LfiID8€fflË COURANT. 1883.3 MAANDAG 5 MAART. S°. 54. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2.- afsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 3 Maart Heden leed onze slad een gevoelig verlies door het overlijden van den heer D A. Sclirellen. Sedert jaren lid van de kamer van koophandel en (abri-keu zag hijdoor ongesteldheid, bij de laatst gehondenc verkiezing zich genoodzaakt zijn ontslag als zoodanig te nemen. Als imlustrëel ver wierf de overledene zich een groote naam, redenen ook dal hij door Z. M. den koning begiftigd werd met het ridderkruis der orde van den Neder landsehen Leeuw. Naar wij vernemen hebben eenige Leidsche ingezetenen eene lijst door deze gemeente doen eircolcerenwaarbij elk lid van de Maatschappij ter bevordering der Toonki-nst, die het door deze maatschappij op Donderdag 22 Februari gegeven concert kosteloos heeft bijgewoond, verzocht wordt de toen voor niet-lcden gesleldeu entréeprijs thans nog te betalen, terwijl de opbrengst hiervan aan het Barends-fonds zal uitgekeerd worden. lieden morgen'is aan de Oude Vest. hij hel scheppen van een emmer water, eene vrouw te water gevallen, die onmiddellijk door een in de huurt wonend persoon is gered. Een schipper, die het eerste poogde haar te helpen, geraakte eveneens te water, doch werd spoedig door zijn kameraad op het drooge gebracht. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 74 volwassen personen en 12 tot 14 kinderen. Gedurende de algeloopeu maand Februari zijn per Hijnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 10734 personen, met eene opbrengst van ƒ2123.01, zijnde ƒ8.922 per dag en per kM., tegen eene opbrengst van ƒ2096 305 in Februari 1882. Blijkens achterstaande annonce zal aanst. Vrijdag 9 Maart liet tweede symphonic concert plaats hebben onder direclie van den lieer C. G. Locher. De goede indruk teweeggebracht op de eerste van die concerten noopt ons den beminnaren van muziek aan te sporen de gelegenheid om iels goeds en degelijks te hooren, niet te laten voorbijgaan. Het programma belooft reeds veel genot en wij gelooven dat de namen van de welwillende mede werkers aan dit concert bij den heer Locher te zeer bekend zullen zijn om te twijfelen aan den gorden afloop van dezen avond. Men meldt ons: Het droge, zonnige weder is zeer voordeelig voor het bouwlandzoo dat dan ook overal druk gearbeid wordt. De boer bemest de weide en de warmoezier spit den akker ooi; hier en daar is de bloemkool gepoot. Het winterkoren staat overal uitmuntend te veld. De nachtvorsten, die thans mei eene heldere lucht niet zeldzaam zijn, doen nog geen kwaad. Als April maar warmte brengt, volgt de groei en is het spoedig lente. In de bloemkweekerijen bloeit thans de crocus. In de beide laatste weken was de aanvoer van visch tamelijk ruim. Kalm weer en guustigen wind veroorloofden dat de in zee gestoken schui len konden visschen. Ofschoon de visch steeds duur blijft, nooit meer goed koop zal worden, bij iedere spoorwegiijndie aangelegd is. tengevolge waarvan het vervoer vergemakkelijkt wordt, in prijs zal stijgen, was dan ioch dezer dagen de behoeftige stand ook eens in de gelegenheid zeevisch Ir kunnen koopen, voor dien stand eene bijna onbekende lekkernij, als hij doorgaans zich geen fijner versnapering kan aanschaffen dan een harden bokking. De minister van marine brengt ter kennis van belanshebbendendat in de maand Mei aanslaande bij de direclie der marine Ie llellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machi nist-leerling der 2' klasse wenschen Ic worden aangenomen. 11 ct getal der els zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich lot vijftien bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dal hunne zonen of pupillen lol voorschreven examen worden toegelaten, dienen, vóór of uiterlijk op den laatsten April aanstaande, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departement 'an mariuc, wairin zal moéten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Zie verder de Staats courant van 3 Maart. Dc minister van financiën maakt bekenddal hij hem ontvangen is <en coupon, groot ƒ12354. door een onbekende, onder het postmerk Am sterdam, van 28 Februari II., lot voldoening van te weinig betaald snccessie- icclit ingezonden. De Staatscourant n'. 