Burg. en w'elh. hebben voorgesteld, op zijn gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan dr. VV. F. Koppeschaar, als directeur van de hoogere burgerschool voor jongens alhier. De directeur zal, na zijne aftreding zijne plaats onder de leeraren bij die inrichting hernemen, na voorafgaande regeling zijner wedde als zoodanig. I)c hooge raad behandelde gisteren de cassatie-voorziening van A. V., door bet gerechtshof te Arnhem veroordeeld tol 15 jaren tuchthuisstraf, wegens geweldpleging jegens den veldwachter C. K. te Sleenderen, tijdens deze was in de uitoefening zijner bediening en waardoor diens dood onmid dellijk is veroorzaakt. Ter toelichting van deze voorziening werden door mr. W. Van Rossem Bz. twee cassatiemiddelen ontwikkeld, die tot vernie tiging van hel arrest en verwijzing der zaak zouden leiden, liet openbaar ministerie zal den l2J'n Maart conclusie nemen. De arrond. rechtbank te 's Uage heeft gisteren een loopknechtvroeger in dienst van den apotheker' M.. in de Balistraal alhier, met eene cellulaire gevangenzetting voor den tjjd van 183 dagen, vier geldboeten van ƒ12 50 en ééne van/25 gestraft, ter zake van verschillende oplichtingen ten nadeele zijns meesters, waaronder eene die op rekening komt van 's mans verslaafd heid aan den sterken drank In het vorige jaar had de veroordeelde her haalde malen op den naam van zijn patroon tot een bedrag van p. m. ƒ30 aan jenever in eene distilleerderij gehaald, onder valschelijk voorgeven, dat h«t geleverde op de rekening moest worden gezel. Langs dezen weg ver schafte hij zich geruimrn lijd een vrijen borrel. Bij de ontvangst der nieuw jaarsrekening met den post van 30 aan jenever werd hel misbruik van vertrouwen en van sterken drank ontdekt. De knecht had tusschenbeiden zulk een jeneverdorst, dat hij uit de apotheek eene hoeveelheid spiritus nam en in zjjn keelgat deed verdwijnen, tengevolge waarvan hij eens in bewus- teloozen toestand werd gevonden. H. M. de koningin heeft gisterenavond wederom aan een aantal parti- liere dames en heeren audiëntie verleend. De afdeeling 's Gravenhagc der Hullandsche Maatschappij van Landbouw hield gisteren eene vergadering onder het voorzitterschap van den heer mr. Van Oudheusden. Onder de mededeelingen bevond zich eene missive van het hoofdbestuur, waarin het verlangen werd uitgedrukt, dat de afdeelingen haar gevoelen zouden kenbaar maken over het denkbeeld van den heer Van der Breggen, tot het oprichten van eene algemccne hrandverzekeringmaat- schappij. ten behoeve van den landbouw. Daar het denkbeeld om eene alge- meene landbouwvereeniging tot stand te brengen, vooreerst nog niet voor verwezenlijking vatbaar was. zoo meende de heer Van der Breggen, dat men trachten moest zoodanige brandverzekeringmaatschappij op te richten, het geen hij als een eersten stap beschouwde tot het verkrijgen der zoo ge- wenschte zamenwerking tusschen de verschillende landbouwvereenigingen. Na bestrijdin? van dit voorstel werd hetzelve gewijzigd en besloten eene som van 150 tot «lat einde te bestemmen. Ook werd besloten eene bjj- drage van 150 te verleenen voor de groote landbouwtentoonstelling, die men voornemens i« in 1884 te houden. Daarop werd door het bestuur een voorstel gedaan om dit jaar geen harddraverij te houden zooals die gewoon lijk plaats vindt, maar een wedstrijd in het schoon loopen van mooie paar den, bespannen voor tweewielige rijtuigen en daartoe gelijk gewoonlijk eene som van 450 voor prijzen te bestemmen. De vergadering nam daarmede genoegen en verleende een crediet van ƒ500 lot uitvoering van dit plan. Door den kolonel plaatselrjken commandant der residentie is eene gar nizoensorder uitgevaardigd, waarbij het gedrag van de mindere militairen bjj gelegenheid van 's konings