschouwers inroepende. Voor dat wij die verontschul diging of captatio benevolentiae vernamen, vreesde men reeds, niet op die fijne beschuiten van Jusms van Maurik, maar op iets minder fijns gerega- leerd te worden. Wat mij aangaat ik zou er niets tegen gehad hebben in plaats daarvan De Ia Vigne's: Lodewijk XI te zien verschijnen, zooals die door Schimmel in Nederlandsche verzen werd overgebracht en waarin Louis Bouwmeester zulke (rissche lauweren oogst; dan wij kregen wat ons beloofd was een blijspel en wij hadden dus niet te klagen. De personen waarmede de Auteur ons in kennis brengt, beslaan uit den Advocaat Van Balen (den Heer Van Dommelen): Sophie zijne vrouw (Mevr. Sophie De Vries); zijo zoon Fritz (den Heer De Jong); zijne zeven tienjarige dochter Marie (Mej Marie Lorjé); de kleine Henrielle zijne tweede dochter (Jongejuflr. Spoor); 's mans schoonzuster Stephanie (Mevr. V. Sluy- ters); zijne nicht Mathilde (Mej. Sophie van Biene)den Heer en Mevrouw Klingelman (den Heer Spoor en Mevr. Chr. Stoetz)hunne kinderen Ntcodemus en Carolientje Klingelman (den Heer Schulze en Mej. Bos); Jhr. Ednard Mou- tijn Van Bergen (den Heer Tourniaire); Abraham Blom, bode van zeker filan tropisch genootschap (den Heer De Boer); Aalke. dienstbode bij Van Balen (Mej. Gartman) en Jansje, dienstbaar bij Klingelman (Mej. Weiman) en den reeds genoemde Willem Bosch (den Heer Morin). 't Is niet gemakkelijk, in weinige woorden, een overzicht van dit blijspel te geven, want een eigenlijk gezegde intrigue ontbreekt hier, ten ware men die wilde zoeken in het feil dat en de wijze waarop Bosch, ex-theologiae- student en thans Amerikaansche planter de arme Mathilde voor rijk wil doen doorgaan, daardoor de hebzucht van het echtpaar Van Balen en het dito Klingelman opwekkende, terwijl hij haar later zelf ten huwelijk vraagt en verkrijgt. Het door hem gebezigde middel hoe onschuldig ook op zijn standpunt bewijst dat men juist geen fijne beschuit behoeft te zijn, om uitnemend met halve woorden te kunnen omgaan en lieden tot dupe te maken. Hij is dan ook niet fijn, en wanneer wij het bakkersbeeld mochten volhouden, we zouden bij hem aan die scheepsbeschuit denken, welke door matrozen geknabbeld en juist niet als eene lekkernij beschouwd wordt. Dat hij, ondanks die hoedanigheid, hel hart van de arme weeze wint mag aan de werking dier H ahlverwantschaft worden toegeschreven, waarop Göthe ons heeft opmerkzaam gemaakt of wel... maar Mathilde is niet baatzuchtig en houdt nu eenmaal van mannen tol volle meer dan volle rijpheid ontwikkeld, 't Zij zoo! Die Fritz zou anders wel zoo geschikt voor haar zijn geweest. Ontbreekt hier, gelijk ik meen, eene eigenlijk gezegde intrigue, als zeden schets kan dit blijspel niet worden algewezen, want ook dan wanneer wij het Patagoniesch heiden-en bekleedingsgenootschap, als eene goedkoope aar digheid en bespottelijke overdrijving, tot de ongerijmdheden rekenen, dan blijven de figuren van Henri Van Balen, diens vrouw geb. Freule Hagenbeek Van Slamvoort en hare zuster Stephanie, hel echtpaar Klingelman en hun zoontje Joseph de Tweede gelijk Bosch hem noemtmaar vooral Abra- Van 15 tot en met 31 Kaart 1883. BEVALLEN: -M. P. v. Leeuwen, geb. v. Weeren, D. G. Blansjaar. geb, Reitsma, Z. G. C. C. De Ridder, geb. v. d. Krogt. D. A. M. T. Nieuwenbttrg, geb. Harms. Z. A. M. v. d. Sluys, geb. Ververs, L. S. v. d. Berg, geb. Heme- rik, J. Holtrop, geb. Voortman. Z. J Vjjlhrief, geb. Schouten, D. - A, Schats, geb. Eikelboom. Z. J. Rubbens, geb. Post D J. C. v. Staden, geb, v. d. Hert. Z. W E Meuke, geb. Masholt, Z. M. E. Hoogenstraaten geb. As- brede, Z. J. Gröuloh, geb. Kralt, Z. A. Roth, geb. Sterkeboer, D. C. W, Ottweleen, geb. Peltenbnrg, Z. A. W. Korswagen, geb. Braxhoven, D. G.A, De Groot, geb. Lakerman Oosterhoorn, li. M. v Zeist,geb. Slam, D. GA, Leeuwen, geb. Florijn, 0. -- E. J. J. Buitendijk, geb. Henger, Z. - A. W. Brakel, geb. Verhoog, D. -- C. S. Winterkamp, geb. He Wekker, D. C. v. d. Steen, geb, v. Berkel, M Mieremel, geb. Eikerbout. Z. - C. Noordman, geb. Ammet- laan. D M C. L. Dekker, geb Godijn, Z. 11, M. Noordeloos, geb. Auiba, Z. - M. Vreugdenburg, geb. v. d. Lelie, I). A. H. Mol, geb. Hillenaar, Z. OVERLEDEN J. J. Tegelaar, Z., 4 m. li. Baars. Z„ 14 j. P. Cerdijn, Z, 19 j. - A. J. Regeer, geb. Korenhof, 50 j. J. G. Van der Velden. Z„ 4tn, E. Massaar, geb. Van der Reyden, 38 j. J. Benning, D.. 18 m. A. Riebot, Z, 2 w. J Van Vliet, Z., 2 m. J. P. Peeters. 