ciLEIDSClIE COURANT. 1833. R, >rj HI Si". 35. ZATERDAG 10 FEBRUARI. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. de|. »j Pr«j| raa-i Tul» vonii ni. toorl tangti be Courant verschijnt dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaalsruimtc. Cl. Cl'. Ct.l cü /II LEIDEN. 9 Februari. In de maand Januari zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 148 hinderenals: 86 zoons en 62 dochters, waaronder is begrepen 4 twee- linggeboorte: overleden 165 personen, waaronder 9 elders woonachtig, als: 26 mannen, 9 vrouwen. 31 zoons en 39 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 9. Gehuwd 17 paren. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de minister van justitie het professoren-diner in het Hotel Verhaat!, ter viering van den dies natalis der Leidsche universiteit, niet bijgewoond. Gisterennamiddag te 3 uur is aan de Hoogewoerd een 10-jarige jongen, genaamd C., door een rijtuig aangereden, tengevolge waarvan hij eene lichte wonde aan het hoofd heeft bekomen. Te 4 uur is van af de Hoogewoerd een paard, bespannen voor een rij tuig, tengevolge van het breken van den buikriem, op hol gegaan, doch op de Breedestraat, ter hoogte van de studenlen-societeit, tot staan gebracht zonder cenig ongeval te hebben veroorzaakt. Omstreeks denzelfdeu tjjd is door een rijtuig, waarin eenige studenten gezeten waren, een seinpaal der Katwijksche stoomtram-maatschappij omvergereden. Te 9 uur gisterenavond heeft de 14-jarige jongen P. t». het ongeluk gehad in het tvater aan het Steenschuur te vallen; na geruimen daarin te hebben gelegen, is hij met veel moeite gered door den student Van der 11., die zich daartoe gekleed te water begaf, terwjjl het daarna met veel krachtsinspan ning door den heer dr. N., alsmede de korporaal-ziekenoppasser K. en zeke ren L. is mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Na aan bei politiebureau van drooge kleeaeren te zjjn voorzien is hy vader huiswaarts gegaan. f Naar wjj uil goede bron vernemen zal tot hoofddirecteur van 'srjjks museum te Amsterdam worden benoemd dc tegenwoordige directeur van het museum Boymans te Rotterdam. Naar men verneemt zou een ontwerp van wel, waarbij den minister van financiën machtiging wordt gegeven om twintig millioen zilveren stan- daardmunt te doen versmelten en te verkoopen, bjj den raad van state in behandeling zijn Ten einde de herinnering van de op 30 November en 1 December 1882 Ie Amsterdam gehouden Citadel-feesten te bewaren, heeft de commissie dier feesten een gedenkboek doen zamenstellenen zal er een exemplaar als een blijvend aandenken worden uitgereikt aan alle gerechtigden tot het dragen der Citadel-medaille. Naar de correspondent van de /V. /f. C. te Londen verne-rotbestaan er oneenisheden tusschen de stoombootmaatschappij //Zeeland" en de directie van den Chatham-spoorwegnaar aanleiding van de haven te Queenshnrongh. De stoombootmaatschappij //Zeeland" wil de maatschappij van den Chatham- spoorweg een proces aandoen wegens contractbreuk. Door de politie is bij den uitdrager 11. aan de Rottekade te Rotterdam eene belangrijke partij gouden en zilveren voorwerpen in beslag genomen. Naar men vermoedt slaan een aantal dier voorwerpen in verband met de zaak der millioenenjiiflroow. Eergisteren zijn door de politie te Haarlem aangehouden en naar het littis van arrest overgebracht twee jongelieden van 22 jaren, die zich bij herhaling hadden schuldig gemaakt aan diefstal van paardenhaar door middel van inklimming in het pakhuis van een koopman aan den Burgwal aldaar. Zij hebben reeds vroeger gevangenisstraf ondergaan. Het Amsterdamsche comité der //Willem Barents-Vereeniging" heeft zich. onder medcdeeling eener circulaire van het hoofdbestuur, gewend tot de ingezetenen dier gemeente, met verzoek om ondersteuning ten behoeve vaa den zesden tocht der Willem Barents naar het Noorden. Het doel van dezen tocht zal meer bepaald zijn de opvarenden van de Varna te gaan zoeken en zoo noodig hulp te verleenen. De Nederlandsche bakkersbond stelt zich voor, ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam, een bakkersfeest te organiseeren. De stoomboot Leeuwarden, van de Zuiderzee stoomboot-maalschappjj had eergisteren op reis van Ilarlingen naar Amsterdam oponthoud, waar- b. door de boot eerst 12 uren in den afgeloopcn nacht aldaar aankwam. Een aantal passagiers, waaronder vele landverhuizers, bevonden zich daardoor 'n zeer moeielijke positie en wenschten den nacht aan boord te blijven doorbrengen. De menschlievendheid van den kapitein ging echter niet jé