BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Donderdag 22 Vaart ÓHH3JV°. 69. 's GRAVENHAGE 21 Maart. Bij Z. M. besluit van den 18deD Maart 1883 n". 17, ter zake van de verdediging der versterking Samalangan in September 1882: 1°. te benoemen lot ridder 4' kl der Militaire Willemsorde: den kapitein der infanterie G. J. O Van der Geugten en den fuselier F. W. tlobelman; 2°. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: de ka piteins ter zee H. J. S. Van der Sloot en |h'. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt. alsmede de luit. ter zee 1' kl. J. Van Scheers. Door Z. M. is de commissaris der loodsen te Brouwershaven J. Van den Berg benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Heerenveen D C. E. Frankamp, thans te Waalwijk. Door Z. M. is aan mr. L. J Rietberg, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest en van bewaring te Zwolle, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten mr. W. F. E. baron Van Aerssen Beijercn van Voshol, president van de arrond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is aan mr. J. B. L. Wentholt, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te 's Gravenhageen is benoemd lot lid van genoemde commissie van administratie, jhr. mr. S. Laman Trip, rechter in de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage. Door Z. M. is de heer F. R. Seelig, gewezen 2' commies leralgemeene secretarie in Nederlandsch-lndië, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol uit 'stands dienst ontslagen. Door Z. M. z(jn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e kl.de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. Rentmeester en J. Van Gelder. De kapitein 1' kl. bij het korps mariniers P. S. C. A. Courier dit Dnbekart, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking ge steld van den commandant van genoemd korps. De plaatsing van den officier van administratie le kl. J. G. Bebelaar, met 21 April aanslaande, aan boord van het lregat Evertien wordt inge trokken, en met dien datum aan boord van genoemden bodem geplaatst de officier van administratie le kl J. C. De Vriese. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is het schroefstoomschip Leeuwardenonder bevel van den kapitein ter zee C. F. T. Van Woelderenlaatst komende van Batavia, in den namiddag van 19 dezer te Simonsslad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. {St. C.) De ministers van oorlog en waterstaat enz. zullen op 22 en de minister van binnenlandsche zaken zal op 24 Maart aanst. geen audiëntie verleenen. In den voorgevel van het voormalige woonhuis van wijlen de heer Groen Van Prinsteren aan den Korten Vijverherg. waar thans de arrond.-rechtbank is gevestigd, is met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang gemaakt tot het plaatsen van een gedenksteen ter herinnering aan de woonplaats van den staatsman. De regeering heeft door hel besluit daartoe gevolg ge geven aan het verzoek van het kamerlid mr. Keuchenius, bij het jongste begrootingsdetiat tot den minister van justitie gericht. Door den gemeenteraad is gisteren goedgunstig beschikt op een ver zoek tot opheffing van de tramlijn van den Bezuidenhoutschen weg naar het Rijnspoorwegstation. Door lusschenkomst van de kamer van koophandel te Boulogne-sur-Mer is door den heer A. E. Maas te Scheveningen ontvangen eene som van 800 fr. voor de weduwen en weezen der verongelukte visschers. Na het vinden jl. Maandag van het kinderlijkje in het water aan het Spui, heeft de politie van eene juflrottw aldaar woonachtig inlichting ont vangen, dat zij veertien dagen te voren eene jonge vrouw, wier uiterlijk en kleederdracht zooveel mogelijk is beschreven en toen blootshoofd was, iets in het water heeft zien werpen, waarna dat meisje zich in de richting van het Approcheslraatje zou verwijderd hebben. B U 1 T E N L AN DSC H E B E R 1CIITEN. BELGEE. Te Westkerke, nabij Chistelles, is een moord gepleegd. Zekere Karei Van Hove, oud 45 jaar, landbouwer, zoon van den burgemeester der ge meente, heeft zijne 47-jarige vrouw, van wie hij gescheiden leefde, ver moord en daarna zichzelven met een pistool doodgeschoten. De moeder der vrouw, eene lamme tachtigjarige, welke in eene kamer, naast die waar de misdaad plaats had. te bed lag, is getuige geweest van deze verschrikke lijke misdaad. Een Franschman, die te Bergen in Henegouwen woonde, waar hij zaketi deed en eene geachte positie innam, is door zijne //vrienden" op eene schandelijke wijze verraden. Een paar lui, met wie hij, naar het schijnt, eens ruzie had gehad, wisten hem mee te krijgen in een rijtuig. Voor hij 't vermoedde, was men over de Fransche grens en daar werd hij opgewacht door gendarmen. De man had zich nl. schuldig gemaakt aan desertie uit het Fransche leger. Het geheele plannetje was zorgvuldig opgemaakt. De deerlijk bedrogen man zond een brief naar Bergenwaarin hrj de personen aanwees, die hem verkocht hadden. Toen een hunner in den schouwburg kwam, ontstond er een groot tumult, en hjj zag zich genoodzaakt, zijn biezen te pakken. EIGEI/AN» LONDEN, 20 Maart. Het lagerhuis heeft het wetsontwerp op de faillissementen naar de Permanente commissie voor de handelsaangelegenheden verwezen. Het huis ts daarop tot 29 dezer uiteengegaan. Het hoogerhuis verdaagde zijne zittingen tot 3 April. De politie is in zake de ontploffing te Westminster nog niets wijzer. De schuldigen blijven zoek. ondanks