In den laten avond van 1 October jl. bad er ten huize van J. J. v. d. B.arbeider te Noordwijkerhouteen voorval plaats, dat aanleiding gaf tot zijne terechtstelling ter zake van poging tot moord, in de gisteren gehouden crimineele terechtzitting van het gerechtshof alhier. Besch., die zich meermalen aan sterken drank te buitm ging en zijne vrouw alsdan minder liefelijk behandelde, kreeg in bedoelden avond een bezoek van zjjn zwager K. B.die, mede cenigzins opgewonden, v. d. B. kwam onderhouden over zijn gedrag jegens zijne zuster. Van woorden ging het onderhoud weldra lot daden over en er had eene worsteling tusschen beide mannen plaats, waarbij B. het onderspit moest delven, die daarop door zijn zwager buiten de deur werd geworpen met de bedreiging: /'als je er weêr inkomt, schiet ik je dood". Terstond daarop, op het oogenblik dat B zich weder had opgericht, werd uit de woning van'besch. een schot gelost en viel B. in de borst getroflen lievig bloedende neder. Bij een buur man van besch. ingebracht, werd de getrodene al spoedig door den genees heer v. E. onderzocht en volgens diens verklaring was er wel geen doode- Ijjke, maar toch levensgevaarlijke verwonding toegebracht; eerst na acht en dertig dagen was de verwonde eeuigzins hersteld Zijne verklaring gisteren buitin cede afgelegd, waaruit kon worden afge leid dat het schot met opzet was toegebrachtwerd door den besch. tegen gesproken. llij deed het voorkomen alsof hij, om zich tegenover zijn zwa ger te verdedigen met het geweer, dat toevallig in een hoek achter de deur stond, een slag had willen toebrengen en het schot toen bij ongeluk was afgegaan. He opgave van besch. werd nader door diens vrouw bevestigd, die tevens mededeelde, dal er voor haar broeder dien avond volstrekt geen aanleiding bestond om haar man over zijn gedrag jegens haar te komen berispen. Niettegenstaande die verklaring en de opgave van besch. stond het volgens den advocaat generaal mr. Bijleveld vast. dat bet zeer ernstige feit, den besch. en laste gelegd, zonder eenigen twijlel door hem met opzet was gepleegd. Z. i. bestond er voor besch. geen aanleiding om het geweer als verdedigingsmiddel te gebruiken. Uit volle overtuiging moest hij ook beves tigend beantwoorden de vraag ol er opzet bestond om te dooden en daartoe wees Z. E G. A op de voorafgegane bedreiging, zoomede op liet lossen van het schot op zeer korten afstand. Gok met het oog op de houding van besch. na het feit, kon niet aan eene noodlottige gebeurtenis worden ge dacht. daar liet iu dat geval op zijn weg had gelegen zijn zwager hulp te verleenen, doch in plaats daarvan sloot hij zijne deur en bleef binnen. M cht het hof van meening zijn. dat er geen opzet om te dooden bestaan heeft, z. i. waren er toch kwetsuren toegebracht, waardoor een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt. De voorafgegane twist als verzachtende omstandigheid aannemende, requireerde Z. E. G. A. dc veroordeeling van besch. tol 5 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mv Landsberg, gaf als zijne overtuiging te kennen, dat besch. zich niet ha*t schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde. Het kwam hem voor. dat de opgave van besch. als de meest juiste moest wor den aangemerkt eu het zeer goed aan een noodlottig toeval kan wordlen toegeschreven, dal hel geweer was afgegaan. Hij achtte ten slotte volstrekt niet bewezendat bij besch. opzet om Ie dooden had bestaan en conclu deerde mitsdien tot zijne vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aansl. Donderdag. Ook werden nog voor dat hof behandeld twee zaken van valschheid in ouderhandsche geschriften. In de eerste was als beschuldigde betrokken zekere B. S.timmerman te Rotterdam, wien na zijn ontslag nil de cellulaire gevangenis aldaar, door den dircc'eur der gevangenis, levens lid der plaatselijke commissie lot zede lijke verbetering van ontslagen gevangenen, een bon was uitgereiktwaarop hem in een aangewezen logement tijdelijk kost en inwoning kon worden verstrekt, in afwachting dal hij weder zelf in zijn onderhoud kon voorzien. In plaats den bon te gebruiken, gelukte hel den besch. het briefje te vcr- koopen, hetgeen eveneens het geval was met twee andere briefjes, die hjj echter zelf vervaardigd en met den naam van den directeur der gevangenis, den heerS., onderteekend had. liet daarop ontvangen geld, ƒ450, werd door besch. verlecid en later bij de inwisseling werd de valschheid ontdekt. