r LEI DSCIBE COURANT. 1883. S°. 58. VRIJDAG 9 MAART. De Cm mul verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De ]>rijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar, plaatsruimte. STADS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 6. 2" alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Getnernle'-lad N". 4) Doen Ie weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3e en 4' klasse zal plaats hebben van den 26sl"> Fe bruari tot en niet den 1G^° Haart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in deBrandewjjnsteeg, op de llimienvestgracht aan het Plantsoen, in de Van- der-Werfslraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente l.eiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, n". 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboelersteeg. Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rjjn toldeUtrcchtschebrug. Tot de wjjk voor de openbare school der derde klasse, n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van deljjn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oosldwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n". 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboelersteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, VisehbrttgHoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Lhdes, 23 Februari 1883. E. KIST, Secretaris. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va» LEIDEN, Gelet op artikel 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustas 1861, Staatsblad n°. 72); Noodigen de lotelingen deier gemeente, die verlangen bij de ZEEMILITIE te die nen, uit zich daartoe aan te melden vóór den l8l*n April aanstaande, opeen der werk dagen, lussclien des voormiddags negen en des namiddags drie uren ter Secretarie deier gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat liet overbodig is voor liet vervolg, verioeken om inlijving bij de ZEEMILITIE tot bet Departement van Marine te richten en da' zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden ge houden; dat derhalve belanghebbenden^ van het verlangen om bij de ZEEMILITIE te Vrorden geplaatst, uilsluitend op de boven aangegeven wijze hehooren te doen blijken. Kn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de. Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Jlöï' /n ufii J uaUi BIN N E N L A N D S C H E BERICHTEN. Herli a li iig so ii der wijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 3 der Verordening van den 12'° Januari 1882. lol regeling 'an het llerhalingsonderwijs in de gemeente heiden Gemeenteblad n". 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de inschrijving van leerlin gen voor het Herhallngsonderwijs zal plaats hebben van den 12®° tot en nel den 17'» Maart a. s voor meisjes in hel schoollokaal in de Van der Werfsiraai, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven lol acht uren. Tot het llerhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten: 1'. de leerlingen van de scholen der 3e en 4' klasse, die verkregen hebben hel getuigschriftbedoeld bij art. 18 2 der verordening van 11 November 1880 Gemeenteblad n°. 4 van 1881); 2'- zij die, bij een af ie leggen examen, blijken geven a3n de daarvoor ge stelde vereischten te kunnen voldoen. burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Uipes, den 8 Maarl 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Maart. Wij kunnen niet nalaten l.eidens beminnaren van degelijk muziekaal E1:' Bfnot nog eens aan ie sporen een bezoek in de Slads-Gehoorzaal op morgen avond niet te verzuimen. Het 2de Symphonie-concert, onder directie van den heer C. G. Locher, aldaar te geven, maakt, naar onze meening, daarop ten volle aanspraak en zal den ondernemer aanmoedigen op den ingeslagen weg voorl te gaan en den muziekliefhebbers nog menig gcnotvollen avond bereid worden. Men schrjjft ons: De hennen zitten op de nesten om de paascheicrcn te legge». bij de suikerbakkers, welke eieren reeds bij sommigen bunner in de nationale kleuren: rood, wit en blauw, verkrijgbaar zijn gesteld, want «bel feest van Paschen is zeer nabij". Voor de verandering zijn er ook paarsche eieren gelegJ. Terwijl dit