LEIDSCHE COURANT. 1883. MAANDAG 12 FEBRUARI. 36. STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSCHB BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1. iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. tggcafigusggiigassi lij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des konings in de provincie Zuidholland, van den 16deD Januari 1883 Provinciaalblad n°. 4), houdende regeling van de loling voor de Nationale Militie, en waarbij den Burge meesters der gemeenten, waar de loting plaats heeft, o m. wordt verzocht om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorko ming van dronkenschap, bij gelegenheid der loting; Noodigt de lotelingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar ernstig en dringend uit, zich bij gelegenheid der loting geheel te onthouden van het gebruik van sterken drank en daardoor zich te vrijwa ren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in het alge meen, maar ook voor de straffen bij de Wet tot beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens met nadruk wordt gewezen op de Strafbepaling bij art. 21 dier Wet gesteld tegen het toedienen van bedwel menden drank aan iemand die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden 7 Februari 1883. DE KANTER. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2C alinea der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den lói,a Februari ek. door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd Lhjen, 6 Februari 1883. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861, Staats blad n°. 127) Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ingezetenen, die verlangen moch ten als vrijwilligers bij de nationale militie op te treden, zich daartoe vóór den laten Maart aanstaande ter gemeente-secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19fD Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijnmoet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lst€a Januari van het jaar der optreding als vrijwilli ger het 208te jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischtenmet uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeentein welke hij ingeschreven istenzij hij geene verplich tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemachtbij het leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed beeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der wetdagelijks, uit gezonderd de Zondag, van des voormiddags ?iegen tot des namiddags vier uren ter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 10 Februari 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 Februari. De koninklijke goedkeuring; is verleend aan de vereeniging tot instand houding van het //Kolff-fonds" te Leiden. De bevolking der gemeente Leiden is gedurende het jaar 1882 ver meerderd: door geboorte: met 785 zoons en 739 dochters; totaal 1524, door vestiging in de gemeente: met 2074 mannen en 1234 vrouwen; totaal 3308. Verminderd: door overlijden: met 536 mannen en 475 vrouwen; totaal 1011. door vertrek uit de gemeente: met 2081 mannen en 1204 vrouwen; totaal 3285. De vermeerdering der bevolking bedraagt dus 242 mannen, en 294 vrouwen; totaal 536; en het geheele bevolkingscijfer 20003 mannen; 22162 vrouwen, totaal 42165. Door de politie alhier is naar de gevangenis te 's Gravenhage overge bracht zekeren H. B.die ten nadeele van den heer S. uit een koetshuis zich had meester gemaakt van vier pleeten tuigringen en een paardenbit, welke voorwerpen hij reeds bij een koopman in vodden enz. had verkocht en aldaar door de politie zijn in beslag genomen. Hedenmorgen, omstreeks 8% uur, is bij den winkelier J. L. C. aan de Aalmarkt een begin van brand ontstaan, doordien bij bet aanstrijken van een lucifer het brandende kopje in een bakje met petroleum terecht kwam. Door er een wollen deken over te werpen is de brand spoedig gebluscht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 62 tot 74 volwassen personen en 7 tót 12 kinderen. In de pas verschenen mededeelingen van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde lezen wij omtrent de hier gevestigde af- deeling Leiden en Omstreken: De gewone vergaderingen hadden eens per maand plaats. Bovendien traden in vier buitengewone vergaderingen achter eenvolgens als sprekers op de hh. H. Witte, dr. Boursse Wils, Fred. Burvenich en dr. Webers, terwijl er evenals ten vorigen jare eene kunst beschouwing gehouden werd, waartoe de heer C. A. A. Dudok De Wit te Amsterdam zijne teekeningen en photographien welwillend beschikbaar ge steld had. Voorts werden de leden in de gelegenheid gesteld op 11 October 1881 eene huishoudelijke tentoonstelling van tafelversieringen te bezichtigen gevolgd door eene voordracht van den heer Van Ledden Hnlsebosch over het drogen van bloemen en bladen. Ter viering van het vijfjarig bestaan der afdeeling werd van 7 10 Juli 1882 eene tentoonstelling van planten, bouquelten, vruchten en groenten gehouden. Deze tentoonstelling mag als bijzonder goed geslaagd genoemd worden, tevens waren de flnanciesle resnltaten vrij gunstig, zoowel door den geldelijken steun van verschillende zijden ondervonden, als ook door een druk bezoek. Het getal leden klom van 170 tot 238. Van eene schuit te Katwijk, meldt men ons, heeft men nog geen tijding ontvangen, tengevolge waarvan er meer vrees dan hoop bestaat, dat zij in behouden haven is aangeland. Van de deze week uitgezeilde schuiten zijn de meeste te IJmuiden voor het stormweer gevlucht, daar hel ondoen lijk was tegen den feilen zuidoosten-wind koers naar wal te zetten. De weinige visch, die dezer dagen werd aangebracht, was zeer hoog in prijs en niet bijzonder krimp meer. De sehrobnetvisscherij heeft tot dusver bijna niets dan nadeel opgeleverd. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: Wegens stormweer en tegenwind zijn alhier slechts 7 bommen aangekomen met eene schrale vangst, welke besomde ƒ20 a ƒ65 in 8 dagen. Voor de levende viseh werd een buiten gewoon hoogen prijs besteed, voor groote tong 1.20 a 1.30 per stuk, klein soort tong ƒ0.50 a ƒ0.70 per stuk, rogge 2 a ƒ2.50 per stuk, bun schol 0.90 a ƒ1 per stuk, klein schol 16 a 17.50 per mand. Van Scheveningen waren ook koopers bij den afslag. De schuit van den reeder W. Dubbeldam, heden 19 dagen reis, is nog niets bekend. 25 schuiten zijn voor eenige dagen op de visscherij afgegaan. Blijkens bericht van den consul der Nederlanden te Bremen, is het lichtschip Heser, tengevolge van het breken van den ankerketting, naar Bremerhaven gesleept. (Sic.) Naar wij vernemen is de commissie van rapporteurs'over de kieswet dezer dagen vergaderd geweest. Zij heeft echter haar eindverslag nog niet vastgesteld, maar besloten met de regeering in schriftelijk overleg over dit onderwerp te treden. Zie verder het Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1