betrekking bij bet garnizoens-hospitaal te 's Gravenhage ontheven en over geplaatst naar Maastricht. Het stoomschip Prinses Wilhelminavan Amsterdam naar Batavia, vertrok op 29 Jan. van Marseille, en het stoomschip Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, is 30 Jan te Southampton aangekomen. Door'het hoofd-comité van het "Roode Kruis" wordt eene hoeveelheid tabak, sigaren, pijpjes, gezelschapsspelen, bessensap en eau-de-cologne ver zonden, voor de zieken en gekwetsten te Atjeh. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Nes en Wierum is beroe pen d». W. Klercq, pred. te Koudekerk, bij Leiden. Ofschoon in de laatste jaren de landerijen eenige daling ondergaan, is dit met bloembollengronden nog geenszins het geval. Voor een paar dagen geleden toch werden te Overveen bij Haarlem nog 2% hectare bloembollen- grond publiek verkocht voor ƒ40 000. dus ongeveer 16 mille per hectare. Door de Kemonslr. gemeente te Meppel is het volgende tweetal opge maakt: d". J. A. Bejjeruian, te Leiden, en M. VV. De Vries, te Dokkum. Een honderdtal ingezetenen allen handelaars, fabrikanten en winkeliers va:i de gemeeute llaskerland (in de provincie Friesland) hebben zich ge wend tot den koning met een request, waarin zij talrijke bezwaren te berde brengen .tegen de nieuw ingevoerde zegelwet. Volgens hen zou de kwitauiiezegel voornamelijk en in erge mate voor den koopman, fabrikant en winkelier een drukkende last zijn omdat de handel, vaak op open markt of beurs, veel belemmering hierdoor ondervindt. Om hier in eenigzins ie gemoet te komen verzoeken zij den koning spoedig eene wel tot wijziging der zegelwet bij de stalen generaal in te dienen en daarin le bepalen dat kwitantiën en kort papier beneden honderd gulden tan zegelrecht worden vrijgesteld. 's tilt A vENHAGE 31 Januari. Door Z. M. is de luitenant-kolonel F. baron Van Aerssen Beijeren van Voshol, »an het 7' reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is de officier-machinist der 2' klasse bjj 's rijks stoomvaart dienst A. Jongkees bevorderd tot officier-machinist der 1« klasse. Door Z. M. is de machinist P. Bestelink met 1 April aanstaande be noemd lot eersten machinist aan 's rijks werf te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van builenlandsche zaken is het ressort van den vice-consul der Nederlanden te Bostock uitgebreid tot Warnemiiude. 1111. MM. de koning en de koningin woonden gisterenavond dc voorstel ling van de Rotterdamsche afdeeling der vereeniging vliet Nederlandsch Tooneel" in den schouwburg alhier bij, alwaar Faassen's "Zwarte Griet" voor eene eivolle zaal werd vertoond. I.i ile hol- en diplomatieke kringen zijn in de laatste dagen de reeks soirees en hals aangevangen. Op het gemaskeerde diplomaten-bal, dat heden voor acht dagen ten huize van baron Sloet tot Oldruitenborgh plaats vond, volgde gisterenavond een gecosiumeerd dansfeest door den secretaris der legatie van Hare Britsche Majesteit sir Ilelyar gegeven. - Naar men verneemt zal van stadswege 's kouings verjaardag in den avond van 19 Februari a s. herdacht worden door een groot vuurwerk in het Malieveld, welke ruimte in het vierkant slinsersgewijze zal worden ver licht. De illuminatie van gemeentewege zal zich ditmaal lot dit terrein uepalen. RU1TENLAN DSCH E BEU I.C1ITEN. BNGELAKD. LONDEN, 30 Januari. Lord Granville zond op 25 dezer eene depêche naar Parjjs. waarin op verschillende gronden de bewering van Duclerc wordt tegengesproken, als zouden Engeland en Egypte zonder bewilliging van Frankrijk niet bevoegd zjjn. zich uit de finaneiêcle controle terug te trekken. 0. a. wordt in de depêche van lord Granville aangevoerd, dal het actieve leger en de controle feitelijk zijn afgeschaft; dat het gezag van den Khedive slechts hersteld is door de militaire tusschenkomst van Engeland, waaraan Frankrijk weigerde deel te nemen; en dat bedoeld gezag, lot aan het vestigen eener krachtige regeering, slechts door de aanwezigheid der Britsche tioepen gehandhaald wordt. Onder dergelijke omstandigheden kan niet wel beweerd worden, dat vroegere schikkingen nog verplichtend zijn en hersteld moeten worden, ofschoon de ondervinding geleerd heeft, dat zij ondoeltreffendja zells ge vaarlijk zijn. Aan de Daily Metvs wordt uit Cairo het volgende gemeld: De inge nieur Kemp zal eerstdaags hier aankomen om in overleg te treden met den heer Waterfleld. den vertegenwoordiger der ontwerpers van een kanaal van Alexandrië naar Suez over Cairo. Er zal ook een Hollandsch ingenieur ontboden worden. Sheriff Pacha begunstigt