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischle eene vrroordeeling tot 14 maanden celstraf en vier boeten van ƒ50 De verdedger, m'. Boijer, verzocht voor zijn cliënt eene zachte straf, omdat hij in hem meer een werktuig dan wel een hoofdpersoon in de valschhedeii zag. Voor de commissie was uit deze zaak di' voordeel te trekken dat zij thans wist welk misbruik van hare goede bedoelingen werd gemaakt. De tweede zaak was van gelijksoortigen aard als de vorige. Den besch. in deze, J. >1. K., eveneens timmerman, maar ook koopman te Botterdam, werd ten laste gelegd het vervaardigen van twee bons voor kost en logies van wege bovengenoemde vereeuiging en het gebruik maken van drie dezer briefjes. Gok hjj wist twee van die valsche briefjes te verkoopen voor /225. maar ontkende zoowel de vervaardiging als de wetenschap der valsch heid. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte de veroordeeling van besch. lot 16 maanden celstraf en 3 boelen van ƒ50. Mr. Boijer. die ook voor dezen besch optrad, trachtte aan te toonen dat liet des bewust gebruik maken niet bewezen was en vroeg de vrijspraak van zijn cliënt. In beide zaken zal het hof aansl. Dniid<rdag uitspraak doen. Het hof deed in deze zitting uitspraak in den jl. Vrijdag behandelde roggediefstal en veroordeelde: II. YV. lot 1 jaar, J. v. E. tot 6 maanden en J. v. S. tol 18 maanden celstraf. Het votum van den gemeenteraad, in zake het Badhuis, heeft den heer Mock tot het besluit gebracht zijn ontslag als lid van den raad te nemen, welke betrekking hij 18 jaren vervulde. Tevens maakt hij den kiezers ken baar dat hjj vast voornemens is geene hei benoeming te zullen aannemen. De heer 11. C. Carpenticr, hoofdcommies corrector bij de Nederlandsche Staatscourant, van wiens gouden ambtsfees! op gisteren dezer dagen werd melding gemaakt, weid gisterenmorgen bij zijne komst in zijn bureel ia het gebouw der landsdrukkerij aangenaam verrast door veelvuldige bewijzen van belangstelling hem van wege zijne chefs en hen met wie hij dagelijks in ambtelijke aanraking komt bereid. Tegen den middag werd de beer Carpentier door eene commissie uit liet zetters-, drukkers- en bindersperso- neel van de landsdrukkerij op de meest vriendschappelijke wijze gecompli- teerd. Gok van andere geachlie zjjden vloeiden den feestvierenden ambte naar betuigingen van deelneming in den gedenkwaardigen dag toe. Ir. eene gisteren alhier gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging voor Handel en Nijverheid werd medegedeeld dal aan de vereeniging onder steuning was verzocht op een adres aan de tweede kamer, houdende be zwaren tegen het handeldrijven, voornamelijk in steenkolen, door de chefs van spoorwegstations. Het bestuur vond geen termen om der vergadering aan te raden de opmerkingen der adressanten aangaande deze zaak tegen het parlementaire enquele-rapporl omtrent de spoorweg-exploitatie, te onder steunen. De uitslag van de gedachtenwisseling in deze zaak was, dat met meerderheid van stemmen de vereeniging haren steun aan dit adres van protectionistische strekking onthield. -- De heer O. baron Van Wassenaer van Catwjjck gaf gisterenavond eene luisterrpe soirée, waarop vele hooggeplaatste personen verschenen Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 86 jaar de oud-strjjder Dirk Steenbergen ridder van de Russische orde van St. Anna 5de klasse. Gp den 12de0 December 1813 in dienst getreden, maakte de overledene den veldtocht mede in Holland in 1814, in België en Frankrijk in 1815 en den tiendaagschen in België. Gisteren tegen middernacht bracht een ontzettend ongeluk groote ontsteltenis onder het personeel, werkzaam bij de stokerjjen van de stede- Ijjke gasfabriek alhier. Een der stokers viel in een ketel met kokende salmoniak en werd levenloos uit de verhitte massa opgehaald. De werkman Iaat eene vrouw met vier kinderen achter. B U1 T EN LA N DSC H R B K R I C II TE N. BELGIE. In de kamer 'van afgevaardigden is bij de verdere beraadslaging over de begrooting