BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó9 Februari dH837>'°. 42. II1 T ENLA N S C11 E B E R 1 C H TEN. aris f raat |p U} 5ï, 53 avoik e verlij fSti omen,i den M 1 nieut' FOOI C. K'.i ƒ4» a vont ?en kt kanton oï 1 >Ct. u nd.1 Ct. J' n j r.i n n - V t H tt U 9 n - K tt 51 - li: ;t. ■143 .104 t l.J |2S 4) 1! 21 '1201 i.ud> .Dut - ,«i De vele aanvragendie bij het gemeentebestuur te Veuloo zijn inge komen om vermindering van den hoofdelijken omslag over het jaar 1882, wegens de verloren kapitalen door het faillissement Woltcrs, hebben een ongunstig gevolg gehad. Aan de reclamanten is geen vermindering toege staan, doch hunne adressen zijn in handen der commissie van financiën gesteld, om zoo mogeljjk bij de behandeling der begrooting over 1883 in aanmerking te komen. Aan het einde dezer maand zullen enkele flinke, brave jongelieden, zoons van geachte boerenfamiliënzich naar de Zuid-Afrikaansche republiek begeven, ten einde daar het boerenbedrijf te gaan uitoefenen, na zich bij Transvalers van de Afrikaansche wijze van landbouw op de hoogte te heb ben gesteld. Deze jongelieden zullen spoedig gevolgd worden door twee familiën, waarbij ook menschen van middelbaren leeftijd en vrouwen en kinderen zich bevinden. Zoowel de eerstgenoemden als de laatslen hebben wij meermalen mogen ontmoeten en wij gelooven vaslelijk, dat deze men schen met eene waarachtige, diepgewortelde liefde voor hun nieuwe vader land van hier zullen trekken en dat zij de rechte broeders en helpers voor de Transvalers zullen zijn. Daarom meenen wij, dat zij niet alleen de hulp en voorlichting verdienen van de emigratie-commissie hier in Nederland, inaar dat zij ook behooren te worden bijgestaan met raad en daad door hunne nieuwe landgenootenzoodat hunne ondervinding altijd moge zijn dat brave, oppassende Hollanders niet naar Amerika behoeven te trekken, maar dat Zuid-Afrika voor Hollanders de voorkeur behoort te verdienen. (lioil. afrikaan.) Naar aanleiding der Memorie van Antwoord over en het gewijzigd ontwerp van wel tot herziening der kiestabel is de commissie van rappor teurs met de regeering is schriftelijk overleg getreden over het verband tusschen dat wetsontwerp en dal betrekkelijk de indeeling der kiesdistricten en over verschillende punten, de invoering der gewijzigde kieswet be treffende. Zij heeft mitsdien aan den minister van binuenlandsche zaken eene nota verzonden, bevattende hare vragen en opmerkingen. De com missie heeft daarop van den minister antwoord ontvangenwaaruit o. a. het volgende ter kennis van de kamer wordt gebracht. De regeering meent, dat, wordt het voorstel tot censusverlaging aangenomen, ontbinding der kamer niet zal moeten volgen voordat over de herziening der kiestabel (indeeling der districten) beslist zal zijn. Laatstgenoemd ontwerp zal tijdig genoeg kunnen behandeld worden om die ontbinding aan den tweedeu Dinsdag van Juni a. s. te doen voorafgaan. De censusverslagiug zal, met het oog op de aanvulling der kiezerslijsten, niet veel later in werking kunnen treden dan 2D April 1883. Is voor dat tijdstip de beslissing over de indeeling der districten niet genomen, dan zal de invoering der censusverlaging, is zij tot stand gekomen, niet kunnen vermeden worden. De minister meent, dat het zeer moeielijk zal vallen, de aanvullingslijsten zoo spoedig gereed te maken, dal zij bij de periodieke verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden in dezen zomer zouden kunnen gevolgd worden. Hij ontkent dat volgens de grondwet de lijsten van de kiezers voor de provinciale stalen en van de kiezers voor de tweede kamer, gelijktijdig moeten worden vastgesteld. Ter tegemoetkoming aan het bezwaar is in arl, 2 bepaald, dat ook de verkiezingen voor de provinciale staten naar de nieuwe regeling zal plaats grjjpen. Ten aanzien van de gemeente raadsverkiezingen kan hij in dien zin geen voorstel doen. Op verlangen der commissie is thans in het ontwerp opgenomen de bepaling, dat bij de opmaking der aanvullingslijsten alleen in aanmerking komt de aanslag op de kohieren op 30 April 1883 tol den loopenden dienst behoorende. Of schoon van oordeel dat met alle hare vragen en bedenkingen door de regeering volledig zijn opgelost, acht de commissie het wetsontwerp thans voor openbare beraadslaging voldoende voorbereid. 