eene dienstbode werd getroffen, die haar been brak. Zij werd in het gast huis opgenomen. Volgens de H'eesper Cour. is de schade door de ontploffing te Weesp grooter dan te Muiden. Aan de directie van den Ned. Rijnspoorweg is vergunning verleend tot invoer van schapen uit Duitschiand langs het grenskantoor Zevenaar be stemd om naar Engeland te worden vervoerd over Rotterdam en Amsterdam inils elk vervoer gedekt zij door eene verklaring van een Duilsch gouver- nements-veearts. Te Sneek werd eergisteren gevankelijk binnengebracht een meisje van 15 en eene meid van 26 jaren, de eerste beschuldigd van brandstichting en de tweede van aansporing lot genoemde misdaad. in eene gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van llarlingcn welke door een talrijk publiek werd bijgewoond, nam de burgemeester, de lieer VV. H. F. baron Van Heemstra, als zoodanig benoemd te Deventer, alschrid van den gemeenteraad en van de gemeente. De woorden des af- seheiils waren hartelijk eu rond: onder herdenking van de alwisseling van liet' en leed, in zijne betrekking als burgemeester ondervonden, erkent de heer Van Heemstra, dat het lief de bovenhand had behouden en hij met weemoedige gevoelens afscheid nam van eene stad, die hem dierbaar was geworden en die hij alles goeds toewensehte. Uit Vlissingen wordt aan de S. II. C. medegedeeld: Naar men ver neemt, is door de directie der kon. maatschappij »dc Schelde" alhier het besluit genomen, om bij wjjze van proef, gedurende het jaar 1883, geen kaai- of liggeld te heffen van de schepen en sloombooten van of naar Rot terdam, die van de terreinen der genoemde maatschappij zullen gebruik maken tot het lichten of bijladen van die zeeschepen, welke, wegens on diepte van den Nieuwen Waterweg, niet volgeladen daarheen of terug kun nen varen.- Naar men uit Vlissingen mctdl hebben weder twee loodsen den dood in de golven gevonden. Den 10'" Januari dezer met de kof de Hoop, van Delfzijl, naar zee gaande, konden zij door slecht weder niet worden afgehaald en moesten dus medevaren. De kof was bestemd naar Southampton, doch is daar niet aangekomen, terwijl te Harwich gedeelten van hel schip en zijne lading zijn aangespoeld. De loodsen laten weduwen en zeven kinderen na. Woensdag werd van Breda naar Den Haag getransporteerd de boek drukkersknecht I,., die beschuldigd wordt van bigamie. In 1868 is hij te Schoonhoven iu het huwelijk getreden met zijne derde vrouw, niettegen staande zijne tweede wederhelft nog springlevend is. In 1869 werd hij in het Politieblad gesignaleerd, doch niet opgespoord, totdat dezer dagen zijne verblijfplaats werd bekend gemaakt, en hij zelf gearresteerd. Boos opzet schijnt hier niet iu het spel te zijn. want is hel waar, wal de overigens zeer oppassende man beweert, dan zou hij indertijd echtscheiding hebben aangevraagd. Iu de veronderstelling dat dit voldoende was om van zijne vrouw voor altijd af te zijn stapte onze vriend ten derden male in het huwelijksbootje, waarvan de manschap iutusschen aardig is toegenomen. De wegens moord veroordeelde Alofs is in de gevangenis te Maastricht overleden, na bekend te hebben, dat hij den moord op de wed. Breuls te Smeermaas heeft gepleegd. Hij moet zich ook schuldig hebben verklaard aan den moord, gepleegd op een persoon, die hangende in het park te Maastricht werd gevonden. Te Nijswiller, bij Gulpen, is een stal met 19 runderen eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt op ruim ƒ5000 geschat: de oorzaak van den brand is onbekend. '8 GRAVENHAGË, 1 Februari. Door Z. M. is aan mr. S. Hannemareferendaris bij het departement van builenlandsche zaken, verlof verleend tot het aannemen van de versier selen 3'1' klasse (commandeur) der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Zijne Keizerlijke Majesteit den Schah van Perzië geschonken. Tot hofmaarschalk is door Z. M. den koning tijdelijk benoemd de heer S. graaf Van