Tijdens den hevtgen storm, die Zaterdagnacht woedde, verbrandde te Hoorn de korenmolen van Balk, staande even buiten de stad. Ook het nevenstaande woonhuis werd door de vlammen vernield. Eene vrouw te Varseveld, die lijdende was aan verstandverbijstering, heeft deze week stil hare woning verlaten en 2& uur naakt rondgedwaald. Toeu zij eindelijk gevonden werd en in eene nabijstaande woning werd gebracht, gaf zij nog eenige teekenen van leven, en koit daarna is zij overleden. Nabij Pellen is gisteren gestrand een stoomschip, denkelijk de Ed- dystoue; het zit gevaarlijk. Met het vuurpijlloestel hoopt men de beman ning te redden. Zaterdagnamiddag werd te Tiel met de stoomboot Koningin der Neder landen aangebracht eene krankzinnige vrouw, die, onder geleide van haren man en een harer broeders, naar hare familie te Doodewaard moest worden vervoerd. Zij had op de boot, in een onbewaakt oogenblik, haren man zoodanig met een stoel op het hoofd geslagen, dat hij erg verwond werd. Uil Tiel is de vrouw per as naar de plaats harer bestemming vervoerd on der toezicht der politie, terwijl haar man op zijn verlangen is doorgevaren met de boot naar Druten, ten einde zich daar onder geneeskundige behan deling te stellen. Zaterdagnacht omstreeks 3 uur stegen plotseling de vlammen op uit de behuizing van den waardsman J. Peters op het Groenendaal onder Bemmel in de Betuwe, terwijl deze met zijn gezin in de diepste rast verkeerde. Eenige visschers, die in de nabijheid de wacht hielden, snelden onmiddel lijk ter hulp en kwamen nog juist bijtijds om de bewoners te wekken, en van een anders gewissen dood te redden. Door den lellen wind aangewak kerd. greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan geen blusschen viel te denken, zoodat huis en de gansche inboedel weldra in de asch lagen, terwijl eene koe, een paar varkens en eene geit daarbij omkwamen. Naar men verneemt was alleen hel huis tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is nog onbekend. Zaterdag had te Joure een treurig ongeluk plaats. Drie personen brachten van eene nabijgelegen plaats in een schuitje de melk naar de bo- lerfabriek van de firma De Boer. Op de terugreis sloeg het vaartuig om door den hevigen wind. Twee werden gered. De derde, die het ongeluk had onder liet schuitje te geraken, werd eenige uren later levenloos op gehaald. De justitie te Maastricht heeft zich naar Geverikbeek begeven, waar geruchten liepen dat een man door zijne vrouw zou vergiftigd zjjn. Uit bet onderzoek is echter gebleken, dat geen misdaad heeft plaats gehad, maar de mau een natuurlijken dood gestorven is. 's GHAVEN1IAGE. 5 Februari. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Ilpendaor, R. Van Dam. onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente lleu Bommel, en lot burgemeester der gemeente Landsmeer, J. M. Van Beek Jr.secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemdtot inspecteur der gevangenissen en der ge stichten Ommerschaiis en Veenhuizen L. J. Ik Verschoor, gepensioneerd ka pitein der infanterie, thans tijdelijk met de inspectie belast; tot ingenieur- architect voor de gevangenissen en reebtsgebouwen W. C. Metzelaar, civiel-ingenieur, thans gemeente-architect te Deventer. Door Z. M. is benoemd lot notaris binnen het arrondissement Rotter' dam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, J. Metz, candidaat-notaris aldaar. De heer G. Heitingh, commies verificateur der eerste categorie voor den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accjjnsen te Amster dam, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Wieringen, en de heer J M Rueb, ontvanger der directe belastingen en accjjnsen te Hasselt, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, accijnsen en invoerrechten te Groenlo. Het te Wolfheeg, gemeente Vaals, gevestigde kantoor van in- enj uitvoer, is aangewezen als grenskantoor, om door een commies-ontvanger te worden waargenomen. Aan