LE IB) SC HE COURANT. v DONDERDAG 22 FEBRUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. - 1883. fter on. laar M\ 45. rn" De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. - •eltie: »nd LEIDEN, 21 Februari. Door den commissaris des konings in Zuidholland zjjn tot secretaris van de militieraden voor de lichting van dit jaar benoemd de volgende beerenbij dien in he! 1" district, J. A Riynders, te 's Gravenhage; bij lien in hel 2e district, mr. L. 11. Browne, te Rotterdam; hij dien in het 3> district, P. De Haas, te Leiden, en bij dien in het 4e district, m'. G. H. Everwijn. te Dordrecht, asrDe Leidsche afdeeling der [tollandsche Maatschappij van fraaie kunsten Mi wetenschappen hield gisteren weder eene vergadeiing met dames, waarin tpreekbenrt en bijdrase vervuld werden door den heer A. A. Reekman, van Iitfeu. Ondanks het in geringen getale opgekomen publiek, droeg de spre- --jerdie vroeger reeds in eene vergadering van «Doctrina" optradmet veel Limo een tweetal zijner novellen voor, getiteld: «Moeders pappol" en «de Rokken van Delft". Geelt het eerste stuk eene schildering van hetgeen een 38eugdig milicien ervaart, die de bedoelde pappot voor de traditioneele bor- «lflesch verwisselt, welke als «joyeuse entree" in de lagere rangen veelal ede diensten doetin het tweede werd het publiek aangenaam bezig ge iden door een humoristisch verhaal, waarin het schedender Delftsche oremiurwerken als oorzaak van velerlei kleine rampspoeden wordt aange- laid. Beide stukken gaven groot genoegen en waren treilend door waar- Mijd van schildering, zooals zij hoogst gelukkig werden voorgedragen. In tie volgende vergadering (20 Maart e. k.) zal de spreekbeurt vervult vvor- door prof. J. A. Alberdingk Thjjm, van Amsterdam. -- Had de heer Witte in zijne vorige lezing over het plantenrijk zijne rede ge il aan het phormologisch gedeelte van het blad, thans was bet het physi- jische dat hij tot onderwerp had gekozen, het blad namelijk en zijne rekking tot de plant zelve. Dat blad noemde spreker van overwegend ang, want de bladeren zjjn het, waardoor de plant zich voedt, de deren zijn hoofdzakelijk de voedingsorganen der plant en niet, zooals nog over een eeuw dachtde wortels. De wortels nemen slechts de ïliiwrganische stoffen in zich op, dit zijn namelijk die stollen, die hun ont- niet door de invloed van het leven verkrijgen; de bladeren echter aden zich hoofdzakelijk door middel van huidwondjes, die in enorme i.toie getale aanwezig zijn met koolstoffen, die men steeds in opgeloste;» 61 m in de lucht aantreft. 57'llet is echter niet alleen nemen wat de bladeren doen, zij geven ook eder door verdamping veel vocht aan de naittur terug. Dat dit vocht orde bladeren aan de natuur weergegeven belangrijk mag heeten. spreker ede dit door het aanhalen van enkele voorbeelden zeer duidelijk aan. alleen voor de plant zelve, maar voor de geheele natuur is dit aan- ngen van vocht in de lucht van het grootste belang. Het geval heeft i dan ook voorgedaan dat vruchtbare landstreken dor en onvruchtbaar rden alleen door het verwijderen van in de nabijheid staande bosschen. bladen zijn dus niet alleen een decoratief voor de plantzoo besloot zijne rede, maar voor de geheele natuur, voor alles wat daarin 50 ij 60 124 89 50 84 62S gil 112H 65 1181 431 146 29* 1051 143S 1044 IM 1281 432 l2>t l'tislatl 34 tifeker liflt en zich daarin beweegt r~ Wegens het bedanken van den heer A. C. Visser voor bel hem aange- ^5jen korps-praesidiaatis bij eene nieuw e stemming de heer L. Udo de H 'ot president van het Leidsch studentenkorps gekozen, r Wij nemen de vrijheid de aandacht onzer lezers te vestigen op het leert, dat morgenavond in de Stadszaal alhier zal gegeven worden door 101 Maatschappij tol bevordering der toonkunst, afdeeling Leiden. Niet alleen tiameu der artisten, maar ook het doel, waarvoor dit concert gegeven dt, moet voor velen een spoorslag zijn hunne schreden naar de Geboor te richten. De opbrengst van het concert toch zal, naar wij vernemen, kken ten bate van het Barendsfonds. Niet alleen dus dat dit concert zuiver nationaal karakter draagt, maar buitendien zijn het allen Neder- ers<iic men morgen zal kunnen bewonderen. Dit is ook het geval fa zoo beroemden violoncellist Josel Hollmann, welke eveneens er zich 'an beroemen een Hollander te zijn en dus niet van Londen, zooals ten 21.6' tchte op het affiche vermeld staat. Dezen toonkunstenaar in ons midden nu is eene eer, welke onze stad niet dikwijls te beurt valt. Men make 'mi deze gelegenheid gebruik en voorzeker