Een dertigtal leden van den Parijschen gemeenteraad bevinden zich te Amsterdam, om een onderzoek in te stellen naar de toepassing van het Liernurstelsel. De wethouder Bergsma heeft gisteren in de raadzaal voor de hecren eene voordracht gehoudeutot toelichting van de wijze waarop het stelsel daar ter stede is toegepast en werkt. Den 5<" dezer en volgende dagen wordt in hel hotel Drouot te Parijs de verzameling kunstvoorwerpen en curiositeiten in veiling gebracht, toebe hoord hebbende aan wijlen den heer Josephus Jilta te Amsterdam De catalogus, welke 1282 nummers telt, is te Amsterdam bjj den antiquaar Boas Berg, Kalverslraaiverkrijgbaar. De verzameling is den 3"1'" dezer par ticulier, den 4"1" voor het publiek te bezichtigen. Een jongeling van 28 jaar, wonende te Hoiisholredijk, deed zich, bij gelegenheid dat zijn broeder bij de loting voor de nationale militie een goed nommer getrokken had, zoo te goed, dat hij, toen hij in den donker huis waarts keerde, in eene sloot viel en verdronk. Tc Breda worden plannen gemaakt voor een tweedaagsch muziekfeest, in de maand Mei ol Juni a. s. te houden door de Nederlandsche toonkun st enaars-verecuiging. 's GKAVEN11AGE, 1 Maart. Door Z. M. is aan jhr. mr. L. A. S. J. De Milly van Heiden Reinestein, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Assen, en is benoemd lot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in hel arrondissement Assen, ter standplaats Assen, m'. R. P. Cleveringa Az.advocaat en procureur te Groningen, en plaatsvervangend griffier bij het kantongerecht aldaar. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Tiel, mr. G. S. P. Schel tenia, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Arnhem, voor de kantons Nijmegen, YVageningen en Eist, ter standplaats Njjmegen; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in hel arrondissement Arnhem, voor de kantons Njjmegen, YVageningen en Eist, ter standplaats Nijmegen, mr. J. M. Smits Jr.advocaat te 's Gravenhage, werkzaam op het parket van den procureur-generaal hij den hoogen raad. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arn hem, ter standplaats de gemeente Nijmegen, T. F. A. Hekking, caudidaat- notaris aldaar, en jh'. E. F. M. Van Rijckevorsel van Kessel, candidaat- notaris en burgemeester te Stratum. Door Z. M. is. benoemd tot president der arrond-rechtbank te Alkmaar, mr. J. G. Vogel, thans kantonrechter in het eerste kanton te Rotterdam. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Neder!. Indië R. De Launoy, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. M'. militairen dienst, met toekenning van pensioen. In de zi.tmg van de tweede kamer van heden deelde de minister Van Lynden mede, dat liet ministerie collectief zijn ontslag aan Z. M. den koning heeft aangevraagd. Voorts verklaarde de minister, dat de regeering bereid is eenige spoedeischende ontwerpen van administratieve!! aard af te doen. De zitting der kamer is verdaagd lot Maandag te 2 uur. De arrond.-rechtbank alhier deed heden uitspraak op de aanklachten tegen den gewezen stationchef te Voorburg H. en den brugwachter J. bij de spoorwegbrug aldaar, Ier zake van het spoorwegongeluk op 16 Jan. jl. Wat betreft de schuld van den chef overwoog de rechtbank o. a., dat de beklaagde verplicht was zich te vergewissen dat alle veiligheidsmaatregelen genomen waren. Mitsdien werd beklaagde schuldig verklaard aan het zon der opzet doen ontslaan van gevaar voor een trein dal bij had kunnen en moeten voorzien. De zware mist in den bewuslen morgen, alsmede den lichten aard der verwondingen aan verschillende personen toegebracht, als verzachtende omstandigheden aannemende, veroordeelde de lechtbank den gewezen chef tot ééne maand cellulaire gevangenisstraf. Met betrekking lot het feit den brugwachter ten laste gelegd, oordeelde de rechtbank, dat het gevaar niet ontslaan is door de daad van den brugwachter, maar