van natuurlijke boter door kunstboter tegen te gaan. De firma Prins en Zwanenburg had voor de vergadering eene collectie landbouw-productcii uit Amerika tentoongesteld. In een kamertje in een perceel op de Elandsgracht te Amsterdam woonde een 83-jarig vrouwtje, dat weinig uitging en als behoeftig te boek stond. Sedert Vrijdag jl. hadden de buren haar niet gezien en dit onge wone lange thuisblijven wekte achterdocht. Gisterenmorgen werd de deur: geopend en vond men hel oudje dood met de hand rustende op eene voor haar doen niet onaanzienlijke som gelds. Dezer dagen overleed te Ootmarsum eene vrouw, die in het bezit was van een hondje, dat ongeveer 17 jaar was. Dit trouwe diertje heeft 11a het overlijden van zijne meesteres, van wat hem ook voorgezet werd, niets willen gebruiken, zoodat het eenige dagen later den hongerdood is ge storven. lis. Dijk, wonende te llellendoom. was van het dorp gekomen om bij den notaris te Holten eenig geld in ontvangst te nemen. Omstreeks 7 uur het dorp verlatende ten einde zich naar zjjne woonplaats terug te begeven, werd hij in den zoogenaamden llolterberg door een persoon aangegrepen, onder de woorden: "leg af!" Er ontstond eene worsteling, waarbij Dijk overwinnaar werd. Na zijn aanvaller een flinken slag met zijn stok gegeven te hebben, nam hij ijlings de vlucht. Spoedig daaiop hoorde hij zijn aan valler fluiten, hetwelk van twee zijden herhaald werd, zoodat men hier aan een complot moet denken. De aanvaller had zijn gelaat zwart gemaakt. 's GRAVENHAGE 7 Maart. Door Z. M. is E. D. Star Lichtenvoortontslagen al»| burgemeester van (Hdehove. Door Z. M. is A. S. Kok te Breda, benoemd tol leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg. Door Z. M. is aan H. Van Steel machtiging verleend om, tegelijk met zjjn ambt van leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Gouda, dat van onderw ijzer in het teekeuen aan eene der opeubare lagere scholen te 'sGravenhage te bekleeden. Door Z. Jl. zijn benoemd: tot schoolopziener in het arrondissement Amsterdam (oostelijk), B. A. 11. Arntzenius en tot schoolopziener in het arrondissement Kampen, K. Th. Koch. Door Z. M. is het aan den burgemeester van Putten, C. A. S. Uie- bendaal, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier ge meente, goedgekeurd. Door Z. M. is B. J. Teubendirecteur van het postkantoor te War mond. als zoodanig benoemd te Scheemda. Door Z. M. is benoemd b(j het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2' kl., de arts D. P. Van Baten burg. geboren te Ophensdengemeente Resteren. Door Z M. is pensioen verleend aan C. E. Bursch, tweede stempelaar bij het kantoor van het buitengewoon zegel te Amsterdam; B. J. Tangelder, commies 3' kl. bij 's rijks belastingen; W. Van Haaien, deurwaarder der directe belastingen; M Hendriks, ook genaamd Bruining, ontvanger der di recte belastingen enz.; G. Van der School, ontvanger der directe belastin gen enz.; E. A. Van Opstail, weduwe van J. A. Van Wijngaarden, in leven ontvanger der invoerrechten enz.; A. A. C. Scholten. weduwe van H. Van der Colli, in leven ontvanger der directe belastingen enz. De minister van waterstaat enz. zal op 8 Maart aanst. en die van bin- ncnlandsche zaken zal op 10 Maart geen audiëntie verleenen. De aldeelingrn der tweede kamer hebben tot rapporteurs gekozen: voor het wetsvoorstel van den heer Schepel betrekkelijk het vestingstelsel de hei-ren Kool, Van der Schrieck (voorzitter). Van Wassenaer, Insingec en Serel; voor het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van het Merwede-kanaalde heeren Lieltinck, Van Kerkwijk. Bcrgsma, Insinger en Tak (voorzitter): »ooi hel wetsontwerp tot onteigening voor liet maken van eene nieuwe verbinding van den Holt. IJsel met de Gouwe, de heeren DijckmeesterDe Vos, Bergsma (voorzitter), Fabius en Bichon; voor het wetsontwerp