Lynden kamerheer van Z. M. De heer baron De Constant Rebecque vertrekt voor cenigen tijd naar Amerika, en zal na terugkomst, die post weder aanvaarden. Aan den heer J. H. A. Modderman is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der .directe belastingen en accijnsen te Twello. Door Z. M. is aan jhr. mr. P. A. G. De Milly, met ingang van 15 Februari 1883, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuidlaren, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Door Z. M. is de heer P. A. De Feyfer, laatstelijk ingenieur der 2e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken iu Neder- landsch Ittdiëthans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-lndiö, A. C. Steenhoven, op zijn verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. M». militairen dienst, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2e kl. van het leger in Nederlandsch-Indië J. 11. Van Helden, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. M'. militairen dienst, met toekenning van pensioen. II. D. 11. de vorstin van Waldeck-Pyrmont wordt Zaterdag namiddag ten 1 uur alhier verwacht, om een drietal dagen bij II. M. de koningin te logeeren. De vorstin zal vergezeld zijn van eene hofdame en haren hof maarschalk benevens eenige bedienden. D. W. S., een jeugdig sjouwerman te 'silage, stond heden voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht wegens valschheid in geschrifte en misbruik van vertrouwen. Hij was in dienst bij den koopman in aardap pelen en brandstoffen A.te dezer stede en genoot daarvoor j 5.50 per week. Zonder daartoe bevoegdheid te hebben vervaardigde hij vóór eenigen trjd eene quitantie van ƒ9, die hjj met den naam zijns meesters ondertee- kende en deed die door een jongen van 11 jaren ontvangen, waarvoor hij deze een kwartje gaf. Het zoodoende bemachtigde geld werd door hem verteerd. Ook verduisterde besch. herhaalde malen eenige bedragen, die hem voor door zijn meester gedane leveringen waren ter hand gesteld. Zijne bekentenis was volgens adv.-gen. mr. Bijleveld volledig door getuigen verklaring bevestigd en mitsdien strekke het requisitoir tot veroordeeling van besch. tot 1 jaar celstraf. 2 boeten van ƒ50 en 2 boeten van ƒ12.50. De verdediger, mr. Vaillant, hoopte op eene mildere straftoepassing als door het openb. min. was gerequireerd. Hierna had zich een zeer gebrekkig persoon, E. G. J. W. V.oud 26 jaren, zonder beroep en wonende te Amsterdam, te verantwoorden wegens schriftelijke bedreiging met moord onder voorwaarden. Besch., zijne moeder en zuster was sedert jaren onderhouden door zekeren heer v. d. D. te Gouda en na diens dood hield de zoon, die daartoe geheel onverplicht was, dat nog tien jaren vol. Toen deze er echter mede had opgehouden, werd hjj herhaaldelijk door besch. met schriftelijke aanmaningen om onderstand lastig gevallen en eindelijk werd hem met den dood bedreigd zoo de heer v. d. D. zich niet verbond lol het verstrekken eener ondersteuning van 5 per week gedurende vier jaren. Deze brief werd in handen der justitie gesteld en had de terechtstelling van besch. tengevolge. Hij legde eene volledige en berouwvolle bekentenis af en zeide, dat het natuurlijk zijn plan niet was aan de bedreiging gevolg te geven. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte 8 maanden celstraf. De verdediger, mr. Lette Van Ooslvoornc, wees op den ongelukkigen toestand, waarin besch. zich bevindt en op de omstandigheden, waaronder het misdrjjf was gepleegddie z. i. aanleiding gaven tot het op leggen van eene zachte straf. In beide zaken aanst. Zaterdag uitspraak. Het vonnis der rechtbank te Rotterdamwaarbij dr. Ganz wegens be- driegelijke oplichting is veroordeeld tot twee jaren celstraf en drie boeten van ƒ25, is heden in hooger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigd, met bepaling, dat het geheel en volkomen gevolg zal hebben. