liEIPSCIfiE COURANT. 1883. M°. 69. DONDERDAG 22 MAART. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. lie Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. 1 ^ouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliön is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. »U deze Courant behoort een Byvoegsel. LEIDEN. 21 Maart Tot notaris te Leiden is benoemd de heer J. A. Van Hamel, thans te OlJemarkt, en tot notaris te Oldemarkt de heer P. J. Broekhofï, thans te Lfiden. Tot directeur van het postkantoor te Warmond is benoemd de heer II,Van de Pol, thans adsisteul Ie Vechel. - Heden werd alhier gehouden He gewone algemeene vergadering der KMinolen in de Lcidsche Broodfabriek. Uit het verslag van den commissaris- roorzitler bleek, dat het debiet over 1882 in totaal bedroeg 1 685027 kilosr. lebbende het debiet aan de depothouders ruim 2000 kilogr. meer bedragen. Ie gemiddelde broodprijzen over 1882 waren: gebuild brood 18 09 ets, gebuild brood 13.76 per kilogr. en roggebrood 14.76 per 1% kilogr. - De persoon van F. D. L., die ter zake van openbare dronkenschap 21 ligen in de gevangenis alhier heeft doorgebracht, is gisteren voor den tjjd 10 3 maanden overgebracht naar de kolonie Ommerschans. - Hedennamiddag Ie 2 uren had een schoorsteenbrand plaats ten huize ion V. op de Oude Rijndoor middel van kardoezen is deze spoedig jeblinclit. - De minister van financiën heeft bepaald: 1'. dat het zegelrecht van 5 nis is verschuldigd voor elke quilantie boven 10 ol van een geringer bedrag, doch strekkende in mindering eener grootere som of ter voldoening nil hel laatste gedeelte van zoodanige som wegens: a salaris van klerken, ml dien verstande, dat voor de toepassing van art. 7 let. e der wet van 3 Oclober 1843 (Staatsblad n°. 47), de jaarlijksche belooning van iederen klerk ils één e schuldvordering, zal worden beschouwd, b salaris en indemniteiten van deurwaarders der direcie belastingen, onverschillig of de qi itaotie op lis papier dan wel in een register wordt gesteld: 2». de qoitautiéa boven ƒ10 voor kosten van buitengewoon toezicht, waakloonen en dergelijke in like invoerrechten en accijnzen zijn onderworpen aan het zegelrecht van jlcent: 3'. De ontvangbewijzen wegens voorschollen aan ambtenaren voor betalingendoor hen voor rekening van het rijk te doen, zijn geen quitanlién we;eits geldschnld en dus vrij van zegel. Nog is door genoemden minister bepaald dal persdoeken en perszakken toor lijnkoekenaardewerk- en kaarsenfabrieken, en zakken voor zinkwit- fibrieken tot geleiding en ontvanging van het zinkwit, mits zij van gewone tikken voldoende te onderscheiden zijn en dus omtrent hunne uitsluitende bestemming voor fabrieks gebruik geen twijfel besta, evenals perszakken en persdoeken voor beetwortelsuikerfabrieken vry van rechten (en invoer kunnen worden toegelaten. - De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne Kling voor het recht van patent in het dienstjaar 1883/84 zal zijn de Idler B (vet). - Door den minister van oorlog is beslist, dat diensten aan rjjksinstel- isen ol militaire inrichtingen voor hen, die later in militairen dienst treden, voor toekenning van belooningen, als voor trouwe dienst enz., niet in aan merking komen. Aalsmeer zal waarschijnlijk op 1 April telephonisch met het lelegraaf- kantoor Haarlemmermeer verbonden zijn. - In een afzonderlijk bijvoegsel van de Staatscourant n°. 67 wordt mede- Sedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over December 1882. liet stoomschip Zeeland, van Rotterdam naar Java, vertrok 20 dezer 'M Marseille. - De heer Van Rees heeft de opdracht tot hel samenstellen van een ministerie nedergelegd. Naar men verneemt, is daarop de heer mr. J. G. Gleichman met de taak belast. (IV. F. C.) - De kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden heeft zich, mar aanleiding van een verzoek van de hh. A. F. Brodie en P. II. Hoos en Zoon te Amsterdam/Leiden, gewend lot de tweede kamer der staten-gene- raai, mei verzoek, dat, in het algemeen, aan de spoorwegbeambten, hoofd- nkflijk aan de stationschefs, in hel belang van de veiligheid van het publiek verkeer worde verboden eenig bedrijf uit te oefenen. -Volgens hel N. t. d. D. zou hel bericht, dat het centraal comité in rake de ramp van de Adder door eene voorwaarde of bepaling van een der sub-comité's gebonden zou zjjn in zijne vrijheid van handelen, waar hel