zoover, dat men aan dit billijke verlangen voldeed; hjj noodzaakte de pas sagiers, waaronder vrouwen en behoefiigcn. in dit barre jaargetijde midden in den nacht een goed heenkomen te zoeken. Eergisteren had te Weesp een treurig ongeluk plaats. Een 15-jarig jongeling geraakte in de chocolaadfabriek van de heereu J. Van Houten Zoon tusschen het rad van de stoommachine, met het noodlottig gevolg, dat hij vermorseld werd. Eergisterenavond overleed te Utrecht jhr. mr. A. A. Van Oldenbarnc- veld, genaamd Witte Tullingh, griffier van het hoog militair gerechtshof. Hel getal personen, die gedurende het jaar 1882, hetzij tot lotsverbe tering, hetzij om andere redenen, uit Gelderland naar Amerika zjjn ver trokken, bedraagt 781. van welke 280 gehuwd. Om aan zijn lust tot carnavalsviering te voldoen, stal iemand Dins dagavond te Njjmcgen een horlogie en maakte dit dra te gelde. Hij viel deswege in handen der politie en zal daarvoor eerlang met de justitie heb ben af te rekenen, doch in een ander, dan in een vaslenavondspak gesloken. In tegenwoordigheid van een groot publiek werd gisteren te Deventer te nieuwbenoemde burgemeester, baron Van Heemstra, in eene buitenge wone raadsvergadering op plechtige wijze geïnstalleerd. 1 liet aantal aanvragen om bij het instructie-bataljon Ie Kampen in dienst e worden gesteld, is tegenwoordig zeer groot. Nauwelijks zijn er een 40 f 50 jongelingen aangenomen, of er hebben zich voor de volgende oproe ping een genoegzaam aantal adspiranten aangemeld. De volgende week ver trekken weder een wel nog niet bepaald, maar toch vrij groot aantal kor poraal-titulair naar de reg. infanterie, waar thans ongeveer 430 korporaals ontbreken. Door de menigte aanvragen blijft het mogelijk het bataljon pomnleel te houden en nan de reg. infanterie veel kader te kunnen vprsirek- Hun aam ui'Jhui ikch vo.i. L s i lf - J,ta O inppn 7.1'Uc Ter vervulling van de vacaiure van kantonrechter te lleercuveen zijn door dc arrond.-rechtbank in atphabetische volgorde op de voordracht ge plaatst: mr. A. Greebe, griffier bij hel kantongerecht te Gouda; mr. M. Mz. Van Heioma, griffier bij liet kantongerecht te lleerenveen (met het lot tegen mr. A. J. J. baron Van Styriim. stibst. griflier hij de rechtbank Ie lleeren veen). en ui'. K. Klein, kantonrechter te Lemmer. Te Winschoten is in het huis van arrest binnengebracht zekere Willem Lupkes, arbeider ie Jipsinghuizendie beschuldigd wordt zijn zwager met eene bijl te hebben gedood. Door elf politie-agenten en 4 nachtwakers is huiszoeking gedaan bij de weduwe S. Rozenburg, te Jubbega. terwijl hare beide zoons wegens overtreding der jachtwet in hechtenis waren. Eene aanzienlijke hoeveelheid linnen, katoen, klèedingstukken en oud- rscheidene timmergereedschappen zijn gevonden. Alles is dadelijk in beslag genomen, en men hoopt nu de da ders ontdekt te hebben van de menigvuldige diefstallen, welke in die stre ken hebben plaats gehad. De commissaris des konings in Noordbrabant heeft het liern aangeboden eere-voorzitterscbap aanvaard van de commissie, die zich te's Bosch gevormd heeft om, namens ingezetenen van Noordbrabant, den minister van waterstaat een huldeblijk aan te bieden voor hetgeen door dezen is verricht in zake de wet lot verlegging van den Maasmond. Na pas uit de gevangenis ontslagen te zijn. kwam Dinsdag te Geer- truiilenberg, midden onder het vastenavondrumoer, zekere F. VV. in be-, schonken thuis. Hij wilde weder in eene herberg gaan, waar men hem echter niet wilde tappen, en sloeg toen eene ruit stuk, waarbij hjj zich zwaar aan eene der banden schijnt gewond te hebben, want toen men hem den volgeuden morgen dood in zijtic woning vond, bleek het, dat de slag ader aan den pols was afgesneden. 's GRAVENHAGË. 9 Februari. Door Z. M. is aan mr. C. T. graaf Van Lynden van Sandenburg, mi nister van financiën, verlof verleend tol liet aannemen van de versierselen l5le klasse (grootkruis) der orde van den Leeuw en de Zon, hem doorZjjne Keizerlijke Majesteit den Schab van Perzië geschonken. Door Z. M is de beer F. M Knobel, leerling-consul, werkzaam aan bet departement van btiiienlandscbe zaken, benoemd lol vice-consul Ie St. Petersburg. Z. M. de koning heeft gisterennamiddag in bijzonder gehoor ontvan gen den beer T. C Vacarcsco, minister-resident van Rumenië hjj het Nederl. hof. die Z. M. zijne geloofsbrieven heelt aangeboden. De diplomatieke ver tegenwoordiger werd van het Ilótel de Bellevnc met hel gebruikelijk cere monieel naar 's konings paleis geleid.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1