door onoplettendheid van den chef en sprak op dieD grond den beklaagde vrij. Z. M. de koning zal aanstaanden Maandag den stand der werkzaam heden in oogenschouw nemen aan liet lustoord «Oranje-Nassau" te Gruns- foort. De kon. trein van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij zal op dien dag des morgens te 6uur van hier vertrekken en stilhouden te Ede, vanwaar Z. M. per rijtuig over YVageningen de reis naar het buitenverblijf vervolgen zal. In de 's Gravenhaagsche Ambachlsvereeniging trad gisterenavond voor een zeer talrijk publiek als spreker op het lid der tweede kamer. dr. Schaep- man Als //zijne vrienden" sprak bij zjjn werklieden gehoor toe, vrienden door den band des arbeids. Over het werk, over den arbeid zou hij spreken, niet omdat zijn gehoor dat woord niet zou kennen maar om de waarde van dei: arbeid aan te looncn eu den werklieden eenige weldadige gezonde denkbeelden mede te geven als dit verpooziugsuur was verstreken. In een voudige taal trachtte spreker o. a. te betoogen, dal de arbeid geen last is, hij moge der menschheid zijn opgelegd als straf voor de zonde, hij is eene weldaad geworden, wier heilzame invloed onmiskenbaar is. YY'at ware de menscli zonder arbeid Een schepsel voor wien het leven waardeloos zou zjjn. Geen troosieloozcr, eentoniger, vervelender leven dan dat, niet ge staafd door de zorg. liet gcheele natuurrijk geeft ons 't voorbeeld. De na tuur arbeidt iu 'l groote, in 'I kleine niet minder en niet minder belangrijk. Zou dan de mensch, het edelsle, best bewerktuigde schepsel den arbeid moge beschouwen als een last, lerwijl zijn geest, zijn lichaam, zijne spieren en zennwen in staat zjjn alles le omvatten, alles te bewerken en te verwer ken? Sterker voorbeeld kon spreker wel niet geven dan lusschen den ge boren rentenier, wiens eenig streven is te leren op betgeen zjjn vader hem vermaakte en den werkman, die door eigen kracht en werkzaamheid zich een bestaan heeft verzekerd en voor zijn huisgezin zorgt. Gene, een ellen dig beslaan voortsleepend zonder verleden, zonder herinnering, zonder toe komst. Deze, fier en kloek, vrjj en vroed bet hoold opbellend, dankbaar voor 't genot dat zijn arbeid hem schonk. Treflend schoon schelste spieker daarbij levens hoe in de bitterste smart, de arbeid de troostrijke engel is, die de moedeloozen den moed hergeeft en kracht schenkt om voort te leven. Maar niet alleen verhoogt de arbeid het genot, maar tevens wekt hij op de edelsle gaven in den mensch, zijne schoonste hoedanigheden. Zóó kweekt arbeid karakters, zóó werd het Nederlandsche volk van nature een wer kend volk een volk met een karakier, zich zelf bewust, frank en vrij, de vrijheid beminnend door den arbeid verwonnen. En wal bovenal de prijs van den arbeid is, hij heft op tot den Schepper van 't heelal. Een arbeid- loos leven zou als de akker zijn waardoor de kouter nimmer ging; onge schikt om vruchten te dragen, slechts rijp voor onkruid. De gifplanten van 't maatschappelijk leven: nijd, afgunst, haat, zij woekeren welig waar de arbeid met hart en geest, ziel en lichaam loutert. Te streven naar ontwik keling, trachten le winnen wat tc veroveren valt, dat is de roeping van den mensch. Doch de eenige juiste, ware weg is die door Schepper en natuur, door voorgeslacht na voorgeslacht ons aangewezen, en die elkeen, van den hoogste lot den laagste moet bewandelen, wil het leven prijs voor hem hebben, de weg des arbeids. BUITËNLAN DSC» K BERICHTEN. voornemens zjjn eenige p( BELfilE. Men verzekert, dat de koning en de koningin weken te San Remo le gaan doorbrengen. De graaf en de gravin van Vlaanderen zjjn naar Berlijn vertrokken om de zilveren huwelijksfeesten van den keizerlijken prins bij te wonen. Zij zjjn door den kroonprins en gevolg aan het station ontvangen. Daar de keizer den graai van Vlaanderen benoemd had tot chef van het 2' res. Ilanoversche dragonders was