BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant B U1TE i\ L A N USCJiE BEU I CII i EA. van Maandag 5 Maart Ó883, 1¥°. 54, BELKIE. De minister van financiën heelt de staatsbegrooting voor 1884 inge diend. De gewone uitgaven worden daarin op 828,859.000 fr. de ontvang sten op 302.745,000 fr. geraamd, een tekort opleverende van 26,114,000 fr., ongeveer gelijk aan dat van het loopende jaar. De middelen om het te dekken zouden, zeide de minister, in den loop der tegenwoordige zitting, worden voorgesteld. Het beschikbaar geblevene van de amortisatiegelden wenschle hij tot een bedrag van omstreeks vier of vijf millioen tot dek king van het tekort der spoorwegen te besteden. Aan openbare werken worden de uitgaven uit buitengewone inkomsten op 56 millioen geraamd. E Hifi E I. A X LONDEN, 2 Maart. Het lagerhuis heeft O'Shaughnessy's voorstel ten gunste der school- plichtigheid in Ierland aangenomen. De regeering keurde het voorstel goed, maar wil eerst in de volgende zitting een wetsontwerp indienen. Ter viering van de zilveren bruiloft van het kroonprinselijk paar te Berlijn, werd Woensdagavond in hel hotel der Duitsche legatie een groot gastmaal gegeven, waaraan werd deelgenomen door graal Karolyi, de ge zanten van Rusland, Italië en Turkije, die van Rumenië en Servië, de ge volmachtigden ter Donau-conferentie, enz. De heer Taylor van Hollywell-park werd Zondagavond op weg naar buis door eene bende vermomde mannen aangevallen en zoo vreeselijk met stokken geslagen, dat zijn leven in gevaar is. Bij den eersten aanval riep Taylor luid om hulp, wat tengevolge had de troep op de vlucht sloeg. Maar zij keerde weldra terug, ziende dat Taylor toch geen hulp kreeg, en sloeg er toen des te duchtiger op los. Een vrij ernstig incident is te Alexandrië op het banket voorgevallen, dat de nieuwe prefect van politie Orphy-bey aan de Engelsche autoriteiten en aan verscheiden Egyptische ambtenaren aangeboden heeft. Op het des sert, na de gebruikelijke toasten op de koningin van Engeland, den Khe dive enz. stond de Egyptische kolonel Pakry-bey op en met vaste stem zeide hij het volgende: //Ik drink op de bevrijding van mijn land en op den dag, dat de vreemdelingen van zijn grondgebied verdwenen zullen zijn". Deze woorden, die rechtstreeks op de aanwezige Engelschen doelden, brach ten eene groote verwarring onder de gasten teweeg en de prefect van poli tie, ondanks zijne hoedanigheid van gastheer, beval den kolonel onmiddel lijk zijn huis te verlaten. Het gerucht van dit incident had zich zoo snel verspreid, dat Pakry-bey. toen hij het huis verliet, door eene talrijke menigte met bijvalsbetuigingen begroet werd en hij moeite had zich aan de hem gebrachte ovatiën te onttrekken. De te New-York verschijnende Irish World wil den strijd voor Ier land legen Engeland richten tegen het Engelsche kapitaal, en dat wel door middel van petroleum Vijf honderd moedige mannen en 500.000 dollars zjjn voldoende. Drie honderd moeten naar Londen, twee honderd naar andere groote steden van Engeland en Schotland gaan. Ieder huurt eene kamer en brengt er eenige gallons petroleum. Op een gegeven sein in een nacht, als er een harde wind waait, zullen er dan 300 branden te gelijk te Londen uitbarsten. Vijf stoomschepen brachten Maandag aan de ladingsplaats Castle Gar den, te New-York, 1344 landverhuizers aan. Tol dusver is het getal der halve verre beneden dat van denzelfden tijd in het vorig jaar. De vraag naar arbeiders is dan ook slap; op het oogenblik zijn nog 500 personen in Castle Garden, die op werk wachten. Te New-York aangekomen schepen berichten uitgestrekte ijsvelden en flarden ter hoogte van Newfoundland met vele ijsbergen, een van 200 voet, te zijn tegengekomen, fltAIkKIJ H. PARIJS, 2 Maart. De regeering heeft omtrent Byrne nog geene beslissing genomen. Zij verwacht de mededeeliugen en papieren, die zij van de Engelsche regeering ontboden heeft. De «Ganche républicaine" van den senaat heeft als candidaat voor het levenslange senatorschap, in plaats van wijlen generaal Chanzy, voorgesteld den heer Lalanne, lid van het instituut en oud-directeur van de »Ecole des ponts-el-chausées". Lalanne bekwam 39 stemmen tegen 19 die op Jourde, hoofdredacteur van den