van den heer Buma betrekkelijk de Zuiderzee, de heeren Schepel, Wichets (voorzitter), T. Mackay, Buys en Van der Sleyden. Z. M. de koning ontvangt morgen, des namiddags te 5 uren. de com missie uil de tweede kamer belast met de aanbieding der lijst van candida- ten voor de benoeming van een raadsheer in den hoogen raad. De minister van builenl. zaken, jh'. Hochussen, gaf gisterenavond ten huize eene soirée, waar verschillende diplomatieke en politieke autoriteiten verschenen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd onder meer ook behandeld het verzoek van den heer dr. Koppeschaar, om ontslag als directeur der hoogere burgerschool. Door vele leden werd betreurd, dat alle pogingen die waren aangewend om den man van zjjn besluit terug te doen komen, tot geen gunstig resultaat hadden geleid en werd hem mits dien met algemeene stemmen een eervol verleend. Gevolgd door de naaste betrekkingen werd hedenochtend het lijk van den raadsheer in het gerechtshof alhier en het lid van den raad dezer ge meente mr. C. Van Bell uit hel sterfhuis naar het Holl. spoorstation overge bracht. van waar het stoffelijk overschot te half elf uur naar Dordrecht werd vervoerd alwaar de teraardebestelling plaats had. De lijkbaar werd tot aan hel stationsgebouw hier ter stede begeleid door de boden van het gerechtshof en van de gemeente, Aan helbureel van den hoofdcommissaris van politie aan de Groen markt hield gisteren voormiddag omstreeks 12 ure een rjjloig met twee fraai opgetuigde paarden bespannen stil. Uit het rijtuig stapte en vervoegde zich bij den heer Schermbeek een door een advocaat vergezeld heer, die ge kleed was in wit cachemir gala-gewaad, rok en pantalon rijk met goud versierd, met gouden epauletten, statiedegen, steek met vederbos, twee groot kruislinten over elkander en verder de borst als bedekt met verschil lende commandeurskruizen en orde-sterren, meerendeels Spaansche. Men vernam, dat deze bezoeker was de graaf D., sedert eenigen tijd verblijf hou dende in de voornaamste hotels alhier en die vermoedelijk in de meening verkeerde, dal het vertonnen van zijn paspoort of verbljjfpas aan den amb tenaar der politie in groot enstuum behoorde te geschieden. Heden voormiddag kreeg in de Piet-Heinstraat een werkjongen van omstreeks 14 jaren twist met een knaap. De werkjongen haalde een mes voor den dagwaarmede hij den ander twee wonden in den buik toe bracht, die een hevig bloedverlies veroorzaakten. Hij is per rijtuig naar het gasthuis vervoerd. Men meldt nader uit Scheveningen: Gisteren ochtend vertrokken een 60 schuiten naar zee ter uiloefening der visscherij. De wind liet niet toe dat zij ver in zee staken, tengevolge waarvan de meesten heden morgen naar den wal kwamen. Eene bleef evenwel in de branding als het ware hangen, de mast brak door een hooge zee, tengevolge waarvan de zee kracht kreeg op het vaartuig, en het in het gezicht van honderden, die op het strand stonden, kantelde. De bemanning sloeg over boord en kwant jammerlijk in de branding om. Het vaartuig zelf dreef ten slotte aan land bezuiden den vuurtoren. Het is herkend als te zijn de schuit n°. Zonder vlijt geen zegen, schipper P. De Mos, reeder Jb. Tuyt. Enkele schippers rapporteeren eene schuit hij hun thuiszeilen ondersteboven ie hebben gezien, waarvan nog een man op den bodem zat, die met zijn pet om hulp wuifde; door den storm was er evenwel niets aan te doen. Eene stortzee sloeg den man van den bodem af en hij verdween in de diepte. Heden ochtend kwam aan de schuil Drie Gezusters Groen, schipper V. d. Zwan, in de brauding gekomen kreeg het vaartuig een golf water over, jj waardoor de matroos K. Pronk overboord sloeg en jammerlijk verdronk, L Door den storm was het onmogelijk iets tot redding bij te brengen. Volgens tamelijk zekere berichten moet de tweede schuit, die verongelukt is, de Woord- en Zuid holland zijnschipper C. Pronk, van den reeder Gp. Den Duik. De bemanning bestond uil 8 koppen. Benoorden den vuurtoren te Scheveningen is gestrand eene Egmonder bomschuit, gemerkt n3. 