laatsten geboortedag op de openbare straat, alsmede de vechterijen en ba'dadigheden door lien in een aantal herbergen en danshuizen bedreven, op ernstige wijze worden berispt. Tevens geeft de kolonel het voornemen te kennen om in het vervolg bij feestelijke gelegen heden bel aantal en de sterkte der patrouilles aanzienlijk te vermeerderen ten einde eene herhaling der nu plaats gehad hebbende looneelen te voor komen. Zaterdagavond bevond zich eene dienstbode in den winkel van den vleeschhottwer v. d. L. in de Koningstraat, alwaar zij aan het stoeien ge raakte met een slagersknecht. Daarbij viel zij bij ongeluk met haren rech terarm in het mes van den bediende, tengevolge waarvan haar aan dat lichaamsdeel eene vrij belangrijke wonde werd toegebracht. Naar het gast huis ovrrgebracht, verklaarden meid en ooggetuigen dat de verwonding zón der moedwilligheid is toegebracht. Van de Scheveningsche schuiten Avontuur en f 'rouw Johanna Maria is nog geen enkele geruststellende tijding te Scheveningen aangekomen; men vreest dus het erg>te l)« or de bemanning van eene Scheveningsche schuit is in de richting van Egmond diie uur buiten den wal de mast eener schuit gezien met het onderste eind naar boven gekeerd. HUITENLAN DSCliE HER I CII TE-N. ENVKI.A It I». LONDEN. 26 Februari. De Britsche regeering heeft bij het Amerikaansche gouvernement aan vraag gedaan om uitlevering van Sheridan. (Jit Jellerson City, in Missouri, wordt gemeld, dat de geïnterneerden in de gevmgenis abla.tr oproer maakten en het gebouw in brand staken. Het gelukte intusscben aan geen der boeven te ontsnappen. Alleen werd eene schade aangericht van 300,000 doll. In de bosschen van Michigan ontstond tusschen een gezelschap hout hakkers dezer dagen twist. Men werd handgemeen en aan een der twis tenden werd het hoofd afgehouwen. De dader werd gelyncht en een nieuw gevecht ontstond, waarbij zeven man sneuvelden en verscheidene gekwetst werden. De stad Ahuacatlan, in Mexico, is dezer dagen door een veertigtal roo- vers aangevallen, die de rechters en hoofden der gemeente gevankelijk heb ben medegevoerd. Alleen tegen een belangrijk losgeld, zullen de roovers hunne gevangenen in vrijheid laten. FHASKBUK. PARIJS, 27 Februari. Het ontwerp-Humbert betreffende de rechterlijke eedsformule (liet facul tatief stellen van den godsdienstigen eed) is in den senaat met 156 tegen 115 stemmen aangenomen. De rechterzijde in den senaat heeft besloten eene interpellatie in te dienen aangaande den invloed, dien het decreet tegen de pretendenten kan hebben op het leger. De indiening zal vermoedelijk Donderdag plaats hebben. In overeenstemming met het gouvernement is het voorstel lot herzie ning der constitutie aan de orde gesteld tegen aanstaanden Maandag. De minister Waldeck-Rousseau verklaarde aan de commissie voor de gemeentewet, dat de regeering zou aannemen het amendement van den heer Roche, om in te trekken de wet, welke de gemeenteraden verplicht bij te dragen in de kosten van den eeredienst, voor zoover deze door de kerk fabrieken niet gedekt worden. Naar men bericht zal generaal Fevrier, kommandanl van het 15' corps te Marseille, tot kommandant van het corps van Chèlons in de plaats van den overleden generaal De Chanzy benoemd worden. Generaal graaf De Martimprey, gouverneur van het hotel der Invali den, is eergisteren overleden, in den ouderdom van bijna 75 jaar. Aan de veldtochten in de KrimAlgerië en Italië had hjj deelgenomen. Na den dood van maarschalk Pélissier was hij gouverneur ad interim van Algeriê. Sedert 27 April 1870 stond hel hötel der Invaliden onder zjjn beheer. Hjj was lid der commissie van enquête ter zake van de capitulatiën van Metz en Straatsburg. De jaardag van 24 Februari 1848, toen de revolutie het koningschap