Siècle, waren uitgebracht. De Temps heeft een telegram uit Londen, waarin wordt medege deeld, dat de Donau-conferentie haar arbeid heeft geëindigd. Er blijft niets over te doen dan de onderteekening der protocollen en de onderteekening der conventie, waarvan de redactie aan een comité is toevertrouwd. De conlerentie heeft gisteren besloten de bevoegdheden der Europeesche Donau- commissie met 15 jaren te verlengen. Te Parijs zou Maandag eene luchtreis worden gedaan door een paar genie-officieren. Reeds waren de instrumenten en eene hoeveelheid levens middelen in het schuitje; men was bezig het gas te laten instroomen. Eens klaps raakte de ballon los en steeg in de lucht. Daar het nevelachtig weer was, verloor men hem dadelijk uit het oog. Hij heeft trouwens geen groote reis gemaakt. Na een paar uur werd hij gevonden bij een dorpje in bel departement Seine-et-Oise. De instrumenten werden terugbezorgde; de eet waren zal de eerlijke vinder wel voor zich hebben gevonden. SPANJE. De kamer van afgevaardigden heeft met 125 tegen 25 stemmen de voorstellen verworpen, waarin eene parlementaire enquête werd geeischt om trent de anarchistische beweging in Andalusie. ITALIË, Eene zwavelgroeve bij Kaltanisetta is door eene mijn, die men er liet springen, in brand geraakt. Drie naburige zwavelgroeven moesten tenge- 'olge daarvan gesloten worden en 3000 arbeiders zijn zonder werk. Men tracht hun nu van staats- en gemeentewege werk te verschaffen. DU I T 8 C 91 L A X ki. in de Witte zaal van het kon. slot te Berlijn heeft Woensdagavond j jiet gecostumeerde feest plaats gehad, dat voor de zilveren bruiloft van den kroonprins en de kroonprinses was voorbereid. Er waren drie optochten: een in otid-Duilsch, een in oud-Engelsch costuum en-een optocht der Ber- lijnsche kunstenaars. De pracht, der costumes en de smaakvolle regeling van hel geheel worden zeer geroemd. De keizer met zijne vorstelijke gasten uit Duitschland en het buitenland omringden den kroonprins en de kroon prinses op de voorste rij der toeschouwers. Prinses Wilhelm, de hoofdper sooninden eersten optocht, overhandigde hare schoonmoeder, de kroonprin ses, aan hel einde van het feest eene prachtige zilvereu bouquet. Prins Bismarck heeft, hoewel zijn gezondheidstoestand nog altijd te wenschen overlaat, het bezoek ontvangen van den kroonprins van Oosten rijk, den prins van Wales, den hertog van Genua en eenige andere der voornaamste gasten van het keizerlijk hof. Julius Stern, de stichter van de beroemde //Sternsche muziekvereeni- ging" te Berlijn, alsmede van het conservatorium voor muziek aldaar, is Dinsdag in den ouderdom van 63 jaren overleden. Hij stond aan het hoofd van zijne vereeniging tot in 1874, toen hij de leiding daarvan aan Stock- hausen overdroeg. Nabij Pittsburg zrjn werklieden op eene diepte van 1170 voet onder den grond gestooten op een natuurlijken gasader, door welken een met be langrijke warmteontwikkeling brandend gas in rjjke hoeveelheid naar de oppervlakte wordt geperst. De in de nabijheid gevestigde glasfabrieken zijn reeds begonnen, de natuurlijke brandstof voor hare industrie te gebruiken. Aan de Köln. Zeitung ontleent men het volgende verhaal: De vermel ding van den naam NaundorQ. den zqogenaamden Lodewijk XVII, heeft de aandacht weer gevestigd op deze pretendentenfamilie. Er is een lijd geweest I dat het optreden van valsche dauphins bijna een mode was geworden. Men lelde er in een kort tijdsverloop wel zes, waaronder de invalide Victor Persatdie plechtig afstand deed van zijne rechten ten gunste van Napoleon III. Naundorfi zelf, hij moge ter goeder trouw gehandeld nebben of niet, is zelf meer dan eenmaal bedrogen geworden door lui, die uit het preten dentschap munt wilden slaan. Op zekeren avond van het jaar 1834 ol 1835 werd bij den zoogenaamden "hertog van Normandie" een 80-jarig grijsaard aangediend. Bij Nauudorfl toegelaten, bleef hij op den drempel staan, en zag den pretendent, met ontroering aan. Toen strekte hij zijne armen uit eh riep: //Ja, ik erken u, gij zijt het werkelijk!" De hertog en zijne vrien den werden bang bij deze zonderlinge wijze van doen. doch de oude man zei: //hoe gij kent uw vader niet meer?" Allen verstomden, en nu vertelde