van eeredienst een amendement tot vermindering der bezol diging van de bisschoppen verworpen met 69 stemmen tegën 63. Daaren tegen heeft de kamer het voorstel aangenomen om de kanunniken door middel van uitsterving af te schallen en de vicariaten terug te brengen tol het bjj de wet van 1866 bepaalde getalzullende aan de regeering de vrijheid gelalen worden om in ieder bjjzonder geval dienaangaande it beslissen. De aan zijne wonden overleden Fransche anarchist Metayer is op bel kerkhof van Evere, bjj Brussel, eergisteren ter aarde besteld, in tegenwoor digheid van ongeveer 150 personen. Zekere Govaerts hield eene toespraak. EN G El. A NI D. LONDEN, 1 Maart. Ashley heeft in het lagerhuis! gezegd, dat er geen olTiciëele beves tiging ontvangen is van de geruchten omtrent vijandelijkheden in het land der Pondo's. De Donau-conferentie is heden namiddag bijeengekomen. Alle gemach tigden waren tegenwoordig. Musurus-Paclia heelt vóór de vergadering eene bijeenkomst met lord Granville gehad. Naar men verzekert, zal de Donau- conferentie Maandag a. s. beraadslagen over de tijdelijke commissie voor dei Donau. Men zou voorstellen in de gemengde commissie prins Gluka toe It laten als vertegenwoordiger van Rumenie. Keuters office verneemt, datdr conlerentie goed opschiet met hare werkzaamheden. Heden zijn verscheidene quaestiën in behandeling gekomen. Oostenrijk heeft eenige concessien ge daan in de zaken, waarbij het hoofdzakelijk betrokken is Er blijven nu nog enkele quaestien van ondergeschikt belang over de kilia monding It beslissen over. Men gelooft dat deze in de aanst. zitting van Maandag ge regeld zullen worden. Te Londen is dezer dagen eene tentoonstelling van karrepaarden ge opend. die zeer goed geslaagd is. De Engelsche bladen constateeren mei nationalen trots, dat de Engelsche paarden van deze soort nog steeds If uitnemendheid gezocht zijn. Te Grimsby is de Victoria Music Hall geheel afgebrand. De schade be draagt 4000 a 5000 liet gemeentebestuur heeft geweigerd de vergunning voor tooneelvoorstellingen aldaar te hernieuwen. Luidens een telegram aan de Daily News uit Parijs, is Fiank Byrne aldaar op verzoek van de Britsche regeering door de Fransche polilit aangehouden, om aan Engeland te worden uitgeleverd. Voor den prefect loochende hij met verontwaardiging ooit met Carey in eenige politieke In trekking te hebben gestaan. Gf er termen bestaan tol zijne uillevering, staat aan de beslissing van den minister Waldeck-Rousseau De Franscbc radicalen zijn over Byrne's aanhouding zeer verbolgen. Zij beschuldigen d( regeering van onwaardige inschikkelijkheid tegenover Engeland's eischen. Het geval van Byrne te Parijs komt overeen met dat van Sheridan te New- York. Ook omtrent dezen staat het te bezien ol er termen bestaan tul zijne uillevering. De New York Times en de New York Tribune meelift van niet, aangezien de dingen die men den man ten laste legt van louter politieken aard waren. De Amerikaansche Ieren declen natuurlijk deze ziens wijze met groote luidruchtigheid. De Joyces, die de moordenaars van hunne naamgeuooien te Maan- trasna door hun getuigenis aan de galg brachten, werden verleden Zondag door een troep kerels zwaar mishandeld. Vijf konstabels, die hun tol g'1 leide dienden, waren vooraf door de aanranders ontwapend; en met de si bels van deze dienaren der wet had de wraakoefening plaats. In een huis te Dublin brak Dinsdagnamiddag een brandje uit. Terw(jl de politie het vuur bluschte vond zij onder den trap eene hoeveelheid revol vers patronen, een zakboek met een aantal Amerikaansche wissels en v«' scheiden brieven van en aan samenzweerders gericht. Uit New-York wordt aan de Daily News gemeld, dat de uitlevering van Sherb'an onder het beslaande tractaat natuurlijk nog mociclijkhedenw1 «pi mis «ve voo woi ord< ver; woi zal lust buil 0101 1 (diet wei gen geil kei; also tan link veri bet uitg - de dat woc van zich regf een offic uit d'Ai niet en gen; daai sena te i die lege; slag ver |dict dien 120 vrjjs des in t stek verd de Alge den heid lebt Frai uiidi gistt Calo in 1 zicli fami hebt out dadi over deze pers Si Rijn zeer geve leer king dit L anae woc nooi boet L' ren

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2