verving, is te Parijs door talrijke banketten gevierd. De heer De Lesseps vertrekt binnenkort naar Algerië met hel oog op de Binnenzee, die in de Sahara aangelegd zou worden. De heer De Brazza zal den 7d" Maart Frankrijk verlaten, om ziel met zijne manschappen naar de Congo te begeven. Vóór eenige dagen kregen twee jongens van elf en dertien jaar Ie Parijs twist en spraken af op eene bepaalde plaats te gaan duelleeren. Hei gekozen wapen waren steenen. Op het bepaalde uur verschenen de kam- pioenen eu het duurde niet lang, of de jongste, door een steen aan hel hoofd getroffen, stortte met een gil ter aarde. Naar een hospitaal overge-j bracht, is het kind den volgenden ochtend overleden. De politie te Lyon is op het spoor van eene nieuwe bende anarchisten in de omstreken aldaar. Verscheiden gedrukte stukken en brieven door dt post in beslag genomen, hebben de politie op het spoor der samenzweerders gebracht. Uit Milaan meldt men, dal de kashouder van de Venetiaansche bank spoorloos verdwenen is. een tekort van 300,000 lires in de kas achterlatende De directeur en onderdirecteur zijn ontslagen. RUSLAND. Uit het zuiden van Rusland komen treurige berichten omtrent den daar heerschenden hongersnood, die zich meer en meer uitbreidt. Vooral op hd platteland is het erg gesteld. De noodlijdende bevolking stroomt naar steden, in de hoop daar werk en brood te vinden. Te Odessa is het aan noodlijdenden door den toevloed van boerenarbeiders ontzaglijk vermeerder!, en in dezelfde mate is de onveiligheid in de stad toegenomen, die toch reedt groot was, want de hongerlijdenden scholen zamen en trachtten zich dooi geweld hulp te verschaffen. Zoo plunderde een troep van honderden arbei ders een korenwagen, en-een paar dagen daarna nog een. De korenkoopeis hebben zich toen genoodzaakt gezien, goedschiks brood onder het volk nit te deelen. Er heeft zich nu eene commissie gevormd met het doel, <f groote schaal maatregelen te nemen tot verbetering van den toestand. PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Februari. Lord Hartington heeft in hel lagerhuis aan sir Stafford Norlhcote geweigerd een dag te bepalen voor de behandeling ut diens voorstel, betreflende de vrijlating van Parnell enz. Deze heeft ffl amendement op het adres voorgesteld, ten doel hebbende een votum va afkeuring over exceptioneele wetten. De sympathie van millioen leren» in Amerika, zeide hjj, geelt hier aan de Ieren zekerheid dat zjj ten slotli succes zullen behalen. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 26 Februari 1883.) „Marleije", Oorspronkelijk Blijspel in 3 Bedrijven, van Mr. A. W. M» Geesteranus, gevolgd door: „De laatste rit", Tooneelspel met Zang in drie Tafereelen, van Julius Stetenheim, door I). Haspels Een oorspronkelijk bljjspel van een reeds bekend auteur, moest, dm mjj, een buitengewoon goed bezetten schouwburg aan een tooneelgezelscki verzekeren. Mis gerekend! Onze schouwburg was wel niet leêg, maar ook verre van vol, bjj de uitvoering van «Marietje", welke gisterenau door Van Zuyien gegeven werd. De vroeger hier gevierde Directeur, dien» nog steeds om zijne wezenlijke talenten blijf vereeren, schijnt het ergll de Leidenaren verkorven Ie hebben en, zooals men het weieens noemt, g"1; goed meer te kunnen doen. Zoo ging het vroeger met.Dan waarDJ voortgegaan? Het abonnement is bijna ten einde, »de laatste rit" van kf gezelschap onder zjjn bestuur staande, schier op handen, en de Commit rissen van den Schouwburg kunnen er dan al vast over gaan nadenken k' zij voor 1883/84 de zaak zullen regelen. «De laatste rit", waarop ik zoo even zinspeelde en waarmede deze Wf stelling besloten werd, het eerst besprekende, verklaar ik gaarne me'! let all

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2