's O HA VEN 11 AGE. 17 Februari. Door Z. M. is H. E. Antink, controleur der directe belastingeninvoer rechten en accjjnsen te Utrecht, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Breda. Door Z. M. is \V. F. E. Wijnen, commies ter inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Amsterdam, beuoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Mijdrecht. Door Z. M. is J. W. Veen Valck, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijudrechl, benoemd lot ontvanger der invoerrechten en accijn sen te Dordrecht. Z. M. heeft pensioen verleeud aan: J. Eemlen, ontvanger der ka- naalgelden op de Drentsche hoofd vaart; G. Pippel, bode bij den raad van state; P. J. K. Janson, controleur van het buitengewoon zegel te 'sGraven- bage en van het algemeen zegelkantoor; J. Oostinga, zich ook schrijvende J- P. Oostingh, ontvanger der directe belastingen enz.; J. C. P. baron Van Alderwercll Houtuyn, ontvanger der directe belastingen enz.; C. M. Van der Heyden, ontvanger der directe belastingen enz.; W. F. L'Amoraal Wichers, aak genaamd wordende W. F. Lamoraal, ontvanger der invoerrechten en accijnsen; G. De Lange, commies le kl. bij 's rijks beiastingeu; A. VanKuyk, commies 2® kl. bij 's rijks belastingen. Door Z. M. is de 2® luit. F. F. R. graaf Du Mouceau, van het 3® reg. vesting-artillerievoor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch Indië. De luit. ter zee 2® kl. P. J. L. De Gijselaar, dienende aan boord van bel schroefstoomscbip Bonaire, wordt met 20 dezer op non-activiteit ge steld en met 21 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2* kl. L. Rooseiiburg. De heer J. E. Cerisola y Rossi, benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Huelva, is in die hoedanigheid door de Spaanschc regeering erkend. Heden is eene buitengewone ministerraad gehouden. Hel gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden A. M. B. M.uit Rotter dam, wegens valschheid in geschriften en misbruik van vertrouwen, ver oordeeld tot 1 jaar celstraf, 8 boeten van 50 en eene van 12.50; terwijl gelijke celstraf is opgelegd aan de wed. P. v. d. H.uit Dordrecht, ter zake van diefstal met binueubraak en twee eenvoudige diefstallen le Rotterdam gepleegd. In 's hofs correclioneele terechtzitting is bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank waarbij C. v. d. S. tot 2 jaren celstraf is veroordeeld wegens bednegelijke oplichting te Delft. 1111. MM. de koning en de koningin zullen a.s. Maandag, ter gelegen heid van Zr. MA verjaardag te 1 uur receptie verleenen aan de grootofficie- reu der kroon, de hoofden der departementen van algemeen bestuurde leden van het burgerlijke en militaire huis des konings. Naar w ij vernemen zal ditmaal de gala-maaltijd ten hove niet plaats hebben. Maandag a. s. zal, zooals reeds werd aangekondigd, in hel hotel den Ouden Doelen het gala-diner plaats hebben door Z. Exc. den minister van builenlandsche zaken, ter eere van 'skonings verjaardag den hoofden der vreemde gezantschappen, de voorzitters van de hooge staatslichamende hoofden van gewest eu gemeente aan te bieden. De groote Casinozaal wordt tol dit einde prachtig op nationale wijze versierd. De ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuurzullen mede aan den maaltijd deelnemen. Het luisterrijke militaire assautheden in de Oranjekazerne door het regement grenadiers en jagers gegeven tot herdenking van 's konings aan staanden verjaardag werd vereerd met de tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister van oorlogde geueraals-inspecteurs der verschillende wapens meest alle officieren-generaals in de residentie aanwezig, benevens de chefs der verschillende militaire inrichtingenen hoofd- en verdere officieren van hel korps. