r LEIDSCHE v. 5?. COURANT. 1883. DONDERDAG 8 31A ART. BiNNENLANDSCFIE BERICHTEN. *r lie Cvuraut verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De ]irijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. rclli|iJ De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 Maart. Eene treurige plechtigheid had lieden plaats op de R. K. begraafplaats aan de Zijlpoort. Het s'otlelijk overschot van een van Leidens grootste induslriëeleii werd aan den schoot der aarde toevertrouwd, het was dat van den heer D. A. Schretlen, ridder der orde van den Nederl. Leettw. Reeds vroegtijdig had zich eene groote menigte op den doodenakker verzameld om aan dezen doode de laatste eer te bewijzen. Als zoodanig zagen wij alle werklieden van de fabriek des overledene, vertegenwoordigers van de kamer van koophandel en fabrieken, van de commissie tot zedelijke verbe tering voor gevangenen, van de Leidsche schouwburg vereenigtng enz, in welke commission de outslapene gedurende zijn leven als lid van dezelve steeds de meeste sympathie had betoond en aan welke hij de beste zorg had gewijd. Nadat de godsdienstige ceremoniën waren in acht genomen, werd de met een zestal prachtige kransen versierde kist in het graf neder- gelalen, waarna zich allen diep geroerd in plechtige stilte vrrwijderden. Volgens het Pagbl. v. 's Gr. zal het monument voor Pieler Adriaens- zoon Van der Werf geplaatst worden op het groote Ruïne-plein alhier, indien de gemeenteraad op het daartoe strekkend verzoek gunstig beschikt. De tegen woordige minister van binnenl zaken heeft daartegen geen bezwaar, bijal dien slechts voor het stichten van rijksgebouw en voldoende ruimte ovcrbljjve. Men meldt ons: De vreeselijke storm uit het noord-noordwesten, van gister, heeft ook menige schuit te Katwijk in groot gevaar van te vergaan gebracht. Iir den namiddag van Maandag was de vloot in zee gegaan ter vischvangstofschoon het weer toen reeds w einig heil voorspelde. Omstreeks negen ure in den morgen van gister kwamen reeds een 30 lal schuiten, door den hevigen wind voortgezweept, voor Katwijk terug. Zjj hadden nog niet eens zee bereikt, zooals men dat noemt, om de nelten te kunnen uil- spreiden. Waren zij een paar uren later aangezet, eene niet minder zware ramp, dan Scheveoingeu heelt getroffen zon ook, in hel gezicht der dorpe lingen, voor Katwijk hebben plaats gehad. De woedende zee stond huizen hoog en met de telkens opkomende buien school de wind uit met de kracht van eenen orkaan. Een man van eene der schuiten, getroffen door een ge weldigen golfslag, werd legen de spaken geslingerd en deerlijk aan het hoofd en de dij gekwetst, liet 10-tal schuiten, dat nog alwezig is, heeft zich te Ymuideu en elders in veilige haven kunnen begeven. Dal er geen vhch verwacht kan worden en het bedrijf, door hel ruwe weder, gepaard bm zoovele onheilen, vooreerst aan handen ligt, volgt van zelve. Bij het afdcelingsonderzoek over het wetsontwerp tot wijziging van art. 126 der wet op het honger onderwijs, werd het gevoelen uitgesproken dal de noodzakelijkheid tot herziening van de wet op liet liooger onderwijs niet gelegen is in de aanneming eener wijziging van art. 82 van hoofdstuk V der slaatsbegrooting voor 1883 door de heeren Richon van IJssel- tronile c. s.maar in de wijze waarop de wet is uitgevoerd. Ware aan een lioogieeraar bij zrjne benoeming meerdere vakken opgedragen dan tot mi toe blijkt te zijn geschied, dan zou men niet telkens tot vermeerdering van het aantal hoogleeraren kunnen worden genoodzaakt. Het is niet Ie ontkennen, dat er op dit oogenblik hoogleeraren zijndie volkomen ge schikt zouden zijn om thans nog onbezette zetels te vervullen, maar die tengevolge van art. 53, tweede alinea, der wet op het hooger onderwas daartoe niet genoodzaakt kunnen worden. De vraag werd gedaan ia welke vakken aan de rijks universiteiten hoogleeraren gemist worden. Be minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 3 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdsrip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag «ilmaakteii van j 4 299.154 56. Ce Staatscourant n°. 