LEIDSCHE C©I RAAI. DINSDAG 27 FEBRUARI. 49, STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De rijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afioiiderlijke nomtncrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliërï is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 1 Maart 1883, des namiddags te twee uren (2). 1. Benoeming van een Bestuurder van bet Werkhuis. (34) 2. Voordracht tot het in gebruik geven van een lokaal der school in de Van der VVerfstraat aan de Vereeniging: keunis is Macht. 3. Verzoek van den Gemeenteraad van Leiderdorp om duikers te leggen. (36) 4. Ideal van de wed. J. Abspoel ter bekoming in huur van de lokalen in de Nieuwstraat. (36) 5. Idem van Dr. W. N. Du Bieu tot plaatsing van een boom op den Middel weg. (36) 6. Idem van VV. Alt om een schuitenbuis te plaatsen. (36) 7. Voordracht betrekkelijk den aankoop van huizen. (37) LEIDEN, 26 Februari. Gisterenmorgen mocht de nemonstrantsch Gereformeerde gemeente bij liet einde der godsdieustoelening van haren leeraar. dr. J. A. Beijerman, het verblijdend bericht ontvangen, dat hij voor het beroep naar de Remonstrant- sclte gemeente te Meppel had bedankt. De werkmans-vereeniging /'Eendracht zij ons doel" vierde Zaterdag avond in het Café Noë haar derde jaarfeest. De voorzitter was door ziekte verhinderd deze vergadering te leiden en werd alstoen door de vice-voorzit- ler der vergadering een hartelijk welkom toegeroepen en mocht met genoe- wrjzen op het vele goede in het ofgcloopen jaar door de vereeniging tot stand gebracht, zoowel in als buiten haren boezem. Vervolgens bleek uit de gedane mededeelingen, dat de uitgaven ten behoeve van hare zieken in het afgeloopen jaar enorm waren, niettegenstaande mocht de toestand tan de kas bevredigend heeten. Een voor 15 maanden door hen opgericht seduwenfonds verkeerde in bloeienden toestand. Na het zingen van een welkomstgroet door de leden werden een tweetal looneelslukjes opgevoerd, getiteld: «Een Amsterdamschc jongen of het buskruitverraad in 1622" en »Een nacht op straat". Ofschoon de keuze van hel eerste stuk nogal vrij gewaagd mag heeten, liep het naar genoegen van de aanwezigen af, getuige de luide bijvalsbetuigingen, welke den vertooners ten deet vielen. Niet min der was dit geval met het nastukje, dat de lachspieren niet weinig in be weging wist te brengen. Eerst Iaat in den nacht ging men over tot den dans en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partyen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 34, ƒ17.50, (3.70 en ƒ1.80, de laagste ƒ34, ƒ17.50, /3 50 en ƒ1.75. Gisterenmiddag is een begin van schoorsteenbrand ontstaan in een pand aan hel Utrechtsche Veer, naast het Ethnographisch museum, die door tpige ontdekking in het museum, onder toezicht van den directeur der brandweer, is gebluscht. Zaterdagavond heeft in de woning van den vleeschhonwer S. aan dc Mare tusschen twee familieleden eene vechtpartij plaats gehad, tengevolge waarvan de een den ander eene vrij erge verwonding aan het aangezicht beeft toegebracht. Den 1»*™ April zullen 90 jongens van de kweekschool voor zeevaart albier geplaatst worden aan boord van het opleidingsvaartuig duna Pau- wna te Rotterdam. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn er weder 52 bommen ntef mooie vangst aangekomen, die besomden 70 a ƒ183 in 4 a 9 dagen: Besteed werd voor groote tarbot ƒ7 a 10 per stuk, groote 'ong ƒ0.60 a ƒ1 per stuk. kleine long ƒ0 20 a ƒ0.45 per stuk, schelvisch ƒ0.40 a ƒ0 75 per stuk, kabeljauw ƒ3 a 4.50 per stuk, bunschol ƒ0.75 a ƒ1 per stuklevend buitenlekschol ƒ11 a ƒ12 per mand, levend biunen- lekscliol ƒ5 50 a ƒ7 per mand, droogschoi 6 a ƒ6.50 per mand, droog- "Scharren ƒ4.50 a 5.75 per mand. De bomschuit, gevoerd door M. Van den Oever, reeder W. Dubbeldam, weeds 5 weken van hier afgevaren, heeft men nog niets vernomen, is zeer waarschijnlijk in de laatste storm verongelukt. Door den lieer J. Berens te Brussel is aan hel rijk ter plaatsing in Dct Nederlandse!» museum ten geschenke aangeboden eene door hem ver vaardigde copic naar het portret van Karei Den Stoute, hertog van Bottr- üondii!; het origineel, geschilderd door Roger Van der Weiden, Ijjdgenoot van genoemden vorst, bevindt zich in het Musée Royal te Brussel en is ver meld onder n°. 55 van den catalogus dier verzameling. (.Stc.) Blijkens bericht van Zr. M'. minister-resident te Konstantinopel heeft de THrksche regcering bij circulaire van 12 Februari II. bekend gemaakt, dat voortaan een eenvormig recht van 2 piasters en 35 paras per oka zal worden geheven van tumbeki (een soort rooktabak), afkomstig uit Indië of van anderen vreemden oorsprong, (1 piaster 40 paras 0.11 ongeveer). (Stc.) De Staatscourant n°. 