52 bevat liet verslag der commissie, in 1882 belast met het afnemen van examen van hen, die aklen van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in Nederlandsche laai- en letter kundegeschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen en schoonschrijven. De Indische mail per sloomschip Prins Alexander van de -Stoomvaart maatschappij Nederland" wordt 5 dezer alhier verwacht. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde ie Marseille 3 Maart. Naar aanleiding van het bericht dat de heer 's Jacob per mail van 8 Januari zijn ontslag had ingediend, meldt men aan de V. tl. C. dat ervan die aanvraag om ontslag in Den Haag niets bekend is. De gouverneur- generaal is achtereenvolgens geseind het votum der tweede kamer, het door den minister van koloniën gevraagd ontslag, het kon. besluit waarbij het ontslag is verleend, maar, althans lot vóór enkele dagen, had de telegraaf van Batavia nog niet geantwoord. Naar wij vernemen, zal de internationale conferentie voor de bescher ming van den 'industriëelen eigendom Maandag.te Parijs andermaal bijeen komen. De meeslc Ettropeesche rijken, en ook de Vereenigde Stalen van Noord Amerika en Brazilië, zullen aan de conferentie deelnemen. De Neder landsche regeering zal worden vertegenwoordigd door mr. Verniers "Van der Loeff, lid van den raad van stale. (IV. II. C.) Naar wij vernemen is de kapitein der genie P. G. Van Schermbeek, aan Den Helder, door de Japansche regeering aangezocht om daar te lande kuslvcrsterkingen aan te leggen, ter beveiliging van de havens te Yokohama. Wij vermelden dit als een hoogst aangenaam blijk, dat de kunde en erva ring van dien bekwamen genie-officier ook zelfs ver builen het vaderland worden erkend en gewaardeerd. (U. en VI). C.) Den l"eo September van dit jaar wordt te Boston eene internationale tentoonstelling geopend op bet gebied van nijverheid cn kunst, de eersle van dien aard, welke sedert de groote tentoonstelling van Philadelphia in de Vereenigde Sla'en gehouden wordt. De Amerikaansclte consul Ie Amster dam. de lieer Eckstein, is bereid de noodige inlichtingen te verschaffen aan hen, die voornemens zrjn aan de tentoonstelling le Boston deel le nemen. Te Amsterdam zal weldra een derde kinderspeeltuin geopend worden, en wel Ier plaatse van de voormalige werf IJhoek aan het einde der Groote Wittenburgerstraat. Aan de algemeene armen van Amsterdam is door wijlen mei. C. II. Koenen 5 obligatiën a ƒ1000 Su, pCl. Thesaurie Amsterdam, vrij van sue- cessierechlen vermaakt. Te Purmerende circuleert een adres aan den minister van oorlog, dat door velen wordt geteekend. om Z. Exc. te verzoeken, dat de met buskruit geladen schepen, die telkens door hel Noordhollandsche Kanaal gaan en dan eenigen lijd in dc Purmerender sluis moeien liggen, voortaan de reis naar den Helder over de Zuiderzee mogen nemen, ten einde aldus het gevaar te voorkomen, dat de aan het Kanaal gelegen plaatsen telkenmale dreigt. Naar men verneemt is de toevloed van verpleegden in de rijksgcstichlen weder zóó groot, dat het gesticht te Ommerschans geen transporten meer kan opnemen, en in het 3de gesticht te Veenhuizen ook bijna geene plaats meer over is. Uit Vollenhove schrijft men aan het V. v. d. D. van 1 Maart: Gis teren werd door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen eenige visschers, bezig met de uitoefening der moordvisscherij in de nabijheid dezer plaats. Heden kan men, zoover het oog reikt, van hier niet anders zien dan botters, die er zich mede bezighouden. Ilel is of zij toonen willen dat zjj er niet om geven. Vreemd mag men het noemen, dat zulks niet krach tiger wordt tegengegaan. Is het verbod onuitvoerbaarmen heffe het op of men beteugele beter de overtredingen. De kamer van koophandel te Groningen heeft besloten zich tot de tweede kamer le wenden met een adres, waarbij wordt verzocht, het inge komen ontwerp van wet betreffende het muntwezen spoedig tot wet te verheffen zoo noodig afgescheiden van het daaraan toegevoegde ontwerp tot uitgifte van muntbiljetten. De galanterie-koopman V. II.. te Iletisden, wiens wagen en goederen in de vorige week aan den overweg Eindhoven-Woensel door een binnen komenden trein gedeeltelijk vernield werden, ontving gisleren van de direclie der Staatsspoorwegen 700 als schadevergoeding. Zekere Pattenier, verwer le Breda, heeft in zijne snipperuren een jacht-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1