55 bevat bel verslag der commissie van 1 An- litsins 1882-1 Augustus 1883 belas! met het afnemen der praclische exa- wens voor apotheker. Door de geneeskundige staatscommissie is heden bevorderd tot arls de ^ecr J- Ben lm eest er; toegelaten tot hel Is" gedeelte de heeren J. Eh. II. H. Miekay en D Alctrino. cand. artsen. Het stoomschip Foorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 11 Maart van Padang. Teil vervolge op vroegere mededeelingen aangaande de aanstaande Ktrnstteziioonste-Hitig te Munehen wordt ter kennis van de Nederlandsche «wtstcnaars gebracht, dal blijkens bericht van den Iki-rtsphen gezant, de aanslaande kunsttentoonstelling te Munehen zal bestaan uit gezamenlijke tentoonstellingen der verschillende staten of groepen van staten, tenzjj de kunstenaars, die het voornemen hebben hunne werken in le zenden, ver langen dal die afzonderlijk, zonder deel van zoodanigen groep uit te ma ken, geplaatst worden. In verband met dit bericht worden de Nederland sche kunstenaars, die aan die tentoonstelling wenschen deel te nemen, uit- genoodigd vóór 1 April e. k. aan hel bestuur der vcreeniging «Arli et Ami- citiae" te Amsterdam of aan dat der vereeniging //Pulchri Studio" te 'sGra- venhage mede te deelen of zij hunne werken gezamenlijk met die hunner Nederlandsche kunstbroeders of afzonderlijk in die tentoonstelling verlan gen te plaatsen. Zoodra van bovenbedoelde vereenigingen dienaangaande bericht zal zijn ontvangen, zal daarvan aan den Duitschen gezant mededce- ling worden gedaan. Een ieder die goederen heeft geleverd aan Pieter De Groot, zich ook noemende J. W. G. Goedkoop of J. W. G. Goedkoop en C'. of wel De Groot en C*., aan het adres lleerenmarkt n°. 6, Slolerdijkslraat n". 1, Haarlemmerhouttuinen n\ 66. Ileerengracht n". 42, Egelanticrsgracht n". 94 of Nieuwe Zjjds Voorburgwal n\ 115 le Amsterdam, zonder betaling tc erlangen, of bestellingen van genoemden persoon heeft ontvangen, doch na ingewonnen informatie» geen goederen heeft afgezonden, wordt dringend verzocht daarvan ten spoedigste opgave te doen aan den officier van justitie te Amsterdam, zijnde genoemde Pieter de Groot aldaar gedetineerd terzake van valschheid in geschriften, het desbewust gebruik maken daarvan eft bedriegelijke oplichling. Ingevolge machtiging des konings, bij besluit van 4 dezer, n°. 13, wordt Zr. Ms. raderstoomschip 1* klasse Falk, liggende le Willemsoord, met 24 Maart a. s.. tijdelijk in dienst gesteld en het bevel daarover opge dragen aan Zr. Ms. adjudant in bnitengewonen diens!, den kapitein ter zee J. W. Binkes. Terwijl gislerenochlend, omstreeks 5 uur, 2 visschers van de zalm- visscherij onder IJselmonde in een bootje bezig waren de nelten in de Maas uit le werpen voor de vischvangst, sloeg het vaartuig om. Beide mannen geraakten le water. Ee'u is gered. De persoon W. Ouwers, oud 24 jaren, is niet kunnen gered worden; bij is jammerlijk verdronken. Hij was kort geleden gehuwd. Door den Noordwijkschen schipper Arend Smidt, varende op de bom schuit N. W. 20, is in drijvenden staat gezien een wrak met witte lijst vermoedelijk een visschersvaartuig. Het wrak werd aangetroffen op de hoogte van Zandvoort, ongeveer 4 mijlen buiten den wal. Uit Hellevoetslnis wordt gemeld, dat door de bemanning van een binnengekomen loodskotter één Urker schokker omgeslagen drijvende ge zien is, en men 3 schokkers heeft zien omslaan. In de kanaalhaven liggen 8 Urker schokkersen 1 is er voorbij de haven gegaan. Zij zijn teil getale van 20 geweest. Naar men uit Ouddorp meldt zijn gisteren gestrand: een Urker vis schersvaartuig, bemand met 2 man, die beiden gered zijn. en een schokker n°. 34, die door de eqttipage was verlaten (waarschijnlijk verdronken). Nog twee andere vaartuigen zijn gestrand, waarvan nog niets bekend is. Gisteren werd te Amsterdam de 44ste algemeene vergadering van de Hollandsclie Maatschappij van landbouw gehouden, waarhij 48 afdeelingen met 506 stemmen vertegenwoordigd waren. Bij de opening deelde de heer C. 4. Van der Oudermeulen mede. dat voor de te houden internationale landbouwtentoonstelling in 't jaar 1884 is ontvangen of toegezegd eene som van ƒ70000. terwijl de minister van waterstaat, handel en nijverheid bij de kamer een crediet had aangevraagd van ƒ100,000. Onder de ingekomen stukken was een brief van denzelfden minister, betreffende de longziekte in het spoelingdistrict, waarin Z. Exc. te kennen gaf, dat door de regeering dezelfde gedragslijn als lot heden zou worden gevolgd. Op voorstel van den heer Van der Breggen, werd bij acclamatie besloten eene commissie te be noemen, ten einde die zaak te onderzoeken en den minister nadere inlich tingen te verschaffen. Het voorstel van hel hoofdbestuur, om 5000 le verleenen voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1884, werd aangenomen. Eveneens een voorstel, om bij gelegenheid der koloniale ten toonstelling in 1883 een wedslrijd met graan-maaimachines met zelfbinders te doen houden in de nabijheid van Amsterdam en een dergelijken wed strijd met gras-maaimachines in Hollands Noorderkwartier. Op voorstel van de afdeeüng Beemsier werd een subsidie van ƒ500 verleend, om Hollandsch vee tc exposeeren op de internationale veetentoonstelling te Hamburg. Ver volgens werd van gedachten gewisseld over de middelen, om liet vervalsclien

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1