den kapitalen prijs die er op hunne aanwijzing staal uitgeloofd, en die ook, met kwijtschelding van straf, te behalen is door medeplichtigen, mits niet rechtstreeks de bedrijvers van de daad. Prof. Abel meent, dat de hoeveelheid gebezigde dynamiet ongeveer 20 Eng. pond moet bedragen hebben. De Berl. corr. van de Daily News meldt uit Baden-Baden, dat het onderzoek der ingewanden van prins GortschakofT het volgende resultaat heeft opgeleverd: 1°. de lijder is niet bezweken aan zwakte door ouderdom veroorzaakt, ook niet aan een organisch gebrek; 2°. al de organen waren zeer gezond en de prins had nog eenige jaren kunnen leven; 3°. de moge lijkheid bestaat dat de prins van zekere gevaarlijke artsenij, welke hem ter versterking was toegediend, te groote hoeveelheden heelt ingenomen: 4°. op niemand rijst het vermoeden van vergiftiging. De raad van bestuur der fondsenhouders te Londen heeft uit Caracas bericht ontvangen van de afzending van 3336 in wissels op Londen, voor den dienst der geconsolideerde schuld. Volgens bericht uit Cairo zijn de hh. Colvin en Bouleron naar Europa vertrokken. Eerstgenoemde js met uitgebreide volmacht voorzien voor de regeling van de liquidatie der domeingoederen en hel aangaan eener nieuwe leening. De heer Malei heeft een verlof van korten duur ontvangen en zal terugkomen voor het vertrek van lord Duflerin. die tegen 10 Mei Egypte verlaat. Lord Duflerin zal op zijne reis Konstantinopel aandoen, om den Sultan met de voor Egypte ontworpen hervormingen bekend te maken. Naar men verneemt ts aan den ex-khedive Isrmaël-pacha de terugkeer naar Cairo vergund. Te Maritzburg hoort men, dat Cclewayo gevaar loopt gebrek te lijden, omdat de opperhoofden hem zijn vee niet teruggeven. De correspondent der Daily News zegt, dat de heer John Shepstone in het gedeelte van Zoe- loeland, dat niet is teruggegeven, rechts en links boeten heeft opgelegd, zeil een opperhoofd heeft mishandeld en andere laten mishandelen, omdat zij aan Cetcwayo willen getrouw blijven. FK ANkKIJK, PARIJS, 20 Maart. De gérant van de Citoyen en de Bataille is bij verstek lot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld, wegens aanzetting tot manifestatiën. De kamer van correclioneele appellen heeft eergisteren in de zaak Bon- toux-Feder, van de Union générale, uitspraak gedaan. Zij heeft het in eer ste instantie gewezen vonnis vernietigd wal betreft de twee eerste punten van beschuldiging. De overige geflatteerde balans, uitdeeling van fictieve dividenden, opjaging van den koers der fondsen (art. 419 C. P.) -- zijn ge handhaafd en de gevangenisstraf is verlaagd tot 2 jaren, met veroordeeling in boeten en kosten. Parnell is te Parijs aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan dr. Clémenceau en Rocheforl. ITALIË. Te Bologna werd Zaterdag een tweegevecht gehouden tusschen prins Onorato Caetani, hertog van Sermoneta, en den Afrika-reiziger kapitein Martini. De oorzaak van het duel wordt toegeschreven aan een beleedigen- den brief, door laatstgenoemde geschreven aan den prins, die voorzitter is van het aardrijkskundig genootschap van Italië. De, kapitein werd licht gewond. De gemeenteraad van Venetië heeft besloten ter herinnering aan Wag ner een gedenksteen le doen plaatsen in het paleis Vendramin. ZWITIERLAND. De Zwitsersche bondsraad heeft het decreet opaeheven, waarbjjj mgr. Mertnillod verbannen wordt verklaard; maar de regeering van Genève wei gert mgr. Mermillod als bisschop van Genève te erkennen. Te Genève is Zondag de Parijsche commune van '71 met eene socialis tische demonstratie herdacht. Men zeide. dal Louise Michel, die zich te Genève moet bevinden, zou optreden, en het lokaal was stampvol. Ver scheidene toespraken werden gehouden. Toen een der redenaars, die o. a. beweerde, dat in het rijke Engeland drie vierden der ingezetenen van hon ger stierven, door een ander krachtig werd tegengesproken, ontstond er een gevecht, vensters werden ingeslagen en men ging in de grootste verwarring uileen. DCITICHLAN». Ter aanvulling van haar bericht van gisteren zegt de Foss. Zeit., dat de rijkskanselier reeds omstreeks half Januari een bedrag van 30000 mark ten behoeve der tentoonstelling te Amsterdam had aangewezen. Sedert dat tijdstip is echter het aantal Duitsche inzenders lot op ongeveer 1100 geste gen, en men hoopt derhalve, dat de toelage naar evenredigheid daarvan moge worden verhoogd. De staatsraad Wangenheim is te Golha door iemand, die le vergeefs naar eene betrekking had gesolliciteerd, doodgeschoten. De moordenaar heeft vervolgens zichzelf gedood. Te Barmen is een lithograaf in hechtenis genomen, die op groote schaal valsche postzegels van een halven mark vervaardigd en met hulp van eenige medeplichtigen in omloop gebracht had. Zij hadden de gewoontebij allerlei fabrikanten en winkeliers in andere plaatsen kleine bestellingen te doen en de rekening door toezending van valsche postzegels te vereflenen. De zaak is aan het licht gekomen door eene firma te Kassei, die zich ver wonderde, uit Barmen bestelling te ontvangen van een artikel, dat le Bar men zelf meer dan elders vervaardigd wordt. Deze omstandigheid gaf den chef der firma aanleiding, de hem toegezonden postzegels van valschheid te verdenken. Maar deze waren zoo voortreffelijk nagemaakt, dat het post kantoor te Kassei ze voor echt verklaarde. Niettemin werd een nader on-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5