het plan: en de invloedrijke Nubar Pacha, hoewel niet in het ministerie, erkent de voordeelen die het voor handel en landbouw zou afwerpen, lnlandsche staatslieden willen aan de regeering het recht verzekeren tot besproeiing van den Delta uit dit nieuwe kanaal De voordeelen, die de scheepvaart zon opleveren, zouden zij aan de ondernemers willen laten. De lieer Waterfleld verzekertdat de maatschappij de noodige besproeiing zou kunnen bewerkstelligen legen een derde der kosten van het huidige stelsel. Men verwacht dat de regeering het geheele plan zal aannemen. Aangaande Cetawayo zegt het Kaapsche Volksblad van 6 Januari: Cetawayo heeft Donderdag Oude Molen verlaten ten einde zich le Simons- baai op weg naar Natal in te schepen. Om zich een idee te maken van al het goed. dat de nu ontslagen gevangene met zich neemt, kunnen wij vermelden, dat hi] negen groote kisten bjj zich had, terwijl er al te voren negen wagenvrachten vol dekens en geschenken in het ruim van het schip waren geborgen. Cetawayo scheen slechts met moeite van de plek zijner gevangeiiisschap te kunnen scheiden, eu als men mag aannemen dat de tranen die een paar zijner vrouwen stortten oprecht waren, dan leveren zij het onomstootelijk bewijs dat de zoo dikwijls beklaagde lamilie er een gelukkig leventje geleid heelt. De koning, die voor een der zoons van een der oppassers, lliggius genaamd, eene groote lielde scheen opgevat te heb ben. knsite hem op Duiische manier verscheiden malen. Hij zag er recht trotsch uit in zijn zwart pak kleeren en met zijn wandelstok met gouden knop. dien hij van den prins van Wales heeft ten geschenke gekregen, en wij zonden wel eens willen zien welk gezicht de man zou trekken, als men hem nu zijne photographic voorhieldzooals die in dë ramen bij Ure- wrs hangt, namelijk spiernaakt, zittende aan het achtergedeelte van de boot, welke hem van Zululand naar hier overbracht, als de personificatie van ten barbaar. Ten ruiui één uur kwam Cetawayo te Simonsstad aan, en Irn drie uur reeds koos de Briton met Item zee. Dat de man in vele opzichten nog echt ruw is, blijkt onder anderen hieruit, dat hij bij hu eten vork. noch mes, noch lepel gebruikte, maar steeds zijne handen, die hij gretig uitstrekte wanneer hel halve rauwe vleesch hem door zijne Zulu, meiden van de gloeiende kolen werd toegereikt. Voor zijn vertrek naar Engeland dronk hij steeds kaflerbier en jenever, doch na zijne terugkomst gaf hjj het bewijs dat de voorstanders der matigheid Item in Engeland ni8 hadden kunnen persuadeeren om zich bij water en limonade te bepalen, want toen vulde hij zich geregeld den buik met de beste cognac en drj monopole. Zijne volgelingen schepten er steeds behagen in om op echt Kafïersche wjjze het verschil te bepraten dat er tusschen Hen blanke o den zwarte bestond. Een hunner meende dal God den Kaffer minder her. sens had gegeven dan den Europeaan, maar om hem daarvoor schadelot te stellen, den zwarte het voorrecht toegekend had om meer dan ééo. vrouw te nemen. (If Cetawayo zijn concertina heeft medegenomen, oi zijn volk op een Schotsche reel te onthalen weten wij niet, doch bij dt volgende volle maan zullen wij uit Natal wel meer daaromtrent vernemen, r k r*i sa k (.1 H. PARIJS, 30 Januari. In de kamer van afgevaardigden verklaarde de heer De Fallières. op eent aanmerking van den heer Janvier De la Motte, dal het Journ. Off. nimmer het ontslag der ministers, wel hunne vervanging mededeelt. Op eene vraat van den heer Renault antwoordde hij. dat de prinsen van Orleans ziclt had den behooren te wenden lol het Fransche gouvernement, evenals de graal van Aquila tot de Italiaansche regering. Dit antwoord werd door de linker, zijde en het centrum toegejuicht, maar wekte gemor ter rechterzijde. Ver volgens voegde hij er bij. dat het stilzwijgen der prinsen eene oiachtigin; voor de regeering was om voorzorgsmaatregelen te nemen. De rrgeerin> vraagt eene wet om de verbanning te kunnen toepassen, ten einde aan hg land volkomen veiligheid te verzekeren, en de vijandiggézinde dagbladen, die complot-geruchten in omloop brachten om de republiek is discredict ti brengen, in bedwang te houden. Op verzoek van den heer De Fallières, die ongesteld is. wordt de verdere discussie over de pretendentetiwcl m aanstaanden Donderdag verdaagd. Vijf advocaten, de rechtsgeleerde raadslieden van prins Jéröme: Bossou- Rillault, Georges Lachaud, Jolibois S'.E Raoul Du val en Philis, hebbei den minister, van justitie een protest doen toekomen tegen de gevangenuemint en gevangenhouding