den heer F. Siemerink is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oostburg. Aan den heer mr. Th. Buys JPz. is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Kampen. De secretaris van het Italiaansche gezantschap, ridder Vigoni, is. na langdurig verblijf buitenslands, hier ter stede teruggekeerd in het hotel Paulez. De gezantschapsraad baron Von Turckheim is als secretaris aan het Oostenrijkscb-llongaarsch gezantschap alhier verbonden. Door den hoogen raad zijn bij arresten, lieden gewezen, o. a. ver worpen de cassatieberoepen van: 1". J. V. S. en diens huisvrouw, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot twee en negen oiaanden eenzame opsluiting wegens het houden van een huis van hazardspel en bet daarin toelaten van het publick; 2". J. T. door het gerechtshof te 'sGraveuhage veroordeeld lol vier maanden celstraf ter zake van valscliheid in een onder handse!) geschrift; 3". J. L. S.door hetzelfde hof veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens dielstal met geweldpleging, en 4". 11. L. R. c. s. door hetzelfde hof veroordeeld tot gelijke stral ter zake van diefstal met geweldoefening. liet gerechtshof te 's Gravenhage heeft in zijne civiele zitting van heden uitspraak gedaan in de zaak van den appellant Tucker, voerende het schip Calliope, tegen de firma Govers en Zoon te Rotterdam, geïnti meerde. Hel hof heeft beslist, dat de tegenvordering der geïntimeerde voor dadelijke verefTening niet vatbaar was en dus niet in compensatie kon wor den gebracht. Op dien grond werd het vonnis der rechtbank te Rotterdam vernietigd en wees het hof, ten principale rechtdoende, den appellant zijn in eersten aanleg gedancn eisch tot betaling der vracht toe. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in zijne heden gehouden correctioneele zitting vernietigd het vonnis der Haagsche rechtbankwaarbij D. Van M. alhier is veroordeeld tot jaar celstraf wegens het door onvoorzichtigheid veroorzaken van den dood van haar kind. De bekl. werd vrijgesproken, omdat het haar ten laste gelegde niet voldoende was bewezen. Het hof heeft voorts bevestigd een vonnis der Haagsche recht, bank. waarbij J. De B.uit Rijnsbnrg. is veroordeeld tot 183 dagen celstraf ter zake van diefstal in eene herberg te Katwijk; en een vonnis dtr rechtbank te Rotterdam, waarbij A. V. d. V.. uit Overschie, is vrijgesprokea tira van de aanklacht van het brengen van vee in eene besmette weide. De rechtbank heeft heden alle personen uit Leiden en Delftdie ver. |,et leden week wegens dronkenschap bij herhaling op den openbaren wet der ,Na' ■W in no op Ru Cai nie wa; ma bed diir terechtstonden, tot gevangenisstraf van 10 tot 14 dagen veroordeeld, mei uitzondering van een der beklaagden uit Leiden, die vrijgesproken werd o) grond dat hij, door een politieagent uit eene woning gehaald zijnde, niet kon gezegd worden in het openbaar beschonken te zjjn geweest. In de algemeene vergadering van het Indische genootschap. Maandag 12 dezer alhier te houden, zal de heer F. S. A. de Clerck als spreker op. treden. Hij zal eene schels leveren van den tegenwoordigen toestand van ais het Inlandsch onderwijs. Zaterdagnamiddag werd een postillon van een der postrjjtuigen, waar. mede de brievenbussen geledigd wordenin het Noordeinde voor het paleis jjuti van den koningdoor het schichtig worden van het paard van den bok kers geworpenmet het ongelukkig gevolgdat een zijner scheenbeenen verbrjj. zeld werd. