leidsceie courant. 28. VRIJDAG 2 FEBRUARI. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883» [Ie Courant verschijnt dagelijks], Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeeljaars\f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruiml De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Ontvangen hebbende den slaat n°. 75, aanwijzende de uilkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in de arlt. 15, 23 en 43 der wet van den 26S,ID Mei 1870 Staatsblad n". 82) betrekkelijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, Leides, 1 Februari 1883. DE KANTER. LEIDEN. 1 Februari. Wij vernemen van goederhand. dat Z. Exc. de minister van binnen- landsche zaken in antwoord op de adressen betreffende de verplaatsing van liet Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden heeft bericht gezonden aan de belanghebbenden, dat van het voornemen om gemeld Kabinet uit Leiden te verwijderen is afgezien. Wij twijfelen niet of dit bericht zal met genoegen vernomen worden, en de ontluikende kunstzin van onze stadgenooten zal voordeel trekken van deze rijke kunstschatten, welke aldus voor Leidens ingezetenen bewaard norden. De regeering beeft, overeenkomstig de toezegging bij de staatsbegro ting, na aanneming van liet amendement van den heer Bichon van IJssel- mende tot niet-aanstelling van een hoogleeruar in de archaeologie aan de universiteit te Leiden, thans een wetsvoorstel ingediend lot verlenging van den termijnin art. 126 der wet op het hooger onderwijs gesteld voor de vervulling van alle leerstoelen aan de rijksuniversiteiten met 5 jaar. Bij de regeering is bericht ontvangen, dal Z. M. de koning der Belgen een jaarlijkschen prijs van vijf en twintig duizend franken heelt uitgeloofd, tot aanmoediging van de uitgave van voortbrengselen van den geest. Deze prijs, bij den tweeden internationalen of gemengden wedstrijd, zal in 1885 toegewezen worden aan het beste werk over de middelen en maatregelen welke lot de Verbreiding onder het volk van de studie der aardrijkskunde zijn aan te wenden, alsmede tot de ontwikkeling van het onderwijs in die wetenschap aan de verschillende inrichtingen van onderwijs. Vreemdelin gen, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten hunne wer ken in druk of in handschrift inzenden vóór 1 Januari 1885 aan het ministerie van binnenl. zaken te Brussel. Indien de prijs aan een hand schrift wordt toegekend, zal het werk in den loop van het jaar volgende op dat waarin de prijs is toegewezenin druk moeten uitgegeven worden. De beoordeeling der ingekomen werken zal opgedragen worden aan eene door Z. M. den koning der Belgen benoemde jury, zamengesteld uit zeven leden, drie Belgen en vier vreemdelingen van verschillende nationaliteit. (Sic.) Door de geneeskundige staatscommissie zijn tol arts bevorderd de bh. C. Eykmau, A. J. Van den Heuvel, med. doctorandi, en R. Tijmstra, cand - arts, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. J. C. Stoltz en Th. W. II. Paulussen, cand.-arts. liet bestuur van de Nederlandsche harddraverij- en renvereeniging heeft, ter voldoening aan den wensch. door den lieer P. C. Van Beeck Vol lenhoven geuit, besloten voorloopig een wedren uit te schrijven voor officie ren van het Netlerl. en Nederl.-Indisch leger, uitsluitend voor dienstpaarden bij den troep en voor de gelederen gereden (volbloed-paarden onvoorwaar delijk uitgesloten) De heer Vollenhoven had in zijn voorstel om zulk een wedren te organiseerengedurende vijf jaren 100 'sjaars beschikbaar ge steld de prijs zou bedragen ƒ1000, terwjjl de eigenaar van een paard, dat den prijs wint, gehouden zou zijn een zijner beide dienstpaarden te ver knopen en de opbrengst daarvan, vermeerderd met minstens drie vierde gedeelte van den door hem gewonnen prijs, te besteden voor den aankoop van een paard van edeler bloed. Op die wijze zou gaandeweg het gehalte van officiers-dienstpaarden, welke aan de wedrennen kunnen deelnemen, vermeerderen en verbeteren De heer Van Beeck Volleiihoven noodigt, naar aanleiding van deze beschikking, belangstellenden uit, vóór 1 Mei a. s. schrif- leltjk aan hem kennis te geven van hunne toetreding tot liet aanbod. De commissie van den geneeskundigen raad voor Noordholland heelt, volgens besluit van 19 December 1882, een groot aanplakbiljet uitgegeven, waarin behandeld worden de voorschriften lot voorloopige hulpverleening bij plotselinge ongevallen. Duidelijk en voor eiken leek verstaanbaar, wordt hierin omschreven, de wijze hoe men, indien er