75 j. R. W. Sierag. Z 1 m.- A. M. Hoofl, D, 3 j. J. J. Altmuller, Z., 4 j. A. Zwanenburg, 44 j. M.A, Van Breukèlcn, geb. Maurits, 58 j. J. Pardon, Z„ 22 m. J. Van der Phiyij, geb Schouten, 63 j. T. W. H. Van Vliet, geb. Van Straaten, 21 j. - J. Wijnstra, D., 9 m J. Van Weizen, wedr. 81 j. E. C. Hoefnagel, vr., 42 j. P. Corne- lisse, Z 10 m. G. 11 Van den Bergh, 74 j. J. Mark, 73 j. GEHUWD: D. Vermey, jra. en G. De Geus, jd. OPGAVE VA\ BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Februari doorliet postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Mej. Wiitenburg, Aarkenbout, G. W. F. Gornielje, wei Ten Ham, J. Zieor, allen te Amsterdam; C. Car, te Bodegraven; Sigaren fabriekIe Eindhoven; wed. GerlagLagerwen, mej. W. Zeilstra, allen It 's Gravenhage; C. Jansen, te Kampen; H. Woltcr, Ie Leiden; Verburg, It Noordwijk; J. Gus, te Oegstgeest; W. Van Kersteren. Hendriks, beiden It Rotterdam; H. Touw, te Rijnsburg. Briefkaarten: Mijnders, te Amsterdam; C. Earning, B. Beker, beiden te Haarlem; A. Winterkamp, te Leiden; T.I Van Werkhoven, plaats van beslemming niet vermeld. Duitéchland: wei J. Griiudgens, te Berlijn; U. N. Sehmid, te Giesheim; Frankrijk: H. J. C, Casieelen, te Parijs. ham Blom, bode van 't'gemelde genootschap kostelijk typen, die tot zien uil lokken, maar door omschrijving moeilijk te teekenen zijn. Ik waag mij daar dan ook niet aan. Liever verklaar ik dat de opvatting onjuist is. welke van dit stuk een protest zag tegen lieden eener zekere godsdienstige richting, 't Is geene reproductie van "TartufTe", al dragende gekastjjden voor hel meerendeel witte dassen en al is bij enkelen ecnige neiging tot het uitspreken van een zeker soort van "phrasen" in het dage- lijksch leven minder gebruikelijk, te bespeuren. Immers ook Jhr. Van Bergen is één "fijne beschuit" en zegt niets dat aan Klingelman s ol Blum's gesprekken en spreekwijze herinnert. De heer Van Maurik is dan ook veel te verstandig om den strijd tegen geloofsrichtingen aan te vangen en te goedhartig om séctenbaat te willen kweeken. 't Is hem bekend dat de cynische rubriek "Weggeloopen" in onze dagbladen niet uitsluitend, zetls niet hel meest, door de Blom's wordt ingenomen en dat de Klingelmannen, die van het geld der filantropie iels al knarpen - ware 't slechts om er een soupeetje van te betalen of gratis een reisje te doen slechts spora disch met de gewoonte behebt zijn om witte dassen te dragen en met iets als een kerkgalm te spreken. Dan gent eg van een blijspel dat zijn weg reeds maakte en verder maken zal, dat uitstekend werd opgevoerd, zoodat niemand der executanten afzon derlijk behoelt te worden vermeld of 't zou het lieve, kleine Spoortje moe ten wezen, die al zoo vroeg blijken geeft van een ontluikend, groot talent Leiden, 24 Maart 1883. D. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 21 Maart. verkochte hoeveelheid prijzen. Laagste j Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kallkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) v (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht stuks. f a II n 0 II u a II n 61 "150.- "260- 16 "176.- "310.- 40 «149.— "256.- 20 "170 "320- 14 40. - 87.- 101 3.50 n 9.- V H 18 16.- 24.- 39 23.- 42,- 0 v 30 17.— 36.- 97 7.— 14.- 137 runderen, 115 kalveren, 57 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. DbasB-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6