de bezoeker in één adem door, dat hij niemand anders was dan de onge lukkige Lodewijk XVI zelf, die niet onthoofd maar op het laatste oogenblik gered was. In zijne plaats had men een ter dood veroordeelde, die den koning sprekend geleek, op de kar gezet en naar de guillotine gereden. Om die reden had ook Sanlerre het beruchte tromgeroffel bij het schavot bevolen, opdat men niet herkennen zon, dat er een man sprak, die niet dezelfde slem als Lodewijk had. Hij zelf was als gendarme gekleed, ont vlucht en naar Duitschland gegaan, waar hij als slotenmaker leefde. Zijne redders, een complot der heftigste revolutiemannen, hadden hem gedwongen, een eed te doen, dat hij in 40 jaren hen door geen enkel woord verraden zou Dien eed had hij gehouden! Hij gevoelde behoefte, zijn zoon nog eens te zien voor zijn dood, en was daarom naar Parijs gekomen. Lode wijk XVII liet Lodewijk XVI door zijne bedienden spoedig de deur wijzen! Men meent in Stockholm met zekerheid te weten, dat Nordenskiölds verzoek, om zich voor zijn tocht naar Groenland van deposlstoomboot Sophia te mogen bedienen, zal toegestaan worden. De commissaris van de Zweedsche stoomboot Express heeft een telegram ontvangen, waarbij hem wordt bericht, dat al de passagiers benevens de post op Dagö aan land zijn gezet. TIIRHIJ E. Uit Varna wordt aan the Daily News gemeld, dat Frankrijk zich blijft verzetten tegen de handhaving van Rustem pacha als gouverneur van den Libanon. De Fransche gezant te Kousiantinopel zou zelfs de Porte met het afbreken van alle diplomatieke betrekkingen gedreigd hebben in geval Rustem op zijn post bleef. Ook de toéstand in Albanië zou dagelijks ernstiger worden. De Turksche troepen concentreeren zich te Scutari; de Albanen verzamelen zich van hun kant in de nabuurschap van Taki en trachten de bezetting van dit punt door de Montenegrijnen te beletten. Een correspondent der Independence Beige meldt uit Konstantinopel Armenië is tegenwoordig geheel op den achtergrond geraakt; niemand spreekt meer van de hervormingen, waarmee de diplomatie nog kort ge leden dit land wilde begiftigen. Maar de Armeniërs zelf hebben dit niet vergeten, zij zien reikhalzend uit naar verbeteringen. Armenie behoort thans aan drie mogendheden Turkije, Rusland en Perzië. Het zou wen- schelijk zijn, indien hiervan een zelfstandige staat werd gemaakt, onder be scherming van Rusland b. v. In Russische regeeringskringen is men van dit denkbeeld niet afkeerig Thans heeft het land veel te lijden van zjjn woeste buren, de Kardenen de Porte is niet bij machte, hel voldoende te be schermen. Bovendien zijn de Turksche ambtenaren en soldaten haast nog erger vijanden. Het land verkeert in zeer verwaarloosden slaat, ofschoon het rijk is aan hulpbronnen van allerlei aard. De Turksche autoriteiten hebben, onder het voorwendsel van oproerige bewegingen te bedwingen, met ware woede een aantal arreslatiën gedaan van geestelijken en aanzien lijken, die thans in de gevangenissen op eene beslissing der processen wachten. Bij hei congres van Berlijn werden een aantal hervormingen be loofd en het wordt lijd hieraan ie denken, als men niet dezellde tooneelen wil beleven, die het Balkan-schiereiland in de laatste jaren opleverde. PER TELEGRAAF. PARIJS, 2 Maart. De //Union Démocratique" der kamer heeft besloten de //prise en consideration" van het ontwerp tot grondwetsherziening te verwerpen als te ongelegener tijd ingediend, ofschoon zij het beginsel er van goedkeurt. INGESCtlNDEN. IETS OVER MUZIKALE CKITIEK. Het leveren eener muzikale critiek wordt dikwijls door verslaggevers en recensenten al zeer uiteenloopend opgeval, en wel voornamelijk in de klei nere steden waar partijzucht meer gevoeld wordt dan in de grooteren. Een muziekrecensent moet of liever moest zich geheel op een onzijdig standpunt plaatsen en slechts den indruk weergeven dien compositie en uit voering op hem hebben gemaakt, onverschillig of het gehoorde door eene bevriende of tegenpartij is tol stand gebracht. Gaat de recensent hierbuiten dan houdt zijn verslag op critiek te zijn en verandert dan ook geheel van karakter. Het behoeft geen vertoog dat eene dergelijke recensie alle waarde

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5