47 het verslag der commissie, in 1882 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar ouderwijs in hei hand- en rechtlijnig teckenen en boetsee- reu en voor lager ondcrwjjs in handteekenen. Bij kon. besluit zijn de soldijen der onderofficieren en verdere militairen of militaire geëmployeerden van de landmacht, niet bchoorende tot de Ko ninklijke Militaire Akademie of de koninklijke maréchaussee, opnieuw ge regeld voor zoover de soldijen betreft, die bij dag worden genoten. De sergeant-majoors (opperwachtmeesters), die drie jaren of langer onafgebro ken dezen graad of een daarmede gelijkgeslelden hebben bekleed, alsmede de sergeanten (wachtmeesters) en fouriers, die, na liet volbrengen van hun 18' levensjaar, 3 jaren of langer onafgebroken als onderofficier of m eene daarmede gestelde betrekking l ebben gediend (den tijd, door onderofficicren- miiiciens in het genot van groot verlof doorgebracht, daarbij buiten aan merking gelaten) genieten eene vtrhooging van hunne soldij, voor de eersten ten bedrage van 30 en voor de overigen van 10 cenls daags. De sergeanten (wachtmeesters) en fouriers, die, ua het volbrengen van hun 18e levensjaar, 6 jaren of langer onafgebroken als onderofficier of in erne daarmede gelijk gestelde betrekking hebben gediend, genieten eene tweede soldijverbooging van 30 cenls daags. Builen en behalve de soldijen genieten de schrijvers, werkzaam op de bnreelen van de inspecteurs der onderscheidene wapens, van den chef van den generalen staf, van den hoofdintendant of van andere militaire autoriteiten, aan wie gecne vaste som voor bureelkostcn wordt toegekend, eene soldijverbooging van 35 cents daags. Aan onderofficieren en militairen beneden dien graad, die. wegens bijzondere geschiktheid voor speciale diensten, tot hel verrichten van dergelijke diensten builen hunne vaste standplaatsen worden gezonden, kan eene buitengewone soldijverhoo- ging van hoogstens 50 cents daags worden toegekend. De tol het vaste kader van het koloniaal werfdepot behoorende onderofficieren en korporaals (de mecslers-werklieden daaronder niet begrepen) genieten verder eene soldij- verhooging, voor de onderofficieren ten bedrage van 4 en voor de korporaals ten bedrage van 2 cenls daags. De toelagen van officieren, ter tegemoetkoming in de kosten van het verblijf te Amsterdam en te Rotterdam, zijn vastgesteld: voor een opper- en hoofdofficier op 300 en voor een kapitein of luitenant op ƒ200 in hei jaar. Door A. Van Vlijmen, stukadoor te 'sGravenhage, is aan de tweede kamer der staten-generaal een schrijven gericht, bevattende onderscheidene aanwijzingen van wanpracstatiën bij den bouw van de koninklijke stallen, door den aannemer B. P. Schippers, waardoor het bestek niet werd gevolgd en wel zeer ten nadeele van den staat. Na de opsomming van onder scheidene feiten, door hem opgemerkt, tijdens hij in het jaar 1878 als stukadoor aldaar werkzaam was, zegt hjj, dat hij zich door de wetenschap van het bovengemelde bezwaar gevoelt, wijl het hem is voorkomen, dat op niet te qualificeeren wijze misbruikt zijn de sommen, welke de staat aan bedoeld werk heeft ten koste gelegden meent hij zijn plicht als staats burger te zullen verzaken, door langer het stilzwijgen te bewaren, en misdien is Ie rade geworden de volkvertegcnwoordiging opmerkzaam te maken op de ongehoorde misbruikenwelke naar zijne meening bij den bouw der koninklijke stallen hebben plaats gevonden. Reeds vroeger zegt hij, waren door hem in gelijken geest klachten ingediend aan den minister van financiën en vond nu te meer aanleiding in het feit van den brand die dezer dagen in de kon. stallen is uitgebroken en omtrent welks oorzaak allerlei geruchten in ^omloop zijn. Schrijver verklaart zich bereid de door hem genqgmde feilen door aanwijzing ter plaatse te bewijzen. Uit het verslag aangaande den toestand van het lager onderwijs over 1881 hier te lande blijkt o. a., dat op hel einde van dal jaar het getal scholen bedroeg 2791 openbare, 86 gesubsidieerde bijzondere, 1050 niet ge subsidieerde bijzondere, te zamen 3927. Voor dat onderwijs gaven rijk, provinciën en gemeenten uit de som van ƒ11.555,506. Dezer dagen is op zijn landgoed te Uccle, België, overleden baron De Broick, oud officier van hel NcderJ. leger. De overledene had den ouderdom

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1