de bestemming geldt, aan de in kas zijnde gelden te geven, onjuist zjjn. Alleen zou door een plaatselijk comité, dat een zeer aanzienlijk bedrag inzond, aan het centraal comité de wensch van eenige contribuanten zijn overge bracht. dat eene eventueel overblijvende som tot het stichten van een blij vend fonds voor de marine mocht worden bestemd. Ondanks deze tegenspraak houdt de W. R. C. haar bericht staande. De beperkende bepaling is werkelijk door de sub-commissie te Amsterdam ge maakt, zooals blijken zal uit het eerstdaags door het centraal comité uit te brengen verslag. Het stoomschip Burgemeester den Tex verliet hedenmorgen te 10 uur de Rietlanden, met bestemming naar Batavia. De Sumatra, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said den 20",D Maart en vertrok denzelfden dag. liet Indisch Genootschap zal Dinsdag 27 dezer te 'sHage eene alge meene vergadering houden tot voortzetting der bespreking van de;:stellingen van professor De Louter, betrekkelijk de opleiding der Oost-Indische amb tenaren. H. M. de koningin heeft de opdracht aangenomen van eene //huldigings ouverture" voor orkest, gecomponeerd door den heer N. A. Bouwman, kapelmeester van hel muziekcorps 3e reg. inf., in garnizoen te Bergen-op- Zoom. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam verzoektnamens de moeder, de opsporing en opzending van Hermina Hermsen, oud 18 jaren, geboren te Nijmegen, die op 3 Januari de ouderlijke woning heeft verlaten. Zp was gekleed als dienstbode en droeg een zwart wollen omspelddoekje. Als verder uiterlijk kenleeken dient, dat zjj uil het linkeroog niet goed zien kan. Uit het verslag der Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij blijkt, dat in het jaar 1882 in het geheel 72 schipbreukelingen door de boo ten der maatschappij zjjn gered, waardoor het totaal der geredden sedert bare oprichting (1824) lol 2900 klimt. Geen wonder dus dat de maat schappij zich nog steeds in de groote belangstelling van alle Nederlanders verheugt, waarvan zjj ook in het afgeloopen jaar verschillende bewjjzen ontving. Beroepen te Zevenhoven (cl. Leiden) d». C. D. L. Van Coeverden Adriani, pred. te Oude en Nieuwe Wetering. Weder zijn van de Pernische vloot twee sloependie met den zwaren storm van verleden week in zee waren, behouden Ie Grimsby binnen, liet zijn de Castor, stuurman Koster, en de Saturnus, stuurman Witlekoek. Thans wordt nog verwacht de Rhca, stuurman Noordzij, d'e rceds 20dagen uit is. De 17-jarige diamantslijpersleerling A. Th. Holland stond gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam terecht ter zake van moed willigen doodslag, gepleegd in den avond van 1 Januari in de Oudezijdsarmsleeg aldaar op den slachtersknecht J. M. Ileck. Er was in een danshuis twist ontstaan tusschen een zekeren Wiegman en beschuldigde over de omstandighedendat laalst- gemelde met een 15-jarig meisje had gedanst waarmede eerstgenoemde ver keering had. Wiegman had beschuldigde een klap gegevendie weder be antwoord moet zijn. De zaak zou nu builen uitgemaakt worden. Wiegman gaf hem ook daar een slag, toen zou hij, volgens diens verklaring, een mes hebben getrokken, waartegen Wiegman zich met een laars verdedigde. Heek ontving eene wond in de buik toen hij zich met de zaak bemoeide en be schuldigde wilde wegvoeren. Aan die wonde is hij den volgenden (dag in het binnengasthuis overleden. Volgens de verklaring der gehoorde deskun digen, was deze wonde op zichzelf doodeljjk. Beschuldigde ontkende het opzet en wist ook niet dat hij te midden van onderscheidene omstanders Heck met een mes zoh hebben verwond. Dat mes had bij toevallig van een ander in bewaring gekregen. Advocaat-generaal m'. A. E. J. Jolles nam aan dat er verzachtende om standigheden aanwezig waren, vrees voor zijne talrijke tegenstanders en zijn vroeger onbesproken gedrag en eischte derhalve eene celstraf van 2 jaren. Advocaat mr. Th. Heemskerk trad als verdediger op en concludeerde tot vrijspraak en subsidiair lot het opleggen van eene zoo ligt mogelijke straf. Uitspraak Dinsdag 27 Maart. Gisterenmorgen kwam te Amsterdam aaneen detachement van het korps genietroepen te Utrecht, ter sterkte van 2 onderofficieren, 4 korpo raals en 24 manschappen, onder bevel van den sergeant-majoor ondermaga zijnmeester J M. De Visscher, om onder de leiding van den l81™ luitenant-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1