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELCIE. De mil in binn< verda; heer I Bbtgeno e Fallièi Men er de ive sten De i jpen b' d aan ius 'sd< lieer ig bij rome it legen v De ue van or ink aarmed Om orden ar hui.' eg vra: en i milie. vaar i stak Kb de J. z'j" eu hei ven. wijzen E. Volgens de jongste berichten uit België is Z. M. de koning weder onge- ptselin steld. Hij moet zijne kamer houden en de geueesheeren hebben hem vol- ij bet strekt rust voorgeschreven. loed b De minister van justitie heeft eene reorganisatie der rechtbanken var koophandel en eene herziening der wet op de laillissementeu in bewerkins. d*e 111 De consulaire rechtspraak zou tot 2 kamers verwerkt worden, half burger- lijk. half rechtsgeleerd. De wet op de faillissementen zou verbeterd wor-!n u"l den in dien zin, dat beëedigde liquidateurs in de plaats van curatoren zou-;ne('el' den komen. inbak Te Villers-Perwin is eene poging tot moord gepleegd in de volgendt6 6etn omstandigheden: Dinsdag kwam een onbekende in de herberg "Ala Bergère", gelegen nabjj het kasteel van den heer üumont. Na zich eerst verzekerd H. 1 te hebben dat de vrouw alleen thuis was, vroeg hij haar een glas bier.levallei Terwijl de vrouw hem bediende, kwam eensklaps een ander persoon binnen S en, zonder een enkel woord te spreken, sprong hij op de vrouw toe, wierp («weer haar op den grond, en bracht haar ten laatste nog een messteek toe in de werd borst. Vervolgens denkende dat de ongelukkige dood was, onderzochten Ie oor! de beide schelmen het huis van onder tot boven, en namen alles meè wat zij goed vonden, o. a. eene som van 200 fr., de spaarpenningen dezer arme pe lieden. De vrouw was echter niet dooddoch werd door haar man in een an deerniswaardigen toestand gevonden. De justitie doet onderzoek. aster ENGELAND. l«buw LONDEN, 31 Januari. krank De Engelsche regeering heeft aan de 93-jarige Miss Kelly voor de rest [n de van haar leven een pensioen toegekend. Zij is wellicht de eenige nog levende kunstenares die in de vorige eeuw geboren werd. Als 9-jarig meisje trad zij De reeds op in de opera «Blue Beard" van haren oom Kelly, en was steeds eene Kor overal gevierde zangeres. Toen zij hare stem verloor, stichtte zjj Ie Londen üe Su de eerste tooneelschool, en is thans nog, ondanks haren Imogen ouderdom, ?evra, gezond naar lichaam en geest, zoodat ieder haar gaarne bezoekt. ln J De St. Javiet Gazette verzekert, dat de heer Von Giers, bij het her- |,evesl vatten der leiding van het Russische ministerie van builenlandsche zaken, troep aan de Russische vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire heelt I gezonden, waarin hij doet uitkomen, dat de uitslag zijner gedachten wisse ling over de voornaamste vraagstukken met de ministers van builenlandsche zaken in Duitschiand, Oostenrijk en Italië, bevredigend is voor de handha-L i. ving van den vrede. J 1 Een Franschman, Raoul De Gerod, werd eergisteren, op grond van |,(no het uitleveringsverdrag, wegens een binnen hel grondgebied der Fransche T» republiek gepleegden diefstal van obligatiën ter waarde van 76900 fr., voor pri[|s den polilie-rechter in Bow-street gebracht. In den koffer van den ge'arres- y teerde vond de politie aan waarden voor een bedrag van 40000 fr. Nadat geie, de daadzaken voldoende waren toegelicht, werd de verdere behandeling ge^ verdaagd. Cetawayo is te Ulundi weder op den troon van Zulu-land hersteld. 2eri Shepstone las de voorwaarden voor, waarop dit geschiedde. Deze gaven van veel misnoegen aan de hoofden. Uit Lima wordt van eergisteren gemeld, dat de Monteneros. de uit eengespatte deelen 'van het Peruaansche leger, die zich in de bergen hebben f" teruggetrokken, de siad Piura hebben aangevallen, maar met verlies van onderscheidene dooden werden teruggeslagen. Gok de belegerden leden ver- 5 liezen. De Monteneros dreigen met eene hervatting van den aanval. 20

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2