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt aan het hötel den Ouden Doelen, de heer D. Malzugata, secretaris van de Japansche legatie te Parijs, en M. Yamasaki, regeeringssecrelaris van het Japansche gouvernement te Tokio. De heer J. 11. Looisen, opzichter bij de openbare werken alhier, welke in den aanvang van dit jaar den dag mocht herdenken waarop hij voor 25 jaren in dienst der gemeente trad en bij die gelegenheid reeds zoovele blijken van waardeering mocht ontvangen, was gisteren nog eene aange name verrassing bereid. Hem werd in tegenwoordigheid van hel dagelijksch bestuur eene prachtige zilveren herinneringsmedaille vereerd, prijkende aan de eene zijde met het stedelijk wapen en aan de andere zijde in een lau werkrans de inscriptie: //De gemeente 's Gravenhage aan J. 11. Looisen, hoofdopzichter1858—1883". De burgemeester wenschte hem geluk en herdacht in hartelijke woorden de vele goede diensten door den jubilaris aan de gemeente bewezen. De heer Looisen liet niet na bij zijn dank de verzekering te voegendat hij zijne beste krachten zou blijven aanwenden in het belang der gemeente. Te dezer stede is overleden de heer mr. J. D. baron VanderHeim, een vriend der schooljeugd en ijverig bevorderaar van het schoolbezoek, tot aanmoediging waaraan hij menig geldelijk offer bracht. Hjj had zitting in hel bestuur der Vereeniging tot wering van het schoolverzuim, welke zich ten doel stelt het aanbieden van jaarlijksche schoolfeesten aan de kinderen, zoowel van de openbare als bijzondere scholen, die zich door vlijt en ge trouw schoolbezoek hebben onderscheiden. BELGIE, Bij kon. besluit is de doodstraf, uitgesproken door het hof van assises van Brabant tegen Leclercq en tegen Melanie Lardinois zijne vrouw, daders der misdaad te Tilly, veranderd in levenslangen dwangarbeid. Zaterdagavond is te Thienen in de suikerraffineerderij Bleykaerts eu C°. een hevige brand ontstaan. Dank aan den moed de Thienenaars was men den brand spoedig meester. De schade wordt geschat op 100,000 fr. Onge lukkig heeft men het verlies van een menschenleven te betreuren. Een werk man, die reeds met twee medailles voor daden van moed en zelfopoffering gedecoreerd was, is, door het breken eener ladder, doodgevallen. EKGELAKlk LONDEN, 16 Februari. De diplomatieke correspondentie betreffende de Egyptische zaken is aan het parlement overgelegd. In eene dépêche van 18 November schrijft lord Dufferin aan lord Granville, dat het naar zijne meening ontijdig zou zijn, de notabelen-kamer op dit oogenblik te herstellen. Hij stelt voor een staatsraad in hel leven te roepen, beslaande uil 30 leden, welke vertegen woordigers der provinciën en steden zullen zijn, naar het model der Indi sche regeering. Misschien zou het mogelijk zijn later daarnaast een lichaam te scheppen, op meer democratischen grondslag gebouwd, met consultatieve stem. Eene dépêche van 28 December van lord Granville houdt in, dat te beginnen met 30 September de kosten van onderhoud der Engelsche troe pen in Egypte komen ten laste van hel Egyptische gouvernement, lot een maximum van 720,000 'sjaars. De storting van het bedrag wegens on derhoud gedurende de eerste 6 maanden, hetwelk met Maart vervalt, moet zonder fout vóór het einde van die maand hebben plaats gehad, liet En gelsche bezettingskorps zat verminderd worden naar gelang de Egyptische militaire macht in staat zal zijn om de Engelsche te vervangen. In antwoord aan Hicks Beach heeft Ashley in het lagerhuis gezegd, dat de Transvaal de met het etude van 1882 vervallen 50000 nog niet betaald heeft; de gouverneur Robinson heelt in last op de vervulling der verplichtingen van de Transvaal aan le dringen. De commissie voor de neer- zettiugen der inboorlingen is weinig met haar werk gevorderd, tengevolge

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5