PER TELEGRAAF. zen, strekkende tot nietigverklaring van de maatschappij, tot verklaring van ongeldigheid harer operation bij de tweede uitgifte en tot niet-levering van de nieuwe titels. De uitspraak volgt over acht dagen. Men meldt uit Parijs, dat de heer M. R. De C., consul van Japan, de vlucht genomen heeft, ongeveer 700.000 fr. medenemende van de aciionaris- sen eener verzekerings-maatschappij, welke hij te Marseille wilde oprichten. Een onderzoek is begonnen. In de mijn Turenne, te Denain, bij Valenciennes, heeft eene mijn- gaspntploffing plaats gehad, waardoor vjjf mijnwerkers gedood en vier zwaar gewond werden. De hertog van Montpensier is door den koning van Spanje aangewezen om Z. M. bij de kroning van den Czaar te vertegenwoordigen. ITALIË. De Italiaansche bladen melden, dat te Milaan is aangekomen generaal Charette, die zich naar Venetië begeeft, om met don Carlos een onderhoud te hebben over de erfopvolging van den graaf van Cliambord. Een rijtuig, waarin de afgevaardigde Piccolo en drie dames gezeten, waren, reed Maandag over cene brug te Rome, toen de paarden op hol sloegen en van de Patri di Castello tot aan de brugwering kwamen aanren nen, die op de via di Ripetta uitkomt. De koetsier dreef, om het hollend paard lot staan te brengen, dit legen de leuning aan, die echter brak, waardoor het rijtuig en de paarden van vier meters hoogte van de via di Ripetta naar beneden stortten, waar eenige voorbijgangers er onder geraak ten en zwaar gekwetst werden. De heer Piccolo brak een been en een der dames een arm, terwijl de koetsier doodelijk gewond werd. De paarden be kwamen echter geen letsel. OUI TSC HLAKB. De Nordd. Allg. Zeitung geelt openbaarheid aan eene nota van mgr. Jacobini. Zjj is van .19 Jan. gedagteekend en daarin wordt betoogd, dat door den laatsten brief des keizers eene toenadering is tot stand gekomen tusschen de wenschen van den Pauselijkcn Stoel en de plannen der regeering van Berlijn. De Paus is geneigd om toe te geven, dat het onderzoek der kerk met betrekking tot de voor haar nadeelige wetten, zich voor het tegenwoordige slechts lot enkele punten bepale en de inwilliging van den "Anzeigepflicht" gelijken tred boude met de herziening der wettelijke bepa lingen. De Paus droeg aan mgr. Jacobini op, te verklaren, dat aan de bisschoppen inslructiën zouden gegeven worden, strekkende om aan de regeeriug mededeeling te doen van de benoeming der nieuwe titularissen voor alle thans vacante parochiënwelke benoemingen,naar den kanonnie- ken ritus zullen geschieden. Zoodra de wetgevende macht de voorstellen zal hebben aangenomenwelke strekken om de uitoefening der kerkelijke jurisdictie, zoomede vrije opvoeding en vrij onderwjjs te verzekeren, zal de kennisgeving der benoemingen, tijdelijk binnen zekere grenzen beperkt, van algemgenen aard worden, en wel op grondslagen, waaromtrent men vooral overeengekomen is, ep zoodra de herziening der wetten zal tot stand gekomen zijn. Te Neurode, in Pruisisch Silezië, zullen eerlang 180 personen uit de stad en den omtrek terecht staan wegens het spelen in eene buitenlandsche loterij, wat, zooals men weet, verboden is. De gerechtszaal is te klein voor zulk een groot aantal beschuldigden. Men zal daarom waarschijnlijk, bij de behandeling van dit monsterproces, zitting houden in den schouwburg. Bij onderzoek is gebleken, dat het niet noodig is. het wrak van de Cimbria, het bij Borkum verongelukte landverhuizersschip, in de lacht te laten springen, liet wegruimen van de masten zal voldoende zijn om de vereischte diepte voor de vaart te herstellen, daar het dek 60 voet onder de oppervlakte der zee licht. Daarenboven acht men het, ook om de vele lijken die het wrak bevat, beter, het te laten zooals het is. De verzekering maatschappijen zullen door duikers pogingen laten doen om