zullen allen, die heit mor- hebben gehoord en bewonderd, met een gevoel van dankbaarheid jegens Jfa'uur van de afdeeling Leiden huiswaarts kceren. Evenals ieder voorjaar, zoo schrijft men ons, naarmate de winter wat langer of korter duurt, komt het sneeuwklokje (Galanthus nivalis) te voor schijn, bloeit het doorgaans op zijn tijd, zingt de leeuwerik met blij geschal in het luchtruim en komt er kleur in het weiland. Dan bloeit ook weldra het zoogenaamde nieskruid, vervolgens eene gele ranonkel (de winterlentebloem) en bijna tegelijkertijd openen zich de rozenroode knoppen van den fraaien cydonia. Dat alles beduid echter geene vroegtijdige lente, veel minder een vroegtijdigen zomer, liet sneeuwklokje of, anders genoemd: het vastcnavondzotje, zou zijn bloei niet staken, zelfs bij eene dikke sneeuwlaag en de leeuwerik zou zijn gezang niet opgeven zoo min als de nachtegaal in Mei ooit zijn luid georgel naliet in het bijna nog bladerlooze hout, terwijl de scherpe oostenwind blaast, die den landman naar liet haardvuur doel hunkeren. Februari was ook dit jaar. zooals meer plaats heeft, bijzonder voorjaars achtig. De wind bewoog zich meest van het zuidwesten naar het zuidoosten en veroorzaakte derhalve eene zachte weêrsgesteldheid. Maar het regende nog steeds te veel om den akker met goed gevolg te kunnen bewerken. Tot dusver hield de nattigheid den mcesten veldarbeid tegen. Er zal echter wel droogte volgen en waarschijnlijk meer koude, dan menigeen zich bij de vreugde van eene vroege lente voorsteldof menigeen welkom zal zjjn. als de tijd is aangebroken dal op groeizaam weêr gerekend wordt. Zooveel is zeker, de voorspelling van een strengen winter op een zoo natten zomer is niet uitgekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij circulaire van 31 Jan. jl. eenige voorschriften gegeven betreffende de wijze van oproeping van mili ciens-verlofganger voor de inspectie; de naïnspectie of ter opkomst in wer- kelijken dienst. De Staatscourant n'. 43 bevat de verslagen der commissiën gedurende het jaar, eindigende 31 Juli 1883, belast met het afnemen der examens van apothekersbediende. 11. K. II. de groothertogin van Saxen-Weimar heeft aan de commissie voor de Noordelijke IJszee-vaart doen weten, dat zjj voor den aanstaanden tocht van de Willem Barentz ƒ300 beschikbaar stelt. H. K. H. prinses Marianne heeft voor de slachtoffers van de ramp te Muiden 200 gulden geschonken. Gisterennacht is een hooiberg, toebehoorende aan VV. Baden te Delf- gattw, gemeente Vrijenban, in brand geraakt. Het vuur deelde zich mede aan eene schuur, waarin een vijftigtal schapen in de vlammen zijn omge komen; een paard en eenige varkens zijn gered. De eigenaar was afwezig: de brandweer van Vrijenban was spoedig op de plaats des onheils. waar door hel huis en andere belendende perceelen zijn gespaard gebleven. Uit genomen de levende have was alles verzekerd. De logger van den reeder Van der Toorn, waarover men zich leSche- veningen, door het buitengewoon lang uitblijven, zeer ongerust maakte, is behouden te Vlaardingen binnengevallen. Gedurende dezen korten winter heeft de bekende Friesche hardrijder O. VV. v. d. Berg, van Rjjperkerk, toch nog ongeveer ƒ220 gewonnen, -- Te Maaseyck zijn in de vorige week ontdekt, zeven ongeschonden menschengeraamien. Zij hadden ijzeren ketens om den hals, terwijl het hoofd gedeeltelijk versteend was. De plaats, waar deze geraamten zijn gevonden, was de voormalige strafplaats voor de beruchte bokkenrijders, van welke velen door den drossaard Clerx tot de galg werden verwezen. 's GRAVENHAGE, 21 Februari. Door Z. M. is de referendaris bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, W. T. Koster, benoemd tot administrateur bij dat departement. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, C. Van Aaken van Schaardenburg, candidaat-notaris aldaar. Door Z. M. is aan den le luit. jhr. J. R. Storm van 's Gravesande, van het korps rijdende artillerie, op zijne aanvrage, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 2e reg., tot majoor, de kapitein VV. G. Rompelman, van het 4e reg.; bij het 3'reg. lot kapitein, de le luit. H. M. VV. Van Meel, van het 8' reg.; bij het 5" reg., tot 1' luit., de 2C luit. M. A. E. J. Meyboom, van het 1* reg.; bij het 7reg., tot luit.-kolonel, de majoor VV. C. F. Van der Plas, van het 2f reg bij het 8' reg.; tot kapitein, de le luit. H. A. Hulstkamp, van het reg. grenadiers en jagers. Door Z. M. is de 1» luit. T. Van Exler, van het 4' reg. vesting-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1