18, met verlies van zwaarden en verder rondhout. IHU TENLAN DSCH E BERICHTEN. Eir.El.AVD, LONDEN, 6- Maart. Er worden te Londen aanstalten gemaakt tot het houden van eene groote hygiënische tentoonstelling, betrekking hebbende op voedsel, klee ding. woonhuizen enz. Deze tentoonstelling gaat uit van de National Health Society. Zij moet op 2 Juni e. k. geopend worden. De Daily Telegraph meent te welen, dat de heer De Worms plan had gehad. Vrijdag II. de aandacht op de Donau conferentie te vestigen, bepaaldelijk ten einde te verhoeden, dal de bestaande tractaten verandert worden, die aan Rusland uitsluitend het beheer over de Kilia-monding der rivier waarborgen. Hij zou echter op dringend verzoek van den minister Granville van dit plan hebben afgezien. De Daily Telegraph vindt dezaii belangrijk, omdat er geruchten gaan, als zou de regeering er in toegesleml hebben, dat de na den Krim-oorlog gesloten overeenkomst niet langer geldi; zou zjjn. De vroegere vice-president der Zuidelijke confederatie, Alexander Sis phens, thans gouverneur van Georgia, is in den ouderdom van 71 jan overleden. FRAN H RIJ li. PARIJS, 6 Maart. In den senaat richtte de heer Waldeck-Rousseau tegen het ontwerf van den lieer Dufaure het verwijt, dat het uitliep op beperkingen voor dr burgerlijke vereenigingen en op voorrechten voor de congregaties. Men kit, zeide hij, eene wet maken, die vereenigingen en congregaties omvat; doei men kan ze niet omvatten in één en hetzelfde beginsel. De heer Sinn wilde het ontwerp betreflende de goederen in de doode hand gewijzigd tiet; doch hel recht van vereeniging moest uil naam der vrijheid voor allen p handhaafd worden. Het debat wordt Donderdag voortgezet. In de kamer van afgevaardigden, bij de voortzetting der discussieot« het voorstel tot grondwetsherziening, betoogde de heer Granet in eene uil voerige rede, dat eene onmiddellijke herziening dringend noodig was. ft heer Langlois wees op de noodzakelijkheid om, voordat het vraagstukw sprake kwamden senaat aan eene herziening te onderwerpen. De Clémenccau kwam op tegen het verwijt, dat de uiterste linkerzijde zich» een verbond met de monarchalen zou inlaten. Hij betoogde vervolgens, uil het opmaken der stemming brj de laatste algemeene verkiezingen gelik ken was dat zoowel gekozenen als kiezers vóór de grondwetsherzieniï waren. Hij geloofde, dat de senaat zich met het voorstel zon vereenigf indien de regeering aan den senaat de verzekering gaf, dat de kamer tl® besloten was bedoeld staatslichaam te behouden, liet verzet van den sena» tegen het algemeen stemrecht zou een revolutionairen toestand in het N roepen. De spreker dreigde de regecring met eene onlknonping builenl» parlement. Hij gispte den senaat en was van meening, dat uitstel* quaestie met weigering gelijk stond. Hij betoogde verder dat de kamf tegen den afloop van het wetgevend tijdvak, onmachtig zou zijn om eene herziening der grondwet over Ie gaan. Van concessie lot conces zou zij aan hel einde van haar mandaat komen, zonder aan den wen» tot invoering van het algemeen stemrecht voldaan te hebben. De kabiné quaestie was van ondergeschikten aard. De zitting werd daarop gesel® Bjj de hervatting der zitting zette de heer Ctémenceau zijne rede Hij bestreed de verdaging als een gevaarlijken maatregel, waardoor deft gerlijke vrede bedreigd werd. De heer Jules Ferry (de minister-preside was nu aan het woord. Hij was in zijne verklaringen zeer duidelijk en Ie leil ooe stal *0 ter «O» c= Pru Eru D ilaa is a moe geh< )0?; ui; I4i; 1451 148( 148! 172: 212: 2375 2597

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2