geen geneeskundige hulp terstond te verkrijgen is, te werk moet gaan bij gevallen van ophanging en verworging, van bevrie zing, van beroerte en zonnesteek, van beet van honden of katten en veel meer nog. Ook de middelen, die men moet aanwenden om de levensgees ten van een drenkeling op te wekken, vindt men hier uitvoerig beschreven. Ten sterkste wordt aangeraden den drenkeling zoo spoedig mogelijk op het droge te brengén; men lioude zich derhalve vooral niet aan het zoo verderfelijk gebruik, nog veel in dorpen aangewend, om den ongelukkige met de voeten in het water te laten, totdat de openbare macht zich ter plaatse van het onheil bevindt. Deze nadeelige maatregel, haar oorsprong vindende in een besluit van Jacoba van Beieren en dus reeds bijna 450 jaren van alle kracht beroofd, kan niet anders dan de meest rampzalige gevolgen na zich slepen. Voorzeker zullen derhalve allen, wien het heil der menschheid ter harte gaat, deze voorschriften met belangstelling inzien. Op de internationale tentoonstelling zal worden geplaatst eene /vBijbel- tent", waarin de Bijbel in verschillende talen en formaten zal te koop zijn tegen denzelfden prijs als bij het Britscli- en bnilenlandsch Bijbelgenoot schap. Een «Souvenir aan de tentoonstelling", in de moderne talen geschre ven, is in bewerking en zal den bezoekers worden aangeboden. Den heer II. Kennen, te Amsterdam, is door het uiivoerend comité opgedragen tot dit doel eene sierlijke kiosk te bouwen. De teekening door dien heer ver vaardigd. en door de bevoegde commissie voor de tentoonstelling goedge keurd, belooft iets goeds. Het gebouwtje zal worden opgetrokken in den vorm van een achthoek, van alle zjjden toegankelijk. Zeker zal hel zijne plaats op het terrein met eere innemen. Eene hoogst merkwaardige inzending voor de koloniale tentoonstelling zal die van Tegal zjjn, tot stand gebracht door het binnenl. bestuur in zamenwerking met de snikerfabrikanten in die residentie. Zij zal bestaan uit een inland-cli huis in volie grootte met pendoppo, waarin verschillende voorwerpen voor den landbouw en de industrie der iulandsche bevolking van Tegal worden tentoongesteld, liet geheele gebouw zal 240 M. op pervlakte beslaan. Te Amsterdam heelt Dinsdagavond aan het Centraal-stalion eene zeer interessante proefneming met electrisch licht plaats gehad. Het plan bestaat om de nieuwe cellulaire gevangenissen, systeem panorama, te ver lichten met ehctrisch licht. Uitmuntend mocht het resultaat genoemd wor den. Op het emplacement waren twee cellen op ware grootte getimmerd. Het licht in de groote hal, het zoogenaamde centrum der gevangenis, was verbazend helder. Dadelijk werd een tweede proef voor de cel geno men, en met ongeloofelijke snelheid was er eene opening gemaakt in de separatie der cellen, door middel van een dubbelen vierkanten koker, van het centrum uitloopende naar twee zijden, zoodat de eventuëele celbewoners wel bespied en verlicht kunnen worden, doch elkaar niet zien. Deze beide gaten werden door eene gloeilamp verlicht. Boven alle verwachting voldeed zulks. Door deze wijze van verlichting zal de cel niet worden besmet met vetstof, gelijk gaslicht veroorzaakt, en ook niet te warm worden. De kos ten zullen aanzienlijk meer zijn dan voor gas. De directeur van het z. g. generaal-correspondentiekantoor voor land verhuizers, 4. Van den Berg, te Amsterdam, is op last der justitie in hech tenis genomen. Bij de O. Z. Armsteeg te Amsterdam had gisterenmiddag het volgende tragisch-komische voorval plaats. Een jonkman geraakte met zijne minnares in twist en nam het kort en bondig besluit, zich het leven te benemen. Hij voegde de daad bij het woord en sprong gekleed van den vrij hoogen wal in den O. Z. Voorburgwal. Maar hetzij de zucht om te teven bij hem boven kwam., terwijl hij naar beneden ging. hetzij dat het koude Jauuari- bad zijne zenuwen lot bedaren bracht, spoedig trachtte hij zwemmende zich te redden, bijgestaan door een paar mannen gewapend met haken en tou wen, waarvan door hem gretig gebruik werd gemaakt. Intusschen wilde zijne geliefde, gedachtig aan het trouw tot in den dood, hem volgen, maar hierin werd zij door de omstanders verhinderd. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht, keerden beiden naar hunne woning terug, onder het gejubel van eene begeleidende menigte. Woensdag jl. is te Amsterdam op den Voorburgwal bij het aflaten van eene linnenkast het touw gebroken, waardoor dat voorwerp viel en

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1