nog iets van de lading te redden. Koning Lodewijk van Beieren heeft Maandagnacht te 12 uren geheel alleen een bezoek gebracht aan het graf van Richard Wagner, waar hij een kwartier lang vertoefde. Hij kwam met een extra-trein, onbekend en on verwacht. en ging weder heen zooals hij gekomen was. Swinburne, de bekende Engelsche dichter heeft Wagner's dood bezongen in een gedicht, dat in Musical Review verschijnen zal. ZWEDEI. Volgens de Noorweegsche bladen is dr. Uskar Dickson op het oogen- blik in Christiania, om met koning Oscar te onderhandelen over eene, onder leiding van prof. Nordenskjöld, te ondernemen expeditie naar Groenland. Prof. N. wilde de kusten van Groenland onderzoeken en hoopt te bewijzen dat de in de sagen zoo dikwijls genoemde «Osterburcht" op de oostkust ligt. Hernhuttsche zendelingen vonden daar reeds oud-Noorsche bouwvallen. Ook geographisch wenscht hij het land te onderzoeken. Hij hoopt, 30 a 40 mijlen het land in, Oasen in het ijs te vinden. Dat levert echter vele moeilijkheden op. Dr. Dickson hoopt de regeering te bewegen een stoom schip ter beschikking der expeditie te stellen, die in Mei wenscht te ver trekken. TURKIJE. Overeenkomstig het bevel van den Sultan, is de gouverneur van Tri poli den Italiaanschen consul zijn leedwezen gaan betuigen over het voor gevallene. De zaak is hiermede afgeloopen. Aan de Agence liavas wordt uit Konstantinopel geschreven: Het is niet zonder zekere verbazing en leedwezen, dat in onze officieele kringen geconstateerd wordt, met welk eene gemakkelijkheid men in het buitenland de meest overdreven en meest onwaarschijnlijke verhalen over den Sultan, de zaken van het paleis en van Turkije in het algemeen aanneemt. Indien men al verzekeren kan, dat te Konstantinopel alles nog ver van volmaakt is, mag dit nog geen reden zijn om alle geruchten als waar aan te nemen, die slechts in de verbeelding van deze of gene beslaan. Tot deze soort van berichten behoort o. a. de geschiedenis van den moord, die eenige dagen ge leden onder de meest dramatische omstandighedenin het paleis zou zijn gepleegd. Vele Europeanen leven nog onder den indruk der oude Oostcrsche vertellingen en de meest fantastische verbalen vinden bij hen te meer geloof naarmate deze meer tot het rijk der verbeelding behooren. BERLIJN, 23 Februari. In hel huis van afgevaardigden, bij de behan deling van de begrooting van eeredienst, verklaarde de minister van eere- dienst, op eene vraag van den heer Windthorst, dat de briefwisseling tus schen den Paus en den keizer werd voortgezet. De laatste brief van den Paus was beantwoord. Verder kon de minister in zjjne mededeelingen niet gaan. De courtoisie verbood om den inhoud er van bekend te maken, voordat de adressant zelf dien kende. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. (Fransche opera-voorstelling van 23 Februari 1883.) „Lucte de Lammermoor". Grand-Opéra en 4 Actes. Musique de Donizetti, Ziedaar de titel van het stuk welken het tooneelbiljet aangeeft. Voegen wij er bij dat de woorden van het Fransche libretto zijn van de hand der heeren Alphonse Royer en Gustave Vaëz, die er in slaagden den oorspron- kelijken Italiaanschen tekst dus weder te geven dat Donizetti zich niet over strijd van zijne compositie met de denkbeelden des dichters te beklagen had. Dan wat spreek ik? Lucie de Lammermoor is zulk eene bekende opera, dat wij de herhaalde opvoering daarvan hier ter stede den Heer Voitus Van Hamme als een waagstuk zouden toerekenenindien wij niet wisten dat wij Leidenaren ons voor voldaan moeten houdenindien wjj nu en dan de kruimkens ontvangen, welke van de tafel der Haagsche operabezoekers af vallen. Toch was het in 't parterre duidelijk zichtbaar dat wij hier met geen nieuw stuk te doen hadden; vermoedelijk omdat velen, die de gewoonte hebben meestal daar