plaats beeft bedekt de sneeuw den va- derlandschen bodem. Zoo iets is in Maart, de grilligste aller maanden, vol strekt niet vreemd; sneeuwbuien mogen aan Maart eigenlijk niet ontbreken. Maar wel vreemd is bet dat daarbij de koude zoo is toegenomen. Het sneeuwklokje, dal, als de eerste lentebode, dichtcrlijkerwijze gesprokende andere bloemen (en leven opluidt, beeft bijna uitgebloeid, maar liet vroor lieden den geheelen dag uil de zon. De wind komt uit hel noordoosten, in welke streek lig maanden lang niet geweest is en Icch er nu geruimen tijd kan blijven, in spijl van de sclioone verwachtingen die in Januari reeds weiden gekoesterd met een onverauderlijken zuidenwind en eene vroeg tijdige ontwikkeling van planten. Toen, ook in Februari, was liet geen winter: nu is de winter nog ingevallen. Betrekkingen door de vogels, die zich naar de milde natuur regelen aangeknoopt, zullen nu wel worden afgebroken. De ooievaar, die te Alkmaar was aangekomen, zal wel weder den terug tocht aannemen. Hel reigerspoor, dal in bet llaagscbe bosclt hun nest ging bouwen, zal bel werk wel weder opgeven. Waarschijnlijk worden plannen lot het houden van een wedstrijd op schaatsen weder levend is. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de hee ren J. Dirks en P. H. Iloltzman ontslag hebben genomen als leden van de tweed kamer der staten-generaalen dat derhalve in bet hoefdkiesdislrict Amster dam de verkiezing van iwee leden dier kamer behoort plaats te hebben heelt goedgevonden ie bepalen, dal die verkiezing zal plaats hebben Dins dag 27 Maarl e. k.. en dat herstemming, is die noodig, zal geschiedct Dinsdag 10 April daaraanvolgende. Blijkens bericht van Z'. M5. minister-resident te Bucharest is den 29sl' Februari II. door den senaat aldaar eene wet aangenomenkrachtens welke de steden Galalz, Ibral'la en Uonslanlza (Kustendjé) zullen ophouden vrij havens Ie zijn. Van alle vreemde koopwaren en voortbrengselen na de opening der scheepvaart in deze plaatsen aangevoerd, zullen de rechten vol gens bet Rumeensch tarief verschuldigd zijn. Zij zullen evenwel ook in entrepot kunnen worden opgeslagen. Hel Rumeensclie ministerie van finan ciën zal de boeveelheid koopwaren doen opnemen, welke bij de afkondiging van deze wel in de magazijnen der groothandelaren aanwezig is, ten einde te belasten wal in verbruik zal worden gebracht. De heer R. P. Schippers, timmerman ie 'sGravenhage, beeft in «en adres aan de tweede kamer zjjue opmerkingen medegedeeld naar aanleiding van het adres van den beer A. Van Vlijmen omtrent den bouw van de kon. stallen te 's Gravetihage. De inhoud van eerstgenoemd adres is niet bekend. Bjj het onderzoek omtrent de zaak van de Adder heeft men veel hooren spreken van de moeielijkhcid om dat vaartuig (e lichten en behouden in eene haven te brengen. In verband daarmede is het, gelijk in een Lon- denschen brief aan de fiaarl. Ct. v.rmcld wordt, niet zonder gewicht te hooren, dat men in Australië, onder voorlichting van den ingenieur John Stansfield, een schip van 5588 regisier-tons, en waarvan het gewicht onder water ongeveer 3000 tons bedroeg, namelijk de stoomboot Austral, uit eene diepte van 50 voelen water heeft gelicht met hulp van kunstmatige water dichte verschansingen, boven de waterlijn uitstekende, en dat dit schip, dat voor 200,000 verzekerd was. thans weder in behouden haven ligt. Zooats men zich zal herinneren, was dit schip hij het innemen van kolen omgeslagen en gezonken. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Java, vertrok van Suez den 7d'D Maarl. De Prins Hendrik vertrok van Batavia naar Amslerdam den 7<,'° Maart. 0e Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Kaap Bocca den 7ira Maarl. De Zeeland, van Rotterdam naar Java, arriveerde lieden ie Southampton. -r Naar meu verneemt komen de magnetiseur de heer Gunters en zijne cchlgenoole bij het gerechtshof le 'sGravenhage in hoogcr (eroep van het vonnis der rechtbank van Middelburg van 6 Maart. Gelijk wjj vroeger berichtten, werd in de zaak der «alsehe bankbil jetten te gelijk met N. J Kouw ook zijne achttienjarige bijzit 11. M, T.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1