van den prins, die, naar zjj zeggen, een geschrili. heeft openbaar gemaakt, dat in geen enkel opzicht het karakter vu vergrijp heeft. Veertien dagen lang is de instructie al aan 't opsporei van de misdaad, bjj gebreke waarvan de gevangenneming en preventie?! gevangenhouding wederrechtelijk en willekeurig zijn. Of aldHS liet! liet aan het slot is alles geoorloofd tegen een Napoleon, meent mei Item als staatsgevangene te mogen behandelen, enkel omdat hij tot zijn laoi eene waarschuwiug heelt willen richten, die hem ingegeven was door zijw vaderlandsliefde? De Voltaire bericht, dat onder de papieren van Gambelta te Villi d'Avray nietsl gevonden is, dat het depart, van biiitenl. zaken aangaat He zijn meest brieven van vrienden. In het huis der rue St. Didier weriiJ aanteekeningen over de legerorganisatie gevonden, die echter geen officii? karakter droegen. De politie heeft eenige uitdragers te Parijs in hechtenis genomen, di> door geschenken kinderen overhaalden, bij hunne ouders te stelen en hun gestolen voorwerpen te brengen. De laatste tijdingen uit Lyon zijn zeer ernstig. De overheid heeft ui: Parijs bevel ontvangen de wachten aan de gevangenissen te verdubbelct omdat men een aanslag vreest vanwege de anarchisten om hunne veroor deelde makkers te verlossen. Er zjjn verder nog buitengewone maairegela genomen. De cavalerie is ten deele geconsigneerd en patrouilles doorkruis» 's avonds de straten. Tot nog toe is alles rustig gebleven. DD1T8CULAV it. De hertog en hertogin van Edinburg zijn van Berlijn naar Pelershnr? vertrokken. Grootvorst Nikolaas ging naar Stuitgari; eerst had hij een lam onderhoud met Bismarck, die hem een bezoek bracht in t hólel der Russisch! ambassade. De keizer heeft eveneens langdurige gesprekken met den rijks-j kanselier gehouden in de laatste dagen. Volgens de Mat. Zeit. wordt in het ministerie van openbare werkei te Berlijn eene wet voorbereid tot aanleg van nieuwe spoorwegen, tot eei bedrag van 47 millioen mark. Door de nieuwe wegen zal behoelle ontstaat aan vermeerdering van materieel, waarvoor 7 millioen zal worden aange vraagd; terwjjl voor verschillende uitgaven der staatsspoorwegen nog 21 millioen zal gevorderd worden. Men zal trachten het ontwerp nog iu d«i zitting van den landdag in behandeling te brengen. Met betrekking tot de verontrustende geruchten over het bezoek, dal Ruslands minister van buitenl. zaken, de heer Von Giers, te Wcenen aflegt, wordt hier van eene goed onderrichte zijde het volgende verklaard: Hei practisch doel van een nauw verbond tusschen Oostenrijk en Rusland kan slechts de deeling van Turkjje zijn. Doch ook wanneer Rusland en Oosten rijk het over de Ooslersche erfenis eens mochten zijn, zonden zij toch no: altijd dringende behoefte hebben aan Duitschland, als tegenwicht tegen di overige mogendheden, die bij het Oosten belang hebben, en waartegen lij alleen niet opgewassen zouden zjjn. Daardoor wordt de verontrustende op vatting van den staatkundigen toestand te niet gedaan. Het Bert. Tagblatt meldt, dal de kroning van den Czaar in de eerste helft der maand Mei zal geschieden. Eerstdaags zullen de nitnoodigingm aan de vreemde hoven gezonden worden. Prins Albrecht zal waarschijnlijk het Duitsche hof te Moscou vertegenwoordigen. Bij de laatste vorst te Moschaisk. in Rusland, zijn elf knapen, dit zich op weg naar school bevonden, doodgevroren. In het district Waloka- lasisk zijn 42 ntenschen door de koude omgekomen. OUklT-INUlfi BATAVIA. 28 December. Naar het Bat. Hbl. verneemt zal de nieuw benoemde gouverneur va» Atjeh, de heer Laging Tobias, eerst in Maart het bestuur over dat gewen van den heer I'ruys v. d. Hoeven overnemen. De heer Tobias wordt in hel begin van de volgende maand hier verwacht, ten einde eenige particulier! zaken te regelen; keert alsdan naar Palembang terug om de residentie aat zijn opvolger over te geven, en moet ten slotte weder om particuliere rede nen in de helft van Februari te Batavia zijn. De heer Tobias kan dus op zijn vroegst het bestuur over Atjeh in Maart aanvaarden; de heer I'rtijt v. d. Hoeven is dan juist twee jaren gouverneur en heelt dus recht op M pensioen aan dien tang verbonden. Zoo wij goed ingelicht zijn, moei dt lieer Pruys v. d. Hoeven zjjn verzoek om pensioen reeds aan de regeeri»? hebben ingediend. Uit Bandjermasin wordt gemeld: Den 6^" dezer vertrok de Boni naar Amoentai met den resident aan boord. 'I Plotseling vertrek van dit» bodem hangt zamen met rapporten door den adsisient-residcnl van Antoeol»

Leydse Courant | 1883 | | pagina 8