plaats te nemen, er de voorkeur aan geven iets beters, althans iets nieuwers, in de residentie te gaan aanschouwen, waar men van alle amusementen keus en keur heeft. Dit in aanmerking genomen acht ik mij gerechtigd ditmaal alleen van de uitvoering te gewagen en dan mag ik haar den lof.niet ontzeggen, over het algemeen gelukkig geslaagd te zijn. Immer Mile Marguerite Mineur, was eene allerliefste Lucie, die zich, niet het minst in de derde acte, eene voortreffelijke actrice en eene uitstekende zangeres betoonde. Vooral hel: Le chant de la fauvette est plein de douces choses" was aangrijpend schoon. Toen vooral verdiende zij de bouquet haar reeds in de eerste acte toegeworpen en door haar met een beminnelijk lachje aanvaard. De Heer Vitaux verdient lof voor de wijze waarop hij Edgard voorstelde en,diens partij zong. Roerend was in ,zfjn mond de kjachl: //Bientöt l'herbe des champs croitra Sur ma pierre isolée, Et pas un pleur ne mouillera Le triste mausolée". Henri Asthon vond een waardig vertegenwoordiger in den heer Seguin, De Heer Cabannes (Arthur) zong goed, maar acteerde zoo mgrionet-achtig, dat daardoor menige scène niet geheel tot haar recht kwam. De ,Heer Letemple (Gilbert) deed juist het tegenovergestelde. Zjjn spel was bevredi gend, zijn zang bijzonder zwak. De Heer Donval handelde in gelijken geest als de Heer Letemple. Wij willen hopen dat de beide heeren aan eene tijdelijke oorzaak hun minder succes in den zang te wijten hebben, en nemen afscheid van eene voorstelling, welke, ondanks de gemaakte opmer kingen, door mij met genoegen werd bijgewoond. Ik doe dit echter niet dan na gewaagd te hebben van de uitstekende wijze, waarop het quintet in de tweede acte werd ten gehoore gebracht. Men zegt, dat eerstdaags de Hoogduitsehe opera ons met een bezoek zal vereeren. 't Zou eene dichterlijke gedachte van den Directeur zijn, indien hij ons iets van Wagner ten beste gaf, op een oogenblik, waarin de treur- toonen uit Bayreuth ons nog in de ooren ruischen om des kunstenaars nqg altijd te vroegen dood. Leiden, 24 Februari 1883. ,J9. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 24 Februari. verkochte hoeveelheid. prijzen. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer)fi Ehnvülinr.o-npct hectol. f Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (lsle qualiteit vat) (2d: u (lsie per kil.) (2de Turf haardbr. 1"< soort (grauwe) Lange zwarte 1 6 5 3920 kilog. dubb. heet. 11000 Laagste Hoogste 9.- 10.- ff 8 8.50 6.50 7.- 5.50 v 6.- 5.— 5.50 v 6.— 6.50 u 4.— v 4.50 3. 3.50 7.50 8.- 7.— v 7.50 78.— 84.- v 70.— 76.- 1.95 2.10 1.75 1.90 1/ It 0.28 V 0.35 ZWOLLE, 23 Februari. Granen. Tarwe 9 a ƒ9.50; rogge ƒ7 k 7.25; boek weit ƒ6.50 a 7; gerst 6 k 6.75; paardeboonen 6 h 8.50; aardappelen 2.50 k/3; alles per HL. Boter. Aanvoer 500/8, 325/16 vaten en 825/2 KG. stuk goed. Totale aanvoer 23425/2 KG. Middenmarkt ƒ1.40 per KG. Handelswaarde ƒ16397.50. Notitie van beden: per KG. ƒ1.20 k ƒ1.60; per 20 KG. of j vat prima kwal. 84 k ƒ36; afwijkende soort ƒ32 k S3 en tweede soort f 22 k ƒ26. Eieron: 2.75 k ƒ3.50 per 100 stuks. Vee. Aanvoer p. m. 1100 stuks. Veel kooplieden. Groote omzet. Vette koeien zeer schaarsch en duur. In de volgende week zullen voor de Zwolsche slagers weder een 10-tal vette koeien uit Duit6chland worden aangekocht. De commissionnair vertrekt Zondag; melkkoeien golden beden 180 k ƒ300 en andere soorten bleven als vorige week stationnair. Varkens. Aanvoer p. m. 150 biggen en ruim 150 magere, drachtige en vette varkens; biggen golden ƒ1.20 k ƒ1.60 per week. Magere varkens 20 k 45; drachtige dito ƒ50 k ƒ70; vette dito eerste soort 50 k 58 ets en tweede soort 45 k 48 ets per KG. levend gewogen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C, Dbabbi.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6