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend door d'. Hus, werd de ongelukkige door de brancard naar het gasthuis vervoerd. j Dezer dagen is uit een handwagen van het expeditiekantoor der firma jenj van Gend Loos alhier een pakje ontvreemdbevattende verschillende goik m-iss den en zilveren voorwerpen, vertegenwoordigende eene aanzienlijke waarde, Eene sluwe oplichterij had dezer dagen plaats. Een fatsoenlijk gekleed heer trad een schoencnwinkeltje binnen in de Gortstraat en bestelde op zicht 10 paar bottines. Men moest ze op een zeker uur in de Spuisstraal bij dei heer L. zenden. De bedrieger scheen te hebben opgemerkt, dat de deur bj den heer L. dikwijls openstond; hjj verborg zich in den gang, en nam dt "1 schoenen aanmet de boodschapdat men over een half uur moest terug. Ljd komen. Hij verdween een oogenblik later met de schoenen en liet de mani^i in den gang achter. Aan de winkelierster, die het niet breed heeft, isdaartwee door een zware slag toegebracht. Tot nog toe heeft de politie den dader zu|ie niet gevonden. de i de lege uem zou BUI TE NL AN DSC HE BERICHTEN. ging =Jbeen - lekei BKLGIE. noia De koning heeft het eerste hofbal niet bijgewoond; de doctoren hebben?^" hem eenige dagen volkomen rust voorgeschreven. Het is niet onwaarschjjnljjk, dat HH. MM. den 28s,tn Februari naar Berlijn zullen gaan. p'1 Men schrjjlt uit Brussel aan de Tribune, dat het departement var oorlog besloten heeft, dat er in dit jaar geen manoeuvres .zullen plaaiiï,ges hebben. Dit besluit is genomen tengevolge van het tekort in de schatkist. <lro.nl Te Antwerpen is Zaterdagnacht ingebroken in het kantoor van denweig< heer Ooslvogels, koopman in granen, hooi en stroo, gelegen aan de Bron wersvliel. De dieven hebben eene som van 5500 fr. uit de lessenaars mede, He genomen. De politie doet onderzoek. p®3" EIGEI.AÜD. tlng men LONDEN, 4 Februari. »este| Gladstone keert den ÏO3"1 aanst. naar Engeland terug. Charles Dilkt is reeds gearriveerd. Den 15d", weel men, heropent het parlement zjjnt zittingen. De aanhangers van den heer Bradlaugh te Northampton hebben eene vergadering;bijeengeroepen, om met verontwaaardiging te protesteeren tegen het besluit der spoorweg-maatschappijen, die op 15 Februari geene goed- koope treinen naar Londen willen laten gaan, dewijl de aanhangers van den heer Bradlaugh op dien dag te Londen eene demonstratie willen doen. Er wordt geld ingezameld, om op dien dag eene groote menigte kiezers gratis naar Londen te kunnen vervoeren. De aangekondigde vergadering van belangstellenden in de zaak der pachters op Skye heelt plaats gehad onder voorzitterschap van den heer Campbell. Velen waren het eens, dat er geen geweld moest gebruikt wor-jende den. Men moest den pachters eenigen tijd gunnen, om lot een vergelijk te komen. Het zenden van soldaten kon aanleiding geven tot heftigen tegen-troonp stand, die zich wel eens verder dan het eiland kon uitbreiden. De verga-rordei dering besloot aan te dringen op hel benoemen eener koninklijke commis- erwae sie, ten einde de zaak te onderzoeken. jrige De behandeling van het rechtsgeding tegen de personen, die van een oden moordcomplot op beambten beticht worden, is Zaterdag Ie Dublin voorlge- T zet. Acht der gearresteerden worden tevens beschuldigd van deelneming aan torste den moord op lord Cavendish en den heer Burke. De getuige Fitz Simons laats verklaart gewoond te hebben in het huis, waar de beschuldigde James Carey -U zijn intrek had. Na de inhechtenisneming van Carey vond hij op den zolder (W.OOC lange messen, welke hij aan het hof vertoont. Door de experts onderzocht,fkoms blijkt dat met moordtuigen van gelijken aard lord Cavendish en de heerwrjj Burke om het leven zijn gebracht. Uit het verhoor zou o. a. gebleken zjjn, - D dat de heer Forster tweemalen door een toeval aan de handen van de op tgeloo hem loerende moordenaars ontglipte. Voorts, dat de dood van lord Cavensdislt J ter niet bedoeld was. Deze verloor zijn leven doordien hij zich in het gezel- schap bevond van Burke, die sinds lang door de club was ter dood veroor- deeld. Men verwachtte dat twee of misschien wel drie van de thans terechtstaande personen door getuigen onder eede zouden worden aangewe-NE\V zen als zijnde gezien in de kar, die de moordenaars in veiligheid bracht.Or he tjjne ran A De ieiuv ihriji oloni erdiet en bi rerkei trnstig

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2