de kommandant van het corps en andere offi cieren van Luneburg le Berlijn gekomen, om zijn nieuwen chef militaire eer te bewijzen. De Etoile Beige meldt dat, als in de zaak van Ganshoren betrokken, Maandagavond zekere Siambochi, een 26-jarig Italiaan, van beroep fabrikant van optische instrumenten, in hechtenis genomen is. Het blad zegt dat hij wegens het aannemen van een valsclien naam en liet overleggen van een vatsch paspoort terecht zal slaan, maar zwjjgt over het verband tussclien deze aanklacht en de dynamiet-ontploffing le Ganshoren. EXGEhAY LONDEN, 28 Februari. De onderhandelingen tusschen de gemachtigden voor de Donau-con- fereniie worden voortgezet over de waarborgen, welke Rusland gevraagd worden voor de vaart op de Sulina. Het verschil betreft meer den vorm dan den inhoud. Als men hei eens is over de onderdeelen van Ruslands voorstel, dan zullen waarschijnlijk nog twee zittingen noodig zijn: 1». om te bepalen hoelang de verdaging der Europecsclie commissie duren zal; 2'. om het ontwerp van Uarrère aan te nemen. Kolonel Harman, conservatief, is in het graafschap Dublin tol lid van het lagerhuis gekozen met 2514 stemmen. De candidaat der nationalisten verkreeg er 1428. James Chuma, de getrouwe dienaar van Livingstone en aanvoerder der karavanen bjj de expeditiën van Thomson en Physson YVjjmbrandts, is le Zanzibar overleden. Te Alexandrië is een tweede verzoekschrift in omloop, waarbij de bescherming der mogendheden wordt ingeroepen, in geval liet Engelsche leger Egypte verlaten mocht. Te Potsville, Noord-Amerikawoedl een mijnbrand nu al 50 achter eenvolgende jaren. Hjj begon in 1835 en alle pogingen om de vlammen le blusschen faalden. De in het gebergte opgehoopte brandstof geelt het vuur rykelijk voedsel, misschien nog voor tientallen jaren. Le Courrier des Etats-Unis meldl, dal de nihilist Ilarimann, de Duit- sche socialist Most en drie leden der internationale, van New-York overge komen. den 8'n Februari eene langdurige samenkomst te Philadelphia gehad hebben. Des namiddags le 4 uren ontving Most een telegram in cijferschrift uit Londen en deelde den inhoud slechts aan zijne vier medestanders mede: maar een kwarlier later begaven ilartmann en de twee afgevaardigden uit New-York zich met groote haast naar het station om den trein naar Balti more te nemen De andere New-Yorker vertrok naar Chicago. FKYSURUK. PARIJS, 28 Februari. De radicalen der linkerzjjde besloten bijna eenparig te stemmen voor de //prise eu considération" van het voorstel lol grondwetsherziening, dat Maandag aan de orde komt. De «Union republicaine" is ook bijna een stemmig voor de «prise en considération" van dat voorstel-maar nam geen besluit dienaangaande. Zij zal met de regeering confereeren, om le vragen welke houding deze hij de beraadslaging zal aannemen. Van andere zijde wordt verzekerd dat hel ministerie besloten heeft deze quaeslie uil le stellen tot de overige wetgevende arbeid is algedaan. De Temps spreekt bet bericht der Morning Post tegen, dat Challemel aan Tissot instructies heeft gezonden, tegengesteld aan die van Duclerc. De heer Gladstone is te Parijs aangekomen en heeft bezoeken afgelegd bjj den president der republiek en den minister van buitenl. zaken en ver trok daarna naar Londen. De inschrijvingen voor het oprichten van een gcdenkleeken voor Ber lioz bedragen, enkel voor Parijs, meer dan 6000 fr. Ook in het buitenland worden comité's voor het ontvangen van inschrijvingen opgericht. Volgens den Gaulois zal prins Jéröme weldra Frankrijk voor goed verlaten en zich met der woon le Brussel vestigen. |j| c Bil Wj tei eut tclit Kr schi De (dei ti oni ut. (Bk' eerii code ord ine in eeril erna ira i n itnb ch bi esch aar edoo tent rger- ei li olgii (id, g ii licht aaro eker ie»e liable jeuni 'rose MA icr w ei{ Irafle islei lodal isw LOi legd ahre KOI lunet

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2